Veruci

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Bylo moc zajímavé číst o válečných událostech a holokaustu z pohledu obyčejných Němců. Nikdy jsem o tom tak neuvažovala a tahle kniha mě přiměla k zamyšlení. Ono je moc snadné šmahem odsoudit celý národ, ale velká většina byli úplně obyčejní lidé, kteří jen chtěli nějak přežít.

19.05.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Úžasný příběh na pozadí skutečných historických událostí. Kniha, kterou jsem zhltla za pár večerů a která mě donutila kouknout na web, jak to tenkrát v tom (pro mě tak vzdáleném) Slezsku vlastně bylo.

12.04.2021

19841984G. Orwell (pseudonym)

Tuto knihu by si měl přečíst každý. A vydržet až do konce, i když vůbec není snadné ji číst.

20.12.2018

HanaHanaAlena Mornštajnová

Jedna z knih, která vás na prvních stránkách chytí a už nepustí a vy musíte číst dál a dál a nechce se vám přestat. Pokračujete, až se vám klíží oči a vy víte, že ráno musíte brzy vstávat, ale nemůžete jinak.

13.03.2019

Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka (pseudonym)

Tuhle knihu jsem četla zhruba před rokem. Shodou okolností jsem v krátkém rozestupu četla i knihu Matky od Pavla Rankova. Obě knihy zpracovávají podobné téma - konec války, osvobození a odvlečení československých žen do ruského gulagu. A oba ty příběhy jsou si hodně podobné a velice na mě zapůsobily. Až tak, že jsem ani nenašla dost slov k napsání komentářů.
Nyní, když se rozpoutala kampaň proti paní Sosnarové, mi to ale nedá. Jsem daleka toho, hodnotit, kde je pravda a pokud p. Sosnarová skutečně "pouze" chtěla přijít k penězům za odškodné a vše si proto vymyslela, je to docela hnusné, ale v mých očích to nijak nesráží kvalitu té knihy. Může to mít vliv pouze na posouzení kvality toho člověka. Někdo se možná cítí podveden a tak dává odpad. Kdybyste neměli za to, že se jedná o příběh podle skutečné události, tak by vám ta kniha nic neřekla? Nic by to ve vás nezanechalo? Já své hodnocení měnit nebudu. Na druhou stranu, to, že něčí jméno je nebo není v seznamech, ještě nic neznamená - o tom nakonec, v našem státě s estébáckou minulostí, víme své. Zkusme se na tu knihu dívat jen jako na příběh a nehodnoťme její autentičnost. Já osobně si nemyslím, že popisované události jsou daleko od pravdy.
V této souvislosti mě napadá ještě jedna kniha - Dlouhá cesta od Slawomira Rawicze. V návaznosti na její zfilmování se objevily spekulace, že si S. Rawicz vše vymyslel, případně, že si přivlastnil část vzpomínek někoho jiného. Nikdo se už nedozví, kde je pravda. Ale ty knihy tu zůstanou a měly by se číst dál. Nikdy nesmíme zapomenout na všechny ty hrůzy, co se tenkrát děly a nesmíme dopustit, aby se to opakovalo.

19.07.2019

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Velmi silný, nádherně zpracovaný příběh. Jedna z nejlepších knih za poslední dobu, během jednoho dne jsem ji měla přečtenou. Úplně jsem cítila vůni heřmánku. V té knize je všechno, život ve své syrové krutosti i nádheře. Přestože popisuje nelehký život (mnohokrát jsem měla slzy na krajíčku), je vlastně velmi optimistická. Je úžasné, jak i v těch nejtěžších chvílích Anna našla důvod k radosti, nikdy nebědovala, brala život takový, jaký byl a vždy byla přesvědčená, že budoucnost bude už jenom lepší.

09.01.2020

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Po knize Muž jménem Ove jsem sáhla po dalším titulu od tohoto autora a opět do byla dobrá volba. Dojemný příběh o ohromné lásce, lidských chybách a odpouštění. Vždycky se najde něco, zač bychom se měli omluvit. I když si myslíme opak.

09.01.2019

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Z téhle knihy prýští člověčenství. Ostatně jako ze všech knih, které jsem zatím od Backmana četla. Příběh plný moudrosti obsahuje pravdy, které ani sami sobě nechceme přiznat. Je to dojemné a humorné zároveň.
B. mě prostě baví a začínám ho řadit k mým oblíbeným autorům.

