Mrtvá šelma

Mrtvá šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245257/mid_souradnice-zlocinu-mrtva-selma-5wE-245257.jpg 4 250 73

Souřadnice zločinu série

1. díl

Dlouho očekávaná detektivka od legendy české fantastiky Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové, oblíbené autorky populárně naučných knih pro děti. Autorská dvojice spojila své síly, takže čtenáře čeká napětí, akce, svérázný humor i promyšlený příběh s historickým pozadím. Mrtvá šelma, první ze série detektivních případů Souřadnice zločinu, se odehrává v Táboře. Zmizení renomovaného profesora uvede do pohybu nejen policejní vyšetřování, ale také svede dohromady nesourodou dvojici, která se pouští do pátrání na vlastní pěst. Muzejní kurátorka Berenika Weissová a bývalý policista Robert Štolba se dostanou do míst, o kterých policie nemá ani zdání a kde oba dva musí spoléhat jen sami na sebe. Přepadení, vraždy a krádeže pokaždé nějak souvisejí s táborským muzeem a záhad přibývá. Kdo všechno z okruhu podezřelých patří k tajné sektě husitských bratří? Jakou roli hraje lidská zášť a chamtivost? Do poslední chvíle nebude mít jasno ani čtenář, jenž rozplétá děj vyprávěný ze dvou pohledů – ženským náhledem intelektuálky Weissové a mužskou optikou přímého a poněkud neomaleného Štolby. Třetí hlavní postavou je samo město Tábor. A zatímco si čtenáři lámou hlavu nad mrtvolou z táborské radniční věže, autoři již splétají nitky Stříbrné iniciály, dalšího případu, tentokrát z Kutné Hory.... celý text

kiraa
25.08.2015 1 z 5

Mám pocit, že jsem oproti jiným čtenářům četla jinou knihu a v podstatě se již od samého začátku těšila na to, že ji odložím. Pokud tady někdo zmiňuje thriller a napínavou detektivku, tak já nic takového nezaznamenala. Vyloženě mě ta kniha nebavila, nepocítila jsem žádné napětí, děj a spád. Navíc co se týče dialogů mezi hlavními postavami Berenikou a Robertem, tak ty mi přišly víceméně směšné a v podstatě jsem přesvědčena, že se tak lidé mezi sebou nebaví. Už jen to oslovování příjmením ... Štolbo a Weissová je opravdu úděsné. Resumé: vyhozených 249,- Kč a cesta rovnou do antikvariátu.

TeaPeter
16.08.2015 4 z 5

Zajímavá česká detektivka. I když k ní mám pár výhrad, tak si myslím, že je dějově i jazykově o dost bohatší než většina představitelů tohoto žánru u nás z poslední doby. Ten lehce (místy i těžce) ironický tón se mi líbil, přišel mi celkem osvěžující. Co jsem ale rozdýchával o poznání hůř bylo střídání vypravěčů děje bez výstrahy - možná v papírové knize je to zřejmější, ale v elektronické, kterou jsem četl já, jsem se občas ztrácel - co popisuje Berenika a co Štolba (takový Marlowe z malých českých poměrů; možná o skleničku méně by mu slušelo více). Také mi přišlo, že některé dějové odbočky tak nějak vyšuměly. Ale třeba se pletu a za nějakou chvíli tady budeme mít druhou detektivku z Tábora, kde se děj uzavře ;-).
Věřím, že drobné zádrhely autorská dvojice vychytá a příště to třeba bude i na pět hvězdiček.

marlowe
16.07.2015 4 z 5

Česká detektivka, která by, z určitých důvodů, neměla uniknout širší čtenářské pozornosti – byť k ní mám několikero výhrad.
Klady:
1) Zajímavé prostředí, 2) zajímavá dvojice hlavních protagonistů, 3) zajímavý pohled pod pokličku "muzejního" mikrosvěta, 4) svým způsobem "výjimečně, JINAK a neotřele" zpracované "detektivní" téma.
Zápory:
1) Přepatnáctělá, ne příliš věrohodná a za vlasy přitažená story (byť si uvědomuji snahu autorů o lehce ironický podtón), 2) realitě vzdálené vylíčení policejní práce (spíše bych měl napsat: "policejní nečinnosti"), 3) jistá jazyková neobratnost a těžkopádnost, která mě často nutila vracet se při čtení někdy i o pár odstavců zpátky, abych vůbec pochopil, co mi chtějí autoři sdělit (když opominu i občasné tápání, než jsem zjistil, očima kterého z našich dvou protagonistů právě teď sledujeme děj), 4) nepřesvědčivé a "nerealistické" dialogy, pokoušející se v prvním plánu především zaujmout svojí "vtipností" a "břitkostí", místo aby se snažily vyjádřit nějaké smysluplné sdělení.
Přesto zajímavý literární počin – teď nezbývá než vyčkat, jakým směrem se autoři vydají v příštích dílech.

