Václav IV.

Autor se v knize vyrovnává jedinečným způsobem s bohatou snůškou pramenů a literatury, což mu umožňuje skoncovat s mýtem o Václavu IV. jako „lidovém králi“, v marxistické literatuře obvyklým. Nezaujatý čtenář si po přečtení Spěváčkovy monografie odnese historické pravdě odpovídající představu o Václavu IV. jako člověku vnitřně rozháraném, oddaném alkoholu, sexuální nevázanosti, nezvládané prchlivosti a krutosti, což bylo hlavní příčinou jeho vladařských neúspěchů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56048/vaclav-iv-ILR-56048.jpg 4.429

Velké monografie Lucemberků 2.

Literatura česká, Literatura naučná, Historie
Vydáno, Svoboda

Kniha Václav IV.

Massek

Obdivuji rozsah znalostí, úsilí, rozhledu a přečtené literatury či prostudovaných pramenů, který musel autor vynaložit na toto dílo. Když pak sám navíc hodnotí, že se jedná spíše o dílo syntetické než o podrobnou analýzu, jde to už mimo moje chápání. Touto monografií pan Spěváček položil základ ke spoustě dalších medievistických prací.

piroušek
12.08.2017

velmi pěkná historická kniha od erudovaného historika, není lehká na čtení,není to oddychovka,ale naprosto uceleně získá čtenář obraz doby a člověka.

tomas8187
20.08.2015

Výborný životopis, jen je třeba trochu přimhouřit oči u pasáží o "revolučním" husitském hnutí, které jsou přece jen poplatné době vydání knihy. Kniha je skvělý a velmi podrobný studijní materiál, s čímž také souvisí její rozsah a množství faktografického materiálu.

marekarel
02.08.2015

Čtení není úplně jednoduché, ale jedná se o komplexní rozbor doby a života Václava IV. Na historiografickou literaturu je to vcelku čtivé.

Marhola
22.05.2015

knihu jsem bohužel přečetla jen do poloviny. Jsou to jn fakta, fakta, fakty. Kdy, kde, kdo co podepsal, schválil, udělal apod. Nejsem historik a toto na mě bylo příliš.

Recycler
31.12.2014

Skvostný životopis. Bezpočet detailů ze života Václava i ostatních dobových postav. Vynikajicí.

KikiZ
02.05.2014

Knihou jsem se prokousávala poměrně dlouhou dobu, ale docela mě bavila a i přes rozsáhlost jsem se v ní kupodivu příliš neztrácela. Kniha je primárně určena řekla bych především studentům historie, k nimiž se také počítám. K Václavu IV. mám, i přesto že to byl pěkný holomek, určité sympatie, neboť i já sama mám bohužel často sklon věci neřešit a nechat je plynout a lenoch jsem tak trochu taky. Jen k tomu vínu nemám tak pozitivní vztah jako on.

zuza.floderova
25.04.2014

Kniha je dobrá ke studijním účelům, našla jsem v ní vše co jsem potřebovala vědět. Vřele doporučuji :)