veriszv veriszv komentáře u knih

Dracula Dracula Bram Stoker

Nečtu a ani se nikdy nedívám na horory, toto byl můj první v životě. A taky nemám ráda upíry, prostě mě to nebaví, ale tuším, že za to může můj pokus podívat se před několika lety na Stmívání - nedala jsem ani jeden díl a probudilo to ve mě odpor k upírské tematice. Ale tohle bylo jiné (kupodivu ????), a když jsem se po chvíli začetla, dokonce mě to fakt bavilo! Příběh je psaný z pohledu několika postav, formou jejich deníků a dopisů, což mám v knihách opravdu ráda. Je tu skvělá atmosféra i jazyk, velice se mi líbila ta dobová zdvořilost a slušnost všech postav. Navíc je to napínavé a promyšlené, takže pokud vás tohle klasické dílo doposud minulo jako mě, určitě mu dejte šanci, i pokud vám nesedí horory nebo upíři!

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Zajimavé téma - vysídlení a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna. Zároveň sledujeme rozsypání jedné rodiny, boj lidí za své domovy, a taky to, že síla odpuštění je mocná!
Všechno je podané svěže, autenticky, uvěřitelně, úžasným jazykem. Navíc hlavní hrdinka žena, je napsána autorem mužem taky velice uvěřitelně!
Těším se na další setkání s panem Hájíčkem, pořád mám co dohánět.

Támar - žena za závojem Támar - žena za závojem Francine Rivers

Skvělá kniha, krásně zpracovaný příběh!

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Příběh, který probudí všechny emoce. Od naštvání a rozčilení na nespravedlnost, přes smutek až k dojetí.
Příběh, který je napsán opravdově a poctivě. Všechno je uvěřitelné, a i když je to příběh o lásce, tak není vůbec přeslazený.
Příběh, který je propracovaný do všech detailů a má uvěřitelné postavy, které se vyvíjí a rostou.
Příběh, který zachycuje dobu válečnou, ale z té druhé stránky, než je, hlavně v poslední době, vidět. Prostě ukazuje, že i když byla válka, tak se muselo nějak žít.
Příběh, který zkrátka stojí za to číst!

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Asi nejužitečnější kniha, kterou jsem kdy četla. Ke každému případu je připojen příběh pro lepší zapamatování, a pak v jasnosti a stručnosti shrnuto, o co se jedná, jak to poznáte a jak postupovat, pokud se s tím setkáte. Oceňuju, že nic není popsáno nějak dramaticky, ale spíš se autor snaží čtenáře uklidnit a na to, že se jedná o vážně téma, tak je vše popsáno s humorem, takže jsem se i párkrát zasmála. Tuhle knihu si přečtěte, rozdávejte jako dárky a jednou za čas si ji přečtěte znovu, protože opakování je důležité! I kdybyste měli být jen o chlup klidnější, v případě, že byste náhodou něco z toho potřebovali, tak to stojí za to!

Rút - žena z Moábu Rút - žena z Moábu Francine Rivers

Krásně zpracované! První část knihy sice trochu pomalejší, ale pak to dostalo zase spád a příběh se mi moc líbil. :)

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Moc se mi líbil ten originální nápad, rozdělit příběh na dva. Navíc autorka píše prostě skvěle, takže se to četlo skoro samo. Jedna ta linka mě sice bavila víc, ta druhá mi přišla taková neslaná, nemastná a možná trochu předvídatelná, a taky mi trochu vadilo, že některé odstavce a pasáže byly v obou linkách, takže je čtete vlastně dvakrát. Ale jako celek, za mě dobrý! Po knize doporučuju sáhnout pokud chcete něco oddechového, romantického, ale zároveň něco, co je plné zajímavých myšlenek!

