ZůzaSomolka ZůzaSomolka komentáře u knih

Zvěrolékař a psí historky Zvěrolékař a psí historky James Herriot (p)

Milé příběhy o psech. Pohladí na duši. Slyšela jsem jako audioknihu skvěle namluvenou Jiřím Lábusem, to ještě zážitek pozvedá o úroveň výš.

14.12.2022 5 z 5

Diamantová pole Diamantová pole Russell Conwell

Kniha ve mě zanechala rozporuplné pocity. Začátek mě moc nebavil, bylo to na mě moc náboženské, protože je to vlastně řeč kazatele, a připadallo mi, že to akorát opakuje otřepané příběhy - lidé hledají štěstí jinde, přitom ho mají doma. Ale také kniha nabádá, že každý je svého štěstí strůjce a může být vlivný, bohatý (vlastně že je to povinnost každého z nás) a zmiňuje jednoduché principy. Dodává odvahu a nastavuje zrcadlo čtenáři. Shrnutí: obsahuje některé velmi hodnotné myšlenky, ale forma mi moc nevyhovovala. Na druhou stranu je to malé, tenké a rychle přečtené.

21.11.2022 3 z 5

1000 + maličkostí, které dělají šťastní a úspěšní lidé jinak 1000 + maličkostí, které dělají šťastní a úspěšní lidé jinak Marc Chernoff

Ehm ... zajímavá knížka. Ne teď vážně, je to neobvyklá knížka svou formou - je plná seznamů typu "12 těžkých pravd o životě", "19 věcí, co jsem měl vědět jako 18ti letý" apod. Kdy každý seznam obsahuje slibovaný počet myšlenek, které jsou rozvinuty v krátkém odstavečku. Pro někoho (i pro mě) tahle forma může být špatně stravitelná, ale líbila se mi rada, že si lze dát knihu na záchod a pokaždé si přečíst nějaký seznam a tím si nastavit mozek do pozitivnějšího myšlení. Pár zajímavých myšlenek jsem si odnesla, ale popravdě kniha omílá pár principů pořád dokola (určitě je užitečné si je vštípit do hlavy, ale při delším čtení to působí jako ztráta času), které už jste asi četli někde jinde. Takže když to shrnu, určitě ji nedoporučuju číst v kuse, spíš si čas od času přečíst nějaký seznam, co vás zrovna zaujme názvem. Pomůže vám to se rychle naladit do pozitivna a udržet zaměření.

06.10.2022 2 z 5

Kosmetická džungle Kosmetická džungle Iva Hynková

Nejsem vyškolená kosmetička, o kosmetiku a péči o pleť se zajímám především pro vlastní užitek, ale i vnímám problémy holek v mém okolí. Myslím si, že kniha dává smysl a líbí se mi, že autorka poskytuje řadu informací, ale většinou nechává na čtenáři, aby si na to utvořil vlastní názor a pochopil danou problematiku. Kniha jde teda dost do podrobna, až laikovi může jít hlava kolem ze všech těch látek pravidel atd., ale díky tomu také člověk řadu věcí pochopí. Vše je dobře vysvětleno a člověk se tam dozví spoustu užitečných informací a myslím, že díky nim si s tou správnou kosmetikou (dostatečně účinnou) řada lidí dokáže vyřešit problémy s pletí nebo minimálně se o ní starat tak, aby déle vypadala dobře. Určitě bych doporučila každému, kdo se o pleť teprve začíná starat, tak i "ostříleným mazákům", ale především těm, kteří řeší se svou pletí nějaký problém nebo jen chtějí vědět víc.

15.09.2022 5 z 5

Znamení draka Znamení draka Angie Sage

Ani nějak nevím, co si o tom myslet. Příjemné dětské fantasy, ale nějak mě to nedovedlo chytit, možná je to pouze tím, že jsem už dospělá a nejsem úplně cílovka. A jak jsem to vnímala jako dítě, když jsem to četla už nevím, ale tímhle dílem jsem tenkrát skončila ...

