ZůzaSomolka ZůzaSomolka komentáře u knih

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Mě se to líbilo. Na první pohled kniha o ničem, na druhý kniha o životě. Sledujeme zde rok několika postav, kterým se prostě děje život. Na začátku jsou nějaká novorooční předsevzetí a očekávání od nastávajícího roku, na konci vidíme, kam se posunuli a jak jim to dopadlo. Postavy jsou uvěřitelné a ke konci jsem sledovala jejich příběhy se zatajeným dechem.

03.12.2023 5 z 5

Aport, Fousku! Aport, Fousku! Ester Stará

Naprosto skvělé leporelo, které chytlo i mě. Příběh mě pobavil, líbí se mi práce s jazykem a použité výrazy. Pro tříleťáka jsou zas vtipná různá označení poplety. Je to rýmované, jednoduché, opakující se, takže snadno zapamatovatelné, a tak nemusíte "čtení" věnovat celou svou pozornost a zvládnete u toho třeba vařit.

08.11.2023 5 z 5

Rok na trhu Rok na trhu Jola Richter-Magnuszewska

Tak tenhle Rok nás moc nebavil. Osobně jsem se v ilustracích ztrácela - kdo je kdo, kde je a co dělá ... styl ilustrací mi vůbec nesedl. A ani ty příběhy mě moc neoslovily. Je to teda městský styl - co se děje v městě, městské příběhy. Měsíc za měsíce sledujeme příběhy postav. I tříleťák, který tyhle publikace má moc rád, to po pár dnech odložil a už ho to tolik nebavilo jako jiné knihy z této řady.

08.11.2023 2 z 5

Duchové neklepou na dveře Duchové neklepou na dveře Eulàlia Canal

Jednoduchý krátký příběh, který zvládnete přečíst celý před spaním. Mě osobně přijde trochu hloupý a moc se mi nelíbil, ale tříleťák z něj byl nadšený a chtěl ho číst každý den. Ohromně ho bavilo "psížrak". Jako jo, kniha má hloubku, protože zpracovává téma neuzurpovat si kamaráda jenom pro sebe. Přidávám hvězdičku za opravdu krásné ilustrace, díky kterým kniha baví i velmi malé čtenáře.

01.10.2023 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Co říct - prostě Rowllingová detektivky umí. Zase svělý a úžasný. Dokonale propleteý případ, kdy zas až do konce člověk neví, který podezřelý je podezřelejší, až zas opět zjistí, že to nebyl Snape (u ní tak klasický a přesto na to člověk zas skočí). Líbí se mi plastičnost postav, člověka baví sledovat i vývoj vztahu Robin-Strike. Jen teda musím říct, že na konci jsem si docela oddychla, že už je konec, protože jsem si všechny výpovědi a detaily nepamatovala a už to bylo tak zamotaný, že jsem byla totálně ztracená.

08.09.2023 5 z 5

Z kopce do kopce Z kopce do kopce Kateřina Dubská

Tomu říkám oddechové čtení! Ačkoli to není triler, od kterého se nemůžete napětím odtrhnout, kniha se čte sama a na chvilky s touto knížkou jsem se těšila. Je to milé čtení, které pohladí po duši. Klidně bych to doporučila i jako čtení svojí babičce, myslím, že tohle by jí bavilo - příběhy ze živita z venkova.

30.08.2023 5 z 5

Rok v pohádce Rok v pohádce Maciej Szymanowicz

Skvela knizka! Ohromne nas vsechny bavi a pro jednou nejsme my dospelaci otraveni, ze ji "cteme" stale dokola a dokonce se predhanime, kdo ji pujde mrnousovi cist. Je totiz zabavne sledovat, co kazdy mesic dela nektera pohadkova postava - triletakuv nejoblibenejsi je samozrejme rarasek, ktery tropi lotroviny. 12 dvoustrankovych nadhernych ilustraci napric celym kalendarnim rokem obsahuje neuveritelne mnozstvi napaditych detailu a clovek porad objevuje neco noveho. Lze s tim pracovat nejruznejsim zpusobem: sledovat 1 postavu, vypravet pribehy, hledat na obrazcich. Ze zacatku jsem byla trochu rozladena, nebot tam neni moc klasickych znamych pohadkovych bytosti nebo bych si je predstavovala jinak, ale jakmile jsem si na postavy zvykla, knihu jsem si zamilovala.

