vera5841

Přečtené 185R.U.R.
19. červen 2022
R.U.R. 2004, Karel Čapek


Po stopách Jacka Rozparovače
červen 2022 (11.-18.)
Po stopách Jacka Rozparovače 2021, Kerri Maniscalco

Tato kniha ve mě vyvolává velmi rozporuplné pocity. Dle názvu můžeme soudit, že se jedná o lehce hororovou kriminálku. Ano, krve, částí těl a nechutností je v knize až až. Ovšem o tom, že postavy hledají vraha se především mluví a za celou dobu nemají pořádnou stopu (a pokud ano, tak po ní příliš nejdou) a vraha najdou tak trochu omylem. Kniha také spadá do kategorie YA a tomu také odpovídá hlavní hrdinka - je to ještě emočně nestálá puberťačka, ale budiž ji ke cti, že si to sama uvědomuje. Ovšem velmi se mi líbilo vykreslení doby - čajové dýchánky, šaty, rozdělení společnosti na třídy atd. Ačkoliv sama Audrey často rebeluje a chová se jinak, než se od ní očekává. Líbilo se mi, že přitom autorka myslela i na takové detaily, jakože si Audrey chce ze zvyku vykasat sukni a v tom si uvědomí, že má kalhoty. Co se týká vraha, tak mě příliš nešokoval, měla jsem od začátku dva podezřelé a indicie mi to celou dobu jen potvrzovaly. Pravda je, že motiv činu je šokující a závěr knihy poněkud temný. A docela mě mrzí, že některé věci byli nakousnuty, ale nakonec nevysvětleny. Většinu jsem si domyslela, ale jedna otázka mi stále zůstává. Závěrem bych řekla, že příběh byl jiný, než jsem původně očekávala a konec byl předvídatelný. Přesto mě příběh bavil a našla jsem si v něm to své. Druhý díl mě velmi láká


Tajná přísada láska
červen 2022 (03.-11.)
Tajná přísada láska 2018, Poppy J. Anderson

Začátek knihy mě příliš nebavil, ale jakmile začalo hašteření mezi hlavními hrdiny, začala jsem si i já příběh užívat. Příjemným bonusem bylo prostředí kuchyně a nahlédnutí pod pokličku přípravě jídel. Příjemný romantický oddech, už se těším na druhý díl.


Až na vrchol
květen - červen 2022
Až na vrchol 2021, Jiří Hanibal

Pěkně napsaný příběh o málo známém Lucemburkovi. V knize je mnoho postav se spletitými příbuzenskými vztahy a to natolik, že se místy ztrácí i autor sám. Přesto je to zajímavá část našich dějin a líbí se mi sledovat především jeho rodinnou cestu. Dostane se Jošt ke svému životnímu snu? A pokud ano, tak za jakou cenu? Toto je má třetí kniha od tohoto autora a obdivuji na něm, že dokáže napsat historický příběh z různých období.


Tajemství v nás
květen 2022 (22.-27.)
Tajemství v nás 2022, Anna Savas

Tohle je taková pohádka pro velké holky. O tom jaks si chudé traumatizované děvče udělá kariéru v Hollywoodu a nakonec si i přes své velké tajemství vybuduje normální přátelství a potká lásku (paradoxně novináře). A proč ne? Proto přeci čteme romantiku - abychom četli o pohádkových koncích i když někdy těžko uvěřitelných. Jediné, co mě trochu mrzí je malinká detektivní zápletka, která nebyla dořešena. Stejně tak bych ocenila, kdyby byl epilog po delší době - jak hrdinka dokázala skloubit tajemství, kariéru a vztah.


Já a ty, navždy
květen 2022 (15.-21.)
Já a ty, navždy 2021, Jo Watson

V knize se prolínaly dva příběhy - nádherný příběh zakázané lásky z minulosti, který poznáváme ze stránek dopisů. A hlavně příběh současné tak trochu praštěné spisovatelky, která se snaží najít svůj bestsellerový příběh. Tato linka je bláznivá a plná neuvěřitelných náhod a na jejím konci Becca najde mnohem víc, než původně hledala. Kniha je psaná velmi lehce.