17.08.2022 3 z 5

Pro mě trochu náročnější čtení, úplně nerezonuju s náboženstvími a pojmem Bůh, ani s filozofií. Ale je tam určitě pár hodnotných myšlenek, které stojí za to minimálně zvážit a věřím, že řadě lidí tato kniha může velice pomoct (zvláště těm otevřenějším vůči vyšším mocem, jednotné energii atd.).

17.08.2022 3 z 5

Dívka v přestrojení Dívka v přestrojení Greer Macallister

Kniha se mi celkem líbila, ale nedokázala si mě zaháčkovat. U některých případů jsem byla zvědavá, jak to dopadne, ale vesměs to bylo: něco si myslím, udělám to a a modlím se, aby to vyšlo ... a ono to vždycky vyjde a je přesně, jak hrdinka předpokládá. Jednotlivé případy neměly moc hloubku a zvraty - možná to je tím, že o ně zas tolik nejde, jen nám mají přiblížit charakter hlavní hrdinky a seznámit nás s dalšími postavami. Jak to tady někdo trefně zmínil: působí to trochu jako oddělené povídky. Pak se to v 3/4 knihy změní a zbytek jsem musela dočíst naráz, nemohla jsem se od toho odtrhnout. Nečekejte moc romantiky, ani tajemství a záhady, kterým člověk chce přijít na kloub. Spíš je to o ženské síle a boji s předsudky.

08.07.2022 4 z 5

Zuzanka a její přátelé Zuzanka a její přátelé Brigitte Yerna

Několik samotných příběhů, co Zuzanka zažila s trochou textu a nádhernými ilustracemi, které jsou možná důležitější než text kolem (a ruku na srdce, přímé řeči jsou trochu nejednoznačně označeny, takže jsem kolikrát zmatená, kdo vlastně co říká, ale to vůbec nevadí). Jako dítěti se mi ilustrace moc líbily a teď to čtu s batoletem a tomu se to také moc líbí díky spoustě obrázků - takže klidně doporučuji: vhodné už od 1 roka.

19.05.2022 5 z 5

Jak vést (zdánlivě) nemožné rozhovory Jak vést (zdánlivě) nemožné rozhovory Peter Gregory Boghossian

Za mě když si člověk přečte i jen 2. kapitolu (1. je naprosto zbytečný odůvodnění proč kniha byla napsána), tak to stojí za to a čím víc lidí si ji přečte a bude se jí řídit, bude komunikace mezi lidmi příjemnější. Jsou tam shrnuty pravidla, jak vést příjemný rozhovor s kýmkoli (respektovat, neurážet, naslouchat apod.). Je to tam i včetně konkrétních rad jak (jak naslouchat, jak začít rozhovor s neznámým) - to mi přijde hodně dobré a myslím, že to ocení především milovníci návodů a přesných postupů. Ale i lidem, co nemají problém se s kýmkoli bavit, dá kniha cenné podněty k zamyšlení, jak přistupovat k rozhovorům. Každá další kapitola rozvíjí dovednosti té předchozí, takže mi přijde přirozené a v pořádku, že většina lidí tuto knihu napoprvé nedočte - to ani nedává smysl, protože většina lidí má jen základní komunikační dovednosti, a je zbytečné číst o dalších technikách, když nemáte zvládnutý základ (ale zase je to plus a to se mi na knize také líbí, že i zkušeným komunikátorům kniha může něco dát). Souhlasím, že kniha je trochu těžší (zvláště s postupujícími kapitolami) a dost technická. Ale ruku na srdce, začíná základy. Když to shrnu: hlavně kapitolu 2 uvést do denodenního života.

19.05.2022 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Myslím, že dvojsmyslný název kdekoho upoutal a přiznávám, že i já byla zvědavá. Ale příběh mě docela zklamal - přišel mi přitažený za vlasy a některé scény nedávaly smysl (SPOILER: např. když Bruce uklízí a nakupuje stážistce místo toho, aby tím někoho pověřil, když pár vět předtím tvrdí, jak je pro něj čas drahocený). Přišlo mi to ploché a zjistila jsem, že mě neskutečně iritoval "pohled chlapa" - když se žena snaží popsat myšlenky a pocity chlapa holčičím způsobem. Naštěstí netrvá dlouho než člověk knihu přečte, takže to není tolik ztraceného času.

