koupit eknihy

Alois Jirásek

česká, 1851 - 1930koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
U nás II. - NovinaU nás I. - ÚhorZ Čech až na konec světaNa ChlumkuF.L. Věk I.

Autor

Alois Jirásek se narodil 23. srpna 1851 v Hronově u Náchoda. Pocházel ze selského rodu, jeho otec byl původně tkalcem a pak pekařem. Dětství strávil ve Velké Vsi u Broumova. V letech 1863–1867 studoval na německém gymnáziu v Broumově, potom na českém gymnáziu v Hradci Králové. Po maturitě studov... celý životopis(zdroj: ld.johanesville.net)

Komentáře (12)

Přidat komentář
Nibiru
17. února

No asi budu jedna z mála čtenářek A. Jiráska, kdo na něj rozhodně nadávat nebude. Přečetla jsem všechny jeho knihy v rámci "povinné" literatury a rozhodně si nemyslím, že jsou špatné. Některé jsem dokonce zhltla, protože se mi líbily (Temno, Proti všem, Skaláci).
Považuji ho za významného českého spisovatele. Z jeho knih dýchá ryzí vlastenectví, jsou tam i vášně, boj dobra se zlem, a to vše na pozadí historických událostí.

JanPřemysl
06. února

Další spisovatel, který určitě nechtěl být se svým dílem postrachem studentů. Nezbývá, než doufat, že ti co ho berou jako povinné zlo , jednou, třeba až v důchodu, až se vrátí k jeho knihám pochopí a zamilují si jeho díla. Jirásek si to rozhodně zaslouží

sonia8642
01.05.2016

nemohli by jste mi nějak prosím pomoci ? nějak netuším co tam mám napsat
děkuji

sonia8642
01.05.2016

Dobrý den, píši slohovou práci na téma Alois Jirásek - Staré pověsti české ... a sekla jsem se u 1 kapitoly 2 podkapitoly ... S názvem Charakteristika literární tvorby

jprst
10.01.2016

Můj vztah k Jiráskovi ovlivnili všichni mí učitelé literatury. Bohužel negativně, protože ať na devítce nebo i na střední škole nám ho nutili jako málokoho jiného. Povinná četba na střední škole dokonce na rozdíl od jiných autorů obsahovala hned tři díla. Jen Staré pověsti české jsem zvládl, další dvě až v pokročilejším věku, ale kupodivu bez problémů. I když se neřadí k mým oblíbeným, jeho romány mají svou hodnotu a postupně je zvládám.

Marunator
18.10.2014

Jirásek je můj asi nejoblíbenější český autor. Čte se snadno, děj je krásně táhlý, prostředí obšírně popsáno, charaktery dostatečně vykreslené. Co víc chtít? Pro mne jednoznačně milovaný autor. I když připouštím, že mu asi nikdy neodpustím, kolik nechal umřít krásných postav...

masem11
31.07.2014

Jirásek je téměr čtenářsky mrtvý, je označován za autora, který otvírá dveře na 3 stranách a generacemi narozenými za komunismu je zatracovám jako spisovatel, kterého jim všude možně cpali (děkujeme, soudruhu Nejedlý). Mé generaci (je mi 13 let) je znám jako autor, ktrého jim vnucují učitelé literatury. To vše tomuto užasnému autorovi nesmírně škodí a jen málokdo si k němu cestu najde dobrovolně.

Jarina42
21.05.2013

Provázel mne v dětství, ve školách i v životě. Nyní zpětně mohu hodnotit obsah jeho díla tak, jak hodnostím svůj uplynulý život. Měla a mám ho stále ráda, protože zanechvá pro nás i budoucí pokolení, kus historie . Je jisté, že pro mnohé již toto kouzlo nemá, což je vlivem doby, ovšem v mé knhovně i mém srdci je jeho obliba trvalá

Atuin
23.10.2012

Dost dobře nechápu jak někdo může právě Jiráska označit za nudného nebo komplikovaného, protože tenhle skvělý historik a romanopisec byl možná vším jen tímhle ne. To co zanechal ve svých dílech by pro nás mělo být ukázkou schopností, a vybraného umu pracovat k lidem, přímou čarou.....Samozřejmě ale rozumím že nemusí každému padnout do oka, ale nemám ráda když je jako autor skutečně dobrých románů srážen jen proto že jej někdo nezvládne. Káždý má svůj šálek čaje jak se říká. Já se neřídím pravidlem že naše mateřština začala někdy příkladně mým narozením to by bylo hodně zcestné, náš jazyk byl a je krásný jen je dobré mu naslouchat, protože jedině mateřšina nám o nás něco poví. Jiráska mám ráda celého a četla jsem tolikrát že ani nevím kde byl ten počátek........Prostě kdo v něm neumí najít onu akční notu nečte ho s láskou.

dusty
05.08.2012

Já bych Jiráska zařadil spíš do fantasy. Pro mě už je to přežitek, ale jako mystifikátor byl vždycky třída.

WEIL
29.09.2011

Nejproslulejší český historický romanopisec.
Několikrát navržený na Nobelovu cena za literaturu.

nightlybird
01.06.2011

Místo komentáře citace :

Je Jirásek opravdu tak nudný?
Jiráskovo dílo se často hodnotí nesprávnými měřítky. Jako kdyby se Kafka hodnotil podle toho, nakolik jsou jeho postavy reálné. Jirásek byl mistr českého realistického románu a jeho cílem bylo nejen vyprávět, ale navozovat atmosféru, proto se vedle strhujícího vypravěčství věnuje i drobnokresbě. Chce ve čtenáři dokonale navodit atmosféru doby a příběhu. To samozřejmě může působit na některé čtenáře milující jiný typ literatury nudně (vadí jim, že jim Jirásek nejprve evokuje dobu i výchozí situaci příběhu a pak to teprve „odpálí“), ale cílové čtenáře, tj. milovníky historických pláten, naplno uspokojí, neboť si přijdou na své nejen v dokonalém navození dobové atmosféry, ale i v mimořádně věrohodné akčnosti, kterou díla Aloise Jiráska skrývají. Tato akčnost je ovšem v Jiráskově díle různorodá – od akčnosti dějové k akčnosti textové (tj. poutavě psaný text skoro bez příběhu). Navíc se Jiráskovo dílo vyznačuje skrytým pozadím, které lze odhalit jen přemýšlením o textu.
http://www.aloisjirasek.cz/myty-a-legendy-o-jiraskovi