Čarodějné znamení

Válka s draky skončila před sedmdesáti pěti lety. Zůstalo však po nich čarovné znamení, které dává lidem magickou moc nad elementy. Císařství, které povstalo a draky porazilo, mezi lidmi prohlašuje, že čarovné znamení je poskvrněním, které musí být odstraněno. Proto každoročně děti s tímto poskvrněním odváží pryč. Mezi těmito dětmi je i Steiner, mladý kovář, kterého vojáci seberou a posadí s unesenými na loď. Jaký je čeká osud? A jaký osud čeká Steinera? Je odvážen na popravu, nebo se stane otrokem Císařství? Nebo bude jako zrno písku v soukolí plánů Císaře a jeho tajemných Strážců? Co se stane s jeho mladší sestrou Kjellrunn, kterou chce ochránit? I život této obyčejné vesnické dívky se po odjezdu bratra mění. Zaplétá se do nitek plných čarovných znamení, císařských intrik i tajemného příběhu jejího otce Marka, který se začíná odhalovat. Příběh dvou sourozenců se tak začíná proplétat s osudem celého Císařství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446031/big_carodejne-znameni-7y3-446031.jpg 3.728

Ashen Torment 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool

Witchsign, 2018

Kniha Čarodějné znamení

kindlova42

Čarodějné znamení nebyl špatný příběh. Autorovi se povedlo vytvořit zajímavý svět, ve kterém sledujeme dva sourozence (dva pohledy) Steinera a Kjellrun. Líbila se mi tématika císařského řádu, vyhubených draků i utajovaného ostrova. Moc se mi líbilo, že každá kapitola měla jako úvod jeden odstavec, který přibližoval detailněji svět ve kterém se příběh odehrává.
Oproti jiným knihám mi přišlo, že se věci dali do pohybu ihned a pluly stejným tempem od začátku až do konce knihy. Příběh se mi četl dobře a vyloženě k tomu nemám co namítnout, přesto dávám nižší hodnocení, protože mi tam chybělo něco v postavách, něco co by mě donutilo to s nimi více prožívat a fandit jim. Zajímalo mě, co se s nimi bude dít, ale i tak jsem neměla problém knihu kdykoliv odložit a vrátit se k ní klidně až za pár dní.
Postava Steinera dostala větší prostor a byla mi i sympatičtější než Kjellrun. Ale i tak mi nepřirostl nikdo k srdci.
Pokud vyjde druhý díl v češtině tak si ho klidně přečtu, ale nebudu nešťastná když ne, jako by tomu bylo u jiných knih.

AenSL

(+ SPOILER) V knihkupectví mě zaujala anotace. Při čtení potom plynulost díky stylu, jakým je text napsaný – nejsou zde např. vyčerpávající popisné pasáže, kapitoly jsou vyprávěny z pohledu jedné ze dvou hlavních postav a každá je uvedena krátkým informačním odstavcem, který čtenáři napoví, na co v kapitole objeví a vysvětlují, proč tomu tak je.

Hvězdy jsem ubrala především za to že na mne příběh působil jakoby nedopečeně. Byl z většiny předvídatelný, přestože některé části byly povedené, a objevovalo se tam poměrně dost nelogičností (většina z nich už byla zmíněna v komentářích níže). Snažila jsem se tyto chybky nějak přejít, přesto mě jako čtenáře rušily od dokonalého zážitku. Největším zklamáním bylo to, že přestože komentář na zadní straně obálky knihy sliboval, že si na své přijdou i milovníci akce, kromě konce knihy se příběh odvíjel více méně v jedné rovině bez jakýchkoliv velkých výkyvů, a když už tam nějaké byly, působily uměle nastrčené se snahou je dodatečně vysvětlit tak, aby pasovaly.

Co se týká postav, čekala bych, že si vypěstuji vztah především k těm hlavním, ale světe div se, všechny vedlejší postavy, a to včetně těch záporných (až na jednu výjimku), mi byly o tolik bližší a přišly mi mnohem propracovanější. I tak se ale většina z nich tak nějak mentálně zasekla na jednom bodě - zkrátka se během příběhu nevyvíjely.

