Mrtvá šelma

Dlouho očekávaná detektivka od legendy české fantastiky Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové, oblíbené autorky populárně naučných knih pro děti. Autorská dvojice spojila své síly, takže čtenáře čeká napětí, akce, svérázný humor i promyšlený příběh s historickým pozadím. Mrtvá šelma, první ze série detektivních případů Souřadnice zločinu, se odehrává v Táboře. Zmizení renomovaného profesora uvede do pohybu nejen policejní vyšetřování, ale také svede dohromady nesourodou dvojici, která se pouští do pátrání na vlastní pěst. Muzejní kurátorka Berenika Weissová a bývalý policista Robert Štolba se dostanou do míst, o kterých policie nemá ani zdání a kde oba dva musí spoléhat jen sami na sebe. Přepadení, vraždy a krádeže pokaždé nějak souvisejí s táborským muzeem a záhad přibývá. Kdo všechno z okruhu podezřelých patří k tajné sektě husitských bratří? Jakou roli hraje lidská zášť a chamtivost? Do poslední chvíle nebude mít jasno ani čtenář, jenž rozplétá děj vyprávěný ze dvou pohledů – ženským náhledem intelektuálky Weissové a mužskou optikou přímého a poněkud neomaleného Štolby. Třetí hlavní postavou je samo město Tábor. A zatímco si čtenáři lámou hlavu nad mrtvolou z táborské radniční věže, autoři již splétají nitky Stříbrné iniciály, dalšího případu, tentokrát z Kutné Hory....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245257/souradnice-zlocinu-mrtva-selma-5wE-245257.jpg 3.8175

Souřadnice zločinu (1.)

Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Plus

Kniha Mrtvá šelma

Heliku777

Super detektivka od českých autorů a z českého prostředí. Na čtení jsem se těšila. Doporučuji dál. Hlavní postavy mi po dočtení knihy chybí a už se nemůžu dočkat dalšího dílu z Kutné Hory.

pavčape

Nevím, začetla jsem se až v poslední třetině knihy. Další díl asi číst nebudu

Marcik7
07.12.2018

zajímavá detektivka, trochu netradiční způsob podání, ale chytrý humor i napětí se mi moc líbily

PetK
17.10.2018

Oceňuji autenticitu místa, do kterého je děj zasazen (věřím, že táborští chrochtají), vtipné chvilky, svižné rozhovory a koření sem tam trefně upuštěného sprostého slova. Akorát že příběh samotný mě nějak extra nezaujal. Doposlouchala jsem včera a přiznám se, že už vlastně tak třetinu zase nevím. Takže takový průměr. Možná maličko nad průměrem. Jo a Otakara Brouska mám čím dál radši - dejte si audio Jmenuju se Ozzy. ;-)

Vesmich
08.10.2018

Mně se lokální texty líbí, vyhovují mi, je to takové okno do něčího světa. V tomto případě do Tábora. Dá se to, samo sebou, napsat i lokálně blbě, ale to rozhodně není tento případ! Dojem určitě umocňuje i to, že Tábor znám dobře a je to moje oblíbené město, takže když Weissová se Štolbou někudy jdou, a to včetně muzea, vím kudy jdou a kam. Tato dvojka mi vyhovuje zrovna tak, jako Tábor. Odolní lidé, kteří dokáží ledacos vstřebat a jejich humor mi taky vyhovuje. Má to švih i střih a do Kutné Hory se rozhodně s nimi těším!!!

Mooneylan
01.08.2018

Báječná detektivka! Využívá reálné historické informace, takže se i něco přiučíte. A kdo jste z Tábora tak v knize poznáte každou uličku. Přečtete jedním dechem! :)

retrivr
09.04.2018

Fakt dobré čtení. Klasická detektivka.

Elischka
02.03.2018

pecková kniha! Autorské duo válí

Terva
23.01.2018

Tik – tak – tik – tak...!

Tik – tak – tik – tak.......

