Dům v Bretani ekniha

Žena, která po padesátce najde lásku, o níž snila od mládí, přestěhuje se do vzdáleného místa na severozápadním okraji Francie a provdá se za muže diametrálně odlišného od toho, s nímž prožila téměř čtyřicet let. Není to román, ale humorně laděné příběhy autorky, která je navzdory cize znějícímu příjmení rodilá Češka s hlubokými kořeny v bývalé vlasti. Dlouhá léta působila jako jedna z význačných osobností v pražské kulturní sféře, byla redaktorkou, publicistkou, ředitelkou Centra Franze Kafky a organizátorkou debatních společností, vytvořila zázemí dvěma synům a jednomu příliš dokonalému manželovi… Nyní už více než deset let šťastně žije ve starobylé usedlosti na bretaňském pobřeží, založila tu uměleckou nadaci, cestuje a díky svým zkušenostem a znalostem dokáže čtenářům nejen vtipně poodhalit zajímavosti ze svého nového domova, ale s potřebným odstupem a nadhledem též zhodnotit i české prostředí, s nímž je v každodenním kontaktu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182632/dum-v-bretani-182632.jpg 3.3265

Příhody z bretaňského domova (1.)

Romány, Literatura česká
Vydáno: (ekniha), Mladá fronta

Kniha Dům v Bretani

daza.dt

Přiznám se trošku mě překvapilo hodnocení od ostatních - zde přítomných. Ano uznávám, žádné světoborné dílo to opravdu není. Není to komplikované a ani jako román bych to nezařadila. Spíš jak už tady někdo psal - soubor krátkých povídek.
Sama autorka to v doslovu i přiznává - že to je spíše milé čtení do vlaku.
Mě se knížka četla dobře, žádné problémy s dočtením jsem neměla. Krátké milé příběhy - na cestu do práce metrem dobré.

LenkaV.1

Nemůžu přijít na to, proč mě tahle knížka nezaujala a nebavila... Ale je to tak a soudě dle předchozích komentářů nejsem sama... Druhý díl kamarádce s díky vracím a číst nechci. Ani první jsem nedočetla. Chtěla jsem knížce dát šanci, že třeba..., ale ani ne v půlce jsem to vzdala.

lulu0605

Prijemna, obcas vtipna, oddychovka. Takovy ten spotrebni material, prectu, zasmeji se a za par dni nevim, o cem kniha byla. Trosku mi prekazely nesympatie vuci autorce/hlavni hrdince.

Květinka008

Anotace knížky je zavádějící. Očekávala jsem podle ní román, ale jedná se o soubor autobiografických povídek, kterými jednotlivé kapitoly jsou. Řekla bych skoro umělecký "blog".

Když se běžný čtenář oprostí od projevů snobismu a vlivem toho od autorčina odtržení od běžné reality (a přestane té ženě závidět, že si jen tak koupí veterána, jezdí několikrát ročně na poznávačky do zahraničí, kam se my dostaneme 1-2x za život a má 800 let starou "chalupu" ve Francii), musí pochválit jazykovou vytříbenost, širokou slovní zásobu, kvalitní stylistiku. I to, že povídky mají hlavu a patu a končí pointou jako fejetony. Obálka je moc krásná.

Čtení mě bavilo, přečetla jsem za dva dny, ač mě samozřejmě také iritovalo všeobecné prezentování její zazobanosti. Nehodnotím však osobnost Marty Davouze, ale knihu. Řadím si ji do čtenářské výzvy do knihy, která má lichý počet stran, protože číslovaných je 211!

Mark26

Plně souhlasím s předchozím komentářem. Musela jsem se přemáhat, abych knížku vůbec dočetla. Těšila jsem se na Bretaň, na její atmosféru, přírodu, moře... ale o Bretani se autorka zmínila někde krátce kolem str. 178. A ten snobismus mně vadil, věty typu: "Byla jsem již v mnoha drahých hotelech, je to vždycky snobárna, ale člověk se stím smíří, pokud služby odpovídají své kategorii a pokud tu najde za své peníze skutečný klid a pohodlí." (str. 107) se mi opravdu příčily. S čím se jako autorka smíří? Se snobárnou? ...Tak proč jezdí do drahých hotelů? Aby se s tím smířila?

E_Lan

Bohužel snobské, negativní, sebestředné dílo, které jednak nudí a ukazuje českou povahu v jejím horším světle. Autorka kritizuje nedobré autory, se kterými se v životě sešla a sama vyprodukuje dílko, které nemá žádnou kostru, příběh, humor. Prostě nic.

babiočka
27.12.2018

Neumím anglicky ani francouzsky, čímž pro mne některé pasáže ztrácely smysl. Zaujaly mě ale barvité popisy Bretaně a jejích svérázných obyvatel.

perpe2a
24.12.2018

Milé, průměrné a nenáročné povídání o životě ve Francii. Kniha neurazí, nenadchne. Taková příjemná oddechovka mezi thrillery.