Ostrov

Hlavní postavou románu Ostrov, jehož děj se odehrává především na krétském ostrově Spinalonga, je mladá žena Alexis Fieldingová. Tu trápí, že nezná historii matčiny větve rodiny, a odmítá se smířit s tím, že to tak možná zůstane navždy. Rozhodne se tedy, že odcestuje na Krétu, do vesničky jménem Plaka, kde její matka vyrůstala. Tam vyhledá matčinu dávnou přítelkyni, které má předat dopis, a jejím prostřednictvím se postupně seznamuje s tragickým příběhem své rodiny. Osud Alexiny prababičky a babičky je neoddělitelně spjat s ostrovem Spinalonga, který se nachází v bezprostřední blízkosti Plaky, ostrovem, na nějž krétští obyvatelé vykazovali příbuzné, kteří onemocněli leprou. Alexis v průběhu vyprávění staré ženy pochopí, proč matka odmítala mluvit o minulosti, a zároveň si uvědomí, že odkrytím dávných tajemství může změnit přítomnost i budoucnost... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26109/ostrov-26109.jpg 4.6139

The Island (2006)

Vydáno:, Ikar (ČR)

1v8na

Příběh se mi velmi líbil. Byl velmi emotivní a uvěřitelný- Částečně byl inspirován skutečností. Na ostrov Spinalonga se opravdu převáželi lidé nakažení malomocenstvím.
Celkem mi trochu vadilo, že příběh, který byl vyprávěn, se stihl odvyprávět během dvou dnů - byl velmi citový a silný a hodně inspirativní.
Člověk až žasne nad tím, jak lidi v jedné rodině dokáží být odlišní a každý by se v určité situaci zachoval úplně jinak.
Kniha byla čtivá a velmi se mi líbila.
Doporučuju ji.

Pípasek

Ostrov malomocných. Kniha plná emocí, příběh lidí prakticky čekajících na smrt. Přesto lpí na každém dni svého života s neuvěřitelnou nadějí v budoucnost. Jsou pravým opakem těch "zdravých", kteří si ho nezodpovědně komplikují

Domca1

Niet pochýb, že autorka si vybrala na spracovanie závažnú tému (lepra), o ktorej je potrebné šíriť povedomie a informovanosť. To oceňujem.
Začiatok románu vyzeral veľmi sľubne. Mladá archeologička pátra po koreňoch svojej vlastnej rodiny a nečakane objavuje záhadný opustený ostrov, kedysi kolóniu malomocných Grékov... Horúca grécka atmosféra v konzervatívnej zabudnutej dedine, nestarnúca temperamentná pani rozprávačka s vyčerpávajúcimi spomienkami, to všetko podčiarknuté výdatnými exoticky znejúcimi jedlami z miestnej taverny a môžeme ísť na to!
Škoda že sa príbeh neudržal v počiatočnom tempe a pomaly ale isto skĺzol do nebezpečných vôd love story, klasických ľúbostných zápletiek a predvídateľnosti. Keď už spomínam predvídateľnosť, možno by pomohlo, keby autorka mnohé dôležité detaily celkom zbytočne neprezradila na prvých stránkach - v podstate už v prvej kapitole viete, že táto sa nakoniec vydá za tohoto a pod.
Kniha ako celok však, pravdaže, má aj svoje svetlé stránky, pekné posolstvo, pritrafí sa aj neočakávaný obrat. Síce som očakávala viac, ale prečítanie knihy neľutujem, minimálne rozšírila môj obzor o nové vedomosti o Spinalonge.

kasavubu

Knihu bych rozhodně do kategorie červené knihovny nezařadila (viz některé komentáře níže). Třebaže nakonec končí v podstatě happy endem, což také moc nemusím, je v ní obsaženo hodně myšlenek, které člověka nutí zamyslet se nad tím, jak dokážou být lidé k sobě v mezních situacích zlí, zároveň ale i laskaví a sebeobětující. Moc se mi líbilo, že přese všechen smutek, jenž z příběhu doslova čiší, je i tak kniha plná lidské naděje a touhy po životním štěstí, ať už je to kdekoliv, třeba i na Spinalonze (moc mě překvapil popis, jak to na Spinalonze vypadalo a jak tam malomocní žili - pokud je to tedy pravda a autorka nefabulovala). Mě tedy kniha velmi příjemně překvapila. Možná by ji prospěl trochu kvalitnější (vzletnější) překlad, ale to není chyba autora ale překladatele.

luckomar

Kniha nemá vyloženě špatný příběh. Tím více, když si představíte, že všechno je podle pravdivého příběhu, ale musím říct, že jsem se velkou část knihy trápila čekala jsem konečně na tu pointu. Kniha velmi detailně popisuje prostředí na Spinaloze, ale jak vypadá takový malomocný jsem si musela vyhledat. Mne osobně kniha bavil prvních 20 stránek a posledních 30 stránek. Myslím si ale, že jsem obětí dnešní literatury plné fascinujících příběhů.

