Yaruschka Yaruschka komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Obě babičky a moji rodiče se kdysi zřejmě moc nedomluvili, páč jsem tu knížku dostala hned třikrát :-)). Považuji tu dobu za "životní bod", ze kterého odstartovala má náklonnost a láska k severským zemím:-)) Takže děkuji babičkám a tatínkovi do nebíčka a mamince domů za to, že mi jí koupili :-)):-))

30.07.2014 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Budu číst horrory, budu číst thrillery a kriminálky, kde stříká krev a kdejaký další nechutnosti, ale tohle je na mě trochu moc...........je to úžasná knížka, ale nic depresivnějšího jsem nikdy nečetla.......dokonce jsem jí raději věnovala do knihovny, abych jí nemusela mít doma ze strachu z negativní energie :-)):-)):-))

30.07.2014 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Za celý můj "čtenářský život" jsem nic tak psychologicky hutného, emocionálně hlubokého a těžce stravitelného zatím nečetla.
Každá stránka té knihy bolí, zraňuje, pomalu mučí a trhá na kousky, takže se to musí odkládat a vydýchávat. Obsah tohodle románového kolosu tíží jak závaží ještě dlouho po přečtení..... nedoporučuju homofobům a jedincům s nedostatečnou mírou empatie (můžete si ji tu otestovat), představivosti a hlavně trpělivosti.
Pokud bych měla tento čtenářský "masochistický zážitek" přirovnat k některé jiné knížce, maličko se tomu přibližují díla Davida Vanna, ten je tedy milosrdnější, co se týče počtu stránek a čtenáře tudíž netrápí příliš dlouho. Není to kniha na jedno pochmurné odpoledne, ale pořádně zdlouhavý proces, který člověku dá nahlédnout do velice temných míst tam uvnitř .... V tomhle směru si dám asi chvíli "voraz"...

27.09.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Bála jsem se přímo královsky :)).......Parádní čtení.

07.02.2018 5 z 5

Naprostá pecka, přiznávám, že se mi líbila víc jak kniha Stoletý stařík (film se mi líbil ale hodně :)).
Chystala jsem se Analfabetku přečíst tak do dvou dnů, ale při těch výtlemech na každé stránce se mi to protáhlo pomalu na dva týdny. Prostě skvělá vtipná knížka! :-))

17.12.2014 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Masakr! Chlemtala jsem se od začátku do konce :D :D :))

18.08.2016 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Jedna z těch lepších detektivek, začátek sice zdlouhavější, konec knihy na můj vkus příliš rychle utnutý - trochu jako když si chlap hned po aktu oblíkne kalhoty a bez pozdravení odejde :)):))

11.03.2016 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kniha i film - pěkná depka :-)). Nedoporučuji číst ve špatném vnitřním rozpoložení v kombinaci s podzimním počasím.............i když je to tedy autentičtější :)):))

13.11.2014 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Ta kniha je tak úchylná a perverzní, drsná, divná,...........že na to jen tak nezapomenete :-))

30.07.2014 5 z 5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

První kniha od tohoto autora, kterou jsem četla a která mě následně dovedla k celé jeho tvorbě. Jeho knížky mě baví, nic složitého, ale jsou zábavné, oddychové a přesně odráží finskou mentalitu, kterou já tak ráda :-)) Určitě jsem hodně zaujatá, protože Finsko a vše finské je pro mě svaté :-)):-))

03.07.2014 5 z 5

Mág Mág John Fowles

Vynikající kniha, čtivá, napínavá, plná zvratů, zvědavost vás nutí číst pořád dál a dál - jako by svět kolem vůbec neexistoval........pravda, dlouho se mi nestalo, že bych se do knihy tak ponořila a nevnímala okolí, určitě mi k tomu dopomohla i letošní dovolená na řeckém ostrově :-))...........a přiznám se, že mám z toho dílka trochu chaos v hlavince..............mám zas o čem přemýšlet.

11.08.2014 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Koupila jsem si knihu jen proto, že jsem zde na Databázi četla víceméně pozitivní reakce a byla jsem hodně zvědavá. Původního Draculu od Brama Stokera miluju, je to pro mě "nesmrtelný" příběh a tento prequel mě ani v nejmenším nezklamal. Hezky napsané, velice čtivé, pro mě tedy i dostatečně děsivé :)

29.07.2021 5 z 5

Myšlenky svatého Šarbela Myšlenky svatého Šarbela Hanna Skandar

Krásné a inspirující myšlenky,..... při čtení takových knih si člověk uvědomí, jaké má v tomto světě možnosti a jakou pozitivní cestou se jeho život a vztahy mohou ubírat, jen když na tom bude pilně pracovat. Na druhou stranu mu ale také dochází kolik špatností, zla a mamonu ho obklopuje.