20.08.2023 5 z 5

Rok na stavbě Rok na stavbě Artur Nowicki

Za mě pecka. Dvouleťák byl z knihy naprosto u vytržení a chtěl si ji prohlížet každý večer a i po roce je kniha stále v kurzu a patří mezi nejoblíbenější. Můj muž stavař z knihy byl také nadšený - popisoval a pojmenovával činnosti a nástroje. Já ze začátku byla nenadšená, protože kniha nemá text, tak jsem nevěděla, co říkat, jak to chodí na stavbě úplně nevím. Brzy jsem však zjistila, že se tam dá zkoumat nejrůznější věci - např. jestli má zmrzlina otevřeno nebo co délá pes s kočkou jednotlivé měsíce. Knihu jsem si celkem zamilovala, protože obsahuje spoustu detailů a i po půl roce člověk objeví něco nového. Ilustrace jsou moc krásné a nápadité.

11.08.2023 5 z 5

Žirafy neumí tančit Žirafy neumí tančit Giles Andreae

Pri prolistovani mi kniha prisla kruta - vsechna zviratka se zirafakovi vysmivaji, a tak jsem ji v knihkupectvi nakonec nechala, i kdyz ma moc hezke obrazky. Nakonec jsem neodolala a pujcili jsme si ji v knihovne. Ve finale me zas az tak neurazi, kratky (na kazde dvoustrance je maximalne 8 versu) versovany pribeh je o tom, ze se clovek nema nechat ovlivnit tim, co mu rika okoli, a delat to, co chce (takze i ponauceni to ma). Ilustrace pres celou stranku jsou opravdu krasne. Idealni pro deti 2-3roky. Tak akorat ji celou precist pred spanim.

08.08.2023 5 z 5

Můj první polibek Můj první polibek * antologie

Za mě povedená sbírka amatérských povídek. Jen asi 1 povídka mě vyloženě nebavila, jinak většina člověka chytne a rychle je zhltne. A pak je tam pár perel, které v člověku rozvíří emoce a zanechají stopu. Navíc je to na milé téma, které je zas a znova uchopováno neotřelým způsobem - je tam fantasy, je tam sci-fi, historické i červená knihovna.

25.07.2023 5 z 5

Ačkoli moc nevím, co vedlo Toma Feltona tohle napsat, musím uznat, že umí psát poutavě a zažil zajímavé příhody. Kniha se četla jedním dechem a přináší nakouknutí do filmového průmyslu a života v něm. Zajímavé čtení. Pro fanoušky Draca Malfoye must have.

25.07.2023 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Skvělá, úžasná! Přiznám se, že jsem nejprve viděla film, a pak se dozvěděla, že je to podle knihy a to ne ledajaké, ale docela kultovní. Byla jsem zvědavá. Zvlášť, když měla dobré hodnocení a tolik opěvných komentářů, ke kterým se teda musím přidat. Je to napínavé, je to čtivé, člověk je neustále zvědavý a samozřejmě ke konci příběhu se nelze odtrhnout. A vůbec nevadilo, že jsem viděla film a věděla, co se stane. Stvořený svět v knize je prostě úžasný. Hned se pouštím do pokračování.

07.05.2023 5 z 5

Vazači zhouby Vazači zhouby Artemian (p)

Bojové fantasy není úplně můj šálek kávy a moc tomu nepomáhají ani výlučně mužské hlavní postavy (Věčnou nepočítám, protože ani s tou se asi většina holek neztotožní). Ale chápu, že do bitvy holky zrovna nepatří.
Styl autora mám ráda - docela to odsýpá, jazyk má dobrý, postavy jsou plastické a postupně se je naučíme znát a sledujeme jejich pouť a vývoj. Nemůžu říct, že bych se od knihy nemohla odtrhnout, ale byla jsem zvědavá, jak to bude a jak z toho vybruslej. Musím říct, že čím příběh postupoval dál, tím jsem byla zvědavější.
Konec mě teda štěstím úplně nenaplnil, ale rozhodně ve mě nechal spoustu emocí, které ještě nějakou dobu doznívaly. Čímž knize tleskám, protože to správněj příběh má umět.