Dialogy mi občas přišly trochu nelogické, především ve chvílích, kdy postavy řešily něco naprosto nedůležitého ve chvíli, kdy to vůbec nebylo na místě a dokázaly o tom debatovat poměrně hodnou chvíli. Občas jsem si nebyla úplně jistá, proč postava řekla to, co řekla, než jsem si uvědomila, že reaguje na něco, co si myslí, ale co ani v nejmenším nebylo naznačeno. Působilo to lehce zmateně, ale když si na to člověk zvykl, dávalo mu to větší svobodu v domýšlení si souvislostí (což díky předvídatelnosti většinou nebyl problém). Nejvíce do očí bijící byl rozhovor ve chvíli, kdy se Steiner rozhodl dostat se z ostrova pomocí draka – konkrétně poznámka o pohlaví draka, kdy se po Kimiině poznámce o jméně draka Tief ptá: "Dala jsi jí jméno?", na to se Steiner ptá: "Ona se jmenuje Själsstyrka?" a Tief mu na to odpovídá: "Kdo říká, že je to ona?". Ehm... řekl jsi to jen o pár řádek nad touhle větou.

Celkově se mi kniha četla dobře a i přes její slabiny si ráda přečtu druhý díl. Už jen pro to, abych se dozvěděla, co se stane s mými oblíbenými vedlejšími hrdiny. A kdo ví, možná si více oblíbím i ty hlavní :)

JackDaniels

Super kniha s velmi dobrým světem. Příběh sice trošku pokulhává a občas je i předvídatelný. Ale za draky musím dát 4* Snad se v dalším díle předvedou více.

Alex.Barunka
16.12.2020

Nakonec tři, a to to mělo tak hezky našlápnutý dosáhnout si na tu čtverku. Jo a anglická audiokniha, kterou má na triku Thomas Judd je neskutečná. Ještě jsem nic takovýho neslyšela. Bylo to úžasný, procítěný a ještě ke všemu se tam zpívalo.

Úžasnej svět, kterej se s každou jednou kapitolou rozvíjel a posunoval se výš a výš. Rusko-severskej folklór, mytologie mísená s fantasy prvky, draci, originální prvky a neskutečná uvěřitelnost. O tento svět je prostě pečovaný a jde to cítit z každé stránky.

Asi tak do půlky příběhu bylo všechno zalitý sluncem. Ale pak čtenář zjistil, že postavy, ač se jednalo o docela obstojný sourozenecký duo, se nikam neposouvají. Ustrnuly na místě, věci kolem nich se měnily a ony musely zabrat, a najednou to přestalo fungovat a stačit. V návaznosti na to se začaly hemžit nelogičnosti a z příběhu bylo cítit, jako by byl autor neskutečně unavenej, vyčerpanej a chtěl to nějak ukončit. S koncem to všechno tak nějak sláblo, skomíralo. Velká škoda.

Slušná YA fantasy, která má úžasný úvodníky kapitol, dokáže překvapit, je dobře napsaná a je z ní cítit ta oddanost autora. Škoda jen, že na všechno nestačil dech.

Andy0892
04.10.2020

Nějak se nemůžu rozhodnout... Zlákala mě krásná obálka a zajímavá anotace, přesto tohle nebyla kniha, která by zaujala přední místa v mém osobním žebříčku :) Trvalo mi než jsem se začetla... Postavy nemají takovou hloubku, svět je to sice zajímavý, ale dle mě ne až tak dotažený (jak dlouho trvala cesta z ostrova na pevninu?) a kromě rozpoutání války, tam o nic jiného nešlo. Další díl si budu chtít přečíst, protože možná tohle byl jen úvod do skvělé série ;)

spencer
26.09.2020

I když mě kniha zaujala svou anotací, nemohla jsem se do jejího děje pořádně dostat. To, jak funguje celý ten magický systém mi přišlo matoucí a postavám chyběla nějaká větší charakteristika. Strašně mě mrzí, že mě kniha zklamala, ale jedno se musí nechat - ta obálka je opravdu nádherná.

Kasana
09.10.2020

Velmi zajímavá kniha ke čtení. Tím světem a atmosférou si mě naprosto získala a jsem ráda, že jsem si ji nakonec objednala.

