Hvězdná hodina vrahů ekniha

Příběh začíná v únoru 1945, kdy mladý pražský kriminální adjunkt Jan Morava dostane případ sadistického vraha vdov. Jednou z obětí je i vdova po německém generálovi a případem se začne zabývat i pražské gestapo, které jmenuje jako svého dohlížitele Erwina Bubacka, vrchního kriminálního radu narozeného v Praze. Kauza se zároveň stává příležitostí pro zmapování podzemních činností pražské policie, která tvoří jedinou ozbrojenou složku v Protektorátu. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/120370/hvezdna-hodina-vrahu-120370.jpg 4.5106
Romány, Literatura česká
Vydáno: (ekniha), Academia

Kniha Hvězdná hodina vrahů

marlowe
dnes

S Pavlem Kohoutem jsem měl odjakživa problém. Hrála v tom roli nějaká divná chemie či co, prostě (jak už to někdy bývá) jsme si nesedli… Ale Hvězdná hodina vrahů byla paráda! Jak vlastní detektivní příběh, který to s přehledem a o pár koňských délek natírá téměř celé současné české krimi-produkci, tak nesmírně povedená linie historická i psychologická (český – ale i německý – člověk tváří v tvář dějinným zlomům). Doporučuji všem.
A malá poznámečka na okraj: Je zajímavé, že na příjmení "Čech" narážím celý život, ale se jménem "Morava" jsem se setkal poprvé.

mata57

Čteno v letošních májových dnech. Hvězdný román, jak by ne, když autor je dramatik a to ještě s takovými životními peripetiemi. Pro mne popis kontinuity přechodu z jednoho podivně zmírajícího, zrůdného systému, kdy vůdce padl do druhého, kde se vůdce (vůdcové) teprve rodí. Paradoxně se stejnými pohnutkami (úraz na frontě, neuskutečněná seberealizace, vyšší poslání), jako ten již těžce zlikvidovaný. V podobě nosného detektivního příběhu vsazeno do konce II. s. války, který autor zažil. Pamětníci vymírají. Nástupci (nástupkyně) většinou podléhají ve své tvorbě prvoplánovým zadáním. Česká literatura může jen děkovat za toto, moderně řečeno, vyvážené dílo historicko psychologického charakteru.

raffi

Výborná kniha, detektívka na pozadí posledných mesiacov vojny. Občas to pozadie má hlavné slovo, dobre vykresľuje, čo sa u nás dialo...
Musím priznať, že postava Erwina Bubacka je zaujímavejšia než postava Jana Moravce. Jeho vnímanie situácie, osobné zamyslenia a úvahy dodávali príbehu správnu atmosféru doby.
Inak už boli všetky superlatívy napísané nižšie, musím len súhlasiť.

alekis

- Když žádná naděje nezbude, budeme muset žít v beznaději.
- Plň své úkoly, osude. Lodě se občas potápějí.
- Veď mě mou cestou, osude. Kola se stále otáčejí.
- Kráčej dál, pokud chceš dál žít, i když tě život už jen bolí.
Pořád se ještě dá jít pěšky, když slepá kolej končí v poli.

Kniha má dvě linky, pevně spolu spojené. Úchylný vrah morduje vdovy, postupem četby vyplyne, proč. Ale takových mordýřů jsou plné detektivky a filmy, zatímco tady je nadstavba. Ve chvíli, kdy se láme chleba, v době Pražského povstání, kdy není jasné kdo je kdo a zdá se, že je úplné bezvládí a zákon neplatí, se naplno rozvine jeho povaha, objeví v sobě své skryté možnosti a na okamžik se stane Vůdcem. V partičce lidí dokáže nastartovat skoro ty samé zvrácené temné stránky, jaké on skrývá v sobě celý život.
Druhá linka je podstatně složitější. Česká policie, podléhající sice německým úřadům, ale do jisté míry samostatná, pracuje v posledních měsících války na případu vraha vdov. Protože první zavražděná je Němka, je pod záminkou spolupráce do jejích řad nasazen pražský Němec, ovládající češtinu, což neprozradí, aby získával informace o možných připravovaných krocích proti protektorátnímu režimu. Postupná proměna Bubacka, policisty, člena gestapa, z muže loajálního Říši, v člověka, který prozřel, je popsaná subtilně, ale jasně. Není nic horšího, než naprostá ztráta iluzí, zde má však Buback oporu v lásce své osudové ženy.
Soudím, že mnoho Němců si po zániku Říše nepřipustilo, že smrtonosný pád z výšin velkoněmectví byla jejich vina a chyba. Ale ti, kteří nejdříve bezvýhradně věřili, a potom prohlédli a pochopili... Jak velké asi bylo jejich utrpení, rozvrat jejich mysli? Člověk má ovšem značný pud sebezáchovy a přežije i toto...
Další zajímavá, i když už víceméně jen naznačená záležitost v knize: v době chaosu, totálního rozvratu a děsu, kdy se odhaluje charakter každého člověka, tehdy, ač se tomu "obyčejný člověk z ulice" nejspíš podiví, ba neuvěří, dochází k politickým tahům, kalkulacím, k plánování, co bude, až tohle všechno skončí a hlavně: kdo bude mít v rukou otěže! Nevím, do jaké míry autor nastudoval historická fakta, ale atmosféru té doby pro mně osobně vykreslil velmi dobře a za to mu dík! Rozkvetlé šeříky... se kamsi vytratily. Taková malá ztráta, snad ne iluzí, ale představy o určitém, velmi dramatickém a velmi nedávném období našich dějin.
Závěrem: nikdo z nás, co jsme tu dobu a ta místa nezažili, nemůže se zaklínat tvrzením, že my... to tedy ne, my tedy tohle ne! To prostě nevíme. A kéž to nikdy ani nezkusíme!
Bylo zde napsáno mnoho dobrých komentářů, z duše mi mluví kap66, ten bych k tomuto svému se svolením ještě přidala jako doplnění, je o kousek níž.