Pravda, nebo lež
květen 2022 (12.-14.)
Pravda, nebo lež 2020, Colleen Hoover

Kniha se mi líbila, byla trochu jiná, než ostatní knihy od Colleen a zároveň to neslo její jasný rukopis. Bylo to napínavé a přiznám se, že mě nejvíce zajímala Verity kniha, ačkoli spousta věcí v ní byla opravdu strašná, až se mi dělalo zle, že na tohle vůbec kdo pomyslí. Zbytek bylo spoustu sexu, ale všimla jsem si, že jím Colleen "vycpává" některé své knihy. Konec je kapku přitažený za vlasy, ale poselství je jasné - Kdo ví, co je skutečná pravda?


Pytlácké povídky
květen 2022 (08.-12.)
Pytlácké povídky 2017, Aleš Dostál

Mám ráda tohle myslivecké vyprávění, ačkoliv tohle bylo spíš z té druhé strany - z pohledu pytláka. Moc se mi líbil styl vyprávění, povídky se čtou lehce. Popisy nejsou přehnané a celé je to pojato tak nějak lidsky. Mysliveckého žargonu je tak akorát, takže jistě potěší i "nemyslivce". Jediné co se mi moc nelíbilo bylo časté rozebírání politiky. Knihy s touto tématikou čtu především proto, abych před světem utekla do přírody.


Jsem romantik, ale léčím se
květen 2022 (01.-08.)
Jsem romantik, ale léčím se 2017, Leah Konen

V knize jsou krátké, jednoduché kapitoly, přesto mi styl vyprávění příliš nesedl. Příběh není špatný, ale nedokázal mě pořádně vtáhnout. Možná je to tím, že je kniha určena spíše pro mladší čtenáře. Hlavnímu hrdinovi bych tipla maximálně 15 nikoliv 18. Více se mi od autorky líbila kniha "Láska a jiné vykolejení"


Kdo o tom ví?
duben 2022 (24.-30.)
Kdo o tom ví? 2020, Lesley Kara

Kniha je dle mého špatně zařazena pod thriller, podle mého by se spíše hodila pod kolonku "psychologický román". Samotné vyprávění není špatné, ale napětí bylo velmi málo. Autorka se nás snaží zavést na špatnou stopu a indicie po celou dobu ukazují na jednu osobu, ale jak se ukáže vinen byl někdo jiný. Popravdě, kdyby viníkem byla opravdu ona osoba, autorka by mne velmi zklamala. Ovšem vysvětlení, proč na ni všechny důkazy ukazovaly, bylo velmi vlažné, povrchové a nedomyšlené. Úplný závěr nezklamal.


Neopouštěj mě
duben 2022 (19.-23.)
Neopouštěj mě 2021, Laura Kneidl

Z této knihy mám dost rozporuplné pocity. Je naivní a místy skoro až hloupá. Přišlo mi velmi úsměvné, že Sage si až v polovině druhé knihy uvědomí, že řešením je komunikace. Avšak pozor, sice si to uvědomí, ale nejedná tak. Stejně tak onen základní problém knihy začíná zázračně mizet a nakonec se vyřeší až neskutečně rychle a jednoduše. Na druhou stranu se kniha opravdu dobře čte a vlastně ani nevím proč. Ta chemie mezi Sage a Lucou je neskutečná. Je znát, že autorka má talent na romantickou linii. Bohužel ta vážná stránka trošku pokulhává


Druhá šance
duben 2022 (07.-18.)
Druhá šance 2021, Adam Pýcha

Hned na úvod musím říct, že touto knihou jsem trochu vybočila ze svých obvyklých žánrů a doma na mě koukali opravdu nevěřícně, když zjistili, že zrovna já čtu postapo fantasy :D Také musím říct, že jsem člověk, který má rád pevně danou časovou osu (data, dny, klidně i hodiny) a jsem mnohem klidnější, když se toku času příběhu dobře orientuji. Avšak poměrně brzy jsem zjistila, že čas v této knize nehraje vůbec žádnou roli a je mnohem jednodušší tvářit se, že žádná taková veličina vůbec neexistuje a prostě se jím nezabývat. Další důležitou částí je místo - těch je v knize opravdu hodně, ale při troše pozornosti není těžké se zorientovat. Co se týká samotného příběhu, tak ten je vyprávěný po malinkých kouscích, které spolu zdánlivě nesouhlasí. Přiznávám, že začátek byl pro mě trochu náročnější a vydržela jsem hlavně proto, že z recenzí jsem věděla, že vše do sebe nakonec zapadne. A zapadlo. Konec byl jízda a nakonec ani těch postav nebylo tolik, jak se na začátku může zdát. Pravdou je, že několik otázek ve mě zůstává nezodpovězených, ale u některých jsem si téměř jistá, že tam na ně odpověď je a při dalším přečtení bych je našla. U některých si tím nejsem jistá, ale možná to tak má být a některé věci měli zůstat otevřené? Na závěr musím říct, že jsem se trochu bála, že kniha je jen dobře zpropagovaná. Ale na to že je to autorova prvotina a v českých vodách ne úplně obvyklý žánr, je to dle mého velmi dobrá a promyšlená kniha. Přečtení nelituji!


