Veruci

Příspěvky

Modlitba za Černobyl – kronika budoucnostiModlitba za Černobyl – kronika budoucnostiSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Autentické vzpomínky lidí, které černobylská katastrofa nějakým způsobem zasáhla. Zpovědi záchranářů, dobrovolníků, manželek likvidátorů (protože ti většinou nepřežili), novinářů, vědců, stranických funkcionářů, učitelů, dětí... Zpovědi lidí, kteří tam tenkrát žili, ale také těch, kteří se z nejrůznějších důvodů přistěhovali až pár let po výbuchu a cítili se zde bezpečně, protože tam, odkud přišli, bylo ještě hůř.
Čtete monology těch lidí, útržky vzpomínek a všechno to je neskutečně emotivní. Mrazilo mě při čtení té knihy a rozhodně nešla přečíst na jeden zátah. Trvalo mi dlouhých 15 měsíců, než jsem to zvládla.

09.06.2021


Alžběta a NinaAlžběta a NinaJana Poncarová

Hurá, konečně autorka nezobrazuje ženy v tom útrpném postavení jako v předchozích dvou románech. Měla jsem takové tušení, že udělám dobře, když dám šanci ještě další její knize. Vyplatilo se. Z tohoto díla, i přes ne úplně dobré duševní rozpoložení hrdinky (vlastně obou hrdinek), sálá optimismus, víra v sebe sama a hřejivé teplo.
Chvíli jsem přemýšlela, zda postava Niny není v knize vlastně tak nějak navíc. Jestli by nestačilo vyprávět jen o životní pouti Alžběty. Ale ne, tak jak to je napsáno, to funguje naprosto skvěle a vnučka Nina má v příběhu velmi důležité místo.
Věřím, že další romány Jany Poncarové budou mít vzestupnou tendenci. Baví mě číst její knihy.

20.05.2021


Ptačí sněmPtačí sněmRansom Riggs

Po nemastné-neslané Mapě dní tak trochu návrat "ke kořenům". Docela pěkně se to v té Americe rozjíždí a jsem ráda, že Jacob opět bojuje s netvory. Těším se na závěrečný díl.

12.05.2021


Pravda o případu Harryho QuebertaPravda o případu Harryho QuebertaJoël Dicker

"Dobrá kniha, Marcusi, je taková, u které nám je líto, že skončila."
A mně bylo moc líto, že je konec. Opravdu výborná kniha.

11.05.2021


Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Úžasný příběh na pozadí skutečných historických událostí. Kniha, kterou jsem zhltla za pár večerů a která mě donutila kouknout na web, jak to tenkrát v tom (pro mě tak vzdáleném) Slezsku vlastně bylo.

12.04.2021


S hlavou v oblacích (pejru)S hlavou v oblacích (pejru)Kateřina Petrusová

Těsně před tím, než jsem se pustila do této knihy, jsem dočetla Sexy mlékaře s jasným předsevzetím, že nic podobného nechci pěkně dlouho vidět.
Jenže jsem si nepřečetla anotaci a "S hlavou v oblacích (pejru)" byla jediná oddechovka, kterou jsem zrovna měla staženou v telefonu. Vůbec jsem netušila do čeho jdu. Než jsem si uvědomila, že obě knížky jsou o tom samém (dokonce i hlavní hrdinka pracuje v reklamní společnosti), už jsem se smála skoro nahlas a byla jsem chycená. Z toho pomyslného souboje vychází česká autorka jako jednoznačný vítěz. Neřeším reálnost situací, to u tohoto druhu literatury snad ani nejde. Ale kniha má spád a je napsána s úžasným humorem. Jako oddechovka na odreagování, nebo do MHD naprosto ideální.

12.04.2021


Sexy mlékařSexy mlékařAlice Clayton

Jen díky tomu, že nerada odkládám nedočtené knihy, jsem vydržela přes zhruba první čtvrtinu knihy. Nakonec musím uznat, že to nebylo zas tak špatné. U této knihy obálka vypovídá naprosto jasně o tom, jaký bude obsah. Vlastně kvůli obálce jsem si tu knihu vybrala do čtenářské výzvy 2020. I když jsem ji, nejen proto, že mě moc nebavila, dočítala až letos.

