Mrtvá šelma

kniha od:

Mrtvá šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245257/mid_souradnice-zlocinu-mrtva-selma-5wE-245257.jpg 3.8 244

Souřadnice zločinu série

1. díl

Dlouho očekávaná detektivka od legendy české fantastiky Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové, oblíbené autorky populárně naučných knih pro děti. Autorská dvojice spojila své síly, takže čtenáře čeká napětí, akce, svérázný humor i promyšlený příběh s historickým pozadím. Mrtvá šelma, první ze série detektivních případů Souřadnice zločinu, se odehrává v Táboře. Zmizení renomovaného profesora uvede do pohybu nejen policejní vyšetřování, ale také svede dohromady nesourodou dvojici, která se pouští do pátrání na vlastní pěst. Muzejní kurátorka Berenika Weissová a bývalý policista Robert Štolba se dostanou do míst, o kterých policie nemá ani zdání a kde oba dva musí spoléhat jen sami na sebe. Přepadení, vraždy a krádeže pokaždé nějak souvisejí s táborským muzeem a záhad přibývá. Kdo všechno z okruhu podezřelých patří k tajné sektě husitských bratří? Jakou roli hraje lidská zášť a chamtivost? Do poslední chvíle nebude mít jasno ani čtenář, jenž rozplétá děj vyprávěný ze dvou pohledů – ženským náhledem intelektuálky Weissové a mužskou optikou přímého a poněkud neomaleného Štolby. Třetí hlavní postavou je samo město Tábor. A zatímco si čtenáři lámou hlavu nad mrtvolou z táborské radniční věže, autoři již splétají nitky Stříbrné iniciály, dalšího případu, tentokrát z Kutné Hory.... celý text

Komentáře (69)

Komentáře 69 Recenze 9

JidášRimmer
JidášRimmer
12.01.2023 4 z 5

Podezírám autory, že si z nás malinko vystřelili, nevěřím že toto psali dva tak odlišní stylem psaní i zaměřením. Byť mám oba autory rád, i detektivní žánr, kniha mi moc nesedla.

Hanncha
Hanncha
19.10.2022

Netroufám si přidávat hvězdičky. Mě osobně kniha neoslovila. Těšila jsem se moc, protože mám pana Procházku i paní Smolíkovou tuze ráda, ale knížka mi nějak nesedla. Třeba se k ní dostanu někdy v budoucnu.


zbuy
zbuy
12.06.2022 4 z 5

Příjemná česká detektivka z Tábora, promyšlená, logická, nechybí napětí.

DvěTéčka
DvěTéčka
22.10.2021 4 z 5

Blbost, sprostá blbost ale boží na oddych xD

moničina
moničina
18.07.2021 1 z 5

Celé divné a neprirodzené napísané. Chémia medzi hlavnými postavami slabá, dej o ničom. Nedočítala som to a knihu darovala do knižnej búdky.

Corso
Corso
25.06.2021 3 z 5

Postavy ma nechytili. Miestami az na nervy lezuce :)
Lokalizacia ktoru cesky citatel oceni, mna minula. Ved Tabor ako Praha alebo Manhattan. (pre mna je to vsetko zaujimava lokacia) Ozaj, pri citani som teraz cez street view pobehal cele Taborske historicke centrum... krasne mesto plne uzkych klukatych uliciek. Joj krasa. :)
Rozjuchanost dialogov je otravna. A to napriek tomu ze to pisali dvaja odlisni autori, a mame tu dvoch naprosto povahovo odlisnych protagonistov. V tomto sa krasne zladili.
Najviac som si uzival linku minulosti, tajnych spolkov. Nuz ale, takych knih som uz cital tiez peknu kopku.
Najst pachatelov v tych par postavach, ej ej.
Celkovo ma ku knihe pritiahla ta husitska tradicia zakomponovana do detektivky. No dobre, ako maly som chcel byt husita, lebo by som cepom vidlami tlkol ani som nevedel koho. Kto by bol v dosahu. Romantizovanu predstavu komunisti pretavili do revolucneho havu, ale principy som chapal a boli mi sympaticke.
Lenze, kniha mi velmi ako detektivka v mojej hlave nefungovala. Skor len taky akoby autorsky experiment. Lahko sa to citalo, miestami som sa naozaj do toho ponoril, ale viac som bol ruseny. Napr ze na zaciatku kazdej kapitoly najprv skumam podla sklonovania a rodu, kto to prave na mna hovori. Dokonca mam pocit ze v niektorych kapitolach sa rozpravac vymeni aj v ramci tej kapitoly.
Jaj podme rychlo k dalsej knihe.