Mirka2778

Touhle knížkou, jsem jednoznačně nadšená! Doporučuji! I tím, že přesahuje vlastní žánr, je to jedna z nejlepších detektivek, co jsem četla.
Možná shodou náhod, právě při prvním náletu na Prahu je zavražděna vdova po německém generálovi. Gestapo využívá podezření, že pachatelem je Čech a předá vyšetřování české kriminálce, ke které přidělí svého člověka.
Vrchní komisař Beran, adjunkt Morava ani oberkriminalrat Buback zatím netuší, že pátrání je profesionálně spojí na několik měsíců. A tak v knize sledujeme napětí i obavy z blížícího se konce války, honbu za sadistickým vrahem, i květnové povstání.

Od prvních stránek, po tu poslední jsem se od těch nadějí, strachu, úlevy, hnusu, nemohla odtrhnout.

"Epidemie souhlasu. Největší metla lidstva. Pár lidí vymyslí recept na šťastnou budoucnost a vykřikují ho dost vytrvale, aby se k nim přidali všichni zoufalci. Následují kariéristé. A najednou je z nich síla, která už neškemrá a nenabízí, ale žádá a nařizuje. Nesouhlas se trestá, souhlas je odměněn, pro obyčejného člověka snadná volba."

Eicherik

Naprostá paráda. Hvězdná hodina vrahů je román, odehrávající se v posledních měsících druhé světové války v protektorátu Čechy a Morava a to zejména v Praze. Ústředními postavami je dvojice kriminalistů, jednoho českého a druhého německého, pátrajících po sériovém vrahovi vdov, jehož řádění má navíc rituální charakter. V knize je ale více zajímavých postav a charakterů, včetně velmi žensky rafinované Grety. Román není čistokrevnou krimi plnou zvratů, ale i kronikou, která uvěřitelně zobrazuje těžkou dobu a mašinérii mocenského boje. Hvězdná hodina vrahů si plně zasluhuje plný počet hvězd.

LukyK
21.10.2018

Tak tohle byla naprostá pecka! Výborně napsaná kronika doby. Naprosto plasticky popsané poslední dny války a přitom thriller s detektivní zápletkou. Tahle kniha by zasloužila zfilmovat: malá miniserie z produkce HBO by z téhle atmosférické knihy udělala celosvětový trhák!

kap66
01.05.2018

Začnete číst detektivku o pátrání po sériovém vrahovi žen, o vyšetřování komplikovaném gestapáckým dozorem a podezřívavostí vůči české policii v posledních měsících války. Skončíte niterně zasaženi tím, na co vás připravuje už výborný název knihy: hvězdnou hodinou VRAHŮ. Nikoliv jednoho, onoho hlavního vraha (který hraje důležitou roli až do konce), ale vrahů z obou stran barikád během Pražského povstání. Těch německých, kteří vraždí už ne pro Říši, ale aby si zachránili život, ale hlavně těch českých, kteří do té doby žili své obyčejné, na první pohled slušné životy. Připravte se na to, že budete autorem donuceni všechno pochopit pomocí opravdu velkého počtu obětí.
Mé rané dětství bylo plné besed s pamětníky o druhé světové válce, psaní slohů na válečná témata (např. "Co mi vyprávěl děda o osvobození"), výkresů s tanky plnými šeříků, sovětských válečných filmů,... Představte si: já si tehdy myslela, že za války, která byla sama o sobě přece tak strašná, plná mrtvých, neexistovali takoví "běžní" vrazi. Brzy mi samozřejmě došlo, že je to hloupost. A o trochu později jsem i pochopila, že právě válka, ve které se zabíjení stává normou, probouzí v některých lidech temné stránky, potenciální zlo, které by možná v klidné době zůstalo spát.
Už jsem to zmínila: tato kniha vás zasáhne a dostane na kolena.