ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Excelentní klasika, dávající vhled do tragického působení sadistického a psychicky vyšinutého inkvizitora Bobliga z Edelstadtu na Šumpersku a Losinsku, kde v 17. století vedl čarodějnické procesy. Depresivní, naturalistický popis je strhující tím spíše, že byť jde o historický román, autor se věrně držel historické reality a ověřených faktů (z procesů se dochovalo dost historického materiálu včetně soudních protokolů), kdy při psaní věc konzultoval s historikem. Filmový přepis Otakara Vávry je taktéž velmi zdařilý, přičemž jeho černobílé zpracování celkovou syrovost děje ještě podtrhuje.

Memento Memento Radek John

Výborná kniha ze života narkomanské komunity, která existovala i za socialismu, v 80. letech obtížně sehnatelný bestseller.

Valdštejn a jeho doba Valdštejn a jeho doba Josef Janáček

Obsáhlá monografie historika Janáčka o životě a činnosti generalisima Albrechta z Valdštejna určitě stojí za pozornost nejen pro studenty historie, ale i pro ty, pro něž je historie koníčkem.

31.05.2020 5 z 5

Evropa tančila valčík / Evropa v zákopech Evropa tančila valčík / Evropa v zákopech Miloš Václav Kratochvíl

Skvělá kniha přibližující dobu první světové války resp. události, které k ní vedly. Jak už je u autora zvykem, je vše podáno čtivou románovou formou, která dala základ i pro kvalitní filmový přespis.

Čas hvězd a mandragor Čas hvězd a mandragor Miloš Václav Kratochvíl

Čtivý historický román se odehrává na dvoře císaře Rudolfa II., přibližuje dobovou atmosféru a vykresluje postavy nám známé i neznámé z hodin dějepisu.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Beletristicky zpracovaný život známého válečného zločince Rudolfa Hösse, velitele koncentračního tábora v Osvětimi, z pera vynikajícího romanopisce Merleho podává sugestivní obraz hlavního hrdiny a jeho zločinného jednání v době druhé světové války. Je až fascinující ta naprostá citová plochost toho člověka, která mu ani při zpětném pohledu, když byl po válce souzen a po právu odsouzen k smrti, nedovolila nahlédnout na jeho činy sebekriticky.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nádherná klasika s nádechem hororu, pro mě i krásná vzpomínka na dětství, kdy to maminka mně a bráchovi na naše vyžádání četla.

31.05.2020 5 z 5

Harry Potter 1–4 (box) – První čtyři roky v Bradavicích Harry Potter 1–4 (box) – První čtyři roky v Bradavicích J. K. Rowling (p)

Fakt nechápu ten hype kolem Harryho Pottera! Jednou jsem to chtěla číst, ale ten styl autorky je naprosto nesnesitelný, obsahově kravina, to se fakt nedá.

31.05.2020 odpad!

Helena o sobě (a slavní o Heleně) Helena o sobě (a slavní o Heleně) Milan Cais

Pěkně napsaná kniha o životě známé zpěvačky, viděného jejíma očima, doprovázená spoustou fotografií a dalšího materiálu z jejího archivu.

Já, Martina Já, Martina Martina Navrátilová

Pěkně podaný životní příběh této slavné tenistky jsem četla už někdy před 20 lety, byl napsaný čtivě, doprovázený řadou fotografického materiálu.

31.05.2020 4 z 5

Edvard Beneš - Drama mezi Hitlerem a Stalinem Edvard Beneš - Drama mezi Hitlerem a Stalinem Antoine Marès

V první řadě je nutno zdůraznit, že nejde o žádnou románovou beletrii, ale o vynikající odbornou historickou studii současného renomovaného francouzského historika, zpracovanou na základě autentických archivních pramenů, uvedených v bohatém poznámkovém aparátu. Studie podává kompletní a objektivní obraz prezidenta Beneše a jeho politické a diplomatické činnosti v obtížné době. Žádný jiný politik v úřadu prezidenta našeho státu nestál před tak těžkými rozhodnutími s důsledky nejen pro něj samotného, ale hlavně pro náš národ. A v těchto těžkých zkouškách obstál se ctí. Jsem pevně přesvědčena o tom, že pan prezident Beneš dosud není dostatečně doceněn v tom, jak mnoho se zasloužil o náš stát, a to ať už v době jeho samotného formování v r. 1918, tak za II. světové války. A pokud v příspěvku nade mnou vidím mystifikační bludy o tom, že "odsun byl jeho (tj. Benešův) vynález", tak bude vhodné seznámit se s realitou. Na nutnosti odsunu německé národnostní menšiny jako prevence mezinárodního napětí a další války se shodli spojenci již na konferenci v Teheránu r. 1943, potvrzena pak byla v Postupimi v létě 1945. K odsunu německé menšiny došlo nejen z našeho území, ale i z Maďarska, Polska, Nizozemí, Belgie atd. Samozřejmě, že při odsunu (zejm.v jeho rané fázi) mohlo dojít k nějakým nespravedlnostem, ale nutno to chápat z pohledu té doby. Ostatně nebýt války, kterou říšští Němci (za podpory a jásání svých soukmenovců v ostatních zemích) vyvolali, nebyl by ani odsun. A nakonec je třeba zdůraznit, že v Osvětimi, Dachau a dalších německých koncentračních táborech lidé (civilisté různých národností) taky nebyli na rekreaci! Dlouhodobé dění tam je jak co do rozsahu následků, tak co do počtu obětí zcela nesrovnatelně závažnější než následky odsunu.

