Poselství od protinožců

Román Poselství od protinožců vypráví příběh americké lékařky, specializující se na přírodní léčitelství, které se naskytla příležitost poznat život jednoho australského domorodého kmene – domorodci jí totiž nabídli, aby se s nimi zúčastnila jejich putování po Austrálii. Čtenář společně s mladou lékařkou postupně objevuje svět, ve kterém platí zcela jiné zákonitosti: domorodci žijí v naprostém souladu s drsnou přírodou, mají mimořádně vyvinutý orientační smysl a jsou schopni přežít i v těch nejnehostinnějších podmínkách. Marlo Morganová dochází k poznání, že způsob života i duchovní svět australských praobyvatel, jakkoli se může na první pohled zdát primitivní, je ve skutečnosti mnohem hlubší a autentičtější než naše moderní civilizace. KRITIKA: Perthská Dumbartung Aboriginal Corporation upozorňovala na nesrovnalosti mezi věcmi popisovanými v knize a realitou. Došla k závěru, že je dílo smyšlené a že její učení postrádá důvěryhodnost. Podle jejich slov je pro Austrálce hluboce urážlivé, že běloška vydělává peníze za dezinterpretaci jejich kultury pro vlastní reklamu a zisk. Vyjádřili svůj hněv nad tím, že autorčino falešné poselství je naivním euroamerickým trhem přijímáno jako fakt a byli nesmírně znepokojeni tím, jaké dlouhodobé následky to pro jejich kulturu bude mít. V roce 1996 skupina Aboriginských starších, vážně znepokojených implikacemi knihy, dostala grant na cestu do USA a ke konfrontaci autorky, s cílem znemožnit hollywoodizaci jejího díla. Autorka veřejně přiznala, že její kniha je falzifikát, ale tomuto faktu se dostalo v USA jen malé publicity. Původní Australané jsou velmi rozezleni tím, že kniha je stále propagována a široce prodávána, protože čtenáři dává falešný obrázek jejich tradiční kultury a jejich současné politické a sociální situace, což velmi poškozuje jejich až příliš reálný boj za přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17717/poselstvi-od-protino-17717.jpg 4.3571
Literatura světová, New Age
Vydáno, Práh, Knižní klub

Mutant Message Down Under, 1990

Kniha Poselství od protinožců

SilviiM

Velmi hezky napsaná kniha.

KatkaK13

Moc doporučuji si tuto knihu přečíst. Není dlouhá, na chvilku se zastavíte a zamyslíte se.
Příběh je zajímavý, nepřemýšlela jsem, zda je zcela podle skutečnosti, přijímala jsem ho, jak byl napsán. Nad některými věcmi mi rozum stál (zejména jako lékaři), ale důležité je, si z knihy odnést to své ;-)

Vivetkav

Četla jsem snad před 20 ti lety a teď zjišťuji, že pár vět stále v životě používám.. bylo příjemné si přečíst znovu a uvědomit kam se člověk posunul.. vřele knihu doporučuji všem

daniela8398

Moc mě to nebavilo.

mirka0586
12.11.2020

Krásně napsané...

georginaa
10.11.2020

Příběh se mi líbil a vůbec mi nezáleží zda je smyšlený nebo ne. Aby to bylo poutavé, tak si autorka mohla přeci přidat co chtěla. Vylíčit drsnou krajinu a chudobu, to nikoho moc nezajímá. Každý chce nějakou zápletku, která ho svým způsobem osloví a pobaví.

Krukron
18.10.2020

Nádherná kniha a nádherné poselství. Možná bude v dnešní době někomu připadat přitažená za vlasy nebo trochu agitující za dnešní témata o globálním zneužívání naší planety, ale já myslím, že vzhledem k datu vydání a doby, kdy autorka prožila svůj příběh, ne to kniha, která má všem opravdu jen předat osobní zprávu. Ke mně skutečně doputovala a dotkla se mě. Neznamená to, že bych zítra šel do pouště nebo se zbavil všech věcí a pohodlí, které mě obklopuje. To myslím není ani primární myšlenkou knihy. Jde o naše svědomí a klid mysli, na který bychom se měli zaměřit a pracovat s ním. A o to se budu snažit.

Chíra
14.10.2020

Při čtení této knihy mě známý prozradil, že je příběh pravděpodobně z velké části smyšlený a od té chvíle jsem se už ke čtení pořádně nemohl vrátit. Lepší se na příběh koukat spíše jako na naučný výlet do cizí kultury, než zázračný rozvoj osobnosti autorky...

životní styl telepatie léčitelství původní Australané literární mystifikace

Marlo Morgan
americká, 1937