ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Další suprová dánovka, tentokrát s jistým nádechem tajemna, které však následně doznalo vysvětlení, o které se postarala nám, milovníkům dánovek, dobře známá vraždařská parta z kanceláře č. 141 se svým typicky drsným humorem.

05.07.2020 5 z 5

Civilizace starověkého Středomoří Civilizace starověkého Středomoří Jan Burian

Čtivá, naučná publikace, ráda jsem si v ní četla již na základní škole a na gymplu.

03.07.2020 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Tak masový vrah Hirtmann je už pod zámkem, nikoli však pod zemí, takže logicky vyvstává otázka, na jak dlouho? Příběh byl celkem pěkný, i když ne tak strhující jako v předešlých knihách. Tak teď už mi ze série Martina Servaze chybí jen Sestry, takže hrrrr na ně!

02.07.2020 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Tak tomu říkám excelentní detektivka! Masový vrah Hirtmann, uprchlý již v prvním díle (Mráz) série případů majora Servaze, je sice stále na svobodě a mihne se tu jen okrajově, ale případ řešený v tomto díle je skvěle vymyšlený, plný napětí od A do Z, a když už se čtenář domnívá, že ví, jak se věci mají, tak se ukáže, že je to ještě jinak. Strhující kniha, od níž se lze jen těžko odtrhnout. Za mě plný počet hvězd a vrhám se na (bohužel) poslední díl - Noc.

28.06.2020 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhý díl série o mjr. Servazovi, stále pátrajícím po sériovém vrahovi Hirtmannovi, který uprchl v minulém díle Mráz, ale v tomto díle se mihnul jen okrajově. Samotná dějová linie Kruhu byla skvěle vymyšlená, napínavá, dobře propracovaná. Jednoslovné názvy jednotlivých dílů (Mráz, Kruh, Tma, Noc) jsou krátké a úderné. Líbí se mi i prostředí francouzských Pyrenejí, které je pěkně popsáno, byť - jak autor v dovětku uvádí - samotná konkrétní místa jsou fiktivní. Je to vždycky nálož, u každého dílu přes 600 stránek, ale stojí to za to. Takže hurá na další díl!

26.06.2020 5 z 5

Král diplomat Král diplomat Jiří Spěváček

Výtečná kniha historika lucemburské doby, Jiřího Spěváčka, je velmi přívětivá a čtivá i pro běžného čtenáře, ač jde o odbornou historickou práci.

22.06.2020 5 z 5

Kapitoly z dějin evropské politiky do roku 1648 Kapitoly z dějin evropské politiky do roku 1648 Aleš Skřivan

Učebnice pro studenty historie, dobře pojatá, přehledná, srozumitelná.

22.06.2020 5 z 5

Kapitoly z dějin mezinárodních vztahů 1648 - 1914 Kapitoly z dějin mezinárodních vztahů 1648 - 1914 Aleš Skřivan

Dobře pojatý učebnicový materiál pro studenty historie, přehledně a podrobně sepsáno.

Poslední německý císař Poslední německý císař František Stellner

Výtečná historická studie k osobě císař Viléma II. a jeho době z pera skvělého historika doc. Stellnera. Občasné dobové klípky jen oživují celkový obraz doby a jejích aktérů, v důsledku čehož nejde jen o suchou odborně historickou práci, ale i o čtivou knihu pro běžného čtenáře.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi dobře zpracovaný příběh, rozvíjející se ve více dějových liniích hrdinů, jejichž osudy se následně prolínaly. I přesto, že oblast Slezska na pomezí severní Moravy a Polska, do níž je příběh situován, mi není osobně vůbec blízký, tak je třeba říci, že zaujme i čtenáře tzv. odjinud. Kniha přibližuje těžký život obyčejných lidí, zejména havířů v hornickém kraji, v časovém rozptylu cca 30 let na přelomu 19. a 20. st. Dotýká se i otázek náboženských, národnostních a sociálních konfliktů. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu ve skvělém podání Vilmy Cibulkové. Právě její přednes dal vyniknout dalšímu pozitivu knihy - využití místního dialektu. Autorka bezpochyby musela nastudovat řadu historického materiálu, nicméně jeho interpretace není zcela relevantní, za což dávám o hvězdičku méně, a to i při vědomí toho, že jde o beletristické zpracování, nikoli o odbornou historickou práci. Kniha bezpochyby stojí za přečtení a je-li avizováno, že jde o první díl nějaké série, tak určitě si nenechám uniknout další díl.

