Karel IV.

Postava českého krále a římského císaře Karla IV, diplomata evropského formátu je autorem, který zkoumání doby, života a díla Karla IV zasvětil celý svůj vědecký život, zbavena všech pseudoromantických soudů a přívlastků, aniž by byla současně zbavena své velikosti. Je popsána na základě dlouholetého bádání, syntézy listinných pramenů, kronik a záznamů a tak plasticky vystupuje nejen jako postava evropského politika, ale člověka, který zemi zděděnou po Přemyslovcích a ležící v srdci Evropy dokázal posunout do centra evropského dění a učinit z ní doopravdy „perlu ve své koruně“, jako člověka, který dovedl posoudit význam vzdělání a kladl velký důraz jak na ně, tak i na vědu a kulturu. Neponechává stranou ani jeho prostě lidské vlastnosti, bystrý úsudek,schopnost taktizovat a nečekaně překvapit své protivníky, schopnost na jedné straně odpouštět a na druhé tvrdě trestat. Stručně a prostě – dokonalý portrét Karla IV vladaře a Karla IV člověka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46329/big_karel-iv-mNU-46329.jpg 4.738

Velké monografie Lucemberků 1.

Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Svoboda

Vita Karoli Quatri, 1979

Kniha Karel IV.

brunette362

Kniha je skvělá pro množství informací, které v sobě nese. Spěváček jako jeden z prvních se na Karla IV. dívá kriticky, což je dle mého opravdu skvělé. Knihu jsem použila do své bakalářské práce. Doporučuji, pokud chcete kvalitní informace o této době.

archivářka115

Četla jsem jí už dávno, ale historie se nemění . Zajímavě nám přibližuje život nejenom panovníka, ale i člověka.

Moiseiwitsch
11.01.2020

Po faktografické stránce naprostá bomba. Čtenářsky naprosto otřesné a nepřívětivé. Věřím, že Spěváček byl velkým znalcem Lucemburků, ale Karel se mu nepovedl a i další monumenty - Václav IV. a asi i Jan Lucemburský (ten hutnější) na tom budou podobně.

JamesCZE
03.08.2019

Kvalitní a čtivá kniha, ačkoli psána ještě za starého, komunistického, režimu

JoeSurikata
23.02.2019

Navzdory době vzniku je to zcela zásadní kniha o velkém státníkovi.

Ivn
15.02.2019

Poutavě sepsané,nadchla.

Mourasek
15.08.2018

Vyčerpávající titul, rozšiřující obzory. Četl jsem v kombinaci s Lucemburky od lidovek a šlo o skvělou kombinaci :-) Oceňuji, že kniha panovníka slepě neglorifikuje.

12kája34
25.04.2016

Výročí 700 let narození Karla IV.kniha věrně zobrazuje tuto dobu.Karel IV byl především křesťan