05.10.2020

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Další skvělá kniha od F.B. Ta protivná baba si mě získala a každou chvíli mi v mysli proběhne nějaká ta její průpovídka. Občas by stálo za to zkusit zareagovat podobně, jako to umí Britt-Marie.

01.12.2020

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Lidé nemusí být takoví, jak se jeví na první pohled, i toho největšího mrzouta je možné nakazit svým optimismem. Skvěle napsaný příběh. Na jedné stránce vás dokáže rozbrečet, abyste se vzápětí nahlas rozesmáli. Jedna z knih, ke kterým se budu vracet.

06.11.2018

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Z počátku jsem to nechápala. Naštěstí Backman píše velice poutavě, takže jsem se nemusela do čtení nutit a záhy jsem porozuměla. Jedná se o jakési střípky - vzpomínky, rozhovory skutečné i imaginární, které dohromady poskládají celou mozaiku. Nakonec moc pěkné čtení a mám pocit, že se k téhle knížce ještě někdy vrátím.

12.06.2019

Pí a jeho životPí a jeho životYann Martel

Tak s tímhle se budu dlouho srovnávat.
Nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček, ani vlastně nevím proč. Snad za to poselství? (i když se mi vlastně nechce - divný, co?)
Jak byl začátek pozvolný, poklidný, rozvláčný, místy až poněkud nudící, tak jsem závěrečné kapitoly hltala dlouho do noci. Od té doby nemohu na knihu přestat myslet. Stále se mi to všechno honí hlavou. Vůbec nevím, jak mám své pocity popsat, aniž bych vyzradila to zásadní.

Myslím, že už nikdy nebudu lidi posuzovat stejně jako dřív, protože nikdy nevíme, kdy se sami ocitneme v mezní situaci za hranicemi vlastních schopností. Nejdůležitější ale je, najít zase sebe sama, když krize pomine.

04.12.2019

Skvělé čtení! Ze svého okolí jsem neslyšela na knihu ani na film (neviděla jsem) dobré ohlasy, tak jsem neměla příliš velké očekávání. Místy sice poněkud absurdní situace, ale vždyť je to jen příběh. Alan mi ve vztahu k "autoritám" trochu připomínal Švejka. Velice vtipně podaný příběh, celou dobu čtení jsem se usmívala. Nevím, zda jsem byla více zvědavá na vývoj příběhu ze současnosti po jeho útěku, nebo na dobrodružství z jeho předchozího života.

09.01.2019

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Hartl prostě umí psát o obyčejném životě tak, že to baví. Nejedná se o kdovíjakou legraci, i když jsem se sem tam zasmála, ale příběhy těch postav jsou tak pěkně podány, že se to čte samo. I když mě některé postavy svým jednáním štvaly, nakonec mi všichni byli svým způsobem sympatičtí. Příjemná oddechovka.

08.03.2019

Skleněný pokojSkleněný pokojSimon Mawer

S klidným svědomím mohu doporučit. Kniha je čtivá, přesto mě příběh nechával poměrně dlouhou dobu v klidu. Pak přišlo období okupace. Shodou okolností jsem kapitoly o okupaci četla 15.března, o to více mě to asi dostalo. Autor, ač cizinec výborně vystihuje reálie doby i místa. Chtěla jsem si to přečíst, než půjdu na film, ale po přečtení knihy jsem o filmové zpracování, zčásti i díky recenzím a komentářům k filmu, ztratila zájem. Zato jsem si vyhledala spoustu informací o vile a o původních majitelích. Škoda, že to mám do Brna docela z ruky a že vstupenky na prohlídku vily jsou dlouho dopředu vyprodané.

19.03.2019

Konec hryKonec hryDaniel Cole

Výborné zakončení série. Opět nechybí špetka suchého humoru. Na rozdíl od předchozích dílů, zde není spousta rozřezaných mrtvol a jiných zvrhlostí. Příjemný návrat ke klasické detektivce. Jedna mrtvola, jeden vrah, spousta mravenčí vyšetřovatelské práce. A navrch - uzavření příběhů hrdinů předchozích dílů.

05.10.2020

Zlatí úhořiZlatí úhořiOta Pavel

Mám moc ráda povídky Oty Pavla a mám moc ráda Berounku a Křivoklátsko. Ani nevím, kolikrát už mám tuhle knížku přečtenou, ale vím, že se k ní za čas zase vrátím.