Hodinový stroj je neúprosný strážce času.
Ke všem a ke všemu lhostejný jako mrtvý prostor kolem něj.
Na nic si nehraje, nikoho nevítá.
Existuje pouze ve svém vesmíru.....

Když jsem začal psát tento komentář byl jsem rozjařený jako rozjetá lokomotiva, která ví, že když už jede, nic jí nezastaví. Jenže já musím. Zastavit. Protože by pak byl komentář delší než všechny vagóny za lokomotivou. A že jich ta moje má požehnaně. Tak tedy opatrně. Blíží se zastávka. Tábor.

Nejsem moc na detektivní příběhy. Tak jsem dlouho váhal, než jsem se do Mrtvé šelmy dal.
A byl jsem překvapen. Čuměl jsem jako tele na nový vrata. Manželská dvojice. Procházka & Smolíková to prostě zvládla. S nadhledem. Až jsem byl sám překvapen. Zjistil jsem, že mě to baví. Velký podíl na tom má skutečnost, že příběh si hlavní hrdinové vypráví sami. Ve stylu noir. Se spoustou sarkasmu, vtipných hlášek, neuvěřitelných konspirací, metafor... Scházeli jen mimozemšťané.

Malá ochutnávka:
Jameson je nejlepší topení od doby ledové. Druhý Jameson je nejlepší topení od doby, kdy si člověk dá toho prvního. Třetího si po ránu nedávejte. Protože byste místo „zatopeno“ měli „naváto“.

Jak jsem řekl. Dva hrdinové. Dva různé pohledy. Ten první, Štolba. Robert. Bejvalej polda. Teď bezpečnostní technik. Pozvaný do Tábora místním městským muzeem, aby zabezpečil jejich exponáty a celou budovu.

Druhá je žena. Weissová. Berenika. Zaměstnanec muzea. Rozvedená. Jedno dítě. Vydává se se Štolbou rozluštit, skoro rituální, vraždu svého kolegy.

Mrtvá šelma po stu letech ještě straší živé.

Všechno je perfektně zdialogované, vtipné a nechybí ani plno zvratů. Tisíce hlášek ala Procházka. Pár překvapení, spousty historických faktů, doplněno několika výroky slavných husitů. Se spoustou popkulturních odkazů na českou i zahraniční beletrii, filmy, písně, básně.........johoho!

Věž odměřuje čas bez ohledu na prolitou krev.
Tik – tak – tik – tak...!

davidurban1973
20.12.2017

Docela dobrá detektivka. Styl psaní z pohledu dvou osob mi nevadil a docela jsem si na něj zvykl. V úvodních kapitolách mě strašně štvaly metafory a přirovnání, ale později se to naštěstí pozvolna vytrácelo.

lifeoptimist
12.11.2017

no... propadák to nebyl, zápletka by byla super, ale mě nevyhovoval vůbec styl psaní a rušily mi to ty vsuvky tam a skoky v příběhu.... pokud někdy vyjde pokračování, úplně to nezatracuji

Dimas
01.11.2017

Začetla jsem se až ve třetině. Zvláštní styl...

Jumbo
20.07.2017

Četla se mi dobře, autorka vystihla muzejní prostředí výborně. Vtipné i dva pohledy vypravěčů. Trochu příliš brutální zabíjení, zbytečně nereálné, ale jinak napínavá detektivka a těším se na další díl ze série Souřadnice zločinu.

Janadvorackova
16.06.2017

Kdybych, vzhledem k autorům, měla na začátku odhadnout, jaká ta kniha bude, moc bych se netrefila. Dvojice totiž vytvořila autořího mutanta, jemuž to psaní jde též neskutečně dobře, ale jako by úplně jinak dobře :).

