ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Výlet do Měsíce byl taky zajímavý a vtipný, ale ten do 15. století se mi líbil přece jen více.

19.05.2020 4 z 5

Skvělá, vtipně napsaná próza, což jsem od autora 19. st., jehož hlavní doménou byly básně, ani nečekala. Četla jsem to na gymplu a moc jsem se tehdy pobavila.

19.05.2020 5 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Extrémně silná kniha o životě, který si nedokáže představit nikdo z nás! Ani ten nejnuznější bezdomovec u nás není tak nuzný jako standardní a zejména venkovský občan Severní Koreje. Buďme rádi, že jsme tam, kde jsme. Toto je skutečně otřesné svědectví očitého svědka, který byl nucen v tomto Kimově "ráji na Zemi" žít.

11.05.2020 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Krásná knížka! V 6. třídě, kdy jsme v dějepisu probírali starověké Řecko a Řím, což mě velmi uchvátilo, jsem četla tuto skvělou, čtivou knihu, doslova jedním dechem.

01.03.2020 5 z 5

Každý má někoho Každý má někoho Jan Noha

Tato knížka je vůbec mojí první přečtenou knihou v životě. Četla jsem ji v první třídě, hned v podzimních měsících, když jsem se naučila číst, a pamatuji si, že jsem měla velkou radost, jak se mi to podařilo pěkně přečíst. Proto jsem si ji zapamatovala. Pokud jde ale o knihu samotnou, tak si pamatuji, že se mi vůbec nelíbila, ale možná to bylo tím, že jsem tomu textu tehdy ještě tolik nerozuměla a soustředila jsem se na samotné čtení. Tak snad z nostalgie 3 hvězdičky, jinak bych dala jen jednu.

01.03.2020 3 z 5

Chudobka z Orlických hor Chudobka z Orlických hor Filip Stajner

Krásná, v podstatě životopisná kniha o české kandidátce na blahoslavení, které je předstupněm svatořečení. Poutavý příběh této hluboce zbožné a pokorné ženy, která statečně snášela utrpení, jímž byla stižena. Jak už předchozí komentář uvádí, je to katolická církev, za jejíž kněze Anička trpěla, proto by se měla česká katolická církev co nejvíce snažit, aby Aniččiny zásluhy byly oceněny tak, jak jí náleží, byť její metou to při její hluboké pokoře bezpochyby nebylo. Pokud mám informace, tak proces blahoslavení již byl zahájen. Hlavně díky Sdružení A. Tomanové byly a jsou shromažďovány podklady svědčící mj. o zázračných uzdraveních a jiných nevysvětlitelných událostech v souvislosti s Aničkou.

26.02.2020 5 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Tato docela nápaditá kniha, detektivka křížená s trillerem v českém prostředí (odehrává se v Táboře) se mi dost líbila. Ač to má být první díl ze série Souřadnice zločinu, tak od r. 2015 se nic dalšího neobjevilo. Škoda, snad se dočkám.

26.02.2020 4 z 5

Kniha, u které jsem měla výbuch smíchu v autobusu plném cestujících... Skvělá knížka, byť její základní téma úplně humorné není. To zpracování je čtivé a vtipné. Stejně tak se povedl filmový přepis této knihy.

25.02.2020 5 z 5

Památná místa naší vlasti Památná místa naší vlasti Jana Janusová

V této knížce jsem si na základce, kdy byl dějepis mým nejmilejším předmětem, moc ráda četla a listovala. Čtivou formou poskytne i dětskému čtenáři zajímavé informace o historii různých míst našeho státu. Informační hodnotu neztrácí ani přes určitý, již v předchozím komentáři zmíněný ideologický balast, který si vyžádala doba (vydáno v 80.letech), nikoli však v nadměrném množství na to, aby se to nedalo odfiltrovat.

Holky se perou jinak Holky se perou jinak Ondřej Neff

Tak tuto knížku z dětského prostředí jsem ve svých 12 letech opravdu milovala. Byla to velmi oblíbená kniha mého dětství, ještě ji určitě někde doma mám. Té bych se už jen z nostalgie nezbavila.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Výborná kniha, vymykající se standardu už jen tím netypickým tématem, které je tu literárně zpracováno. Vlastní příběh hlavní hrdinky je smyšlený, avšak vybudovaný na reálných základech skutečného dění v dané oblasti. To skvěle dokreslily výběry z úředních dokumentů. Je zřejmé, že autorka si s tím dala velkou práci, musela nastudovat spoustu archivních dokumentů a pramenů. Viděla jsem i divadelní zpracování v Divadle Pod Palmovkou a musím říct, že vzhledem k náročnosti převedení takového tématu z literární do divadelní podoby, je vhodné si knihu nejprve přečíst a pak navštívit představení. Opačně bych z toho asi náležitý požitek neměla.