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Příběh o Marianne a Connellovi a jejich vztahu, který je tak bolavý, až mi z něj bylo dost úzko. Nic víc o čem ta kniha je, se asi ani nedá konkrétně říct. Je to kniha o vztahu, ale je hodně myšlenková, pocitová a konverzační, takže je vlastně o spoustě dalších věcí, které se ale schovávají pod povrchem a mezi řádky.Tohle není kniha, která bude sedět všem, popravdě, já jsem se ještě stále nerozhodla, jestli mi seděla nebo ne...
Jestli se ale něco popřít nedá, tak je to to, že autorka píše naprosto famózně...
To prostě, to se nedá popsat žádnýma kecama jako opravdovost, čtivost, lehkost, i když všechny vlastně sedí, tak nejsou dostatečný.
Autorka reflektuje spoustu vážných témat, jako domácí násilí, duševní zdraví, šikanu a další. Celou knihou se nese několik zajímavých myšlenek. Mě zaujaly zejména tyto dvě: první, že každý v sobě máme zakódováno něco, co lidi v našem okolí nutí na nás reagovat určitým způsobem, a druhá, že se všichni neustále chtějí líbit těm “normálním lidem” a zapadnout mezi ně, ať už si to připouští nebo ne.
Popravdě mě oba hlavní protagonisti strašně rozčilovali, Connell asi ještě o něco víc než Marianne, ale to je jedno. Jejich vztah byl místy hezkej, ale po většinu času spíš odporně toxickej a bylo mi z něj spíš zle. I když jsou to vlastně lidi mojí generace, přišli mi jak z jinýho světa. Takže nevím, jestli je to mojí sociální bublinou, ale jestli je to opravdu normální, že se lidi k sobě takhle chovaj, tak jsem za tu svoji bublinu fakt ráda.
Takže sečteno podtrženo, ta kniha mě strašně štvala, ale nutila mě přemýšlet, a to by knihy podle mě dělat měly. Doporučit jako top knihu ji nemůžu, ale za povšimnutí určitě stojí.
PS: Tereza Dočkalová v audioverzi opět nazklamala, bylo to skvělý. Jen mi v tomto případě chyběla možnost do knihy psát, asi bych si pár myšlenek podtrhla nebo aspoň přečetla dvakrát za sebou.

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Kniha s obyčejným tématem rodinných vztahů, podaným neobyčejným způsobem. Strohý styl psaní, který nechává vyniknout sdělení knihy a emocím, které někdy jdou až na dřeň. Kniha opravdová, plná každodennosti, kterou všichni známe, a se kterou se dokážeme lehce ztotožnit. Kniha vyprávěná z více úhlů pohledu, což přidává postavám na opravdovosti a uvěřitelnosti. Tuhle knihu si dejte, tváří se jako povídání o rodině, ale zasáhne!

Lvářka Lvářka Tereza Janišová

Pohádkové pohlazení po duši. Sympatické postavy, bavilo mě zasazení do historie i cestování časem. Slyšela jsem navíc jako audio a v podání Barbory Hrzánové naprosto geniální!!! Doporučuji všema deseti! :)

01.12.2020 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Tohle mi tak sedlo do nálady, jak už dlouho nic. Tahle kniha se vám bude líbit pokud vás zajímá Japonsko, pokud máte rádi snové příběhy na hraně mezi realitou a nerealitou, pokud máte rádi příběhy, ve kterých se ukrývají další příběhy, pokud máte náladu na něco, co je psané s neuvěřitelnou lehkostí, ale přitom to vůbec není povrchní a banální příběh.
Magnesia Litera za objev roku 2019 nebyla téhle knize udělena pro nic za nic. Přijde mi, že je to opravdu svěží vítr i téma mezi české autory.

01.12.2020 5 z 5

Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Lenka Vacvalová

Tuhle knihu jsem si užila, strašně moc. A i když je nad moje chápání, jak to může někdo dokázat, uběhnout 770 km za 16 dní, a Lenku neskutečně obdivuju, bylo mi trochu líto, že neběžela dýl, abych mohla dýl číst. Tahle kniha není jen o vášni pro běh, ale četla jsem v ní i vášeň pro život. Je to kniha o překonávání sama sebe, o výzvách a hledání odvahy, odvahy každý den vstát a běžet. Kniha působí upřímně, ať už proto, že Lenka mluví i o únavě a těžkostech, nebo proto, že ani ona sama si na nic nehraje a práskne na sebe spoustu nedokonalostí, a o to mi byla sympatičtější! Je tam spoustu krásných myšlenek, někdo by mohl říct, že motivačních. A já jako člověk, který nesnáší motivační kecy jsem tohle zhltla a chtěla jsem víc! Nevím, jakou roli v tom, jak moc se mi kniha líbila hraje to, že Lenku sleduju už dlouho na instagramu a je mi prostě sympatická jako člověk, ale tuhle knihu doporučuju všema deseti!
“Hlavně jsem včas pochopila, že pohodlným způsobem života pohodlí v životě nedosáhnu.”

30.11.2020 5 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Není to žádná (omlouvám se) “blboromanťárna” jak jsem čekala. Mělo to hloubku, a to u těchto knih většinou už fakt nepředpokládám. Takže jsem byla příjemně překvapená.
Autorka má opravdu pozoruhodný styl vyprávění. Kniha je to poměrně krátká, ale i přesto, že autorka pokrývá celkem dlouhý časový úsek, nic nechybí a všeho je tam tak akorát. Navíc skvěle zvládla psychologii postav a práci s emocemi. Bylo to uvěřitelné a člověk přemýšlel i nad svým životem. Těším se na další autorčiny knihy!