12.04.2021


Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Další skvělá kniha od F.B. Ta protivná baba si mě získala a každou chvíli mi v mysli proběhne nějaká ta její průpovídka. Občas by stálo za to zkusit zareagovat podobně, jako to umí Britt-Marie.

01.12.2020


Foukneš do pěnyFoukneš do pěnyRadka Třeštíková

Pro mě byl tohle přešlap. Zmatené přeskakování ve vyprávění odpovídá zmatku v hlavě hlavní hrdinky. Čtenáři to alespoň pomůže vcítit se do ní a možná ji i trochu pochopit.

06.10.2020


Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Z téhle knihy prýští člověčenství. Ostatně jako ze všech knih, které jsem zatím od Backmana četla. Příběh plný moudrosti obsahuje pravdy, které ani sami sobě nechceme přiznat. Je to dojemné a humorné zároveň.
B. mě prostě baví a začínám ho řadit k mým oblíbeným autorům.

05.10.2020


Konec hryKonec hryDaniel Cole

Výborné zakončení série. Opět nechybí špetka suchého humoru. Na rozdíl od předchozích dílů, zde není spousta rozřezaných mrtvol a jiných zvrhlostí. Příjemný návrat ke klasické detektivce. Jedna mrtvola, jeden vrah, spousta mravenčí vyšetřovatelské práce. A navrch - uzavření příběhů hrdinů předchozích dílů.

05.10.2020


Jsem trochu jiná, ale léčím seJsem trochu jiná, ale léčím seAnna Korálková

Zpověď ženy trpící duševní chorobou, napsána v rámci terapie. Upřímná, bez příkras. Nehodnotím styl, hodnotím odvahu a otevřenost.

16.09.2020


Sejdeme se v knihkupectvíSejdeme se v knihkupectvíAmy Meyerson

Nebylo to úplně špatné, ale asi jsem čekala něco víc. Bojovku jsem si moc neužila, tak sečtělá zase nejsem, navíc bylo od začátku jasné, jaké je to tajemství a jak to celé dopadne. Doufala jsem, že se pletu, že přijde nějaký zvrat a překvapení, které by nakonec omluvilo, proč to celé bylo takové natahované se spoustou zbytečných stránek.

16.09.2020


LoutkářLoutkářDaniel Cole

Pro mě to bylo slabší, než Hadrový panák. Možná proto, že jsem si dala mezi díly delší prodlevu a občas jsme tápala, jak to vlastně v prvním díle bylo. Leccos už jsem zapomněla a odkazy na předchozí vyšetřování mi moc platné nebyly. Je příjemné, že ani zde nechybí špetka anglického humoru, který vyvažuje určitou surovost příběhu. Rouche mi přišel jako sympaťák, získal si mě. Teď jdu na další díl, než zase úplně zapomenu, co bylo v tomto.

16.09.2020


Mapa dníMapa dníRansom Riggs

Zatím nejslabší díl, který beru jako přemostění k dalším příběhům.
Nesmí chybět v současné době moderní politická korektnost. Zde konkrétně vyhranění se vůči otrokářství a vůči utlačování černé menšiny v Americe 60. let. Přišlo mi to do příběhu dost násilně našroubované, ale doba si holt žádá svoje.

09.09.2020


Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesEoin Dempsey

(+ SPOILER) Audio kniha - četba na pokračování z archivu ČR Dvojka
Určitě si to chci půjčit v knihovně a knihu si přečíst (a možná pak upravit hodnocení směrem nahoru), protože:
...nevím, jestli to nebylo zkrácené - nelogický konec:
Franka s Johnem zastřelili gestapáka Daniela, je večer kolem deváté. Nejspíš ho nikdo nebude cca 12 hodin postrádat, jsou 80 km od Švýcarských hranic, mají k dispozici auto, silnice jsou průjezdné a papíry mají také v pořádku. Přesto jedou po lesních cestách, pak pokračují pěšky. Těsně u hranic dojde ke střetu s gestapem.
Další: John má nohy v sádře, ještě nejsou zhojené zlomeniny. Nicméně před nástupem do auta se sádra sundá, pak může normálně utíkat před gestapem, pomáhá France, může šplhat po skále...
Až na tyto nesrovnalosti to bylo zajímavé, napínavé, dozvěděla jsem se o Bílé růži. Další kniha z pohledu obyčejného Němce, antifašisty.
Hrozný byl přednes a hlas Lucie Trmíkové.