Chesterton
Chesterton
06.05.2021 4 z 5

[audiokniha]
Docela luxusní blbůstka pro oddech, napsaná neskutečně zručně.
Je to Dan Brown po česku, prošpikovaný nepřepísknutým neotřepaným humorem a nikterak to nezastírá.
Trochu si to hraje na přemýšlení, ale nenechme se zmást, je to čistě odpočinková záležitost :o)
Asi nejvíc mě bavilo střídání muže a ženy v pohledu na věc a trocha historie, co byla díky průniku žánrů lehce zmatená, ale u české brownovky to vážně nevadí.
Zpočátku jsem se lehce ztrácela v ději i postavách, ale rychle se to poddalo. Kutná Hora by mě asi taky bavila, ale zřejmě si tento fajn počin (i podle hodnocení zde) nenašel velký počet čtenářů. Škoda.
Audiopodoba skvěle provedená, tam bych dala i plný počet.
4/5

Šebestová3
Šebestová3
12.04.2021 5 z 5

Tohle mi sedělo moc. Historické pozadí, dynamický příběh, brilantní dialogy. Druhý díl by neškodil, i když ho už nepředpokládám...

čef
čef
25.05.2020 4 z 5

Pan autor je ale čtverák! Takovou detektivku ani náhodou nikdo nikdy nesesmolil. Plnou barvitých příměr, vtipných komentářů, rozjuchaného veselí, romštiny, vietnamského šišlání - to se v detektivce určitě nikdy nepoužilo, alespoň tedy podle mne. Samozřejmě, že mrtvoly jsou zde také originální – jedna pověšená ve věži u hodin, druhá v železné panně – ta hrůza, že. Pátrači také stojí za to, motají se u toho jak nudle v bandě a nebýt naší hrdinné policie, bůhví jak by to dopadlo. No, nekup to!

kap66
kap66
10.05.2020 5 z 5

Rovnou to říkám: Mrtvá šelma mi vyhovovala vším. Jedinou maličkost proti zmíním hned - ale za to ona nemůže: ošívám se u spojení zločin + záhada sahající do hluboké historie + spiklenci. Jenže i tenhle, jinde a jindy pro mě otravný motiv, je tady pojat tak vtipně a s nadhledem, že jsem se maximálně bavila.
Jednoznačné klady:
Kompozice a postavy: kapitoly uvozené citátem – a dumejte si o souvislosti, dynamika vztahu obou hlavních postav, jejich traumata, budiž, ale hlavně inteligence, přehled (kulturní jako zdroj zábavy, historický jako zdroj poučení) a smysl pro humor, ironie a sebeironie. Kapitoly vyprávěné oběma; hned (nejpozději tak do třetí věty) je patrné, kdo mluví (tvar příčestí minulého, zmínění příjmení toho druhého).
Prostředí: pro mě skoro neznámé, přesto (i proto) zajímavé; věřím, že pro Táborské to musí být bonus navíc. Muzeum a práce v něm mě zajímaly vždycky.
Co pro mě při čtení hrálo roli vedlejší:
Překvapivě vyšetřování: velký prostor daný Štolbovi a Weissové na úkor prostoru pro policii, i když příchod Standy Černého, zrcadlového Štolbova obrazu, přinesl napětí i jiné než to, které u detektivky čekáte. Ale napínavé to celkově bylo, o tom žádná.
A co ta Kutná Hora, ptám se? Už jste překonali i Rychlopalbu!

lucakuca
lucakuca
11.04.2020 3 z 5

Takový český hybrid - Dan Brown a Indian Jones věčně na kaši. Kniha ze dvou pohledů – bývalého policisty a krásné kurátorky, zajímavé myšlenkové pochody.

