Autobus sebevrahů

Novinka oblíbeného finského spisovatele vypráví o skupině nešťastných Finů a Finek, kteří už od života nic dobrého nečekají a rozhodnou se spáchat hromadnou sebevraždu. Luxusním autobusem se vydají až na nejsevernější mys Evropy, kde se chtějí vrhnout do vln Ledového oceánu. V rozhodujícím okamžiku se ale ukáže, že mnoha sebevrahům se vlastně umřít nechce. Neustále sebevraždu odkládají a po mnoha dobrodružstvích nakonec doputují až na nejjižnější mys Evropy. Paasilinnovi hrdinové a jejich osudy jsou humorné i dojemné: chovatel sobů Uula Lismanki prchá před spravedlností, protože okradl americké filmaře při stavbě sovětského koncentráku v Laponsku o statisíce dolarů, kožešinový farmář Sakari Piippo chtěl předvádět cvičené norky, oblékl svou ženu do sexy prádla z norkových kožešin, ale přišel o norky i o manželku... Ve vážnější rovině můžeme Paasilinnovu knihu číst jako svéráznou oslavu života - se smrtí si zahrávat můžeme, ale se životem ne....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16778/big_autobus-sebevrahu-JQT-16778.png 3.9415
Literatura světová, Humor

Vydáno: , Hejkal

Hurmaava joukkoitsemurha, 1997

Kniha Autobus sebevrahů

alekis

Tohle absolutně nemá chybu! Kniha, u které jsem se nesmála z plna hrdla - a byla vůbec někdy taková? - ale u které jsem se po celou dobu čtení bez přestávky usmívala.
Kdo snáší dobře absurdní humor, ten si věru počte! Tolik směšných situací..! Jdou za sebou jedna za druhou a třešinkou na dortu jsou na naše poměry docela krkolomná finská jména, příjmení a názvy měst, obcí a oblastí, které autor důsledně uvádí.
Tohle je prostě jedna z nejlepších zábavných knížek, která se mi dostala do ruky! A teď, když si čtu názvy dalších dílek autora: Stará dáma vaří jed, Les oběšených lišek, Chlupatý sluha pana faráře... tak si říkám, vstávej, holka, vzhůru do Finska!
P. S. Jak níže čtu místy trochu pohrdavé komentáře, tak musím akceptovat, že každý má právo na svůj názor a každý má jiný vkus. A připomínám si situace, kdy jsem se občas v úplně ztichlém kině jediná já nahlas smála, nechci říct řehtala nějaké směšné scéně... Směšné pro mě. Holt, každý bereme věci podle svého :-).

Ještě musím doplnit: tady je téma sebevraždy použito podle mě jako dokonalý základ pro oslavu života. V realitě se tyto věci ale stávají a rozhodně nejsou humorné. Každý člověk, který se rozhodne pro tento krok, by se měl před skokem do propasti na minutu zamyslet: kolika a kterým lidem svým dobrovolným odchodem způsobí bolest - rodičům, dětem, přátelům... a zdali je to, co způsobí, omluvitelné.

Kulda1981

Tuhle knížku bych si asi bez čtenářské výzvy nepřečetla. Název by mě odradil. Narazila jsem na ni náhodou a jsem za to moc ráda. Je to sice trochu depresivní, ale strašně vtipné a milé. 5 hvězdiček

-knihomolka-

Morbidní a depresivní téma psané stylem sarkastického a černého humoru, zábavně, ironicky a tenhle styl mají podle mě jen Finové. Originální dílo, které nedokážu přirovnat k žádné jiné knize.

eltondo
28.12.2021

Spíš takové nemastné neslané. Střídá se tu humor, depresivní realita, trapno a nuda. A toho posledního je tu nejvíc. Humoru je tu málo (ovšem zemědělec s línou ženou, který neměl důvěru v počítače, mě pobavil). Za tu depresivní realitu bych zmínil rodinu s brutálně týranou a deptanou matkou. Za trapno je to řada zajímavě rozehraných lidských příběhů, které ovšem už dál nepokračují. A za nudu ty nekonečné přesuny busem, stavění stanu, ožíračka ... a další přesun.

pepa4081
14.08.2021

Jak je u pana Paasilinny zvykem, téma smrti (tentokrát dobrovolné) bere s nadhledem a osobitým humorem. Já jsem se u knížky skvěle bavil. Mohu doporučit.
Velmi uspokojivé.

janinca
27.05.2021

Knihu mi přinesla kamarádka s tím, že by se mi to mohlo líbit. No nevím, ten název mě spíš odrazuje...
Asi po roce jsem se do ni s jistou nechutí pustila a konalo se velké překvapení. Knížka byla vtipná a zábavná a já ji doslova zhltla!
Díky Jaruš!

chaera
15.05.2021

Ke knize jsem se dostala náhodou a ze začátku se nemohla odtrhnout. Styl humoru mi perfektně padl no noty a já hltala stránku za stránkou. Jenže přibližně v polovině příběh ztrácí svůj počáteční šarm a dříve humorné situace se stávají poněkud nudné - ony ty vtipy nějak ztrácí šmrnc, když mají všechny stejnou pointu. Ke konci už jsem se musela ke čtení nutit a podle mě by neuškodilo, kdyby kniha byla kratší. 3/5

Greenfingers
25.03.2021

Při vší úctě k finskému spisovateli, který má zřejmě spoustu vděčných příznivců (a já mu je nechci tímto odrazovat), musím konstatovat, že kniha mě nebavila. Nenaplnila má očekávání a i když jsem se snažil sebevíc, popisované putování sebevrahů na mé tváři nevyloudilo sebemenší úsměv. Podotýkám, že miluji humor ve všech jeho formách, včetně toho absurdního a černého. Patrně nejsme s autorem naladěni na stejnou strunu. Škoda, asi si budu muset dát nějakého Leacocka nebo O'Henryho.