ViolettaCh. ViolettaCh. komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nádherná klasika s nádechem hororu, pro mě i krásná vzpomínka na dětství, kdy to maminka mně a bráchovi na naše vyžádání četla.

31.05.2020 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Opět bohatý, rozvětvený děj, nechybí ani pořádná nálož brutality, jak jsme u tohoto autora zvyklí, ale kniha má spád, vývoj děje jde dopředu, žádná hluchá místa, čtenář resp. v mém případě posluchač audioknihy, je pořád v napětí.

12.09.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl této skvělé románové kroniky zahrnuje období let 1921-1945, což z časového hlediska není mnoho, avšak z pohledu historických zvratů tato doba skýtá dostatek materiálu na román. Vzhledem k poměrně dlouhému časovému odstupu od mého seznámení se s prvním dílem, jsem zde zpočátku měla trochu chaos v postavách a jejich rodinných vztazích, ale postupně se to upravilo. Ač k oblasti pomezí severní Moravy a Slezska nemám žádný osobní vztah, kniha se mi moc líbila a určitě - má-li to autorka v plánu - si počkám i na další díl, který děj časově posune zase do doby jiných politicko-ekonomických poměrů. Knihu jsem si poslechla v audio podobě, kdy musím vysoce vyzdvihnout výkon interpreta, pana Jana Szymika.

12.02.2022 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Dle mého názoru je to přesně ten typ knihy, ke které člověk musí dospět. V dětství, kdy to byla povinná četba, jsem ji bez zájmu a z povinnosti přelouskala, nic ve mně nezanechala. Až na vysoké jsem se k ní - ani nevím už proč - vrátila a musím říct, že mě naprosto uchvátila už jen tou krásou českého jazyka z pera této statečné ženy. Zařadila jsem ji proto mezi své nejoblíbenější knihy.

27.06.2015 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Mayovu detektivní trilogii ze skotských Hebridských ostrovů mám tedy uzavřenu. Velmi pěkné zpracování, byť poněkud dějově táhlejší, ale oceňuju především popis vybraného místa, které je pro nás Středoevropany netradiční destinací. Knihu jsem poslouchala v audioformě ve skvělém podání Jiřího Dvořáka.

09.05.2021 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Výborná kniha, vymykající se standardu už jen tím netypickým tématem, které je tu literárně zpracováno. Vlastní příběh hlavní hrdinky je smyšlený, avšak vybudovaný na reálných základech skutečného dění v dané oblasti. To skvěle dokreslily výběry z úředních dokumentů. Je zřejmé, že autorka si s tím dala velkou práci, musela nastudovat spoustu archivních dokumentů a pramenů. Viděla jsem i divadelní zpracování v Divadle Pod Palmovkou a musím říct, že vzhledem k náročnosti převedení takového tématu z literární do divadelní podoby, je vhodné si knihu nejprve přečíst a pak navštívit představení. Opačně bych z toho asi náležitý požitek neměla.

23.02.2020 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Jak je u Kateřiny Tučkové dobrým zvykem, i zde zvolila pro svůj román jako kulisu vlastního příběhu skutečné historické události, přičemž opět vybrala ne příliš frekventované téma. Zde šlo o historii církevních řádů a jejich činnost v době od skončení války do současnosti, kdy jako konkrétní kulisu zvolila autorka zapadlý ženský klášter v Bílé Vodě na pomezí českého Slezska a Polska. Kniha je velmi rozsáhlá, poslouchala jsem ji ve formě audioverze, pro kterou bylo jistě dobrým počinem zvolit vícehlasou interpretaci, což dodalo ději na plasticitě. Hlavní postava Leny mi nebyla příliš sympatická, skoro bych řekla, že opak je pravdou, ale v kontextu celé knihy nebyl naštěstí její příběh stěžejní. Citace soudobého tisku, různých protokolů a materiálů z vyšetřovacích spisů, které byly pro účely knihy upraveny, jistě vhodně doplnily román tohoto tématu, nicméně si nejsem jistá, zda v takto výrazném rozsahu to nebylo místy spíše až rušivé a na úkor vlastnímu příběhu. Vypravěčský styl autorky se mi líbí, znám jej už z předchozích knih Žítkovské bohyně a Vyhnání Gerty Schnirch. Již se těším na další knihu této autorky.

01.01.2023 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Nebyla to detektivka, na kterou jsem od paní Klevisové zvyklá, ale celkem solidní beletrie, která v průběhu četby dává příslib nějaké záhady. Za nejcennější přínos knihy považuji opět psychologické vykreslení postav, v čemž je autorka velmi dobrá.

08.03.2022 4 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Tuto knížku jsem - stejně jako řada dalších dětí - v dětství milovala. Kouzelné příběhy zvířátek z Hrusic doprovázené krásnými ilustracemi. Právě podle vzoru Mikiho se každý náš černý kocour musel jmenovat Mikeš, ale bohužel ani jeden z nich se nenaučil mluvit.

17.11.2020 5 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Čtivá historická freska skýtá jakoby oživlý obraz francouzských společenských poměrů druhé poloviny 15. století na pozadí životního osudu básníka a bouřliváka F. Villona. Kniha čtenáře doslova vtáhne do děje. Paní Loukotková je osvědčená autorka historických románů a tenhle patří k jejím nejlepším a nejznámějším. Četla jsem tuto knihu již na základní škole, nyní jsem si ji nechala přečíst v podobě audioknihy, kdy ji skvělá interpretace paní Kofránkové posunula ještě o level výš.

