Staré pověsti české

Staré pověsti české

Knížka od samotného prvního vydání v roce 1894 patří do zlatého fondu české literatury a její znalost patří k základnímu vzdělání. Jirásek tu sebral a beletristicky zpracoval nejznámější české pověsti. Je jich třicet pět a dočteme se mezi nimi např. o praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerách, Přemyslovi i Libušiných proroctvích nebo o staré Praze... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/255/stare-povesti-ceske-255.jpg 3.71109
Literatura česká, Historie, Pověsti
Vydáno:, Albatros

Nita17

Povinně pro každého, je ostuda, že málokdo tyhle pověsti z kořenů českého národa zná. Mám ji v knihovničce a ted' už do ní nahlíží i Můj osmiletý syn :D

Katranis

Pro mě těžkopádný jazyk, ale jinak byly pověsti zajímavé.

barnemo

5 hvězdiček za ilustrace a 1 navíc za starou češtinu :-)

Aniday

díky použité "staré mluvě" jsem se na knihu hůř soustředila, ovšem ilustrace by si zasloužily hvězd deset 8)

EvikU.

Tohle byla pro mě snad jediná kniha, která se mi fakt líbila.

bábuška

Krásné vzpomínání na kořeny českého národa. Svého času jsem přečetla komplet celého Jiráska včetně jeho her. Nelitovala jsem.

martas006

Klasika, kterou by měl každý správný Čech znát.

fvalek

Ač fiktivní, tak přesto úžasná "historie" naší vlasti, která mě bavila jako dítě a baví i teď. Kniha je prostě fantastická, každý si v ní najde svou oblíbenou pověst. Jirásek prostě věděl co dělá a já si nemám na co stěžovat. Nechápu nižší hodnocení, pro mě je to poklad :)

pegasek

taky souhlaím stím,že tato kniha by neměla chybět vv žádné knihovně

JanPřemysl

S názorem , že součástí každé knihovny by tyto pověsti měly být a to jako základ, nelze jinak než souhlasit.

Welinie

Když se řekne Staré pověstí české, tak si hned vybavím tu o Libuši. Snad každý musel číst na základce. Ale že bych si je jen tak vzala a četla, to né.

medvedice3

Dávná povinná četba. Ač v dospělosti nejsem příznivkyní mystifikátora Jiráska, "Staré pověsti" opravdu patří do základů všeobecné vzdělanosti.

Blancheerka
11.09.2016

Dílo, které je právem zařazeno v povinné četbě a i pro mě patří do kolonky ,,vzdělávací´´. Ač sám Jirásek čerpal jen z fantasií jiných a ti z fantasie bůhvíčeho, jako soubor legend je to nádherné. Jsem ráda, že i češi mají vlastní mytologii.

Tynule
04.09.2016

Snad povinná knížka každého

minolot
26.08.2016

Kniha se mi líbila, bylo zajímavé se dozvědět něco o pověstech naší vlasti a vlastně nahlédnout do naší nedávné historie, jak lidé v 19. století chápali České království.

Percabethka
24.08.2016

Krásná knížka ♥♥♥

RudýOnkel
15.07.2016

Šel jsem do toho s nadšením, ale pak jsem byl rád, když jsem to dočetl. Není to můj šálek kafe...

majík1
06.07.2016

No asi jsem barbar,ale mě kniha moc nenadchla

hana1984
06.06.2016

Základ do knihovnické sbírky pro každého člověka.

Jane007
15.05.2016

Kniha, kterou by měl mít každý ve své knihovničce. A to už od dětství. Člověk by měl mít aspoň malou úctu ke svému národu a díky téhle knížce můžeme být aspoň na něco pyšní.

Liliana2006
03.05.2016

jak hezky to napsal

Natynababina
21.04.2016

Úžasná kniha, která se neomrzí. Mohla bych je číst stále dokola. Jiráskovi bych věřila i kdyby psal, že tu byli ufoni, prostě naprosto dokonalé :)

satanlada
20.04.2016

Cteni jak pro male tak i pro velke .Ceské Povesti nas musí provazet celym životem :)

ZRADO
06.04.2016

Přiznám se že knihu už bych nepřečetl, ale dostala se ke mě audiokniha s vypravěčem Rudolfem Hrušínským a to prostě nešlo nepustit. Doporučiji.

Lathien
20.03.2016

Kniha je bezpochyby zajímavá jak pro děti, tak pro dospělé. Je zajímavé seznámit se s pověstmi, které dřív kolovali o naší zemi a je zde i kousek pravdivé historie. Určitě stojí za to si knihu přečíst.

iška
17.03.2016

Přidala jsem si knihu do čtenářské výzvy jako přeloženou do angličtiny a raději podávám důkaz : vyšla pod názvem "Old Czech legends v Londýně : Forest Books, 1992.

Luccy78
06.03.2016

Toto dílo je jedno z nejpopulárnějších Jiráskových knih. Je to taková pomyslná vstupní brána, kterou vcházíme v Jiráskovo podání českých dějin. A i když se trochu hůře čte, je to skutečný literární klenot.

konicekbily
03.03.2016

Blaničtí rytíři ještě nejedou, asi to s námi není tak špatné!

OSTROVID
05.02.2016

Naprostá klasika, ve které člověk najde mnoho inspirace při psaní fantasy a historických povídek...