Díky a šup do Kutné Hory. Že by se mordem v Barboře maskoval děs z podzemí a stříbrnými mincemi vykupovaly hříchy. A provinilci končili zapleteni v kole, nebo na nich bylo i jinak právo útrpné uplatňováno :)? Už se těším.

babicka_amalka
26.01.2017

plně souhlasím s kokoskem, vystihl to skvěle

Hunters
13.12.2016

Procházku mám rád a tak i Mrtvá šelma byla pro mě další zářez na pažbě... eee... přečtených kniho od něj :)

vyvodka
05.10.2016

V půlce knížky jsem čtení vzdala. Mrzí mě to, protože fandím českým autorům, kteří se odváží psát detektivky. Na autorův jazyk psaní jsem si nezvykla. Rušivá pro mě byla změna vypravěčů - ztrácela jsem se a rušilo mě to v "hladkém" čtení. Přesto knihu nezatracuji a dávám aspoň 2 hvězdičky - za ty citáty na začátku kapitol a zasazení do zajímavého města Tábora.

Miricius
05.09.2016

Hrozne mi vadili rádoby vtipné prirovnania v každej tretej vete, ktoré absolútne nesúviseli s dejom a boli úplne od veci. V druhej polovici knihy už buď neboli alebo som si na ne zvykol a nevnímal som ich. Prišlo mi však, že dej vôbec negraduje a príbeh sa len vlečie. Síce som to dočítal, ale kniha ma moc nezaujala :(

kokosek
05.09.2016

Rozhodně zajimavá změna v českém prostředí. Tohle bych čekal někde v Anglii - suchý humor, tajemné prostředí, odkazy na historické i soudobé umělecké díla.
No celkem se těším na avizované pokračování.
A pět hvězdiček je pravda i za to, že je to novinka u obou autorů. Příště už budu čekat trochu míň kostrbatosti a lépe plynoucí děj, bez prázdných míst.

lucimark
13.07.2016

Úplně na začátku jsem si trochu hůř zvykala na svérázný humor jednoho z vypravěčů, přišel mi hodně strojený. Ale po cca dvaceti stránkách jsem si zvykla a docela jsem si ho i užívala. Dvojice detektivů oheň a voda, mě bavila. Zápletka mi přišla chvílemi překombinovaná a kombinace nedotažené, některé linie jakoby se bez vysvětlení vytratily do neznáma. Ale vlastně mi to nakonec ani nevadilo - kniha i tak splnila svůj účel - příjemný oddychový zážitek. Až vyjde další díl, určitě si ho budu chtít přečist. Sečteno, podtrženo - slušná česká detektivka. Po Kopřivově Rychlopalbě a Renčínově Vězněné, které jsem v posledním roce přečetla, už nelze mluvit o překvapení. Prostě je to tak, začínají se u nás psát zdařilé detektivky/thrillery, které stojí za přečtení i v záplavě zahraniční konkurence.

Rade
12.07.2016

Překvapivě čtivá česká detektivka, která zaujme ani ne tak detektivní zápletkou, ale celkem vtipnými hláškami a jiskřícím vztahem mezi hlavními protagonisty. (I když to „Weissová!“ mi trochu připomnělo „Šímová!“ z obdobně jiskřícího vztahu ve filmové verzi Ztracené brány Arnošta Vašíčka). Bavily mě i nenápadné odkazy na filmy, knihy….
Plus za autentické prostředí Tábora.

mpb1913
09.06.2016

Takovej českej kříženec Harryho Holea a Cormorana Strikese. Nějaké extra napětí a akci nečekejte, ale příběh baví, žádná hluchá místa a zdlouhavé popisy. Myslím že série má dobře našlápnuto.

alzbeta4340
31.05.2016

"Oddechová" detektivka, bát se u ní nebudete. Podle mého názoru velice zručně, čtivě napsaná s nadhledem a jemným humorem. Dvojice samozvaných detektivů je sympatická a rozuzlení zločinu přiměřené městu Tábor. I když čtu české detektivky jen výjimečně, druhý díl série si určitě nenechám ujít.

martina.bella
11.04.2016

Napínavé čtení a zajímavé odkazy na skutečná místa ve městě Tábor. Až to člověka pokouší zajet se tam podívat a zjistit, jestli si vše představoval jinak, než to vypadá. Jen občas mi připadalo, že některé pasáže děj zdržují, tu a tam jsem musela přeskakovat.

ebarka
28.02.2016

Ano, forma zvítězila nad obsahem, jak už zde někteří psali, ale to nepovažuji za negativní. Chvilku jsem si na styl a jazyk musela zvykat, ale jakmile jsem se naladila, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Už dlouho se mi nedostal do ruky takto inteligentní text plný humoru, nadsázky a jemné ironie.

