vipera vipera komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Osobitá, typicky českým humorem nasáklá úsměvná oddychovka. Trochu mi chybí nějaký ústřední motiv, ale to je můj problém :-) Každopádně pokračuji ve čtení...

14.07.2017 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Opravdu neuvěritelné, jak se vám příběh vkrádá pod kůži a vy nemůžete jinak než číst, číst a číst...Vezme vám dech, vezme vám čas a zůstane jen ona. Fascinující kniha.

09.06.2013 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Tak nějak rozporuplné čtení… Děj je v pohodě. O světě se toho zatím moc nedozvíme, ale o fungování společnosti ano. I to se mi sice zda naivní, ale třeba to má celé nějaký hlubší význam, který vyjde najevo v dalších dílech. Jsme přece jen na začátku.
Čemu vsak naprosto nerozumím je chování hlavní postavy. Tris mně někdy vážně štve. Tak jo, ne někdy, ale často. Chápu že je ji 16 a že doposud žila u Odevzdaných a že je pro ni teď všechno nové, i ona sama, vlastní pocity i osobnost… ale takhle se vážně snad nikdo nechová. Někdy mi připadá jako přihlouplé NPC, které funguje na bázi jakési setrvačnosti, jen aby se děj pohnul. A to jakýmkoli směrem.
Rozhodně nejsem cílová skupina, ale jelikož mám tento žánr ráda, tak tomu dám šanci. Ale po dočteni této trilogie si budu muset přečíst něco, v čem mají lidé aspoň nějakou vlastní osobnost a charakter. A hloubku. Tu zde nehledejte.

26.10.2021 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Po dočtení tohoto zakončení mně napadla jedna hláška ze staré české pohádky: "Nakonec všechno dobře dopadlo a Stázina se dostala Kubovi za ženu" :-) A tak to asi mělo být.

09.10.2021 4 z 5

Útěk Útěk Peter May

Hezky vykonstruovaný příběh ústřední pětice. Na pozadí protkaný řadou známých jmen a reálií té doby.

09.06.2021 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Tato kniha na mne dlouho koukala z poličky. Vzhledem k jejímu stáří jsem se obávala její čitelnosti. Nakonec jsem si vypomohla audioknihou. Chvíli jsem knihu poslouchala, chvíli zase četla a nakonec jsem se zcela oddala přednesu paní Zawadské. Samotná bych se knihou prokousávala rozhodně déle, její jazyk bude dnes už málokomu blízký. A přitom si tento literární kus zaslouží pozornost i dnes. Ono téma marnotratnosti, marnivosti, hledání povrchního štěstí, utápění v iluzích, dluzích a nakonec i v bezmoci, je totiž věčné.

12.04.2021 4 z 5

Chaloupka strýčka Toma I. Chaloupka strýčka Toma I. Harriet Beecher Stowe

Po přečtení této knihy se stydím, že jsem člověkem. Tak mne to zasáhlo.

09.02.2021 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tuhle knihu mi půjčil můj kamarád - alkoholik se slovy "Snad budeš taky sympatizovat s hlavní hrdinkou stejně jako já"...To se nestalo. Nesympatizovala jsem ani s jednou z žen. Číst 300 stran o tom, jak ta či ona naříká a snaží se střepat odpovědnosti za svůj život není zrovna moje gusto. Ale i tak jsem knihu dočetla. Není napsána špatně, jen není napsána pro mně.

21.02.2016 2 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Krásná hororovka, nejen pro dětičky.Jak je řečeno v knize 'I didn't know I had another mother' said Coraline.'Of course you do.Everyone does' said the other mother...Takže pozor na lákadla,protože 'každý ji má'...

01.12.2013 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Skvělá kniha, o které už bylo napsáno vše...Dobře vystavěný příběh podaný velmi čtivou formou. Knihu jsem četla s radostí a zaujetím.

28.07.2013 4 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Tak tomuhle říkám opravdu klasické dílo. Brilantní počtení.

08.06.2013 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Exkurze do hlavy a života jednoho nacistického pohlavára, který "jen" dělá svou práci...Syrový pohled do nitra osvětimské mašinérie.

08.06.2013 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Je to příběh o úsilí jednoho člověka. Krátký a krásný.

07.06.2013 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Díky, pane Kotleto, za další slovní balet. Vyhnal jste mi z hlavy chmury :-) A teď už přihrajte další díl Legie, ať můžu pokračovat v krasojízdě.

23.10.2022 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Tohle ve mně dlouho zůstane. Příběh, který se čte s lehkostí, ale zařezává se vám pod kůži a vaše srdce rozbuší svou naléhavostí a krásou. Ani nevím, kde se to vše v těch řádcích i mezi nimi vzalo, ale je to vážně jedinečné a člověk se muže cítit nekonečně…Jo a Asleep teď poslouchám furt…odteď už napořád

16.11.2021 5 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Jediné, co mně na této trilogii překvapilo bylo to, že jsem ji dočetla do konce. Ale teda ufff!
Naprosto bezcharakterní postavy s nahodilým chováním i myšlením, překotná a často zbytečná akce jen aby se děj posunul a navíc všechny závěry si člověk stihne udělat na začátku druhého dílu. A pak už nic. Nuda. Jen neúnavná touha autorky vymáčknout z té směsice chaosu něco víc…

28.10.2021 2 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

V podstatě pořad ta samá písnička… Nechápu jak může Tris zvládat všechny ty simulace, k jejichž překonání potřebuje chladnou logiku, když se pak ve zbytku situaci chová jako někdo, kdo se rozhoduje podle toho, co mu zrovna padne v kostkách. Ta holka si bere osobně i to, že ráno vychází slunce a drama udělá i z obyčejného pozdravu…Možná měla dát autorka víc prostoru jiným postavám, než to takhle všechno hrnout přes Tris. Ale zase kdoví, jak by to dopadlo, když si neumí poradit ani s charakterem hlavní postavy. Na můj vkus už je dvojka i předějovaná. Akce střídá akci jen aby byla nějaká akce…
Snad alespoň trojka odhalí něco zajímavého a podstatného. Zatím se totiž nestalo nic převratného. Spíš to vypadá na young adult telenovelu.

27.10.2021 2 z 5

Zřídla Zřídla Kristýna Sněgoňová

Jooo, tak tohle už byla jiná jízda než prvotina. Postavy mají duši, děj má začátek i konec a mé milované Brno tam...mňam, chutnalo

28.12.2020 4 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Čtvrtý díl trilogie odehrávající se po smrti hlavního hrdiny (toho z Istanbulu) a podaný z pohledu ženy...Kniha plná paradoxu, ale funguje skvěle.

28.12.2020 4 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Mám ráda spíš Kotletovy pozdější věci. Tahle kniha k nim tak trochu patří a tak trochu nepatří. Já ji četla před samotným Bratrstvem a její povaha mi byla milejší, než navazující příběh.

23.11.2018 3 z 5