Vzdálený jez Vzdálený jez František Uher

Bezva detektivka z domácího prostředí, se svižným dějovým spádem a kvalitní zápletkou. Celkově mám detektivky pana Uhera v oblibě.

Dlouhý stín času Dlouhý stín času Pavel Naumann

Zbytečně rozvláčná detektivka, odehrávající se v české realitě 60. let, dějově velmi těžkopádná, s předvídatelným pachatelem vraždy. No a to toporné hledání další zápletky po odhalení pachatele vraždy hlavní hrdinky, kdy tato zápletka vyvrcholila odhalením pachatele nikdy nevyjasněné vraždy Otýlie Vranské z r. 1933 (ta postava má v knize jiné jméno), jímž samozřejmě byla totožná osoba, to už mě spíš jen pobavilo. Tato překombinovanost byla opravdu zbytečná. Z této doby jsou k dispozici určitě lepší detektivky z domácího prostředí, z nichž některé doznaly i kvalitního filmového přepisu (např. knihy Eduarda Fikera). Jako audiokniha se to nechalo doposlouchat, jako knihu na přečtení bych to asi nedala.

30.05.2020 2 z 5

Brožík - Byl jsem nejslavnější - Životní příběh malíře Václava Brožíka Brožík - Byl jsem nejslavnější - Životní příběh malíře Václava Brožíka Zora Dvořáková

Příjemně čtivý životopisný román o malíři, pocházejícím z chudého prostředí, který se jen díky svému talentu a píli stal nejvýznamnějším českým malířem historické malby 19. století. Velkého uznání dosáhl i v zahraničí, hlavně ve Francii, kde žil v posledních letech svého nedlouhého života (dožil se 50 let) a získal Řád čestné legie.

30.05.2020 4 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Překvapivě pěkná, oddychová kniha o "novém" životě autorky ve Francii po jejím rozvodu s mediálním magnátem v Čechách. Přestože nemá souvislý děj a je spíše takovým vyprávěním jejích různých zážitků, pěkně se jako audiokniha poslouchá.

29.05.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Jen díky dobrým výkonům herců, kteří knihu četli, je to jako audiokniha stravitelné. Kniha se mi jeví neuspořádaně, bez nosného příběhu, taková chaotická směska různorodých osob, z nichž žádná se mi příliš sympaticky nejevila, takové tlachání tu z hospody, tu z krámu. Oceňuju snahu autorky po humorném podání, ale víc než 2 hvězdičky opravdu dát nelze.

28.05.2020 2 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kniha, v níž je beletristicky zpracována tématika odsunu německého etnika z Brna na konci války, stojí každopádně za přečtení. Toto v beletrii nepříliš frekventované téma je pojato velmi sugestivně, výstižně navozuje dobovou atmosféru. Co bych za sebe knize vytkla, je zbytečně rozsáhlý časový rozptyl, který sleduje osudy hlavní hrdinky až do doby po r. 1989, avšak toto období už logicky není probráno tak důkladně a systematicky. Pak by kniha musela být ještě mnohem delší.

26.05.2020 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Neurazí, ale nenadchne! Příběh jedné rodiny a jejích předků je příjemné čtení, ale určitě nic převratného. Ten konec byl takový nějaký nedotažený ... Hana se mi líbila více.

23.05.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příjemná kniha, byť tragické téma holokaustu není nijak veselé. Styl autorky, podaný v této knize, se mi líbil. Je to první kniha, kterou jsem od ní přečetla, nyní čtu Tiché roky, tak uvidím, jak se mi názor vytříbí.

21.05.2020 4 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Opět nezklamala tato dánovka, čtivá od A do Z.

19.05.2020 5 z 5