Makaja

Četla jsem jí už před nějakými pár lety, ale dodnes si přesně vybavuji děj i pocit, který ve mně zanechala. A to umí jen některé knihy. Možná není bravurně napsaná a možná z tématu ani autorka nevytěžila vše, co mohla, přesto se v mé knihovničce řadí k těm lepším.

Sahti

Četla jsem před časem a vrátila se k ní znovu. Nádherná kniha, kterou mohu vřele doporučit.

mia6318

Úžasná kniha. Moc se mi líbí, že jsem se dozvěděla něco o malomocenství. Kniha se četla výborně.

Jana283

Ostrov Spinalonga, ktrý leží severně od Kréty poblíž vesničky Plaka byl v letech1903 - 1957 hlavní řeckou kolonií malomocných. Toto místo, dnes hojně navštěvované turisty, si nese svůj tajemný genius loci,bolesti, ztracených nadějí, opuštěných a doufajích duší. Veškerou energii i historii Spinalongy využila Victoria Hislopová pro zdánlivě banální ženský román, který však zahalen do kulis Spinalongy a Plaky povýšila na kvalitní dílo. Doporučuji všem milovníkům Kréty a historie - dozvíte se mnohé o životě na ostrově Spinalonga i ve vesničkách ležících nedaleko na pobřeží od 30. až do 50 let, zvycích, tradicích, jídle a pití i vlastnostech hrdých Kréťanů Doporučuji číst na břehu moře se sklenkou vychlazené retziny

Markéta137
21.12.2017

Škoda, že autorka lépe nevyužila tak zajímavé téma. Tohle je bohužel červená knihovna jak vyšitá.

JarunkaP
06.12.2017

Knihu mi doporučila průvodkyně na Spinalonze kde jsme byli na výletě při pobytu na Krétě a musím říct, že mě velmi příjemně překvapila a dobře se mi četla a dost mě zaujala jak vyprávění o malomocných tak příběh samotný. Ráda doporučuji.

princeznaaura
19.11.2017

Prolínání 2 časových dějů Zajímavé náměty: malomocenství = izolace, nový způsob života, nová komunita; žárlivost, láska, závist, sebestřednost, vřelost

memulina
10.11.2017

Velice zajímavý příběh, ale nějak mi neseděl styl, kterým byla kniha psaná. Trochu mi zde chyběl takový ten spisovatelský um. Každopádně kniha je poutavá , dobře se čte a příběh zaujal.

Len2očka
29.10.2017

Poutavý krásný příběh,prostě nádhera.

intelektuálka
25.10.2017

Tak pro změnu ostrov Kréta - tam odjíždí mladá Alexis pátrat po svém původu. Dozvídá se o tragedii svých předků a dávných rodinných tajemstvích. Současně poznává krásy a památky tohoto krásného ostrova.
Je to zajímavé čtení, doporučím.

korenka
29.09.2017

Kniha mne naprosto uchvátila, četla jsem ji dvakrát a určitě se k ní vrátím zase. Teď očekávám od Victorie Hislop knihu Návrat a velice se na ni těším. Knihu Ostrov určitě všem doporučuji přečíst.

evask
18.08.2017

Zajímavý, poutavý příběh. Děj má spád, dobře se čte. Jen ten styl psaní mně úplně nesedí. Tři až čtyři hvězdičky.

pavlinda
21.06.2017

Přečetla jsem po létech znovu-dávám pět hvězd.

Chrusticek
12.05.2017

Moje milovaná knížka, sáhla jsem po ní po návštěvě "ostrova" u Kréty,
a zůstane v mojí knihovně, určitě budu číst ještě jednou.