ViolettaCh.
ViolettaCh.
26.02.2020 4 z 5

Tato docela nápaditá kniha, detektivka křížená s trillerem v českém prostředí (odehrává se v Táboře) se mi dost líbila. Ač to má být první díl ze série Souřadnice zločinu, tak od r. 2015 se nic dalšího neobjevilo. Škoda, snad se dočkám.

Lenny33
Lenny33
17.02.2020 3 z 5

Ale jo, bylo to čtivé, zajímavé a místy napínavé. Jen u pár odstavců jsem netušila, o čem to autoři vlastně píší, a zda jsem mimo já nebo oni. 3,5*

soukroma
soukroma
03.02.2020 3 z 5

Na tohle (kalné opilcovo ráno) se nedá zapomenout:

"Vedle kartáčku na zuby seděla krysa s červeným čepečkem. Ne, kecám. Vymýšlím si. Měla modrý kulich. S červeným čepečkem přece chodí myši."

Enforcer
Enforcer
17.12.2019 4 z 5

Jakási česká variace na Šifru mistra Leonarda. Odehrává se v Táboře a ve vraždách je zapleteno místní tajné husitské bratrstvo. Docela se mi to líbí.

milary
milary
18.09.2019 4 z 5

Napsali to profíci, chybky netrčely a mělo to grády. Jazyk, příběh, aktéři, dějeprava... Jednu hvězdu strhávám za prodlévání s avizovaným pokračováním (Souřadnice zločinu: Kutná Hora). Tohle se dělá? Jak se teda dozvíme, jestli se vzali? :)) Na druhou stranu, když si člověk přečte něco o četných počinech akčního autorského dua, není třeba hned házet flintu do žita. Ne že by tvorba pro děti nudila, to asi ne... Ale kdyby se náááhodou na chvíli přejedla, Weissová & Štolba stojí v blocích!

13werka
13werka
18.08.2019 3 z 5

Zaujal mne muzejní námět, zajímavý je i styl vyprávění - střídavě z pozice Bereniky Weissové a Roberta Štolby. Děj se trochu pomalu rozjíždí, ale pak docela nabere obrátky, v příběhu se objevuje tajemné bratrstvo... Na konci je zase ale trochu ztratí - jako jakýsi "deux ex machina" se objevuje policejní vyšetřovatel - bývalý Štolbův kolega a naopak ve vytrácí naznačená linka tajemného bratrstva. Ale celkově se knížka četla docela dobře a rozhodně nezklamala. Jen možná ještě citáty z historických spisů a knih na začátku každé kapitoly mi přišly poněkud samoúčelné - s dějem většinou nesouvisely (anebo jsem souvislost nepochopila)

Kulturnice
Kulturnice
22.06.2019

Jakože detektivky moc nečtu, tak tuhle jsem si, už z profesního zájmu (muzeum), přečetla a udělala jsem dobře. Aź pojedu do Tábora, doufám, že se tam bude vznášet ta aura tajemna...Doporučuji

Heliku777
Heliku777
24.02.2019 5 z 5

Super detektivka od českých autorů a z českého prostředí. Na čtení jsem se těšila. Doporučuji dál. Hlavní postavy mi po dočtení knihy chybí a už se nemůžu dočkat dalšího dílu z Kutné Hory.

pavčape
pavčape
08.01.2019 3 z 5

Nevím, začetla jsem se až v poslední třetině knihy. Další díl asi číst nebudu

Marcik7
Marcik7
07.12.2018 4 z 5

zajímavá detektivka, trochu netradiční způsob podání, ale chytrý humor i napětí se mi moc líbily

PetK
PetK
17.10.2018 3 z 5

Oceňuji autenticitu místa, do kterého je děj zasazen (věřím, že táborští chrochtají), vtipné chvilky, svižné rozhovory a koření sem tam trefně upuštěného sprostého slova. Akorát že příběh samotný mě nějak extra nezaujal. Doposlouchala jsem včera a přiznám se, že už vlastně tak třetinu zase nevím. Takže takový průměr. Možná maličko nad průměrem. Jo a Otakara Brouska mám čím dál radši - dejte si audio Jmenuju se Ozzy. ;-)

Vesmich
Vesmich
08.10.2018 5 z 5

Mně se lokální texty líbí, vyhovují mi, je to takové okno do něčího světa. V tomto případě do Tábora. Dá se to, samo sebou, napsat i lokálně blbě, ale to rozhodně není tento případ! Dojem určitě umocňuje i to, že Tábor znám dobře a je to moje oblíbené město, takže když Weissová se Štolbou někudy jdou, a to včetně muzea, vím kudy jdou a kam. Tato dvojka mi vyhovuje zrovna tak, jako Tábor. Odolní lidé, kteří dokáží ledacos vstřebat a jejich humor mi taky vyhovuje. Má to švih i střih a do Kutné Hory se rozhodně s nimi těším!!!