Domek v Irsku
duben 2022 (02.-07.)
Domek v Irsku 2022, Julie Caplin

Další skvělá kniha ze série Romantické útěky. Líbila se mi více, než kniha předchozí. Hannah je velmi sympatická a přestože je právnička, tak se v knize opět věnujeme dobrému jídlu a cestování - a to je nepřekonatelná kombinace. Když přimícháme ještě onu romantiku a špetinku detektivní zápletky, tak získáme skvělý příběh od kterého jsem nemohla odtrhnout. Tento styl se mi prostě neomrzí.


Fantastická zvířata a kde je najít
březen - duben 2022
Fantastická zvířata a kde je najít 2017, M. Scamander (pseudonym)

Já jsem se rozhodla, že ke knize mohu přistupovat třemi přístupy 1, Jako k projektu pro charitu - v tomto směru úžasná věc. JKR "narychlo" splácla něco, co už beztak měla z velké části ve svých poznámkách, fanoušci kupují a projekt funguje 2, Jako fanoušek - pro fanouška této série je bezva, že se dozví něco více ke zvířatům, které se v sérii objevují. Ale nejvíce se mi líbil úvod. Jsem si jistá, že jakmile se vrátím k původní sérii, jistě si budu průběžně dohledávat i některá zvířátka. Bohužel si myslím, že pro nefanoušky je to poměrně nezajímavá kniha. 3, Jako na učebnici - kniha má být fiktivní učebnicí mladých čarodějů a upřímně si myslím, že se z ní mnoho nenaučí. Je to jistě super kniha, když si čaroděj potřebuje osvěžit znalosti, Ale na to jaký je Mlok znalec je kniha docela strohá. PS: moc ráda bych si přečetla i další knihy, na které se Mlok odkazuje. Například Dějiny čar a kouzel od Batyldy :D


Dohazovačky
březen 2022 (27.-30.)
Dohazovačky 2020, Maddie Dawson

Na můj vkus byla kniha poměrně zbytečně dlouhá. Blix a její vesmír mě trochu rozčiloval. Marnie je naopak nedospělá a její rozhodování je většinou velmi unáhlené (např. mně přijet ženich o hodinu později s tím, že se ženit nechce, tak jej rozhodně nepřemlouvám). Patrick je jediná celkem příjemná a uvěřitelná postava. Konec je dle očekávání, ale to se u téhle literatury pro ženy promíjí.


Knihovna duší
březen 2022 (20.-26.)
Knihovna duší 2016, Ransom Riggs

Tento díl je velmi temný a plný zla. Rozhodně bych neřekla, že je to kniha pro děti. O to víc mě to bavilo. Člověk neustále čeká, co zlého je za rohem a zároveň je neustále v napětí, protože když už to vypadá, že se některá část blíží ke konci, vždy přijde zvrat.


Soukromá tajemství
březen 2022 (18.-20.)
Soukromá tajemství 2020, * antologie

Knihu jsem si přečetla především proto, abych se více seznámila s českými autory. Je velmi zajímavé sledovat, jak dané téma každý uchopil jinak, po svém. Jak už to tak u sborníků bývá - některé povídky zaujaly více než jiné


Aligátor v koupelně
březen 2022 (12.-17.)
Aligátor v koupelně 2018, Carter Langdale

Do teď jsem neměla tušení, že takové zaměstnání v Británii existuje a přišlo mi velice zajímavé, co vše je náplní práce takového inspektora.


