Karel IV.

Postava českého krále a římského císaře Karla IV, diplomata evropského formátu je autorem, který zkoumání doby, života a díla Karla IV zasvětil celý svůj vědecký život, zbavena všech pseudoromantických soudů a přívlastků, aniž by byla současně zbavena své velikosti. Je popsána na základě dlouholetého bádání, syntézy listinných pramenů, kronik a záznamů a tak plasticky vystupuje nejen jako postava evropského politika, ale člověka, který zemi zděděnou po Přemyslovcích a ležící v srdci Evropy dokázal posunout do centra evropského dění a učinit z ní doopravdy „perlu ve své koruně“, jako člověka, který dovedl posoudit význam vzdělání a kladl velký důraz jak na ně, tak i na vědu a kulturu. Neponechává stranou ani jeho prostě lidské vlastnosti, bystrý úsudek,schopnost taktizovat a nečekaně překvapit své protivníky, schopnost na jedné straně odpouštět a na druhé tvrdě trestat. Stručně a prostě – dokonalý portrét Karla IV vladaře a Karla IV člověka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46329/karel-iv-mNU-46329.jpg 4.832

Velké monografie Lucemberků 1.

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Svoboda

Vita Karoli Quatri, 1979

Kniha Karel IV.

Moiseiwitsch

Po faktografické stránce naprostá bomba. Čtenářsky naprosto otřesné a nepřívětivé. Věřím, že Spěváček byl velkým znalcem Lucemburků, ale Karel se mu nepovedl a i další monumenty - Václav IV. a asi i Jan Lucemburský (ten hutnější) na tom budou podobně.

JamesCZE
03.08.2019

Kvalitní a čtivá kniha, ačkoli psána ještě za starého, komunistického, režimu

JoeSurikata
23.02.2019

Navzdory době vzniku je to zcela zásadní kniha o velkém státníkovi.

Ivn
15.02.2019

Poutavě sepsané,nadchla.

Mourasek
15.08.2018

Vyčerpávající titul, rozšiřující obzory. Četl jsem v kombinaci s Lucemburky od lidovek a šlo o skvělou kombinaci :-) Oceňuji, že kniha panovníka slepě neglorifikuje.

12kája34
25.04.2016

Výročí 700 let narození Karla IV.kniha věrně zobrazuje tuto dobu.Karel IV byl především křesťan

dusty
29.07.2012

Jedna z nejlepších monografií jakou jsem kdy četl. Obraz státníka, který úplně nezapadá do obrazu otce vlasti. Karel IV. byl prostě pragmatik až na půdu. Opravdu to stojí za přečtění.

nightlybird

Vím, je problém se prokousávat 7 stovkami stránek a číst něco o chlápkovi, který je přes 600 let mrtvý, když se to celé jeho období stihlo ve škole probrat za dvě hoďky dějáku, není to rozhodně tak zábavné jako nějaká bezva upíří strory. Je na každém, aby posoudil, co pro něj asi tak bude přínosem, co obohatí jeho život.
1. vydání v r. 1979