ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Opět docela sympatická detektivka, kdy oddělení Q řeší postarší případ. Od počátku je vrah znám resp. vrahové jsou zřejmí, nicméně je pořád co odhalovat. Nápaditý a dobře zpracovaný je ten samotný námět.

18.08.2020 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Moje první setkání s tímto autorem dopadlo celkem dobře. Detektivka běžící v klidném tempu, až ke konci se děj zdramatizoval, zápletka zajímavá, dobře vymyšlená. Určitě se mrknu i na další knihy autora.

15.08.2020 4 z 5

Za trochu lásky Za trochu lásky František Kožík

Půvabná knížka o láskách Jaroslava Vrchlického, které pro něj byly životní i tvůrčí inspirací, zpracovaná osvědčeným autorem, pro nějž je příznačné vyprávěčské mistrovství i laskavé podání. Pana Kožíka i pana Vrchlického mám opravdu ráda.

12.08.2020 5 z 5

Malá noční hudba pro bludičky Malá noční hudba pro bludičky Jaroslav Tichý

Soubor sedmi povídek, kde se míhají strašidla a strašidýlka různého druhu, a to v humoristickém ražení. Nic extra zvláštního, jako knihu bych to asi nedala, ale poslouchala jsem to jako audioknihu ve skvělém podání pana Somra, jehož interpretace to hodně pozdvihla. Takže jako příjemná zvuková kulisa při uklízení je to ideální.

12.08.2020 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Harry opět zářil! Ani teď mě nezklamala moje zkušenost, že na Nesbovy detektivky se lze spolehnout v očekávání kvality příběhu, zajímavé zápletky, značné dávky napětí a mnohdy i velmi nečekaného rozuzlení .

12.08.2020 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Napínavé, mrazivé, zkrátka kniha vykazující všechny atributy, které má správná detektivka mít.

08.08.2020 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Tato knížka je ukázkovým příkladem toho, co dokáže marketing! Její skutečná kvalita rozhodně neodpovídá její uměle vytvořené pověsti. Měla jsem co dělat, abych ji přečetla. Již v první třetině jsem bojovala s myšlenkou odhodit ji. První polovina je jen prostá grafomanie - nic jiného než v jednotlivých kapitolách se střídající sdělování názorů manžela na manželku a manželky na manžela (v jejím případě citováno jako deníkový zápis). Děj se pořádně nehýbá, naprosto únavné, táhlé, fakticky o ničem. Až v druhé polovině se objevil určitý - pro čtenáře nadějný - pohyb. I tato naděje ale pohasla, když přišel naprosto stupidní závěr, který mě po 530 stránkách četby skoro až dopálil: vlastně se nic nestalo - šťastná rodinka. Tato kniha je ztráta času, nejhorší, jakou jsem kdy četla, neskutečný škvár, jemuž s naprosto klidným svědomím dávám hodnocení odpad. Moje první a rozhodně poslední kniha od této autorky.

08.08.2020 odpad!

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Jako vždy další skvělá dánovka, plná napětí, tentokrát s politickým laděním. Naše známá vraždařská parta vyšetřuje dva případy, které se v závěru spojí. Konec knihy naznačuje další možný případ, o kterém bychom si zřejmě mohli přečíst v dalším dílu. Smutná, byť očekávatelná je ztráta jednoho z členů osazenstva kanceláře 141.

02.08.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Tak toto byla moje první detektivka od vychvalovaného Brynzdy, k jehož knihám jsem se chtěla už dlouho dostat. Musím říct, že mě to až tak neoslnilo, jak jsem čekala a jak autora předchází jeho pověst. Soukromá vyšetřovatelka Kate mnoho mých sympatií nepobrala. Děj byl celkově takový nevěrohodný. Sériovým vrahem policista, s nímž má Kate dítě. No nevím, zabít ho autor na konci knihy nenechal, asi ho plánuje nechat zasáhnout do dalších knih z této série. Ještě tu mám Dívku z ledu, tak uvidím, ale tohle žádný zázrak. Navíc mám raději detektivy muže.

31.07.2020 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Celosvětový úspěch knihy přičítám více než její kvalitě vynikajícímu marketingu. Je to docela slušná detektivka, nikoli však nějak strhující thriller. V první třetině byla kniha velmi nudná, byly vykresleny tři hlavní hrdinky a jejich životní osudy, žádný pořádný zločin však pořád nikde. Děj se posunul až v druhé polovině, kdy získal poněkud na dynamičnosti a spádu. Zde už byl celkem zajímavý.