Len04
06.05.2017

Ma oblibena kniha a ma oblibena spisovatelka (a jeji manzel je muj oblibeny politicky komentator). Ostrov jsem cetla uz dvakrat a urcite si ho jeste nekolikrat prectu. Kniha me inspirovala k dovolene na Krete, k prozkoumani kretskeho vnitrozemi a k navsteve Spinalongy. Pri cteni knihy vzdy citim tu vuni Krety.
Skoda, ze dalsi dila autorky v cestine, snad zatim, nevysla. Moc moc se mi libila knizka The Thread odehravajici se zcasti v dnesnim Turecku a z te vetsi casti v Soluni. Tem, kteri ctou v anglictine, rozhodne doporucuji a doufam, ze se knizka docka ceskeho prekladu.

Liduka
26.04.2017

Kniha, po které jsem sahla díky čtenářské výzvě. Moc jsem si od ní neslibovala, ale byla úžasná! Příběh Eleni nebyl až tak zajímavý - i když měl samozřejmě něco do sebe, ale moc mě zasáhl osud její dcer. No a téma malomocenství jen podtrhlo výjmečnost této knihy. Určitě doporučuji k přečtení.

bai.Cerna
20.04.2017

Kniha se mi dostala do rukou zcela náhodou, toliko v souvislosti se čtenářskou výzvou 2017 (děj odehrávající se na ostrově), nic jsem od ní neočekávala. Za největší klad knihy považuji to, že ve mně vyvolala hlad po dalších informacích ohledně ostrova Spinalonga ve spojitosti s leprosáriem, které definitivně zaniklo na tomto ostrově teprve v roce 1957.

Laura78
29.11.2016

Přečetla jsem čerstvě po návratu z Kréty s výletem na Spinalongu... jedním dechem. Kréta a její obyvatelé ve mně zanechali hluboký dojem a tato kniha jej jen umocnila. V místech, po kterých jsem se procházela ožila minulost- tehdejší samozřejmá realita plná pohnutých osudů... Doporučuji!

hanka3276
25.09.2016

Kniha se výborně čte, není to úplně oddechová četba, osudy hlavních hrdinů, jsou většinou tragické, ale celkový dojem knížky je pozitivní. Přesně jak bylo napsáno na konci, že je Sofia už nebrala jako vyděděnce a slabochy ale jako hrdiny, kteří se i přes kruté rány osudu dokázali poprat se životem.

Kája5951
11.09.2016

Knížka naprosto splnila moje očekávání, nemůžu ji ohodnotit jinak než 5ti hvědami

jana1626
07.09.2016

Sháním tuto knihu. Nikde jsem neuspěla

iška
12.05.2016

Oddychová četba. Příjemně se to četlo a přestože téma objevování rodinné historie není v poslední době nic ojedinělého, líbilo se mi, že jsem se jako čtenářka dozvěděla zase něco nového (alespoň pro mne) z historie.

Jana77
02.04.2016

Neuvěřitelný příběh , který se odehrává v zemi, které jsem já osobně naprosto propadla. Spinalonga, jako ostrov, kam přesouvali nemocné malomocenstvím, je tajemný doposud. Samotný děj je plný bolesti, smutku, ale i šťastných konců.

Ivana255
26.03.2016

Tato kniha mě již konečně donutila k registraci na tomto webu. Pro mě je kniha spojená s dovolenou na Krétě, výletem na Spinalongu. Krásné čtení. Byl to smutný, ale i milý a poučný příběh lidí. Také mi je líto, že od této spisovatelky není do češtiny přeloženo více knih. Už se těším na její druhou knihu Návrat.

rajen
24.07.2015

Knihu jsem si vybrala na základě doporučení tady a taky protože jsem byla kdysi na Krétě a i u ostrova Spinalonga (ne přímo na něm). Nejdřív jsem se nemohla začíst, ty první kapitoly mě docela nudily, že jsem si říkala, co na ní všichni vidí.. Ale jakmile se děj přenesl na Spinalongu, tak jsem se do toho zakousla tak, že jsem skončila až s poslední stránkou. Přišlo mi to velmi zajímavé, dozvědět se, jak to vlastně tehdy chodilo, jak malomocenství zasahovalo do života kréťanů a jak byla tato nemoc až zdémonizovaná pro ty, co o ní nic nevěděli a netýkala se jich. Především bylo ale strhující číst, jak žili samotní nemocní lidé na ostrově. Bylo to moc příjemné čtení, přestože prostředí a děj nebyl mnohdy veselý. Určitě si přečtěte. Je to ten typ knih, který vás přivede na téma, o němž toho moc nevíme a najednou začnete hledat informace, protože chcete vědět víc.