Alois Jirásek

česká, 1851 - 1930

Diskuze (14)

Přidat příspěvek

Gimli
28.11.2021

Jirásek je mistr slohového útvaru, který jsem ve škole nenáviděl - líčení, popisu. Ovšem je vidět, že když se to umí, lze čtenáře vtáhnout do živého světa. Vždy, když Jiráska čtu, pohltí mě atmosféra popisované doby.

nai.ivka
17.01.2019

Jsem ráda, že jsem si našla cestu k tomuto autorovi. Krásný jazyk, bohatý, vůbec ne nudný, i když ... chtěla jsem si ho přečíst na gymnáziu a odložila ho jako k nepřečtení. No a nyní před důchodem jsem mu dala šanci a vrním si blahem. Mně to dává logiku. Mám trpělivost na tlusté knihy a barevné popisy. Zvolnilo se mi tempo životní, jsem přejedená akčností všeho kolem.


Damato
05.11.2018

Jirásek a jeho pověsti- to nás přeci provází celým životem. Ať už se procházíte po litomyšlském náměstí, nebo jedete krajinou kolem Řípu, případě stojíte na Vyšehradě a přemýšlíte, kudy to ten Šemík hupsnul do té Vltavy a dal se k Neumětelům.... všude na nás dýchá kus naší historie a velké díky Jiráskovi , který to tak nádherně uměl popsat.
Nechci ale opomenou ani jeho další díla, kde jeho láska k naší , české, zemi proudí všemi směry a přiznejme si, že u čtení F.L.Věka nám ukápne nejedna slzička, u Filozofské historie stojíme na barikádách a s Psohlavci se nebojíme ničeho a hrdě, se vztyčenou hlavou koukáme Lomikarovi do očí s větou" Hyn sa hukáže"...
Naše česká literatura by bez díla pana Jiráska byla nekompletní .

Kuža007
14.07.2018

Vlastenec a především vynikající autor. Celý svůj život zasvětil literatuře a vyzdvihování českého národa. Jeho knížky jsou plné vlasteneckého citu a vyzdvihují nejlepší vrcholná období českých dějin. Vrchol českých dějin viděl společně s Palackým v husitství a nejhorší byla pobělohorská doba, na což autor taky ve svých dílech často poukazuje. Byl představitelem Manifestu českých spisovatelů z roku 1917, kde požadovali samostatný český stát. Po válce mnohokrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Osobní přítel Tomáše Garriguea Masaryka. Uznávaný člověk.

Briv
28.08.2017

V letech 1918, 1919, 1921 a 1930 byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Jirásek byl nositelem Československé revoluční medaile, v srpnu 1921 mu byl udělen bulharský Řád sv. Alexandra (Орден Свети Александър) a v roce 1926 jugoslávský Řád sv. Sávy.

Nibiru
17.02.2017

No asi budu jedna z mála čtenářek A. Jiráska, kdo na něj rozhodně nadávat nebude. Přečetla jsem všechny jeho knihy v rámci "povinné" literatury a rozhodně si nemyslím, že jsou špatné. Některé jsem dokonce zhltla, protože se mi líbily (Temno, Proti všem, Skaláci).
Považuji ho za významného českého spisovatele. Z jeho knih dýchá ryzí vlastenectví, jsou tam i vášně, boj dobra se zlem, a to vše na pozadí historických událostí.

jprst
10.01.2016

Můj vztah k Jiráskovi ovlivnili všichni mí učitelé literatury. Bohužel negativně, protože ať na devítce nebo i na střední škole nám ho nutili jako málokoho jiného. Povinná četba na střední škole dokonce na rozdíl od jiných autorů obsahovala hned tři díla. Jen Staré pověsti české jsem zvládl, další dvě až v pokročilejším věku, ale kupodivu bez problémů. I když se neřadí k mým oblíbeným, jeho romány mají svou hodnotu a postupně je zvládám.