Mooneylan
Mooneylan
01.08.2018 5 z 5

Báječná detektivka! Využívá reálné historické informace, takže se i něco přiučíte. A kdo jste z Tábora tak v knize poznáte každou uličku. Přečtete jedním dechem! :)

retrivr
retrivr
09.04.2018 5 z 5

Fakt dobré čtení. Klasická detektivka.

Elischka
Elischka
02.03.2018 5 z 5

pecková kniha! Autorské duo válí

Terva
Terva
23.01.2018 5 z 5

Tik – tak – tik – tak...!

Tik – tak – tik – tak.......

Hodinový stroj je neúprosný strážce času.
Ke všem a ke všemu lhostejný jako mrtvý prostor kolem něj.
Na nic si nehraje, nikoho nevítá.
Existuje pouze ve svém vesmíru.....

Když jsem začal psát tento komentář byl jsem rozjařený jako rozjetá lokomotiva, která ví, že když už jede, nic jí nezastaví. Jenže já musím. Zastavit. Protože by pak byl komentář delší než všechny vagóny za lokomotivou. A že jich ta moje má požehnaně. Tak tedy opatrně. Blíží se zastávka. Tábor.

Nejsem moc na detektivní příběhy. Tak jsem dlouho váhal, než jsem se do Mrtvé šelmy dal.
A byl jsem překvapen. Čuměl jsem jako tele na nový vrata. Manželská dvojice. Procházka & Smolíková to prostě zvládla. S nadhledem. Až jsem byl sám překvapen. Zjistil jsem, že mě to baví. Velký podíl na tom má skutečnost, že příběh si hlavní hrdinové vypráví sami. Ve stylu noir. Se spoustou sarkasmu, vtipných hlášek, neuvěřitelných konspirací, metafor... Scházeli jen mimozemšťané.

Malá ochutnávka:
Jameson je nejlepší topení od doby ledové. Druhý Jameson je nejlepší topení od doby, kdy si člověk dá toho prvního. Třetího si po ránu nedávejte. Protože byste místo „zatopeno“ měli „naváto“.

Jak jsem řekl. Dva hrdinové. Dva různé pohledy. Ten první, Štolba. Robert. Bejvalej polda. Teď bezpečnostní technik. Pozvaný do Tábora místním městským muzeem, aby zabezpečil jejich exponáty a celou budovu.

Druhá je žena. Weissová. Berenika. Zaměstnanec muzea. Rozvedená. Jedno dítě. Vydává se se Štolbou rozluštit, skoro rituální, vraždu svého kolegy.

Mrtvá šelma po stu letech ještě straší živé.

Všechno je perfektně zdialogované, vtipné a nechybí ani plno zvratů. Tisíce hlášek ala Procházka. Pár překvapení, spousty historických faktů, doplněno několika výroky slavných husitů. Se spoustou popkulturních odkazů na českou i zahraniční beletrii, filmy, písně, básně.........johoho!

Věž odměřuje čas bez ohledu na prolitou krev.
Tik – tak – tik – tak...!

davidurban1973
davidurban1973
20.12.2017 3 z 5

Docela dobrá detektivka. Styl psaní z pohledu dvou osob mi nevadil a docela jsem si na něj zvykl. V úvodních kapitolách mě strašně štvaly metafory a přirovnání, ale později se to naštěstí pozvolna vytrácelo.

lifeoptimist
lifeoptimist
12.11.2017 3 z 5

no... propadák to nebyl, zápletka by byla super, ale mě nevyhovoval vůbec styl psaní a rušily mi to ty vsuvky tam a skoky v příběhu.... pokud někdy vyjde pokračování, úplně to nezatracuji

Dimas
Dimas
01.11.2017 3 z 5

Začetla jsem se až ve třetině. Zvláštní styl...