Nedotýkej se mě
březen 2022 (05.-11.)
Nedotýkej se mě 2020, Laura Kneidl

Autorka má velmi čtivý styl vyprávění a to i v případě, že se vlastně nic moc nedozvíme. Sage mě občas docela štvala - pořád pláče jak nemá peníze a pak jde a koupí nějakou hloupost. Nebo pořád dokola opakuje, jak je jí hloupé využívat kamarády, ale jakmile za nimi zaklapnou dveře už si běží napustit vanu a vybrat lednici. No a Luca je miláček žen i přes své vlastní démony, vždy ví co říct nebo naopak kdy být zticha, je to takový novodobý rytíř. Celkově se kniha dotýká jednoho vážného tématu, ale bohužel kolem něj jen tak klouže a naznačuje. Závěr knihy přinesl více otázek, než odpovědí a tak jsem moc zvědavá na další díl.


Píseň zítřka
únor - březen 2022
Píseň zítřka 2018, Alice Peterson

Krásný a zároveň smutný příběh založený na skutečných událostech. Alice ví, že její nemoc ji nenechá zastárnout a přesto se snaží žít svůj život naplno a splnit si své sny. Velký respekt před Alice, jejíž krátký život nebyl promarněný. Respekt před jejími blízkými a nakonec i velký respekt před autorkou, která si s příběhem poradila velmi citlivě. Vážně nevím, proč mi tato kniha ležela v polici tak dlouho nedotčená.


Velká cesta Armanda de Pottera
únor 2022 (20.-27.)
Velká cesta Armanda de Pottera 2017, Joanna Scott

Vůbec, ale vůbec mi nesedl styl psaní. Nápad nebyl špatný, jen velmi špatně uchopený.


Na obtíž
únor 2022 (16.-19.)
Na obtíž 2019, Colleen Hoover

Vossovy při pohledu z venčí působí jako velmi neobvyklá rodinka, ale ve skutečnosti má každý člen své tajemství a osobní démony. Kniha krásně ukazuje, že ne vše je nutně tak, jak se na první pohled může zdát a klíčem ke všemu je komunikace. Podaří se Merit vyřešit své problémy a sblížit se se svou rodinou ? A Sagan je prostě miláček :)


Malé ženy
únor 2022 (03.-15.)
Malé ženy 2009, Louisa May Alcott

První část mi byla celkem sympatická. Příběh Malých žen je psán pro další malé ženy 19. stol. a tak se nevyhneme lehce dětské naivitě a mravokárnému poučování, které je pro mě (jako velkou ženu 21. stol.) až příliš okaté. Je to krásně ucelený příběh o dospívání čtyř sester během jednoho roku. A potom je tu část druhá. Na jednu stranu je fajn přečíst si, jak to s malými ženami dopadlo. Na stranu druhou v této části to povětšinou už nejsou "malé ženy" a příliš se to nepodobá dívčímu románu z první části. Také je zde hůře přehledný tok času a některé části děje mi přišli napasované do děje na sílu Celkově jsem ráda, že jsem si přečetla jedno z nejvíce amerických děl, ale jsem si jistá, že v mé knihovně si stálé místo nenajde.


Hledání Aljašky
únor 2022 (01.-03.)
Hledání Aljašky 2018, John Green

První polovina knihy pro mě byla úděsná. Myslela jsem, že tuhle partu puberťáků opravdu nepřekousnu. Jediné co mě přimělo knihu neodložit bylo, že je poměrně krátká a čekala jsem co je ona událost "před a potom". No a v části "potom" jsem naopak nemohla přestat číst, roztočil se emocionální kolotoč a já si jen říkala: proč? A přitom Aljaška nejspíše jen potřebovala pomocnou ruku nějakého dospělého...


Nejšťastnější muž na Zemi
leden 2022 (30.-31.)
Nejšťastnější muž na Zemi 2021, E. Jaku (pseudonym)

Když jsem knihu viděla poprvé, nevěnovala jsem jí příliš pozornosti, protože mi název evokoval ezoteriku. Ovšem na podruhé jsem se začetla do úvodu a už ten mě dojímal. Eddie ve svých sto letech sepsal svůj životní příběh - jelikož se narodil v roce 1920 jako německý žid, osud mu nadělil velmi těžké mládí, které si nikdo z nás ani nechce představit. Příběh je sepsán velmi sympaticky. Nemá za úkol šokovat. Prostě je to jako kdybyste se s Eddiem potkali někde u kávy a on vyprávěl s jistou dávkou smíření. Místy jsem měla problém orientovat se v čase a přechodech mezi jednotlivými příběhy, ale to nijak neovlivňuje poselství, které má kniha předat.