28.07.2020 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Po výletu na odlehlý holandský ostrov (Ostrov šedých mnichů) a za mrazivý polární kruh v Norsku, byť v létě (Zmizela v mlze), se paní Klevisová vrátila do domácích luhů a hájů. Z domácí nabídky si pro umístění děje svého detektivního románu tentokrát zvolila horskou oblast, konkrétně Beskydy. Líčení zdejší přírody a symbiozy horalů s ní bylo moc poutavé. Samotný detektivní příběh byl trochu překombinovaný, ale celkem zajímavý. Na počátku jsem se trošku ztrácela v těch rodinných vztazích, ale pak jsem se do toho dostala. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a nemyslím si, že zvolená interpretka Kristýna Kociánová by byla zcela správnou volbou. Občas mi to připomínalo takovéto strojové, unylé čtení. Styl autorky se mi však moc líbí, znám ho už z minulých knih a určitě si nedám uniknout novinku Drak spí, která vyjde v srpnu 2020.

22.07.2020 4 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Před řadou let jsem viděla skvělý film podle této knihy s Jeanem Reno v hlavní roli. Kniha mě taktéž nezklamala. Barvité a napínavé líčení děje s netradiční zápletkou je známkou dobrého thrilleru. Určitě se porozhlédnu ještě po nějaké další knize tohoto autora.

21.07.2020 5 z 5

Kráska a netvor Kráska a netvor Dominik Dán

Za mě opět parádní dánovka, kde se řeší souběžně dva zajímavé případy. A opět typicky drsný humor party detektivů. Takže všechny dánovky mám kompletně přečteny a nyní netrpělivě čekám na konec července, kdy vyjde Klbko zmijí.

17.07.2020 5 z 5

Advokát a jeho pán Advokát a jeho pán Josef Klíma

Kniha je taková ryze klímovská, tématem i zpracováním se k panu Klímovi hodí, nepřekvapí. To vše umocňovala skutečnost, že jsem ji poslouchala jako audioknihu v podání samotného autora. Byla to spíš taková oddychovka než nějaký strhující thriller. Poslechnout se to ale nechalo.

16.07.2020 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Příjemně poslouchatelný příběh (měla jsem to jako audioknihu), ale takový boom, který kolem toho svého času byl, si ta kniha nezaslouží. A to říkám i jako velký milovník koček.

12.07.2020 3 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Výtečná dánovka z počátku 90.let, plná napětí i svérázného humoru, který je mi velmi sympatický ("Ve dveřích se objevila stará paní v županu a ještě starší pes. Bez županu.").

11.07.2020 5 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Vynikající detektivka, odehrávající se na pozadí pražského povstání na konci války, je plná napětí a má skvělý spád. Volba této historické reality jako prostředí kriminálního zločinu je netypická, byť asi ne unikátní (jistě existují i jiné detektivky z tohoto prostředí), a pro mě zajímavá. Autor má čtivý styl, je to pro mě první jeho knížka, určitě se porozhlédnu i po jeho dalších dílech.

11.07.2020

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Luxusní dánovka, tentokrát se značnou dávkou napětí, kdy se kolem detektiva Krauze v jednu chvíli stahují mračna. Ta jsou ale nakonec úspěšně rozptýlena! Už je typické, že se v knize rozvíjí několik dějových linií, z nichž některé se nakonec spojí. Souběžně probíhá policejní činnost vraždařské party kolem detektiva Krauze, proložená jejich svérázným humorem.

10.07.2020 5 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Dominik Dán

Drsná realita divokých 90. let přináší další zajímavý případ, řešený partou vraždařů z kanceláře č. 141. Vražda prodavačky v sexshopu má až nepochopitelně kruté vyústění.

08.07.2020 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Výborná detektivka, sahající až do počátků Servazovy policejní kariéry. Zločin z r. 1993 byl dořešen až o 25 let později. Dobře zpracované, pěkná zápletka i překvapivé vyústění ... Zkrátka nechybí nic, co je charakteristické pro dobrou detektivku. Protože je to moje pátá kniha od tohoto autora, tak už mě kvalita nepřekvapí.

08.07.2020 5 z 5