21.06.2020 4 z 5

Pachuť smrti Pachuť smrti P. D. James (p)

Z této knihy na mě zavál duch staré dobré Anglie se Scotland Yardem a jeho nejschopnějším (samozřejmě po nesmrtelném panu Holmesovi) detektivem, komandérem Dalglishem. Kniha probíhá, jak jsme u této autorky zvyklí, v klidném tempu s volně se rozvíjejícím dějem. Je velmi popisná co do různých míst a prostředí. Rozhodně žádný thriller! Je to sice celkem příjemné čtení, ale tento typ knih mám raději ve filmové verzi.

19.06.2020 3 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Bezva knížka se smutným koncem, popisující obyčejný život v době budování socialismu v Československu z pohledu hlavní hrdinky, nepocházející zrovna z prorežimní rodiny. Poslouchala jsem ji jako audioknihu ve skvělém podání Jany Paulové. Vzpomínám si, že jsem to slyšela již před řadou let jako četbu na pokračování v rádiu a už tehdy se mi to líbilo. Myslím, že se podívám ještě po jiných knihách této autorky.

17.06.2020 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Poněkud ponurý příběh z anglického venkova 19. století jsem přečetla v rámci Čtenářské výzvy. Místo, kde se nacházela hospoda Jamajka, je pěkně vykresleno, stejně tak charakteristiky hlavních postav jsou solidně podány. Nicméně samotný příběh mě zase až tak nezaujal.

15.06.2020 3 z 5

Bezesporu zajímavá kniha, sepsaná bývalým vrcholným policistou, ředitelem nyní již neexistujícího ÚOOZ, pojednává o případech řešených tímto útvarem, viděno pohledem jeho šéfa. Kde je přesně pravda, čtenář (pro nedostatek vhledu do jednotlivých případů, neznalost spisu atd) samozřejmě nemůže zcela posoudit, každopádně však je znát, že pan Šlachta osobně je srdcař a svou práci - přesvědčen o její správnosti a přínosnosti - vykonával s plným nasazením.

14.06.2020 4 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Volné pokračování Venuše ze zátoky přináší v jedné linii nový, zajímavý případ s napětím (podivná úmrtí v domově důchodců), v druhé linii běží dozvuky předchozí knihy - hon Chosého na zákeřného střelce. Opět sehraná parta detektivů se svým typickým stylem i jazykem, který čtenáři buď sedí, proto ho vyhledává a cítí se při četbě s touto partou dobře, nebo se mu nelíbí, tak je logické, že knihy tohoto autora odloží a nečte. Každému podle jeho gusta. Já patřím k té první skupině a za mě je to super knížka za 5 hvězd. Už se těším na další kousek.

10.06.2020 5 z 5

Noc v Mariboru Noc v Mariboru Martin Rychlík

Příjemné počtení o životních, studijních a pracovních zkušenostech historika Martina Kováře. Je to skvělý člověk i historik, jeho vzpomínky, týkající se i lidí, které taky znám, mě moc potěšily. Jedná se však o knížku určenou jen užšímu okruhu čtenářů, tedy těm, kteří autora a prostředí, v němž profesně působí, znají.

08.06.2020 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Musím říct, že ten filmový přepis, a to ať už japonský nebo americký, se mi líbil více než kniha. Ve filmu totiž lépe vynikne ten hororový prvek, který na mě v knize až tak moc nezapůsobil.

07.06.2020 4 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Další úžasná, napínavá dánovka! To prostě nemá chybu! Autor je (naštěstí) velmi plodný, takže skoro ani nestíhám číst, ale rozhodně si žádnou knížku nenechám ujít. Ta vraždařská parta kolem detektiva Krause má moje sympatie už od doby Rudého kapitána, což byla moje první dánovka, kterou jsem si v knihkupectví koupila náhodou, abych měla něco na dovolenou. Pak jsem zjistila, že autor chrlí i další detektivky se stejnou partou a od té doby si nenechám žádnou uniknout.

07.06.2020 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Moje první detektivka od tohoto autora, poslouchala jsem ji jako audioknihu a musím říct, že určitě nebude poslední! Děj, který se odehrává ve francouzských Pyrenejích, se postupně rozvíjí, zhruba od druhé třetiny už má velmi napínavý spád. Skvělý, pro mě nově nalezený autor.

04.06.2020 5 z 5

Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

Vynikající historická monografie, zpracovaná historikem - specialistou na lucemburskou dobu, podává obraz krále Václava IV. ve světle historických pramenů, které autor pečlivě nastudoval. Nejedná se o beletrii (historický román), proto je četba tohoto rozsáhlého díla pro běžného čtenáře náročnější.

31.05.2020 5 z 5