09.09.2020


Král komiků Vlasta BurianKrál komiků Vlasta BurianEmil Artur Longen

Zajímavá sonda do života našeho nejznámějšího komika. Pěkně je zde vykreslena jeho komplikovaná povaha. Jen je škoda, že nejsou uváděna pravá jména.

09.09.2020


EugenieEugenieJana Poncarová

Jelikož jsem z Plzně, docela jsem se těšila na druhý román od Jany Poncarové, ačkoli její prvotině jsem nepřišla úplně na chuť.
Popis města, hotelu, historických událostí, to vše se mi moc líbilo a příběh Eugenie si určitě zaslouží románové zpracování. Bohužel, ke způsobu, jakým je vylíčen osud Eugenie mám výhrady. Stejně jako v Podbrdských ženách, i v této knize je hlavní hrdinka vykreslena jako chudinka trpitelka. To za celá ta dlouhá léta v Plzni nenašla ani ždibec radosti? Tomu se mi ani nechce věřit. Ženy to v minulosti rozhodně neměly jednoduché a skutečně mnohdy nemohly se svým osudem nic moc dělat. Zde je nám však Eugenie představena jako velmi sebestředná osoba, která se sice podvolí vůli rodičů, ale celému světu pak roky dává na srozuměnou, jak je nešťastná. Přitom okolí by jí sneslo modré z nebe. Nejhorší pro mě bylo, jak je zde popsán její vztah - nevztah k dětem. Zajímalo by mě, zda skutečně taková byla doopravdy, nebo má jen autorka potřebu znázorňovat ženy v tomto světle. Nevím, možná dám ještě šanci dalšímu románu a budu doufat, že ta zahořklost zmizí. Protože vypravěčka je Jana Poncarová výborná.

09.09.2020


Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Bylo moc zajímavé číst o válečných událostech a holokaustu z pohledu obyčejných Němců. Nikdy jsem o tom tak neuvažovala a tahle kniha mě přiměla k zamyšlení. Ono je moc snadné šmahem odsoudit celý národ, ale velká většina byli úplně obyčejní lidé, kteří jen chtěli nějak přežít.

19.05.2020


Mokrá rybaMokrá rybaVolker Kutscher

Zdařilá detektivka přináší koktejl všeho, co od tohoto žánru očekávám a ještě něco navíc. Poněkud pomalejší tempo vůbec nevadilo a spíš dokreslovalo skvěle načrtnutou atmosféru meziválečného Berlína. Určitě si přečtu i další díly série.

19.05.2020


Neděle jako stvořená pro vražduNeděle jako stvořená pro vražduZdena Frýbová

Výborný román. Po dlouhé době jsem se u knížky smála nahlas, místy jsem měla doslova záchvaty smíchu. Poprvé snad už na první stránce. Tento román by skvěle fungoval i bez detektivní zápletky, která je spíš takovým příjemným bonusem pro čtenáře.
Jednu hvězdu musím strhnout za uměle našroubované politické hořekování. To je snad u polistopadových knížek této autorky standard. A také za ten doslov, který jsem nedočetla.

19.05.2020


Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaAristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaEvžen Boček

Předchozí díly se mi líbily, toto je však velmi slabé. Boček vaří z vody a těží z popularity předchozích dílů. Přirovnala bych to k filmovému Kameňáku - lidové fórky poskládané do jakéhosi příběhu. Poctivě musím přiznat, že jsem se občas zasmála a sem tam mi některá situace přišla vtipná, většinou to však vyznělo dost trapně a křečovitě. Naštěstí je to kraťoučké.

07.05.2020


M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdyM*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdyRichard Hooker

Seriál mám moc ráda a knížka byla prostě úžasná. Taková zpověď jak se pomocí smyslu pro humor se vším vyrovnat.
"...stejně si myslím, že nejste normální."
"To taky nejsem. Normální člověk by se tady z toho zbláznil."