19.05.2022 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Já prostě miluju Rowlingovou. Líbí se mi propracovanost jejích postav i schopnost vykreslit příběh a drobné indicie, které jsou dvojjaké. Až do konce jsem byla napnutá a zvědavá nejen ohledně případu, ale i vztahů hlavních hrdinů. Jako vždy po přečtení její knihy jsem smutná, že už jsem to dočetla.

05.05.2022 5 z 5

Šifra mistra bestselleru Šifra mistra bestselleru Jodie Archer

Pro me neuveritelne zajimava kniha - kombinace mych dvou vasni: psani a analyz. Autori popisuji analyzu knih velmi poutavym zpusobem. Cetlo se to uplne samo a moc me zajimalo, co jim vyslo. Je to urcite zajimave z hlediska analyzy textu i z hlediska toho, cim se vyznacuji uspesne knihy oproti tem mene uspesnym. Myslim si, ze i spisovatelum se precteni hodi, aby si pohlidali co delat a co nedelat. Kniha popisuje veci, ktere podvedomne od knihy chceme, ale mozna si neuvedomujeme vedome.

13.03.2022 5 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

"Musite pochopit, ze vetsina tech zen, ktere si objednavaji me sluzby, nebyla polibena uz cele roky. Jejich partneri to delaji, kdyz chteji mit sex, a zapomneli, jak se to dela, aby se jejich zeny citily milovane, nikoli pouze chtene."

Na zacatku mi trochu vadily vulgarismy (vypadal jako bych ho vykourila proti jeho vuli), ale chapu, ze to je v souladu s naturou hlavni postavy. Jen bych na to chtela upozirnit ty, kdo premysli knihu darovat. A konec mi prisel trochu slabsi a rozvlekly - jak nekdo psal, hodil by se tam nejaky zvrat ci to zkratit. V pribehu vas asi nic neprekvapi, vetsina je popsana v anotaci, ale i tak je clovek napnuty, jak se to stane a stred knihy jsem si fakt uzila, skoro jsem se od toho nemohla odtrhnout. Postavy jsou krasne vykreslene do hloubky. Rozhovory a napeti mezi hlavnimi postavami me bavily. Na odreagovani a par romantickych veceru supr.

13.03.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Naprosto hruzny pribeh. Ale absolutne skvele napsane. Ze zacatku je to docela nevinne, ale clovek je napnuty uz jen z tuseni, ze prijde zle, nebot zidovskou rodinu za Hitlera nemuze potkat nic dobreho. Presto doufate. Ma to spad. A u konce tajite dech, jak to teda dopadne a kdy hlavni hrdinku opet potka ztracene stesti a jestli. Chvilema mi z toho pribehu bylo az zle, ale zaroven jsem se od nej nemohla odtrhnout.

10.02.2022 5 z 5

Lord John a důvěrná záležitost Lord John a důvěrná záležitost Diana Gabaldon

Autorka na začátku píše, že to napsala jako povídku, ale rozsahem to dalo na román. Myslím, že jako k povídce se k tomu musí přistupovat. I tak mě to začalo bavit až tak v půlce, kdy se detektivní vyšetřování pěkně zamotalo a já byla prostě zvědavá, jak to dopadne, jak se to teda všechno stalo. Souhlasím s ostatními názory: s Cizinkou se to nedá srovnat, není to tak dobré; s hlavní postavou se člověk tak nějak nemůže ztotožnit a je taková ... nepatřičná (možná jenom mi nesedí, že žena se snaží vyjádřit mužské myšlení a pocity, ale ženským způsobem, ale na druhou stranu neznám myšlení gayů); a je tam nějak hodně mužů se zálibou v jiných mužích - člověk má pocit, že snad každý druhý muž v příběhu má tyhle zvláštní sklony (ale to může vyplývat z prostředí, kde se hlavní postava pohybuhe - stejné přitahuje stejné). No, dočetla jsem to, chvíli to napínavé bylo, ale něco mi tam nesedělo a nepřesvědčilo mě to číst další příběhy Johna Greye. A teda vadily mi narážky na Jamieho Frasera, protože mi připadalo, že mi něco uniká (což klidně může, protože mám přečtenou jen Cizinku), ale rozhodně jsem se nechtěla dozvědět nějaký spoiler. Přišlo mi to jako laciný trik, jak tam dostat populární postavu.