Mít pro co žít
leden 2022 (23.-30.)
Mít pro co žít 2020, Richard Roper

Na knihu jsem několikrát narazila, ale nikdy mě nepřesvědčila. Až jednou jsem ji koupila v akci a čekala jsem romantiku jako "kráva" Opak je pravdou. Kniha je o muži středního věku, který nežije zrovna šťastný život a veškerý jeho společenský život je založený na jedné velké lži - a to zavání velkým průšvihem... Ale možná má ještě čas začít žít jinak.


Podivné město
leden 2022 (18.-23.)
Podivné město 2014, Ransom Riggs

Temnější, než první díl, který byl spíše pro děti. Plný dobrodružství a nečekaných zápletek. Jen bych řekla, že v prvním díle fotografie do příběhu více zapadly (tam si Jacob prohlíží fotoalbum, zde jsou fotografie k situacím, ve kterých jen těžko některé z dětí fotilo). A ten konec! Naprosto nečekaný! Už se těším na pokračování.


Devatenáct dopisů
leden 2022 (12.-17.)
Devatenáct dopisů 2020, Jodi Perry

Uf, to bylo tak sladké, že opravdu nedoporučuji diabetikům. Občas jsem měla pocit, jestli z mi z ní med nekape na podlahu. Přiznám se, že po první kapitole jsem měla chuť knihu odložit. Naštěstí jsem jí ale dala šanci. Stejně tak přiznávám, že občas i slzička ukápla, autorka vsadila na velký doják. Přestože hlavní hrdinové prožívají spoustu tragédií, tak stejně je nakonec vše zalito sluncem a vezmou si z toho jen to dobré. Ze začátku se děj šíleně táhl, zato konec mi přišel uspěchaný.


Seznam hostů
leden 2022 (09.-12.)
Seznam hostů 2021, Lucy Foley

Temná atmosféra ponurého ostrova, na kterém byste svatbu nechtěli. K tomu skupina nešťastných lidí, z nich každý si nese své temné tajemství. Líbily se mi krátké kapitoly, díky kterým kniha ubíhala rychleji a přesto jsem zůstala v napětí. Na konci do sebe vše zapadne jako skládačka. Hlavním tématem knihy je svatba a přesto tu romantiku nehledejte, naopak spíše smutek a neštěstí a přesto... s "dobrým" koncem.


Někdo nový
leden 2022 (04.-08.)
Někdo nový 2021, Laura Kneidl

Kniha se čte velmi dobře a stránky rychle ubíhají. Místy mi ale děj přišel zbytečně natahovaný. Zhruba od poloviny jsem prokoukla pointu příběhu a trošku jsem nechápala, že Mickey se o to vlastně ani pořádně nezajímá. A když už konečně "spadla klec" byl konec. Škoda, zrovna tam mohla být větší osvěta tohoto problému. Každopádně další díl si nenechám ujít.


A Bůh pravil: Budiž Jonáš
leden 2022 (01.-03.)
A Bůh pravil: Budiž Jonáš 2018, Sebastian Niedlich

Humorné zamyšlení nad životem a množstvím náboženství. Proč ne? Ale po sérii se Smrtí byla tato kniha spíše zklamání. Je minimálně o level níže a specifický humor pana Niedlicha, který mě oslovil ve Smrti, jsem tu viděla jen v lehkých náznacích.


Co když jsme to my
prosinec 2021 (27.-31.)
Co když jsme to my 2019, Becky Albertalli

Začátek byl fajn, líbilo se mi ono hledání. Ale později to začalo upadat. Měla jsem pocit, že ti dva se k sobě nehodí a ke konci jsem měla trochu problém soustředit se na to, jestli čtu kapitolu Bena nebo Artura. Duhové čtení mi nevadí, přistupuji k němu stejně jako k jakékoli jiné romantice. Avšak zde mi přišlo, že celou "homo" situaci řeší především hlavní hrdinové, zatímco okolí je s tím naprosto v pohodě. Možná jsem už na tento typ románu stará


Pařížská švadlena
prosinec 2021 (19.-26.)
Pařížská švadlena 2019, Natasha Lester

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale když se tak stalo - nemohla jsem přestat. Kombinace krásného prostředí a těžké doby, silných žen a rodinných tajemství. Možná těch zápletek bylo až moc. Přesto jakmile na konci všechny dílky skládačky zapadnou na své místo, není možné knihu zavřít a zapomenout.