07.02.2020


KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Zpočátku mě kniha vůbec nebavila, ztrácela jsem se v postavách i v ději. Myslím, že za to může nepříliš zdařilý překlad. Nesoustředila jsem se na četbu, takže jsem se často musela vracet (i vícekrát k jedné části). Nemohla jsem si zvyknout ani na vyprávění v přítomném čase.
MOŽNÝ SPOILER!
Celý příběh trochu sráží fakt, že tam byl jen jediný vyšetřovatel, který tam navíc byl pouze za trest na výpomoc, s jakousi neomylnou intuicí jak interpretovat důkazy a jehož závěry všichni ostatní rezolutně odmítali.
Nakonec to byla celkem dobrá detektivka, dokonce se společenským přesahem - těch dětí mi bylo opravdu moc líto a cítila jsem obrovskou bezmoc. Pachatel mě překvapil, i když část motivu byla celkem záhy jasná. Také oceňuji, že ani jeden z vyšetřovatelů nebyl totální ztroskotanec s nějakou závislostí, jak je tomu nyní v severských krimi zvykem.

03.02.2020


Šťastní lidé čtou a pijou kávuŠťastní lidé čtou a pijou kávuAgnès Martin-Lugand

Název mě nalákal, bohužel vůbec neodpovídá obsahu.
Čtení šlo rychle, občas jsem si pobrečela. Jenže to samo o sobě nestačí k tomu, abych mohla říct, že je to skvělá kniha.
Příběh nebyl špatný, vadil mi ten prvoplánový útok na city, naprosto klišovitě popsané nepříliš sympatické postavy, stěží uvěřitelné situace, hloupé dialogy a také to, že středobodem všeho jsou cigarety. Kouří se neustále, kouří se všude a kouří všichni.

16.01.2020


Ve službách zlaVe službách zlaR. Galbraith (pseudonym)

Tahle série má vzestupnou tendenci. Po přečtení Volání kukačky jsem si říkala, že měla Rowlingová raději zůstat u fantasy pro děti. Díky zdejšímu hodnocení jsem dala šanci dalším dílům, které se mi už líbily o poznání více. Jen mi přijde, že Rowlingová trochu moc tlačí na pilu, aby čtenáře odvedla od správné stopy.

14.01.2020


Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Velmi silný, nádherně zpracovaný příběh. Jedna z nejlepších knih za poslední dobu, během jednoho dne jsem ji měla přečtenou. Úplně jsem cítila vůni heřmánku. V té knize je všechno, život ve své syrové krutosti i nádheře. Přestože popisuje nelehký život (mnohokrát jsem měla slzy na krajíčku), je vlastně velmi optimistická. Je úžasné, jak i v těch nejtěžších chvílích Anna našla důvod k radosti, nikdy nebědovala, brala život takový, jaký byl a vždy byla přesvědčená, že budoucnost bude už jenom lepší.

09.01.2020


Mlhy SerengetiMlhy SerengetiLeylah Attar

Milostný román se špetkou dobrodružství odehrávající se v překrásných afrických kulisách. Možná jsem čekala něco malinko jiného, ale zklamaná jsem rozhodně nebyla. Krásně podaný příběh, jen té romantiky bylo zejména ve druhé polovině knihy zbytečně moc.

06.01.2020


Hadrový panákHadrový panákDaniel Cole

Hodně dobrá detektivka s nečekaným rozuzlením. Moc se mi líbilo, jak je do toho hrůzného příběhu nenásilně vpašován typický anglický humor.

06.01.2020


Pí a jeho životPí a jeho životYann Martel

Tak s tímhle se budu dlouho srovnávat.
Nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček, ani vlastně nevím proč. Snad za to poselství? (i když se mi vlastně nechce - divný, co?)
Jak byl začátek pozvolný, poklidný, rozvláčný, místy až poněkud nudící, tak jsem závěrečné kapitoly hltala dlouho do noci. Od té doby nemohu na knihu přestat myslet. Stále se mi to všechno honí hlavou. Vůbec nevím, jak mám své pocity popsat, aniž bych vyzradila to zásadní.

Myslím, že už nikdy nebudu lidi posuzovat stejně jako dřív, protože nikdy nevíme, kdy se sami ocitneme v mezní situaci za hranicemi vlastních schopností. Nejdůležitější ale je, najít zase sebe sama, když krize pomine.

04.12.2019


1