19.09.2021 5 z 5

Skála Skála Peter May

Velmi hezký kriminální román, odehrávající se v pro nás určitě netradičním prostředí skotských Hebridských ostrovů, konkrétně na ostrově Lewis. Příběh se rozvíjí pomalu, postupně jsou odhalována skrytá tajemství, která se týkají nakonec i hlavního vyšetřovatele, který odsud pochází. Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělém podání Jiřího Dvořáka. Určitě se podívám i na dvě další části této trilogie Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky.

05.04.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Velmi dobře pojatá kriminálka, tentokrát s pořádnou porcí psychologie. Ač taková ta psychodramata rozhodně nejsou můj šálek kávy, tak tohle bylo opravdu dost dobré s celkem originální zápletkou. Klasika je naopak vyšetřovací tým, jehož hlavní postava je vždy vyšetřovatel s těžkou minulostí. Takový konstrukt je dosti typickým v řádě detektivek, zejména severských.

02.10.2021 4 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Další dánovka, tentokrát dějově z r. 1991, je mimořádně skvělá, napínavá od začátku do konce. Detektivové z oddělení vražd z kanceláře 141 mají na stole dva případy - jednu aktuální vraždu vysokoškolského profesora a jeden kosterní nález z minulosti. První věc se vyřeší - děj i okolnosti jsou zajímavě se vyvíjející, u druhé věci si pan Dán asi nechává otevřená vrátka do dalšího dílu. Už se na něj těším!
Poslouchala jsem jako audioknihu ve skvělém podání pana Mňahončáka.

26.06.2021 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Jejda, to ale bylo počteníčko! Řadu let poté, co jsem tuto klasiku četla jako povinnou školní četbu, jsem se k ní až nyní vrátila a osvěžila jsem si všechny ty krásné, starobylé pověsti a legendy z pera pana Jiráska. Některé detaily jsem už od těch časů zapomněla, např. čím byl zajímavý ten Brunclíkův meč, nyní zazděný v Karlově mostě, jehož čas přijde, až bude národu nejhůře a vyjedou Blaničtí rytíři v čele se sv. Václavem, který bude třímat v ruce právě tento meč.

08.03.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Paní Klevisová je skutečně talentovaná autorka, jejíž knihy bych spíš než detektivky nazvala kriminálními romány. Je v nich poutavě popsáno zvolené prostředí, jakož i vystižena psychologie postav. Tentokrát autorka situovala děj do českého prostředí, konkrétně do malé jihočeské vesničky, kde si všichni takříkajíc vidí do talíře, a nezapomněla vykreslit přírodu a prostředí na česko-rakouském pomezí se zaniklými německými obcemi. Kriminální zápletka je velmi dobře promyšlená, příběh netrpí nereálnou literární nadsázkou, jak je typické hlavně u severské krimi, charakterizované výraznou brutalitou. Zde je naopak líčen příběh, který by se klidně mohl v reálu stát. Je dobře sestaven, předem nedává možnost odhalení pachatele. Moc jsem si početla a už se těším na další knihu, kterou si rozhodně nenechám ujít.

28.11.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příjemná kniha, byť tragické téma holokaustu není nijak veselé. Styl autorky, podaný v této knize, se mi líbil. Je to první kniha, kterou jsem od ní přečetla, nyní čtu Tiché roky, tak uvidím, jak se mi názor vytříbí.

21.05.2020 4 z 5

Skvělý, čtivý rozhovor s bohužel již bývalým předním kriminalistou dává čtenáři vhled do praxe vyšetřování nejzávažnějších zločinů.

26.03.2023 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Velmi solidní detektivka, i když porce brutality, která zde byla čtenáři naservírována, byla opravdu mohutná. Jinak celkem zajímavá zápletka, kdy děj se tentokrát točil kolem poněkud vyšinutého vraha.

16.06.2021 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Životopisná kniha o životě a díle MUDr. Vlasty Kálalové di Lotti, pocházející z malé jihočeské vesničky, je příběhem obdivuhodné ženy, vynikající - krom svých medicínských znalostí - též značnou odvahou a vnitřní sílou. Vydat se ve 20. letech 20. století do islámských krajin s úmyslem zde léčit a vybudovat nemocnici by muselo být obrovské sousto i pro muže – lékaře, natož pak pro ženu, na níž se zde obecně hledí spatra. Svými medicínskými znalostmi, povahou a charakterem, jimiž si dokázala získat důvěru tamních pacientů, dosáhla obdivuhodně svého snu. Aktivní byla i po návratu domů ve 30. letech. Přes svoji osobní tragédii, která na samém sklonku války postihla její vlastní rodinu, se dokázala vzchopit. Svou statečnost prokázala i v 50. letech, kdy např. žádala prezidenta Gottwalda, aby nepodepisoval trest smrti pro Miladu Horákovou. Řád TGM, který obdržela v r. 1992 in memoriam, byl plně zasloužený.
Velké poděkování patří taky paní Borské, která dlouho sbírala materiály o životě paní doktorky (zemř. 1971), s níž se ještě stihla setkat. Její silný příběh tak mohla velmi čtivým způsobem zprostředkovat i nám, čtenářům.

22.02.2021 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Knížka je poutavě napsaná, obsahuje zajímavé informace ze života stromů, pojednává třeba o komunikaci stromů mezi sebou, o jejich vzájemné podpoře, o péči rodičů o své děti atd. Informace jsou podané tím nejpovolanějším - lesníkem, který je opravdu srdcař.

29.01.2024 5 z 5