Advokátka v šoku Advokátka v šoku Daniela Kovářová

Mám vztah k právnickému prostředí a s ohledem na to, že autorka také, očekávala jsem alespoň základní kvalitu k oddechovému čtení, čehož jsem se nedočkala. Toto je poprvé, co nějakou knihu označuju za odpad, avšak u této slaboduché slátaniny opravdu nemůžu jinak.

23.02.2020 odpad!

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Skvělá, čtivá kniha, popisující zkušenosti astrálního cestování, je obžalobou amerického vězeňského systému na počátku 20. století.

Téměř jasný případ Téměř jasný případ Jan Cimický

Tentokrát to bylo podstatně lepší než autorovy jiné knihy z nedávné doby (zejm. Blanický rytíř, to bylo strašné), mělo to nějaký děj, jasnou linii a nakonec i ten závěr se mi líbil. Autor se nezapře se svou profesí psychiatra, kdy ji i do knihy výrazně promítal (včetně svých názorů na přístup k psychiatrickým pacientům), což ale určitě není na škodu. Příjemné počtení na cestě do práce a zpět.

01.02.2020 3 z 5

Tržnice Wang Freres Tržnice Wang Freres Jan Cimický

Knihy pana Cimického se mi v poslední době zdají dosti odbyté, ale tady to celkem šlo. Je tu pro autora typické česko-francouzské propojení děje a jeho postav, což je v pořádku, a i ten děj celkem ušel.

28.09.2019 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

I tentokrát nás autorka zavedla ve své detektivce do cizích krajů, nyní je to Norsko, pro mě zcela neprobádaná oblast. Kniha se mi líbila více nežli předchozí Ostrov šedých mnichů, dějově situovaný do Nizozemí. Autorka však zůstala věrná svému způsobu tvorby, pro kterou je příznačné důkladné vykreslení psychologie každé z postav, jakož i popis místa a prostředí. Vlastně skoro až do poloviny knihy bych nepoznala, že je to detektivka - pořád nikde žádná mrtvola. Až pak se to pěkně rozjelo. Děj byl rozvinutý, ale ne přeplácaný, pěkně uzavřený. Tentokrát jsem si opravdu početla. Už se těším na další knihu.

01.10.2018 5 z 5

Blanický rytíř Blanický rytíř Jan Cimický

Zdá se mi, že to jde s panem doktorem nějak z kopce! Opět takový nijaký, nedotažený, nevěrohodný příběh, i nyní hutně prošpikovaný různými sny. No nevím, nevím. Pan doktor chrlí tak 3 knihy ročně. Myslím, že by bylo lepší dát přednost kvalitě nad kvantitou.

04.03.2018 1 z 5

Dvířka do neznáma Dvířka do neznáma Jan Cimický

Ani tohle se panu Cimickému moc nepovedlo. Fiktivní děj, o němž se nakonec ukáže, že je to vlastně sen. No nevím, ale od pana autora jsem četla už lepší knihy. Musím však konstatovat, že jeho knihy z poslední doby celkově za mnoho nestály. Snad se autor polepší.

17.12.2017 2 z 5

Děravé sítě Děravé sítě Jan Cimický

Čistě oddechová, nenáročná knížka. Ač mám - snad právě pro tu oddechovost - ráda detektivky pana Cimického, tak ty jeho společenské romány jako je tento mě nikdy příliš nenadchly. Je sice příjemné, když tu a tam problesknou nějaké staré vzpomínky hrdiny knížky, ale čeho je moc, toho je příliš. Navíc jednání hlavního hrdiny, lékaře, tedy osoby VŠ vzdělané, poté, co se probral v nemocnici, se mi zdá opravdu naivní, podivné a tedy nevěrohodné. Zápletka byla taková slabší, vlastně dohromady nijaká, závěr prakticky žádný. No nevím, nevím, je to tentokrát maximálně na 2 hvězdičky a to jsem velmi shovívavá.

26.01.2017 2 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Dán je můj oblíbený autor, ale tomuto kusu dávám 3 hvězdičky. Ten konec byl takový divný ...

29.07.2016 3 z 5