Příběh si po celou dobu drží krásnou amtosféru a napětí, i když vidíme ten svět ze dvou pohledů a tak víme některé věci, které ta druhá osoba neví. Akční scény nejsou nijak uspěchané, a popisné pasáže nejsou dlouhé a řekla bych, že jenom tím si získá hromadu čtenáře. Je prostě na tom něco, co si mě drželo.

Já jsem člověk, který nečte jenom kvůli světu nebo jenom kvůli postavám. A musím připustit, že ty postavy tu mají ten největší problém. Ne, že by nebyli uvěřitelné, to si myslím, že jsou. Ale není tady žádný vývoj. Steiner se chová na konci knihy stejně, jako na začátku. Kjell je na tom velmi podobně. Paradoxně si více vývojem prochází všechny ostatní postavy okolo a u příběhu, jako je tento, bych očekávala, že ten vývoj bude. Dobře, Steiner se fyzicky změní, ale to není úplně to, co jsem měla na mysli.
Nejvíce mě naštvaly ale jenom jednotlivé detaily a začnu dialogy. Nejméně třikrát se stalo, že během dialogu se dozvíme informace, na které ani jedna z postav nepomyslela, ani je nijak nenaznačila ... prostě, jako kdyby se najednou objevily. Ok, já nepotřebuju vidět do hlavy postav, to přežiju, ale třeba nějaký náznak? U některých věcí náznak byl, tak nevím, kde se stala chyba.
A pak ty jednotlivé detaily. Proč má politický zajatec amulet, kterým by sesadil císaře? A oni všichni vědí, co ten amulet dělá. Proč Steiner uvěří pirátce všechno, co řekne a nijak se nad tím nepozastavuje? (Steiner není zrovna typ naivní postavy). Jak je možné, že máme někoho, komu odvezli sestru na ostrov, protože měla čarodějné znamení, a chvástá se tím, že ji pak ještě potkal a přesto neví, že na tom ostrově vyloženě nezabíjí sebrané děti? Proč mají vězni/otroci klíče od ... no, řekněme jednoho druhu zvířat, které se později dost hodí?
Když se nad tím pozastavíte, hrozně to kazí příběh.

Jakože, pokud přeloží druhý díl, tak si ho přečtu. Bylo to příjemné čtení, i přes ty chyby.

Cejinka
04.10.2020

Za mě hodně dobře napsaná a poutavá kniha. Na knize se mi hodně líbilo zasazení příběhu do skandinávského prostředí, což se moc často nevidí. Také je to po nějaké době kniha, kde se mi poštěstilo číst o dracích. Osobně jsem ke knize přistupovala s malým očekáváním a krom anotace a krásné obálky jsem o knize nevěděla zhola nic. Možná je to právě tím, že jsem neměla žádná očekávání, ale kniha mě velmi mile překvapila. Zpočátku mi sice trvalo se do příběhu začíst, ale po 50 stránkách se mi to povedlo a za jeden den jsem potom zhltla přes polovinu knihy. Rozjezd je sice pomalejší, ale alespoň má čtenář čas utřídit si myšlenky, vyznat se v prostředí a zapamatovat si hrdiny. Sice hlavní hrdinové by mohli být více a lépe vykreslení, kdy mi lehce chyběl prostor na jejich charakterové rysy a také prostředí by se mohlo dotáhnout lépe, ale jinak příběhově pecka. I když bylo od poloviny knihy znatelné, jakým směrem se bude příběh ubírat, vůbec mě to neodradilo v otáčení stránek a nadšení z příběhu. Moc překvapivých momentů jsem během čtení nezažila, protože jsem události, které se tam odehrávají, tak nějak čekala a z příběhu to bylo znatelné, ale přesto jsem si to velmi užila. Kniha je napsaná opravdu čtivě a není přehlcená informacemi, které čtenář nepotřebuje a rušili by ho od hlavní linky. Za mě opravdu nenáročná a velmi povedená kniha, kterou doporučuji všem nenáročným čtenářům. Osobně mě tato kniha velmi překvapila, tak doufám, že mile překvapí i vás.