Král diplomat

Publikace se zaměřuje na mimočeskou, výrazně evropskou politiku Jana Lucemburského, který se díky mimořádným schopnostem a politickému rozhledu dostal do nejvyšších politických kruhů tehdejší Evropy a prostřednictvím své politické činnosti uvedl český stát do celoevropského povědomí a svého syna Karla přivedl do nejvyšších politických kruhů pozdně středověké Evropy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74393/big_kral-diplomat-ZdC-74393.jpg 4.524

Kniha Král diplomat

Lartie

Kniha významného historika Jiřího Spěváčka přibližuje osobnost českého krále a lucemburského hraběte Jana. Skrze různé listinné prameny dokládá velký diplomatický, téměř evropský význam. Který tento král přinesl rodu Lucemburků. Značně od-demonizovává pověstnou hrabivost a neochotu vládnout.
Knihu zcela doporučuji. Značně ukazuje, jak Jan Lucemburský zcela připravil cestu císařské vlády pro svého syna Karla.

rickiwolf

Král Jan byl všude tam, kde se něco významného dělo. Za připomínku stojí i jeho vyvažování situace mezi papežem a římským císařem. V neposlední řadě se zasloužil o rozšíření povědomí o Českém království za hranicemi země.

ViolettaCh.
22.06.2020

Výtečná kniha historika lucemburské doby, Jiřího Spěváčka, je velmi přívětivá a čtivá i pro běžného čtenáře, ač jde o odbornou historickou práci.

Moiseiwitsch
11.01.2020

Jediný Spěváček, který je berný a dá se číst!!!

Gandalfek
13.07.2016

Komentář "evelýny" přesně vystihl i mé pocity. Není, co bych dodal. Ta kniha mi taky ukázala Jana Lucemburského v jiném - příznivějším - světle. A jednání české tehdejší šlechty mi v mnohém připomíná i dnešek.

evelýny
18.05.2016

Knihu jsem četla již hodně dávno, přesto má stále čestné místo v mojí knihovně.
Jana Lucemburského jsem vnímala spíše jako zápornou postavu českých dějin. Po přečtení této knihy jsem svůj názor na tohoto panovníka přehodnotila.
A musím se přiznat, že mě po dočtení několikrát napadla otázka: Kým by byl syn Elišky Přemyslovny a pozdější římský císař Karel IV. bez svého otce Jana Lucemburského?
Na českém trůně to byl bezesporu král - cizinec. Tak ho především vnímala česká šlechta, tím jej chtěla mít.
Pro evropské politické dění se stal králem diplomatem. Stal se jím hlavně díky sobě, svému úsilí a také díky svojí neoblibě v Čechách.
A kým byl pro mě? Pro mě to byl ve své době první rytíř evropských kolbišť i ženských srdcí. Někdy bezesporu dobrodruh, někdy rváč. Pro mě symbol statečnosti, protože:

,,Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal".

Děkuji vám, pane Spěváčku, že jste tuto knihu napsal a že jsem se aspoň na chvilku zamilovala do Jana Lucemburského. Vlastně jej miluji stále :-).

Gothard
12.04.2015

Monografie známého a uznávaného historika středověku a znalce Lucemburků. Spěváček se alespoň v některých bodech pokusil o rehabilitaci Jana Lucemburského. Kniha neobsahuje poznámkový aparát, autor se soustředil převážně na politické dějiny a vyprávění určené pro poučenou veřejnost má vynikající spád a velmi dobře se čte. Spěváček se k tématu ještě vrátil, aby dokončil trilogii věnovanou Lucemburkům na českém trůnu, ale to bylo již v době, kdy byl za zenitem svých tvůrčích i vědeckých sil. Druhá kniha o Janu Lucemburském tak byla přijata s jistými rozpaky.

Richie1
17.08.2014

Známý český historik popsal dobu a život našeho prvního krále z rodu Lucemburků - Jana (otce pozdějšího Karla IV.). Právem ho nazývá "králem diplomatem". Také bývá nazýván "král cizinec", neboť v Čechách se příliš nezdržoval, ale jezdil po celé Evropě, kde byl uznáván i obáván těmi nejmocnějšími vládci.