06.12.2019 5 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Číst Davida Vanna je čisté sebemrskačství. Ne každá knížka musí být detektivka, psychologický thriller či horror, aby člověka zadupala hluboko do země nebo donutila si najít bezpečné místečko a on pak musel ze svého úkrytu po očku pozorovat, zda je venku bezpečno. Tady se ale stejně neskryjete, protože jediné místo, kde budete mít potřebu najít útočiště je vaše nitro.......a to vás zradí....ono vám nezavře dveře před nosem, ale nastaví vám zrcadlo....budete se bát,... ale bát toho, co se během čtení vynoří z té nejtemnější stránky vaší duše :). Vann není návykový, to by člověk musel být skutečným masochistou, nepoběžíte hned po první rundě pro další, protože budete mít co dělat, abyste rozdýchali tu první. Nepřečtete ho jedním dechem, ale budete ho odkládat a těch podělaných 200 stran číst hodně dlouho, protože na to prostě nemáte, i když to chcete mít už za sebou :)) :))....nakonec stejně po nějaké době půjdete pro další, protože se toužíte opět setkat se svým démonem..... Tenhle spisovatel jde na dřeň. Pro silné jedince je to silný zážitek, pro ty slabší to může představovat ještě větší bahno než v jakém se (možná) aktuálně nacházejí....Vann je stáhne ještě hlouběji.......no... radši si to rozmyslete :))

30.08.2019 5 z 5

Srub Srub David Vann

Není to tak naturalistické jako Vannův Ostrov Sukkwan, více psychologicky pojaté, nicméně nutná pauza po přečtení. Je to neskutečně depresívní čtení, které zůstává nějakou dobu hluboko uvnitř........že by z obavy z toho, že se v nás něco takového může ukrývat? Nebo nějaký odraz z minulosti? Jestlipak se dobře známe? :)) .......Každopádně spisovatel asi neměl nejradostnější dětství ..........

08.08.2016 5 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Krásná kniha, která mne přiměla zamyslet se nad svým životem i nad životem mých blízkých a pomohla mi mnohé přehodnotit a změnit v určitém směru své chování i nahlížení na ostatní.

10.07.2014 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Kniha mi "příliš" nebo "zbytečně" dlouhá nepřipadala, četla jsem jí jedním dechem a dle několika názorů a recenzí jsem očekávala, že to bude ke konci "maglajz" zápletka - mně to tedy tak nepřipadalo.
(Třeba takový Nesbo dokáže na chvíli vykouzlit podezřelého z každé postavy v knize :-)):-)) )
Je to příjemný román, který nenudil a dá se řící, že i nadchnul, má v sobě spoustu emocí a lidskosti, což se v té smršti dnešních detektivek rozhodně nevidí.

19.05.2014 5 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Já teda tušila, že to nebude klasická slaďárna ....už jen proto, že to napsala norská spisovatelka:)) ...ale ono to bylo jako wtf, ty kraaaaaso:)) ... každopádně fakt doporučuju ️.... stručná, rychlá, temnější psychoromantika na jeden večer ️..... líbilo se moc ️:)) ️

01.04.2022 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Tenhle příběh miluju na všechny možný způsoby, film, knížka v češtině, knížka v angličtině a pořád dokola...............protože jsem závislák na čokoládě:-)):-))

03.07.2014 5 z 5

Chraň nás od zlého Chraň nás od zlého Lisa Collier Cool

Opravdu ze srdce jsem se musela zasmát :):) komentáři „Jacka Bauera“:
„Tak taková literatura pro mne jako nevěřícího není. Jelikož nevěřím v Boha, tudíž nevěřím i v ďábla, démony či duchy. Věřím, že kniha může být velmi zajimavá a čtivě napsaná, ale mě prostě tohle téma nebere. “

Nechápu, proč vůbec saháte po takové knize, určitě už jen název napovídá, o čem bude - o anotaci nemluvě.
Pochopím, když někdo ohodnotí knihu jako ODPAD např. na základě špatného n. nezajímavého zpracování, ale na základě tématu jen proto, že vás to téma samotné nebere????

22.05.2015 5 z 5