Marunator
18.10.2014

Jirásek je můj asi nejoblíbenější český autor. Čte se snadno, děj je krásně táhlý, prostředí obšírně popsáno, charaktery dostatečně vykreslené. Co víc chtít? Pro mne jednoznačně milovaný autor. I když připouštím, že mu asi nikdy neodpustím, kolik nechal umřít krásných postav...

masem11
31.07.2014

Jirásek je téměr čtenářsky mrtvý, je označován za autora, který otvírá dveře na 3 stranách a generacemi narozenými za komunismu je zatracovám jako spisovatel, kterého jim všude možně cpali (děkujeme, soudruhu Nejedlý). Mé generaci (je mi 13 let) je znám jako autor, ktrého jim vnucují učitelé literatury. To vše tomuto užasnému autorovi nesmírně škodí a jen málokdo si k němu cestu najde dobrovolně.

Jarina42
21.05.2013

Provázel mne v dětství, ve školách i v životě. Nyní zpětně mohu hodnotit obsah jeho díla tak, jak hodnostím svůj uplynulý život. Měla a mám ho stále ráda, protože zanechvá pro nás i budoucí pokolení, kus historie . Je jisté, že pro mnohé již toto kouzlo nemá, což je vlivem doby, ovšem v mé knhovně i mém srdci je jeho obliba trvalá

Atuin
23.10.2012

Dost dobře nechápu jak někdo může právě Jiráska označit za nudného nebo komplikovaného, protože tenhle skvělý historik a romanopisec byl možná vším jen tímhle ne. To co zanechal ve svých dílech by pro nás mělo být ukázkou schopností, a vybraného umu pracovat k lidem, přímou čarou.....Samozřejmě ale rozumím že nemusí každému padnout do oka, ale nemám ráda když je jako autor skutečně dobrých románů srážen jen proto že jej někdo nezvládne. Káždý má svůj šálek čaje jak se říká. Já se neřídím pravidlem že naše mateřština začala někdy příkladně mým narozením to by bylo hodně zcestné, náš jazyk byl a je krásný jen je dobré mu naslouchat, protože jedině mateřšina nám o nás něco poví. Jiráska mám ráda celého a četla jsem tolikrát že ani nevím kde byl ten počátek........Prostě kdo v něm neumí najít onu akční notu nečte ho s láskou.

dusty
05.08.2012

Já bych Jiráska zařadil spíš do fantasy. Pro mě už je to přežitek, ale jako mystifikátor byl vždycky třída.

WEIL
29.09.2011

Nejproslulejší český historický romanopisec.
Několikrát navržený na Nobelovu cena za literaturu.

nightlybird
01.06.2011

Místo komentáře citace :

Je Jirásek opravdu tak nudný?
Jiráskovo dílo se často hodnotí nesprávnými měřítky. Jako kdyby se Kafka hodnotil podle toho, nakolik jsou jeho postavy reálné. Jirásek byl mistr českého realistického románu a jeho cílem bylo nejen vyprávět, ale navozovat atmosféru, proto se vedle strhujícího vypravěčství věnuje i drobnokresbě. Chce ve čtenáři dokonale navodit atmosféru doby a příběhu. To samozřejmě může působit na některé čtenáře milující jiný typ literatury nudně (vadí jim, že jim Jirásek nejprve evokuje dobu i výchozí situaci příběhu a pak to teprve „odpálí“), ale cílové čtenáře, tj. milovníky historických pláten, naplno uspokojí, neboť si přijdou na své nejen v dokonalém navození dobové atmosféry, ale i v mimořádně věrohodné akčnosti, kterou díla Aloise Jiráska skrývají. Tato akčnost je ovšem v Jiráskově díle různorodá – od akčnosti dějové k akčnosti textové (tj. poutavě psaný text skoro bez příběhu). Navíc se Jiráskovo dílo vyznačuje skrytým pozadím, které lze odhalit jen přemýšlením o textu.
http://www.aloisjirasek.cz/myty-a-legendy-o-jiraskovi