Betonová zahrada

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Proslulý román Iana McEwana Betonová zahrada byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však nic neztratil ze své zvláštní, řeklo by se "nemorální" naléhavosti. Svědčí o tom nejenom stejnojmenný film Andrewa Birkina natočený v roce 1993, ale především neutuchající čtenářská obliba, kterou si tento temný příběh získal. Tematizace sexu a násilí, záliba v překračování společenských tabu, současně však i precizní styl a rozumově chladný odstup - to vše autorovi vyneslo přídomek "básník perverze". Ovšem McEwanovým záměrem není samoúčelné pitvání odvrácené strany lidské duše. Jde mu o to postihnout - třeba i v ironické nadsázce, která se leckomu může zdát děsivá - některé z příznaků našeho moderního, složitého světa. Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra. Hra na dospělé. Jak dlo...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280376/big_betonova-zahrada-ors-280376.jpg 41693
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Volvox Globator
Originální název:

The Cement Garden, 1978


více info...
Nahrávám...

Komentáře (282)

Kniha Betonová zahrada

Hanys_
včera

Depresivní, incestním dusnem a letním horkem nabitý příběh, od kterého jsem se nemohl odtrhnout.

pedroK
04. června

Zdravý mozek nemůže na dno takového šílenství dohlédnout, ale předpokládám, že vše, co se stalo, stalo se z šoku nad úmrtím i druhého rodiče a ze strachu z budoucnosti plné samoty a odloučení i od sourozenců. Pak nezralá osobnost zablokuje přirozené truchlení a vyplodí taková rozhodnutí.
Možný spoiler : Musím říct, že incest nebo dětská travesti mi přišli jako drobné problémy vedle toho, co udělali. Jen totálně emočně zablokovaní jedinci můžou chladně učinit takové rozhodnutí. Incest už byl jen další možnost na cestě k poruchám osobnosti zejména u Julie. A myslím, že léčba každého jednoho z nich stejně to trauma nedostane. Rozhodně ohromující námět. Leccos to vypovídá i o osobnosti páně McEwana.


esma
28. května

Zřejmě jsem poslední, která Betonovou zahradu přečetla. Myslím, že byla především provokující, a tím zaujala a depresivní, protože ukazuje na to negativní v nás.
A já s tím mám problém.

opic 12
14. května

Opuštěni.
Anarchisticko Goldingovská šleha.Co se svobodou ? Jak by to řešil někdo z nás v podobné situaci ? Co je vlastně to správné a špatné ?
Kdy je toho už moc a kdy naopak málo ? Kdo to určuje ? Je to vždy tak jak to má být ? Když jsem byl jako oni v jejich věku taky jsem to příliš neřešil... Tenkrát jsme byli dětmi a pak jsme o to přišli.Nevinnost.Pocit,že mohu téměř vše.A budu tady navěky.A pak někdo zemřel...
Proslulá,neproslulá.A nad hlavou znenadání zjevila se duha.Veselé a oddechové ne.Pestré to tu je.Rozhodně.At chce nebo nechce vaše rodina.
Opuštěnost.Samota.Ztráta.Vyrovnání s ní.
Dospívání.Poznávání sebe sama.Tělesnosti.Erotično.Zmatenost.Přitažlivost.Ztráta.Soudržnost.Zklamání.Odloučení.
Na takovou útlou záležitost velmi mnoho.Malá velká knížka.
Věru takové velmi nepříjemné věci.Kdo by je však neznal ? Kdo se s nimi nesetkal a nebo nesetká ? Obklopují nás.Někdy je život mrcha.
Vyrovnali se s tím po svém.Zbloudili ? Nebo jen reagovali pudově ? Zároven každý jinak.Otázky samé otázky.Pokud je to tak,tato knížka splnila svůj účel.
I takové věci patří k lidem stejně jako k neustálému koloběhu života.Nebudeme dělat,že se nás netýkají.Prostě jen jsou.
Velmi zajímavé a se spoustou otázek k přemýlání.Vykreslení zahrady,postav a na malé ploše,až jakoby jakéhosi podivného komorního představení.
Podle mnohých prý neukončené až otevřené ? Tady snad to ani líp ukončit nešlo.Vyústění je natolik dovysvětlující,není nad čím tápat :)
Že to je bizarní ? Ale,no tak.Navíc ten moment je strašně spoilerující až hanba.Už to vykecali.
Někdo se tam polámal.Ví to celá obora.A navíc už tam zavolali doktora.
Je to šokující.To vám povídám.Tak by jste to raději neměli ani číst.Ironie jak víno :)
Co naplat.Ten tolik diskutovaný čin je vlastně až na závěr.A snad není kniha jenom o tom.Je jen vyústěním z nastalé situace.Takže puritáni všech zemí spojte se ! Berte vše i nadále doslovně.Trošku nadhled :)
Až si někdy budu na zahrádce opravovat nějakou tu zídku či plotový sloupek.Vzpomenu si.Vzpomenu si,na to,že i já jsem součástí tohoto zvláštního a tolik nepochopitelného světa kolem nás.
Můžeme s tím nesouhlasit.Můžeme o tom vést spory.Ale to je tak asi vše,co s tím můžeme dělat.
Takové věci se jednoduše dějí.Jen o nich nevíme.Nebo ani nechceme.

TessieP
14. dubna

Příběh, který ve vás zanechá pachuť. Podle mě stále šokující kniha i v dnešní době. Během čtení se ve mě mísily pocity znechucení, odporu a soucitu, ale převažovalo to znechucení. Takže očividně kniha splnila svůj účel.

Paris2000
08. ledna

Velmi silný příběh 4 sourozenců.
Tuto knihu buď nedočtete a nebo přečtete a nezapomenete. Můj příběh je ten druhý. Obdivuji jak tohle mohl spisovatel napsat, kde vzal tuto fantazii a představivost.

Roku 1993 ho natočil Andrew Birkin - chystám se na něj.

Velmi dobrou recenzi napsal: n.ezn.amy

archivářka115
27.12.2021

Snažila jsem se jí prečíst, ale nijak mě nezaujala. Brzy na ní zapomenu

n.ezn.amy
12.12.2021

Příběh čtyř sourozenců, kterým postupně zemřou oba rodiče a oni se sami rozhodnou s nastalou situací vypořádat, ale prostě nejsou ve věku, aby to zvládli. Výborně vykreslené charaktery postav, jejich jednání a myšlení. Tahle kniha je hodně realistická, člověk při čtení přímo cítí to obrovské horko, které sálá z asfaltu a i tu sladkou pronikavou vůni ze sklepa. Domnívám se, že tuto knihu po přečtení opustíte, ale ona neopustí vás

1 ...