Mrtvá šelma

Dlouho očekávaná detektivka od legendy české fantastiky Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové, oblíbené autorky populárně naučných knih pro děti. Autorská dvojice spojila své síly, takže čtenáře čeká napětí, akce, svérázný humor i promyšlený příběh s historickým pozadím. Mrtvá šelma, první ze série detektivních případů Souřadnice zločinu, se odehrává v Táboře. Zmizení renomovaného profesora uvede do pohybu nejen policejní vyšetřování, ale také svede dohromady nesourodou dvojici, která se pouští do pátrání na vlastní pěst. Muzejní kurátorka Berenika Weissová a bývalý policista Robert Štolba se dostanou do míst, o kterých policie nemá ani zdání a kde oba dva musí spoléhat jen sami na sebe. Přepadení, vraždy a krádeže pokaždé nějak souvisejí s táborským muzeem a záhad přibývá. Kdo všechno z okruhu podezřelých patří k tajné sektě husitských bratří? Jakou roli hraje lidská zášť a chamtivost? Do poslední chvíle nebude mít jasno ani čtenář, jenž rozplétá děj vyprávěný ze dvou pohledů – ženským náhledem intelektuálky Weissové a mužskou optikou přímého a poněkud neomaleného Štolby. Třetí hlavní postavou je samo město Tábor. A zatímco si čtenáři lámou hlavu nad mrtvolou z táborské radniční věže, autoři již splétají nitky Stříbrné iniciály, dalšího případu, tentokrát z Kutné Hory....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245257/souradnice-zlocinu-mrtva-selma-5wE-245257.jpg 3.8208

Souřadnice zločinu 1.

Detektivky, krimi, Literatura česká
Vydáno, Plus

Kniha Mrtvá šelma

Chesterton

[audiokniha]
Docela luxusní blbůstka pro oddech, napsaná neskutečně zručně.
Je to Dan Brown po česku, prošpikovaný nepřepísknutým neotřepaným humorem a nikterak to nezastírá.
Trochu si to hraje na přemýšlení, ale nenechme se zmást, je to čistě odpočinková záležitost :o)
Asi nejvíc mě bavilo střídání muže a ženy v pohledu na věc a trocha historie, co byla díky průniku žánrů lehce zmatená, ale u české brownovky to vážně nevadí.
Zpočátku jsem se lehce ztrácela v ději i postavách, ale rychle se to poddalo. Kutná Hora by mě asi taky bavila, ale zřejmě si tento fajn počin (i podle hodnocení zde) nenašel velký počet čtenářů. Škoda.
Audiopodoba skvěle provedená, tam bych dala i plný počet.
4/5

Šebestová3

Tohle mi sedělo moc. Historické pozadí, dynamický příběh, brilantní dialogy. Druhý díl by neškodil, i když ho už nepředpokládám...

čef
25.05.2020

Pan autor je ale čtverák! Takovou detektivku ani náhodou nikdo nikdy nesesmolil. Plnou barvitých příměr, vtipných komentářů, rozjuchaného veselí, romštiny, vietnamského šišlání - to se v detektivce určitě nikdy nepoužilo, alespoň tedy podle mne. Samozřejmě, že mrtvoly jsou zde také originální – jedna pověšená ve věži u hodin, druhá v železné panně – ta hrůza, že. Pátrači také stojí za to, motají se u toho jak nudle v bandě a nebýt naší hrdinné policie, bůhví jak by to dopadlo. No, nekup to!

kap66
10.05.2020

Rovnou to říkám: Mrtvá šelma mi vyhovovala vším. Jedinou maličkost proti zmíním hned - ale za to ona nemůže: ošívám se u spojení zločin + záhada sahající do hluboké historie + spiklenci. Jenže i tenhle, jinde a jindy pro mě otravný motiv, je tady pojat tak vtipně a s nadhledem, že jsem se maximálně bavila.
Jednoznačné klady:
Kompozice a postavy: kapitoly uvozené citátem – a dumejte si o souvislosti, dynamika vztahu obou hlavních postav, jejich traumata, budiž, ale hlavně inteligence, přehled (kulturní jako zdroj zábavy, historický jako zdroj poučení) a smysl pro humor, ironie a sebeironie. Kapitoly vyprávěné oběma; hned (nejpozději tak do třetí věty) je patrné, kdo mluví (tvar příčestí minulého, zmínění příjmení toho druhého).
Prostředí: pro mě skoro neznámé, přesto (i proto) zajímavé; věřím, že pro Táborské to musí být bonus navíc. Muzeum a práce v něm mě zajímaly vždycky.
Co pro mě při čtení hrálo roli vedlejší:
Překvapivě vyšetřování: velký prostor daný Štolbovi a Weissové na úkor prostoru pro policii, i když příchod Standy Černého, zrcadlového Štolbova obrazu, přinesl napětí i jiné než to, které u detektivky čekáte. Ale napínavé to celkově bylo, o tom žádná.
A co ta Kutná Hora, ptám se? Už jste překonali i Rychlopalbu!

lucakuca
11.04.2020

Takový český hybrid - Dan Brown a Indian Jones věčně na kaši. Kniha ze dvou pohledů – bývalého policisty a krásné kurátorky, zajímavé myšlenkové pochody.

ViolettaCh.
26.02.2020

Tato docela nápaditá kniha, detektivka křížená s trillerem v českém prostředí (odehrává se v Táboře) se mi dost líbila. Ač to má být první díl ze série Souřadnice zločinu, tak od r. 2015 se nic dalšího neobjevilo. Škoda, snad se dočkám.

Lenny33
17.02.2020

Ale jo, bylo to čtivé, zajímavé a místy napínavé. Jen u pár odstavců jsem netušila, o čem to autoři vlastně píší, a zda jsem mimo já nebo oni. 3,5*

soukroma
03.02.2020

Na tohle (kalné opilcovo ráno) se nedá zapomenout:

"Vedle kartáčku na zuby seděla krysa s červeným čepečkem. Ne, kecám. Vymýšlím si. Měla modrý kulich. S červeným čepečkem přece chodí myši."