14.04.2023 4 z 5

Zlatý kříž Zlatý kříž Pavel Renčín

To je zas jednou kniha, která ve mě vzbouzí protichůdné pocity. Hlavní hrdina je (zvláště na začátku) tak hrozně nesympatický, že jsem to chtěla odložit, ale nesnáším mít něco nedočtené. Příběh je napsán poutavě, plný zvratů (bohužel se neobejde bez zemřelých), a tak plyne docela rychle. Je pravda, že hlavní hrdina reaguje naprosto přirozeně, jak by v podobných situacích reagovala většina normálních a obyčejných lidí, není najednou nesmyslně zázračný, ale možná člověk od hrdiny trochu vyjímečnosti, statečnosti a charakternosti čeká. Václav je úplně jiný hrdina než jsme zvyklí a některé jeho reakce mě vyloženě vytáčely. Musím ale uznat, že příběhu to nikterak neškodí a když člověk zkousne Vaška na začátku, pak už se to zlepší. Nadpřirozené bytosti jsou na mě vkresleny až moc bizardně, ale rozhodně oceňuju autorovu představivost. Je to tedy docela netradiční fantasy zasazené do našeho světa. Jestli se pustím do dalších dílů, nevím (úplně mě to nezaháčkovalo, ale úplně bych sse tomu nebránila), ale knihu bych snad i doporučila.

03.04.2023 3 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Při čtení této knihy mi odumíraly mozkové buňky. Kdo má rád telenovely, asi si přijde na své, ale můj šálek čaje to není. Příběh ani nemá žádný větší zvrat. Jako jo, hlavní hrdinka zažije pár trapasů a nepříjemných situací, ale jinak to má pohádkový průběh, kdy se o ni stará pracháč, a i když mezi nimi vznikne neshoda, je to drama asi jen 1 stránku, a pak zas dobrý.

03.04.2023 odpad!

Město čarodějů Město čarodějů Tereza Janišová

Boží! Boží! Boží! Příběh mě uchvátil od samého počátku a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Má to všechno - tajemství, lásku, vztahy s přáteli, napětí. Jediný, s čím jsem se moc nemohla smířit, je věkový rozdíl hlavních postav.

05.02.2023 5 z 5

Ondra a kouzelný obraz Ondra a kouzelný obraz Kristýna Kraváčková

Celkem pěkné čtení pro školkové děti, zvláště Ondry. Je to teda ta kategorie fantasie bez hranic, kde balonky rostou na stromech a existuje zmrzlinový les, ale není to přitažené za vlasy, myšlenka kouzelného obrazu je pěkná. Zároveň jsou tam běžná témata ze života dětí jako je touha po psím příteli, smutek nad ztracenou věcí nebo strach. Líbí se mi, že kniha vštěpuje i užitečné principy jako hned se nevzdávat a hodnotu opravdového přátelství. Ilustrace také nejsou špatné, jen nejsou na každé stránce textu, což byla výhrada našeho dvouleťáka. Celkově knížka malé Ondry neurazí a rodičům neodumřou mozkové buňky při čtení.

30.01.2023 5 z 5

Čarodějné znamení Čarodějné znamení Den Patrick

Tuto knihu mi trvalo hooodně dlouho dočíst. Není to špatný příběh, má i prvky napětí ... jenom mě prostě nějak nedokázal vtáhnout do děje, nezaháčkoval mě, abych se od toho nemohla odtrhnout. A nemyslím si, že to jenom bylo složitostí čtení severských jmen. Celkově mi to připadalo takové ploché. Škoda.

27.01.2023 3 z 5

Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Dávám ti své tělo - Jak píšu milostné scény Diana Gabaldon

Diana Gabaldon je čtená a vyhledávaná autorka červené literatury, proto určitě stojí za to si přečíst, co píše ohledně tvorby milostných scén a psaní obecně. Milostné scény jsou v jejích knihách hojně zastoupeny, ale nejsou nijak nechutné či úsměvné, ba naopak tam docela sedí. Kniha zmiňuje několik technik, které často podvědomě tušíme, a je doplněna o úryvky z Dianiných děl pro představu a názornost. Máme návody o psaní od Kinga, Browna a dalších, ale je fajn, že je něco od ženy a zas trochu z jiného žánru. Kniha se čte dobře a rychle už jen proto, že díky ukázkám je to vlastně z půlky beletrie těch "nejzajímavějších" scén.

06.01.2023 5 z 5

8 základních lekcí vojenského výcviku pro podnikatele 8 základních lekcí vojenského výcviku pro podnikatele Robert T. Kiyosaki

Některé knihy mě odrazují svoji obálkou či názvem, tohle je bohužel jedna z nich. Ani začátek mě moc neuchvátil - bylo potreba se prekousat pocatecnimi grafy a statistikami z USA, ktere me vubec nebavily a prisly mi pro me nerelevantni. Ale cim se kniha blizi vic ke konci, tim je zajimavejsi a hodnotnejsi. Hodne se mi libila pasaz o uceni.

14.12.2022 4 z 5