70%

Petra28
22.06.2015 4 z 5

Byl jsem zvědavá ... začátek mi šel poněkud ztuha ... těch přirovnání bylo až příliš. Ale jak jsem si zvykla, tak to bylo příjemné čtení. Pravděpodobně sáhnu i po dalším díle.

Thessaloniki
21.06.2015 5 z 5

Tak tohle se opravdu povedlo!
Suverénní, výborně napsané, žádné prostoje, skvělé dialogy, vydařená atmosféra města Tábor s odkazy na husitskou minulost.
A k tomu celá řada výživných metafor, které vše dobře dochucují.

Jsem příjemně překvapen a těším se na další knihu, tentokrát kutnohorskou...

witko
14.06.2015 5 z 5

Ano, tahle detektivka je další výborný kousek. Dobře se četly hlavně slovní přestřelky mezi oběma hlavními hrdiny. Dobrý nápad psát ve dvou a smekám. Těším se na další díl.

Tydvik
29.05.2015 5 z 5

Příjemně "praštěná" detektivka.
Přesně na něco takového jsem už dlouho měla chuť.
Takže sedla jako zadel na hrnec.

LENITYEL
28.05.2015 5 z 5

Opravdu skvělá kniha!

Selket
23.05.2015 4 z 5

Styl české fantasy umně nainstalovaný na detektivní žánr. Asociace někdy trochu přehnané, ale knihu jsem zhltla jako malinu a moc se mi líbil stylový přesah, který mě určitě ke knize přitáhne i někdy později. Už teď se těším na další díl.

metrolog
02.05.2015 5 z 5

Asi budu opakovat co již bylo napsáno, ale nedá mi to. Zatraceně dobrá detektivka! A co by se případně týkalo toho, "aby z toho nebyl další kýč na motivy Dana Browna", nutno říci, že většina takto zaměřených knih, a to jak našich, tak zahraničních autorů, bude více, či méně kopírovat tuto "Brownovu" šablonu. Prostě, kruh se pravítkem nenakreslí, zrovna tak, jako toto schéma románu není Brownův vynález, který ho jen zdokonalil a patřičně komerčně využil. Kniha je opravdu výborná a připomíná mi atmosférou některé romány Josefa Škvoreckého a raného Václava Erbena. Na avizovaný druhý díl se opravdu těším. Dávám plný počet hvězdiček.

pajonek
24.04.2015 5 z 5

Walkera mám tůze rád.....už od dob, kdy stvořil Kena Wooda .....tak jsem byl velmi zvědavý, jak se "spojil" se Smolíkovou, od které jsem naopak nečetl vůbec nic...
A věru došlo ke spojení dokonalému. Zábavný thriller...a že se tady valí forém téma Oddechovky - tak tohle je ta pravá oddechovka - 100%

Henriette
23.04.2015 4 z 5

Zatraceně dobrá detektivka. Z počátku jsem měla trochu strach, aby z toho nebyl další kýč na motivy Dana Browna, ale překvapení bylo velmi příjemné. Hodně dobré a opravdu dobře napsané!!!

trudoš
17.04.2015 5 z 5

Mrtvá šelma je skutečným zjevením na poli české detektivky, funkčním moderním thrillerem, který působí profesionálně a uvěřitelně zároveň. Spolupráce jinak zcela rozdílných autorů přinesla v ústředních postavách dva svébytné hrdiny, kteří rychle přirostou k srdci. Neustálé střídání úhlů pohledu obě postavy charakterově skvěle vykresluje, a zároveň dává čtenáři možnost sledovat jak mužskou verzi příběhu, tak tu ženskou.
Slabinou pro mě byla koncepce zápletky, která se v určitý moment zbytečně ubírá brownovskou cestou. Naštěstí to nepřeroste ve fantasmagorickou konspiraci, za což patří dílu body navíc. V závěru pak mají postavy tendenci ve svém jednání vycházet vstříc víc autorům, než přirozené logice, což je trochu okatě zapříčiněno nutností příběh ukončit.
Nic to však nemění na faktu, že krátké kapitoly, chytlavé dialogy a těch pár akčních scén dělají z románu dokonalou „filmovou“ podívanou, které z tuzemských autorů může konkurovat málokdo. Jen tak dál.