20.12.2021 2 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Není to styl knihy, který bych běžně četla, ale narazila jsem na audioknihu a myslela si, že si poslechnu jen kus, jestli to má cenu kupovat jako dárek, jestli je to dobře napsané. A je. Musela jsem to doposlouchat, chvílemi jsem ani nedýchala, jak to dopadne, jak z tohodle vybruslí. Příběh měl spád, byl zajímavý. Nebyl to jen bezmyšlenkovitý románek pro ženy, i když to mělo všechno, co od červené knihovny potřebujete - osudovou lásku, sexy muže, co za vás klidně položí život, vzdorovitá a paličatá hrdinka, co se nevzdává. Možná přehodnotím tenhle žánr. A jak už tady někdo psal, je to skvěle namluvené.

16.11.2021 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Nemůžu říct, že by to bylo méně ponuré a zoufalé než předchozí díl. Když už člověk má pocit, že by to mohlo vyjít, že by se to mohlo k lepšímu obrátit, stane se něco nečekaného, něco, co hodí hlavní hrdinku na dno (stejně jako v šesti vranách) a to je jeden z důvodů, proč je to tak dobré, proč je to tak napínavé a čtivé - člověk nikdy neví, co se pokazí a kdy se to pokazí a doufá, že se to nepokazí, ale tak nějak po těch x knihách ví, že se to pokazí. A ono se to zas vyřeší, a pak zas pokazí. Dočetla jsem celou sérii, protože se to čte dobře a chtěla jsem to mít přečtené a asi jsem i byla zvědavá. A jsem moc ráda, že jsem vytrvala a jsem ráda za konec, jaký to mělo. Nakonec všechno zapadlo na své místo a poskládalo to tu skládanku, kterou mělo. Všechny tak skvěle vylíčené emoce beznaděje, naštvání, smutku vykonaly, co měly. A výsledkem je příběh, který stál za to si přečíst a který není emočně plochý. Váhala jsem mezi 4-5 hvězdičkami a nakonec dala 5 pro ten konec, jaký to mělo. A protože není fér to srovnávat s Šesti vranami, které si zaslouží 6 z 5 hvězd.

15.11.2021 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Pokračování se mi nelíbilo. Byla jsem zhnusená vývojem děje, ale napsané je to dobře, tak jsem četla dál a doufala v obrat k lepšímu pro hlavní hrdiny. Stránky příjemně odsýpají. A konec? Teda, to zas bylo něco! Nemohla jsem se od toho odtrhnout, prostě jsem to pak už musela dočíst jedním dechem. Jsem zvědavá, co přinese 3. díl. A korzár je samozřejmě sympaťák.

24.10.2021 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Zase jsem se nechala od Kaze vodit za nos a opět žasla nad vývojem příběhu a propracovaností Kazova planu a planu B a planu C ... Tuhle particku prostě miluju. Po Šesti vranách jsem musela pokračovat ve čtení okamžitě a zas jsem se nemohla odtrhnout. Bavila mě každá stránka a neotřelost příběhu.

19.10.2021 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Celkem povedený příběh, ale musela jsem mu sebrat hvězdu, neboť jsem jako první četla Šest vran a tomu se to rovnat nemůže (ale tomu se rovná máloco). První dvě třetiny knížky mě teda zas tolik nebavily - říkala jsem si klasický příběh neduživé holky, co v ničem nevyniká, není přitažlivá ani oblíbená, a pak zjistí, že je vyjimečná, ale nikdo ji nepřijimá, dostane se do prostředí školy a tam musí čelit nepřátelům, kteří ji dělají ze života peklo. Ale náhle ve dvou třetinách knihy to nabere nečekaný vývoj a spád a začne to být konečně zajímavé a napínavé.

19.10.2021 4 z 5