Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádech

Kniha rozhovorů známého publicisty Aleše Palána s Miloněm Čepelkou není jen pohledem do zákulisí oblíbeného českého divadla, je pohledem za kulisy samotného Miloně Čepelky. Někdy je to docela horor, jindy velká legrace. Jako by mu nestačil smích, který s kolegy z Divadla Járy Cimrmana vyvolává u několika generací diváků. Jeho role hraběte von Zeppelin, princů Jasoně a Drsoně či praktikanta Hlaváčka, nemluvě o četných ženských postavách, jsou bez nadsázky kultovní. Miloň Čepelka (* 1936) přitom není jen hercem výrazných komických rolí. Je též spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana a zároveň vůbec jediným člověkem, jenž hrál se Svěrákem a Smoljakem i v „konkurenčním“ Salonu Cimrman, který provozoval objevitel pojizerského génia Jiří Šebánek. Čepelka ovšem není jen tím, kdo rozdává smích, jeho záběr je mnohem širší. Je autorem několika sbírek povídek a románů s veskrze hororovou tematikou, a také několika epických básní o smrti. Uvádí dechovku a píše pro ni texty, zatímco v šedesátých letech psal texty pro hvězdy pop music, třeba pro Martu Kubišovou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296386/nedelnatko-aneb-s-cimrmanem-v-zadec-aMF-296386.jpg 4.6129
Humor, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno, Vyšehrad

Kniha Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádech

DennisMoore

Nedělňátko mě utvrdilo v názoru, že Miloň Čepelka je prostě úžasný člověk. Inteligentní, vtipný, skromný a upřímný, no přesně takový, jaký se zdá být z jeho knížek, které jsem si už dávno zamiloval. Stejně jako ho poslouchat je radost ho číst, dozvídat se jeho slovy o něm, o jeho životě, jeho potěšeních, problémech i neřestech... A samozřejmě se také podívat do zákulisí Divadla Járy Cimrmana, které Čepelka tu a tam zbavuje té posvátné aury, na niž se běžně nesahá a jež se nekritizuje. Je to velmi osvěžující pohled plný upřímnosti, který si můj nejoblíbenější cimrmanolog řekl bych přímo užívá.

Darkry

Potěší duši, zahřeje u srdce. Krásně zpracovaný rozhovor s osobností, která má vřelost a milou povahu danou od všech sudiček!

PS: velmi oceňuji nádherně vybranou fotografii na obálce a příhodný název knihy!

simona g.
27.12.2020

Tak vám nevím. Z knihy mám pocity smíšené. Není špatná, místy zajímavá, ale že by to bylo úplně úplně... místy se mi to táhlo. Ale zase se jeden něco dověděl o Cimrmanech. Jako nenadchne, ale neublíží.

esfinge
08.12.2020

Cimrmany miluju vsechny, hry znám nazpaměť. Miloně Čepelku si vždy jako prvni vybavim v Aktu jako paní Žílovou:). Kniha je úžasná, utvrzuje mě to genialitu celého DJC. Pan Miloň Čepelka je skvělý vypravěč.

Stolda
07.12.2020

Jako Jasoň a Drsoň nepřekonatelný, jako člověk nadmíru člověčí. Čtení je o pohodě a optimismu, v téhle době bych toto půvabné čtení doporučoval ordinovat ve všech ordinacích.

Kočičáci
22.11.2020

Krásné povídání s velmi milým a pozitivním člověkem, který má velký přehled a ve svých letech obdivuhodný elán, který mu můžou mnozí závidět. Ráda jsem se dozvěděla o zákulisí z dob počátků nesmrtelného Járy Cimrmana a tyto informace mě velmi překvapily! Neméně příjemné bylo naslouchat i zážitkům z mládí, vyprávění o skládání poezie a textů a jeho lásce k dechovce. Jako správná milovnice knih budu sledovat i jeho Knižní hitparádu na Country rádiu. Děkuji za tuto milou knihu!

PetrCepek
17.11.2020

Coby celoživotní fanda skvělých i dobrých her DJC se vždy rád seznámím s názory cimrmanovských herců, mezi nimiž patří Miloň Čepelka k mým nejoblíbenějším. Pět hvězd je však zcela zasloužených, žádná protekce.

Damato
02.11.2020

Za mě také deset *, byla jsem tímto milým čtením okamžitě vtržena do knihy, což miluju a pan Čepelka je náramný vypravěč, sám Cimrman by mu jeho talent mohl závidět. Samozřejmě mamku v Aktu to nepředčí, ta je jen jedna a lépe už to ani nejde (viď taťko...), ale knihu doporučím, na takovéto podzimní sychravo- ideální.