Alchymista
prosinec 2021 (13.-18.)
Alchymista 1999, Paulo Coelho

Příběh v němž najdeme zamyšlení nad životem. Na můj vkus příliš filozofické


Chata ve Švýcarsku
prosinec 2021 (05.-12.)
Chata ve Švýcarsku 2021, Julie Caplin

Z mého pohledu zatím nejslabší kniha v sérii. Její děj se odehrává v zasněžených horách a Mininy zájmy zase okolo čokolády a ani jedno z toho není nic, co bych vyhledávala - takže to bude možná problém u mě :D . U Luka jsem byla celou dobu zvědavá na to jaké má tajemství, ale závěr mě příliš neuspokojil. Přesto je to příjemné oddechové čtení, tak jak jsme od Julie zvyklí.


Bez odpadu
listopad - prosinec 2021
Bez odpadu 2019, Camille Ratia

Občas mě napadne přečíst si i nějakou seberozvojovou knihu a tentokrát přišla řada na tuhle. Je to kniha, ve které si každý najde to svoje, podle vlastního rozumu. Našla jsem v ní rady, které mi vždy přišly naprosto samozřejmé (prát prádlo podle barev), ale také na můj vkus až extrémní (mytí vlasů se nejspíše nikdy nevzdám). Líbí se mi, že je kniha doplněna recepty (především) na domácí drogerii. A nejvíce jsem ocenila české poznámky, především s českými web stránkami. Každopádně téma snížení odpadu se týká každého z nás a opravdu každý může přispět alespoň málem.


Šikmý kostel 2
listopad 2021 (24.-28.)
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Silný příběh, který i přes pochmurnou atmosféru nešel odložit. Hlavně jsem si uvědomila, jak moc mě baví rodinné ságy. Sledovat jak se osobnost mění od dítěte do důchodového věku v závislosti na životních okolnostech. Jelikož se většina příběhu odehrává v době 2. světové války, je opravdu místy hodně depresivní. Přesto si myslím, že je důležité si tyto příběhy připomínat. Není to tak dlouho, co tohle prožívali naši prarodiče, naši sousedé... Jednomu je až úzko, že se takové věci vůbec mohli stát, jak moc může ublížit člověk člověku...


9. listopad
listopad 2021 (18.-23.)
9. listopad 2021, Colleen Hoover

"Kdybych o něčem takovém četla, nejspíš bych se ušklíbla a pomyslela si, že je to laciné a nerealistické" A přesně takto jsem se část knihy cítila. Tahle romance je naprosto nerealistická a přesto... Colleen se podařilo z ní dostat kouzelný a emotivní příběh. Co jsou horší jizvy - ty na těle nebo ty na duši? PS: Velmi mě potěšilo opět vidět Tate a Milese :)


S Almou po boku
listopad 2021 (15.-17.)
S Almou po boku 2020, František Mlčoch

Krásná kniha z mysliveckého prostředí. Kdo má rád myslivost a přírodu, jistě se rád začte do autentických příběhů myslivce z Hané. Z povídek je znát jeho láska k přírodě a některé příběhy vedou i k zamyšlení. Ovšem je znát, že je to autorova prvotina a je spíše nadšenec. Používá často dlouhé odstavce a já měla potom problém udržet se očima v textu. Kniha také obsahuje velmi hezké ilustrace


Jak potvrdit lásku
listopad 2021 (07.-14.)
Jak potvrdit lásku 2017, Meg Cabot

Kniha psaná v textovkách a emailech je příjemné osvěžení, rychle plynula, avšak jsem ráda, že se tento styl nechytil, více takových bych číst nechtěla. Stejně tak si myslím, že si tím trochu znepříjemnila psaní i autorka a co nešlo dát jinam dala do "recenzí", což působilo velmi nereálně. Myslím si, že bohužel každá rodina má nějakou svoji Trimble ;)


1