03.06.2019

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Jsem rozhodně ráda, že jsem si knihu přečetla. Je čtivá, je zajímavá, forma rozhovorů je asi to nejlepší, jak jednotlivé příběhy podat čtenáři. Jen jsem možná čekala něco trochu jiného. Snad více přiblížení praktické stránky života těch lidí, místo rozpitvávání jejich myšlenkových pochodů plných mystiky, ezoteriky a všelijakých bludů. V podstatě všichni (mimo těch dvou žen, které se zdají být nohama pevně na zemi) jsou spojeni vazbou na disent, psaním básní, alkoholovou či drogovou minulostí, pobyty v psychiatrických léčebnách. Nakonec si našli svoji cestu, jsou nezávislí, nikomu nepřekáží, neparazitují na společnosti, ale nejsem si jistá, zda si zaslouží obdiv.

29.07.2019

Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavyMafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavyZdena Frýbová

Samotný příběh bych hodnotila 5*, je pěkně vystavěný, charaktery postav skvěle vykreslené, dobře jsou rozebrané i jejich myšlenkové pochody. Jen kdyby to nekazily ty politické řeči okolo. Je mi jasné, že úplně bez politiky by ten příběh nefungoval, jenže tohle mi připadalo jako neskutečná agitka. Je tu plno zevšeobecňování podle pár jednotlivců, podsouvání správného politického názoru snad na každé stránce. Je zde patrná snaha vyvolat dojem, že pouze prostitucí se dalo uživit, že žádná jiná práce nešla sehnat - chudinky holky... Má ta kniha snad vzbudit pocit, že každý druhý byl mafiánem a zbytek byl mafií ovládaná lůza? Nedělám si iluze o čistotě politiky tehdy ani dnes, ale stejně... Hajzl hajzlem zůstane nezávisle na režimu. Tihle lidé tady byli napříč dějinami a navzdory politickému zřízení. Co mi ještě vadilo? Všechny ženy jsou zde vykresleny buď jako bezpáteřní vypočítavé mrchy nebo jako úplné blbky. Totálně mě rozčiloval věčně omílaný pojem Vítězný listopad.

25.09.2019

LoutkářLoutkářDaniel Cole

Pro mě to bylo slabší, než Hadrový panák. Možná proto, že jsem si dala mezi díly delší prodlevu a občas jsme tápala, jak to vlastně v prvním díle bylo. Leccos už jsem zapomněla a odkazy na předchozí vyšetřování mi moc platné nebyly. Je příjemné, že ani zde nechybí špetka anglického humoru, který vyvažuje určitou surovost příběhu. Rouche mi přišel jako sympaťák, získal si mě. Teď jdu na další díl, než zase úplně zapomenu, co bylo v tomto.

16.09.2020

Pravda o případu Harryho QuebertaPravda o případu Harryho QuebertaJoël Dicker

"Dobrá kniha, Marcusi, je taková, u které nám je líto, že skončila."
A mně bylo moc líto, že je konec. Opravdu výborná kniha.

11.05.2021

Tři dámy na zhubnutíTři dámy na zhubnutíL. Diamond (pseudonym)

Nečekala jsem, že se mi kniha bude tolik líbit. Název přesně vystihuje obsah. Tři zajímavé propojené příběhy, ve kterých mi ani nevadil faktor náhody, kdy se každý zná s každým. I když je to psáno s nadhledem a s humorem, na několika místech jsem se neubránila slzám. Troufám si tvrdit, že by to mohla být ideální motivační kniha nejen pro boj s nadváhou.

26.06.2019

Vzpomínky na budoucnostVzpomínky na budoucnostErich von Däniken

V 70 letech to musela být bomba. Dnes mi to připadá trošku vyčpělé, nicméně stále ještě dost poutavé a místy nutící k přemýšlení. Nakonec, mám docela ráda konspirační teorie, i když je beru spíš jako pohádky pro dospělé. Kdyby nic jiného, kniha ve mně probudila touhu ta tajemná místa navštívit, nebo si o nich alespoň něco dalšího přečíst.

16.08.2019

SpolubydlícíSpolubydlícíBeth O’Leary

Jeden hlavní příběh a několik příběhů vedlejších, všechny moc zajímavé. Není to příliš přeslazené, je to svižné, místy drnká na city, místy je to velice vtipné. Strašně moc mě bavila konverzace pomocí lístků.

Díky za takové knihy - jednoduché (nikoli plytké), milé, pozitivní. Kniha mi pomohla vypnout na chvíli mozek, což momentálně fakt potřebuji.