Mezitextové a kulturní odkazy podthují celý styl. Napětí mezi krásnou kurátorkou a svérázným Robertem, který mi připomíná mého oblíbence Harryho Hola, vytváří atmosféru celého příběhu. Samotný detektivní příběh byl pro mě až druhořadý, což asi nebylo primárně záměrem autorů. Každopádně se těším na pokračování.

Rawen616
01.02.2016

Znám z různých conů jak Kláru tak i Jiřího, proto si jen těžko šlo představovat v hlavních rolích někoho jiného. Hromotluk a pohledná profesorka:-)

Knížka mě celkem bavila ale jak už zde někdo napsal, forma zvítězila nad obsahem. Hrozně moc fajn popkulturních odkazů, dobré hlášky, krásně vykreslená atmosféra města Tábora a muzea. Sympatičtí hrdinové co se neustále popichují. Do toho mystika a citování historických událostí. A to je právě kámen úrazu. Ta mystika se totiž během vyšetřování někam vytratila, stejně tak jako tajemné bratrstvo a skončilo to docela nemastně neslaně vcelku tuctovou zápletkou, ke které se vlastně ty rituální vraždy, bratrstvo a odkazy na husitské či zednářské kletby a mýty moc nehodily. Zkusim ještě audioverzi.

Baiba
29.01.2016

V tomto případě u mě zvítězila forma nad obsahem. Detektivní zápletka mě nějak zvlášť nezaujala, zato styl, jakým je kniha napsána, mě strašně bavil. Vtipné, úderné, povedli se i oba hlavní hrdinové. A ačkoliv jsem v Táboře byla naposledy jako pětiletá (takže vlastně nikdy :)), měla jsem pocit, že to město znám, a román mě hodně navnadil se tam vypravit. Shrnuto: více jsem se smála, než bála.

exitus
12.01.2016

Mezi dva až tři, ale očekávání (ach, ta zatracená očekávání) silně nenaplněna. Kniha měla pár napínavých momentů, ale celkový příběh srážel ne příliš zajímavý styl psaní (postavy na mě působily velmi nereálně) a také otravné rádoby cool narážky a reference. Postava Štolby mohla být zajímavá, kdyby byla popsána trošku víc do hloubky, Weissová byla jen další klasická ženská figura, která je pěkná a proboha!, dokonce jí to myslí. Celé vyšetřování bylo zmatené, pletly se mi figury a motiv pachatele jsem moc nepochopila.

Márinka
28.12.2015

Detektivky téměř nečtu, ale tato "šifra mistra Leonarda po česku" je čtivá, vtipná, s aktuálními narážkami, které mám v literatuře ráda. Jen by mne zajímalo, co na to táborští muzejníci :)

Joges
22.12.2015

Nevědomky jsem ji pokládal za knihu s historickým námětem, příběh ze současnosti však o to víc překvapil. Záhada kolem muzea v Táboře mě zajímala, detektivní zápletka napínala, tajemství Mrtvé šelmy ale nakonec nijak neohromilo. Přesto jsem rád, že jsem se s autorskou dvojicí setkal. Stříbrnou iniciálu a další knihy z řady Souřadnice zločinu si určitě nenechám ujít. Jediné co mi trochu vadilo, byla „vycpávka“ (tou autor musí vyplnit kostru příběhu) mezi jinak velmi povedenou osnovou. Například narůstající odkazy na nejrůznější filmy působily po čase spíš úsměvně a rušivě.