vera5841 vera5841 komentáře u knih

Královna Zenobie Královna Zenobie Jiří Tomek

Téma mě zaujalo, Zenobie byla jistě velmi výjimečná žena. Ale to zpracování... Dlouhé popisy, časté opakování a spousta (opravdu velká spousta) exotických jmen a názvů, což orientaci příliš nepomáhá. Většinou nemám problém číst dlouhé texty, ale u této knihy jsem si musela po pár stránkách dávat pauzu.

19.04.2021 2 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Jsem trochu v rozpacích jak tento díl hodnotit.
Tak hlavně těch 500 stran uteklo rychle, četlo se mi to dobře a od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

Ale...
- Neal vystavěl dokonalý svět! A ten nakonec dokonale zničil... Hrozně mi chyběl dokonalý svět, kde jsou všichni šťastni a smrti vládnou CTIHODNÉ smrtky.
- čekala jsem víc Citry a Rowena! Konec Nimba sliboval jejich velkolepý návrat, ale nakonec mi přišlo, že tam byli spíš do počtu
- zpočátku mě docela štvalo na první pohled nelogické přeskakování po časové ose, ačkoli se později ukázalo jako chytrý záměr, jak udržet čtenáře v napětí.

Suma sumárum kniha se mi líbila, ale bohužel po předchozích dílech jsem měla kapku vyšší očekávání

19.04.2021 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Romantická pohádka, ale táááák milá! Velmi oceňuji hlavně to, že přestože jsem se o Dánsko dříve příliš nezajímala, kniha mě přiměla sednout k internetu a prohlížet si místa, která hrdinové navštívili. A to jídlo! Konec možná trochu uspěchaný a kapku nereálně přeslazený, ale za všechny ty gastro a cestovatelské zážitky jsem ochotna zcela přehlédnout.

08.04.2021 5 z 5

Zvěrolékař na cestách Zvěrolékař na cestách Jonathan Cranston

Povídky o práci moc sympatického britského veterináře. Přestože často sám sebe popisuje jako poměrně váženého a zkušeného, tak se nebojí ukázat i příběhy, které jsou trochu trapné. Často jsem se musela smát a sem tam i slza ukápla, pakliže byl příběh vážnějšího rázu. Každá kapitola doplněna zajímavostmi o zvířeti. Milovníkům zvířat zcela jistě doporučuji.

08.04.2021 4 z 5

Ostrov Ostrov Victoria Hislop

Krásná kniha nejen o rodině, lásce a zklamání. Ale především čtenářům přiblíží osud Krétského ostrova Spinalonga, který až do padesátých let dvacátého století sloužil jako leprosárium. Je zajímavé a možná i trochu poučné dozvědět se, jak s touto nemocí "bojovali" ještě v poměrně nedávné historii

08.04.2021 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Četla jsem už pár knih s nálepkou "erotický román" a musím říct, že ve spoustě z nich nebylo zdaleka tolik sexu jako v tomto "románu". Je ho tam hodně a chápu, že ne všem se to líbí. Přesto i tyto pasáže nebyly vulgární a byly napsané s citem. O to více chytí za srdce silný konec, protože takovou smršť emocí nečekáte. Mimochodem jsem si pořád říkala, jak je to hezká obálka, ale po přečtení z ní docela mrazí.

05.03.2021 5 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

young adult romantika - tento žánr tuto knihu přesně vystihuje. Poměrně jednoduchý, nenáročný, ale hrozně milý příběh. Věřím, že být mladší, dám i plný počet hvězd. Trochu mě mrzelo, že část s půjčkou nešla více do hloubky, mohla to být i pěkná detektivní zápletka.

02.03.2021 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Při čtení mě napadla myšlenka, zde byl Čapek takový vizionář nebo se podle něj lidé jen inspirují. Bohužel se přikláním k variantě, že historie se stále opakuje, lidé jsou pořád stejní a nepoučitelní.
Celý příběh příjemně plyne. Určitě si přečtu i další díla tohoto českého velikána.

02.03.2021 5 z 5

Psanec Psanec Diana Gabaldon

K tomuhle úplně nevím, co napsat. Jako velký fanoušek této série ji oceňuji jako dodatkovou knihu. Víceméně ji beru jako takové milé, zkrácené připomenutí prvního dílu. Ovšem pro toho, kde nezná alespoň knihu "Cizinka" to bude nejspíše tápání ve tmě. Také jsem čekala, že se dozvím něco navíc, takže mě paradoxně nejvíce bavily poznámky autorky v závěru.

01.03.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

řadím se do fronty těch, co "tohle číst nebudu" Jenomže jsem knihu dostala jako dárek a po půl roce mi bylo hloupé přiznat se, že jsem na ni ani nesáhla... A tak jsem to zkusila. A jsem moc ráda. Je to příjemně plynoucí "obyčejný" příběh z drsného prostředí v nelehké době. Přiznám se, že o česko-polském meziválečném konfliktu jsem neměla ponětí, takže jsem se ráda dovzdělala. Druhý díl si u určitě přečtu :)

17.02.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Čtivá kniha o třech generacích českých žen a o třech generacích českých dějin. Velmi hezky popsáno, jak každá doba má své problémy a jaké jsou generační rozdíly.
Chvílemi jsem měla ale vypravěčské dilema a netušila z jakého pohledu je příběh vyprávěn (z pohledu Anežky? Alžběty? nebo nezúčastněného vypravěče?) a pravda je, že na jednu rodinu možná až příliš smůly. Díky velkému množství postav si také nyní, po týdnu od přečtení, už některé události už nevybavuji.

