Pravý výlet pana Broučka do Měsíce

Koupit

Satirický výlet Matěje Broučka, komického šosáckého pražského měštana, na Měsíc. Pan Brouček je zámožný pan domácí na Starém Městě v Praze a je denním hostem hradčanské hospůdky "Na Vikárce". Jednoho večera poseděl "Na Vikárce" trochu déle a také víc popíjel, a když se vrací domů, vidí před sebou Prahu zalitou měsíčním svitem. Napadne ho, co četl a o čem vášnivě mluvil s hospodským "Na Vikárce" (bavili se o tom, jestli je měsíc obydlen). Zadívá se na měsíc, a jako by byl přitahován zvláštní přitažlivostí, vystoupí na zeď podél starých zámeckých schodů, odtud na střechu domku, ale pak už je opravdu tažen vzhůru, výše a výše, až dopadne na pevnou půdu - je na Měsíci......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1173/pravy-vylet-pana-broucka-do-mesice-I2Y-1173.jpg 3.8192

Pan Brouček

Romány, Literatura česká
Vydáno, Tribun EU

Kniha Pravý výlet pana Broučka do Měsíce

RHorse

Tak jsem si to přečetla znovu. Měla jsem za to, že jako povinnou četbu jsem četla ten druhý díl, lae byl to tento. Ale co, ono to neškodilo. Jednou za čas si ráda přečtu nějakou klasiku s krásnou slovní zásobou a češtinou. Navíc mě vždycky nadchne tan nadčasovost, podobně jako u Čapka.

JulianaH.

Dlouho se mi nedařilo pochopit, jestli je Čechova vznosná dikce parodií, nebo ne. Objasnila mi to teprve autorova poznámka, že se v knize snažil vypořádat s parnasismem, k němuž měl sám silný sklon. Najednou to dává smysl.

Četla jsem knížku během školní praxe, kdy jsem se s ní zašila ke kamnům ve svojí kanceláři, odpočívajíc při abecedním třídění žádostí o důchod. Jsem Čechovi vděčná, že mě z téhle tortury čas od času vysvobodil. A určitě pro mě nebylo zbytečné si Výlet pana Broučka přečíst, ačkoli jsem četla i mnohem lepší věci. Patří podle mého názoru k tomu, že co by měl česky mluvící člověk znát, než půjde maturovat.

jakafe
31.12.2018

Teda! Nechce se mi věřit, že tento fantastický román byl napsaný v 19. století, naprosto předběhl svou dobu. Na prvé přečtení mě okouzlil svět Měsíčňanů a jejich mluva, hodnoty, způsob života. Až tak jsem se kochala květnatou češtinou, že jsem ne úplně pochopila všechny satirické narážky, některé nejspíš vsazené do kontextu doby, ale většina bude nadčasových. Takže se jen mohu těšit na další počtení, protože zde opět naleznu něco nového. Pro mě velmi milé překvapení.

RyonMathrin
12.10.2018

Tohle muselo být ve své době docela slušný šok. Kniha si krásným způsobem dobírá mnoho věcí a typů lidí. Maloměšťáky, intelektuály, umělce... respektive všechny, kdo to v tom konkrétním smyslu přehánějí (květnatá jména literárních buditelů konce 19. století...).
Zároveň ale hraje na vlasteneckou notu s tím, že se na Měsíci mluví česky (jistě logicky díky době, ve které kniha vznikla) a nehraje na ni špatně: ani moc silně, ani falešně.
Je trošku náročnější číst sto let starý jazyk, přece jen se za tu dobu trochu vyvinul. Možná ale právě to dává knize to správné kouzlo.

A závěr (pozor, spoiler!), kdy najdou pana Broučka a všechno se jeví prostě tak, že si ten večer dal jen poněkud přes míru piva, to mi přišlo geniální.

Skvělá dobová satira s přesahem do dnešních časů. Doporučuji.

Nuny
09.08.2018

Nemůžu si pomoct, ale neskutečná nuda.
Každá stránka je popis, popis lidí, popis míst, popis situací, popis pocitů, to snad ani není možný nacpat tolik popisů do jedné knihy.
Děj žádný, hlavní hrdina blbec. Jediné co mě zaujalo, byly skryté narážky.

Kuža007
14.07.2018

Ano, samozřejmě, že kniha je převážně satirická a jde to na té knize poznat. Dále zde ovšem Svatopluk Čech popsal typického zbabělého pražáckého měšťana, v tomto případě Matěje Broučka. Dávám pouze čtyři hvězdy, protože pět hvězd dostane druhý díl.

Sabinaski
07.03.2018

Vtipná satira o tom, jak to pak dopadne, když se to přepískne s pitím. :) Aneb milý sen o netradičním výletě a jistých domorodcích jako je Měsíčan Hvězdomír Blankytný, Lunobor, Etherea nebo létající Pegas a jejich staročeštině. A pozor, ''čeština nikdy nevyhyne''.

Midudedi
21.11.2017

Četl jsem po několikáté, a nevím úplně, co napsat. Skvělá satira na zaprděné maloměšťáctví devatenáctého století a snobismus pseudointelektuálů, z většiny platná i dnes. Skvělá práce s jazykem. Na dobu vzniku vcelku promyšlené sci-fi. A dobrá práce s balancováním vypravěče mezi pozicemi věřím - nevěřím a pravda-nepravda. Ale taky minimální děj, je to spíš široce pojatá epizoda než román, a tím pádem i minimální zápletka. Možná i přílišná zjednodušenost měsíčních realit, buď to mělo být celé kratší, nebo detailnější. Přišlo mi, jako by Svatopluka v půlce přestalo téma bavit a tak ho ukončil.

Shrnuto: slušné starověké humoristické sci-fi a zároveň satira, ale jinak takový lepší trénink na Broučka mezi husity.

Svatopluk Čech
česká, 1846 - 1908