09.09.2019

Jan CimburaJan CimburaJindřich Šimon Baar

Výtečně napsané, skvěle vykreslené postavy, charaktery, popisy míst a obyčejů. Navzdory více než sto letům od napsání se čte velmi snadno i přes občasné pomalejší pasáže. Starý jazyk znamenitě dokresluje atmosféru.
Dva podněty mě vedly k přečtení této knihy - doporučení v jedné z recenzí pod knihou Muž jménem Ove a čtenářská výzva 2018. Rozhodně nelituji a chce se mi zvolat: Kdes byl celou tu dobu, Jane Cimburo! Od školních lavic mám odpor k autorům povinné školní četby, tak pro mě tato kniha spolu s mnoha dalšími zkrátka neexistovala. Díky čtenářské výzvě jsem objevila nádherné knihy, po kterých bych jinak nesáhla.

09.11.2018

Kdo jinému jámu kopáKdo jinému jámu kopáMarie Rejfová

Vyložená oddechovka, nenáročné a odpočinkové čtení. Hodně brzo jsem tušila, kdo je vrah. Nechtělo se mi věřit, že by to bylo tak jednoduché. Bylo! Je zde spousta náhod a naprosto nelogicky jednajících postav, ale jak jinak vyřešit tu záhadu, že... Příběh je jemně okořeněný vcelku příjemným humorem a úplně nejlepší z celé knihy jsou babiččiny rady. Kdyby pro nic jiného, pro ně stojí za to, si knihu přečíst.

06.05.2019

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Zpočátku mě kniha vůbec nebavila, ztrácela jsem se v postavách i v ději. Myslím, že za to může nepříliš zdařilý překlad. Nesoustředila jsem se na četbu, takže jsem se často musela vracet (i vícekrát k jedné části). Nemohla jsem si zvyknout ani na vyprávění v přítomném čase.
MOŽNÝ SPOILER!
Celý příběh trochu sráží fakt, že tam byl jen jediný vyšetřovatel, který tam navíc byl pouze za trest na výpomoc, s jakousi neomylnou intuicí jak interpretovat důkazy a jehož závěry všichni ostatní rezolutně odmítali.
Nakonec to byla celkem dobrá detektivka, dokonce se společenským přesahem - těch dětí mi bylo opravdu moc líto a cítila jsem obrovskou bezmoc. Pachatel mě překvapil, i když část motivu byla celkem záhy jasná. Také oceňuji, že ani jeden z vyšetřovatelů nebyl totální ztroskotanec s nějakou závislostí, jak je tomu nyní v severských krimi zvykem.

03.02.2020

Mokrá rybaMokrá rybaVolker Kutscher

Zdařilá detektivka přináší koktejl všeho, co od tohoto žánru očekávám a ještě něco navíc. Poněkud pomalejší tempo vůbec nevadilo a spíš dokreslovalo skvěle načrtnutou atmosféru meziválečného Berlína. Určitě si přečtu i další díly série.

19.05.2020

S hlavou v oblacích (pejru)S hlavou v oblacích (pejru)Kateřina Petrusová

Těsně před tím, než jsem se pustila do této knihy, jsem dočetla Sexy mlékaře s jasným předsevzetím, že nic podobného nechci pěkně dlouho vidět.
Jenže jsem si nepřečetla anotaci a "S hlavou v oblacích (pejru)" byla jediná oddechovka, kterou jsem zrovna měla staženou v telefonu. Vůbec jsem netušila do čeho jdu. Než jsem si uvědomila, že obě knížky jsou o tom samém (dokonce i hlavní hrdinka pracuje v reklamní společnosti), už jsem se smála skoro nahlas a byla jsem chycená. Z toho pomyslného souboje vychází česká autorka jako jednoznačný vítěz. Neřeším reálnost situací, to u tohoto druhu literatury snad ani nejde. Ale kniha má spád a je napsána s úžasným humorem. Jako oddechovka na odreagování, nebo do MHD naprosto ideální.

12.04.2021

Vzpomínka na ZemiVzpomínka na ZemiLiou Cch'-sin

Wow! Grandiózní zakončení celé série. Pokud první dva díly byly skvělé, tohle je ještě o stupeň výše. Opět je první část knihy taková zahřívací, děj plyne v jakémsi zvláštním poklidu, všichni jsou spokojení… Na rozdíl od názvu druhého dílu, kdy je nám význam Temného lesa odkryt až v závěru knihy, je zde zcela jasné, kam se bude děj ubírat. Nebo to bude jinak?
Jsme svědky dalších a dalších gejzírů autorovy představivosti, která jakoby neznala žádné hranice a nemožné bylo samozřejmostí. A Tchien-mingovi pohádky, ty jsou úžasné i samy o sobě.

04.03.2019