17.02.2021 4 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Osmiletá Poppy dostane od babičky sklenici s tisíci srdíčky a přáním, aby je vyměnila za tisíc nezapomenutelných polibků. Má na to přeci celý život! Ale co když osud dá Poppy jen krátký čas?
V knize není příliš děje, ale za to je plná citu a myšlenek. Sama jsem zastánce, že velká láska může přijít i ve velmi mladém věku, ovšem v osmi letech je i na mě trochu přitažené.
Celkově byla kniha hezká a citlivá. Jen epilog mi zkazil celkový dojem z knihy.

17.02.2021 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

(SPOILER) Silný příběh velké lásky za Druhé světové války, které osud bohužel nepřál. Proložený příběhem ze současnosti, kdy Jess, ve snaze pomoci starouškům se po letech najít, sama najde své štěstí.
Celou dobu jsem doufala, že vše se v dobré obrátí a nakonec bude Stella žít svůj život s Danem i když díky přítomné lince, jsem věděla, že to se nestane. O to více mě překvapuje, že Stella se nepokusila Dana vyhledat už dříve

17.02.2021 5 z 5

Dvakrát královnou Dvakrát královnou Hilary Green

První polovina knihy mě doslova vtáhla. Popisuje osud mladé královny Matyldy, která se svých povinností musela ujmout již v pouhých osmi letech. Kniha krásně popisuje první manželství, strmý pád a poté krkolomný počátek druhého manželství. Ve druhé polovině se Matylda po smrti svého otce vrací do Anglie, aby převzala trůn, jenomže na ten již usedl její bratranec Štěpán a tak začínají dlouhé boje a dlouhé kapitoly plné hradů a jmen, která postupně trochu splývají. Čím víc se to vleklo tím víc mi Matylda lezla krkem svou arogancí a tím jak zcela vypustila z hlavy svou rodinu a toužila jen a pouze po koruně. (Nutno podotknout, že se jí nelze úplně divit, svou matku sotva poznala a od svých osmi let byla královnou). Trochu mě udivilo, že byla na začátku popisována jako velice chytrá dívka, uvědomělá v politických pletichách a přesto si neuvědomovala, jak důležité je pro ni dát císaři dědice

11.01.2021 3 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Příběh pětice (nebo možná spíš šestice) žen, které jsou na první pohled odlišné. Avšak při bližším pohledu zjistíme, že mají mnohé společné - každá má svůj sen, své touhy, svá přání.
Kniha se odehrává počátkem 20. století a skvěle ukazuje, že lidé jsou pořád stejní, jen doba se mění. Bohužel pro naše hrdinky tato doba ženám příliš nepřeje. Stejně tak se autorka letmo dotkne problému rasové segregace. V konečném důsledku je to moc milý příběh o tom jak si jít za svým snem v jakékoliv době a o tom, že s partou přátel se vše zvládá lépe

11.01.2021 5 z 5

Zapomenutá Zapomenutá Catherine McKenzie

Emma po smrti své matky odjíždí na měsíc do Afriky, ovšem dílem osudu se může vrátit až po šesti měsících. Po návratu zjistí, že ji její blízcí považovali za mrtvou. Lze život vrátit do starých kolejí a pokračovat tam, kde skončila? Nebo si musí zařídit zcela nový život? A především - co z toho by jí bylo milejší?
Milá oddechovka, přestože místy vede k zamyšlení, co bychom dělali na místě Emmy

11.01.2021 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

(SPOILER) Krásná kniha, která vás zavede do nádherného (i když chladného) prostředí Islandu. Lucy zde přijme novou práci, aby se pokusila dát do pořádku nejen zdejší hotel, ale především svůj život. Dá se dohromady s chytrým a šarmantním barmanem Alexem, který má ovšem také svá tajemství.

Spoiler. Dávám jednu hvězdičku dolů za konec, který mě trochu zklamal. Polární záři dělali z velké části příjemnou právě zaměstnanci, kteří šli všichni do Edinburgu, takže mi přišlo, že celá práce na Islandu přišla trochu vniveč.

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Příběh vyprávěný trochu naivním dětským pohledem sedmileté Elsy. Elsa po smrti své (trochu šílené) babičky odkrývá její příběh, jakožto i příběh svojí rodiny, sousedů a domu, ve kterém žijí. Jenomže ona všechny ty příběhy zná - jen jako pohádky, které jí babička vyprávěla. Dojemný příběh o životě a lidských vztazích, odlehčený pohledem dítěte

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

(SPOILER) Mám ráda příběhy, které se vrací do minulosti. Když se dozvídáme jak zajímavý život měla babička. Stejně tak když vidíme jak se události, které se staly mladé slečně nyní podepisují na stařence, která se z ní stala.
Ovšem u Doris mi bylo trochu úzko.. Mám pocit, že se jí toho v životě moc dobrého nepřihodilo. A ten konec? Přišlo mi to spíše velmi smutné, než romantické.. SPOILER 60 let kolem sebe kroužili a uviděli se až v posledních hodinách?
Některé postavy mohli být více rozepsány, třeba by mě více zajímal povrchně zmíněný návrat do Paříže.

Výhra Výhra Patricia Wood

Kniha byla velké překvapení. Perry hned na začátku čtenáře ujistí, že není retardovaný, má totiž IQ 76. A velké štěstí, které se projeví především, když vyhraje v loterii. Stejně tak je to i hodně smutný příběh, například když mu umře babička a jeho rodina prodá jeho dům a poté se pokusí mu sebrat i výhru. Perry má ale štěstí na přátele a ví, co je v životě opravdu důležité.

07.12.2020 4 z 5