Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP

Herečka, moderátorka a především vytrvalostní běžkyně Lenka Vacvalová překonává na 770 km dlouhé trase náročný terén a sama sebe. Cesta hrdinů Slovenského národního povstání je nejdelší turistická trasa na Slovensku. Vede z Dukelského průsmyku na severovýchodě Slovenska až na hrad Děvín na západní hranici s Rakouskem. Lenka Vacvalová vypráví příběh o zdolávání strachu, výzvách a každodenním hledání odvahy. A to nejen své vlastní. Současně mapuje osudy hrdinů, kteří padli v SNP, a žen, jež v sobě musely najít neuvěřitelnou odvahu, aby mohly během SNP pomáhat. Ultraběh. Náročný, dlouhý, vyčerpávající. Šestnáct dnů plných deště a sněhu, bahna, bolesti, ale i neskutečně silných zážitků. Během nich se prostřednictvím této osobní výzvy Lence Vacvalové podařilo vybrat formou adopce uběhnutých kilometrů vybrat značnou sumu peníze na podporu léčby onkologicky nemocných dětí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450990/big_najdu-odvahu-GmG-450990.png 4.582

Kniha Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP

terinkha
předevčírem

Proč pět hvězd?
Protože ultra je pro mě úplný scifi. Protože Lenka je krásná, i když uběhne 70 km za den. Protože pokorně přiznává, že někdy je protivná jako činže. Protože možná to není literární klenot, ale je to sonda do duše a hlavy nadšený běžkyně. Protože dělat něco nezištně a navíc pro dobrou věc je v dnešní době skoro sprostý slovo. Protože některý Lenky myšlenky ve mě hluboce zarezonovaly. A protože miluju Slovensko.

Mijagi

Lenka Vacvalová v jedné z posledních kapitol knihy píše, že od některých skalních ultratrailistů byla v diskuzích atakovaná tím, že Cesta SNP se zdolává jinak. Přiznám se, že toto mě během prvních stran také napadlo. Ano, tato dálková trasa na Slovensku se dá zdolat bez supportu, případně rychleji atd. Dá se ale zdolat i tak, jak to udělala Lenka, takřka v přímém přenosu, sledována velkým množstvím fanoušků, kteří navíc (a to mi přijde jako největší přidaná hodnota) dokázali přispět v součtu velkou sumou na to, aby onkologicky nemocné děti mohly zažít dobrodružné léto na pro ně připraveném táboře. Tohle je samozřejmě pozitivní, ale nevytváří to samotný čtenářský zážitek. Ten je kromě zajímavého tématu daný především kvalitním slohem (u sportovní literatury to nebývá pravidlem), kdy je autorčino zdolávání Cesty SNP velmi zdařile a nerušivě prokládáno zážitky z jiných závodů, úsměvnými příhodami z běžeckých začátků či exkurzemi do herecké kariéry. Nechybí sebekritičnost ani životní moudra (u sportovní literatury časté), která ale zapadají do kontextu toho, co autorka v průběhu života zažila, a tak místo patosu, kam by tyto pasáže mohly snadno zapadnout, dodávají knize spíše punc „kniha napsaná od (běžeckého) srdce“. Hodnotím jako člověk, který Lenku osobně nezná, ale již se s ní setkal ve starotvním poli několika stovek. Nic takhle dlouhého, jako je Cesta SNP, jsem neběžel, ale určitou představu mám.

soukroma

Zmatečné a sebestředné: autorku neznám a z knihy jsem ani nepochopila, co je zač, že je tak mediálně známá, a co tím chtěla dokázat, že její nápad měl takovou podporu u lidí. O samotné cestě jsem se moc nedozvěděla, stále se přeskakovalo na jiná dobrodružství z dřívějška, a vždy to bylo "já, já, já". Fotky bez popisků byly nanic, a stále v popředí autorka, namalovaná a načesaná, ale vždy se širokým úsměvem a skoro vždy nalehko a v pohybu.
Kniha mi nedala vůbec nic, škoda. 50%

Pistácie

Tuto ženu obdivuju už delší dobu, a to díky sociálním sítím. Její prvotina mě přesvědčila, že to, co dělá, jí hrozně baví a naplňuje. Nechápu, jak někdo může běhat s takovou lehkostí. I když chápu, že je to náročná dřina a mnohdy si sáhne na dno, vytrvá. V této knize je ta cesta popisována tak, že vás to donutí se zamyslet i nad svými sny, u kterých jste zatím nedošli do cíle. Každopádně je hezké vidět, že když člověk dělá něco naplno a pro dobrou věc, tak se k němu druzí neotáčí zády, ale naopak jsou milí, ochotní, chtějí pomoct, zapojit se a být součástí.

SilviiM

Do slova a do písmene krásná kniha krásné autorky. Když jsem začínala s během, dostala se ke mně tato kniha a nechápala jsem, jak toto může někdo zvládnou. Lenka píše i běhá s chutí. Za mě jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Leničko, děkuji a jen tak dál.

xxbarbarelaxx

Tak na tuto knihu můžu říct jedině to, že to byla naprostá bomba! Obdivuji Lenku, že zvládá uběhnout takové vzdálenosti!! Patří jí můj obdiv! Kniha pro mě byla inspirativní a motivující. Mohu jedině doporučit!

Vesina

Jedním slovem PECKA !! Četla jsem hodně knih o běhání a tahle rozhodně patří k těm nejlepším !! Inspirativní a motivující !! Přečteno jedním dechem !!

jana0338

Pěkná motivační kniha , líbila se mi , jak je napsána i celá myšlenka , proč se autorka na cestu vydala . Projití této trasy mám taky na svém bucket listu