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Co se týče literární stránky, moc se mi to líbilo, ale byla jsem trochu zklamaná z té stránky faktografické. Jan Mikolášek byl osobností zajímavou sám o sobě, tak nevím jestli bylo nutné tolik k jeho životu dodávat a pozměnit. Naštěstí jsou fakta shrnuta alespoň na konci knihy.

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Bylo to originální, líbilo se mi téma pocitu anonymity na internetu i rodinné prostředí thrilleru. Občas tam bylo sice pár pomalejších míst a za mě možná trochu zbytečných popisů, ale v audiopodobě se to dalo zvládnout.

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Pokud vám současný stav světa způsobuje úzkosti, jako občas mě, dejte si tuto knihu. Ne, nedozvíte se v ní nic, co by vám ukázalo, že je svět ve skutečnosti plný jednorožců a není důvod k obavám, ale ukáže vám, že to není tak černé, jak si často myslíme.
Autoři poukazují na jedenáct instinktů, ke kterým máme my lidé často tendenci. Jsou to třeba instinkt negativity, instinkt lineárnosti, instinkt propasti a další. Když o nich člověk ví, může se před každým závěrem, který udělá zamyslet, jestli náhodou některému z nich nepodlehl, a to je skvělý! Podle mě by se tahle kniha v rámci výuky kritického myšlení klidně mohla zařadit do povinné četby. A navíc je kniha podle mě i super dárek, prakticky pro kohokoli!

10.10.2020 5 z 5

Zamilované povídky Zamilované povídky * antologie

Po těch všech ohlasech, které jsem zaznamenala na tuto povídkovou edici od nakladatelství Listen, jsem čekala... no vlastně ani nevím, co jsem čekala, ale rozhodně ne to, že budu tak moc zklamaná. Jsou to povídky, nepředpokládala jsem, že by se mi líbily všechny, ale že se mi budou líbit jen dvě?
Knihu jsem poslouchala v audioverzi a jako první mě zaujala povídka od Šabacha, ale hodně velký podíl na tom má interpretace Tomáše Hanáka, protože to se vážně povedlo. Pro text samotný se mi líbil Epstein a Hejkalová. U Hejkalové by mě klidně zajímalo i pokračování. Ale to je tak všechno. Zbytek mě nijak neoslovil, dokonce jsem asi u dvou povídek měla pocit, že je mi zase patnáct a čtu si Bravíčko...

10.10.2020 2 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Mnohovrstevnatý příběh, který vám nedá, abyste ho odložili.
Příběh o mateřství v mnoha podobách, o tom jaké je to po dítěti zoufale toužit i o tom, jaké je to, když dítě přijde a matka na něj není připravená.
Příběh o vnitřním ohni, který v sobě někdy dusíme, protože je tolik pravidel a norem, které je dobré dodržovat. A když ho necháme hořet, tak vypadáme nedokonale, protože nezapadáme do škatulek, které uznávají všichni ti, kteří udržují takový ten poloskomírající ohýnek a vzájemně se ujišťují, že takhle je to správně, že takhle to má být.
Příběh, který ještě dlouho nedostanu z hlavy...
Hrozně moc mi sedí styl vyprávění Celeste Ng, je to originální a dobře se to čte. Líbí se mi, jak žádná postava příběhu není plochá, a i když není tou, na které příběh stojí, autorka ji nechá vyvíjet. Líbí se mi, jak autorka do příběhu zapojila umění, fotografie, které tu hrají nezastupitelnou roli. Líbí se mi, jak se prolíná minulost a současnost. Líbí se mi, jak je to příběh obyčejný, který by se mohl odehrát hned vedle v domě, ale zároveň ukazuje, že nic není obyčejné.
Stylem je kniha hodně podobná autorčině předchozí, Vše, co jsme si nikdy neřekli, ale za mě je tato ještě mnohem lepší,...

10.10.2020 5 z 5

Tohle bylo tak milé :) Doporučuju jako audioknihu, protože poslouchat přímo pana Čepelku je zážitek :)

03.09.2020 5 z 5

Game Game Anders de la Motte

No co si budem, bylo to trochu předvídatelné, místy jsem se nudila a to u thrilleru prostě nechcete. Navíc tam bylo strašně moc sprostých slov a taky anglických výrazů, co výrazů, celých vět. Což nevím, jak by se četlo třeba někomu, kdo anglicky neumí ani ň. Takže takhle, pokud bych tuhle knihu nečetla, asi bych o nic nepřišla.

03.09.2020 3 z 5