VasnivaCtenarka VasnivaCtenarka komentáře u knih

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Letní sázka od Emily Henryové je takové jemné pohlazení po duši. Je to velice milý a nenáročný příběh protkaný příjemným humorem, který vám vykouzlí při čtení úsměv na rtech.

January je velmi milá mladá žena, která i přes všechny své starosti a bolístky nepřichází o smysl pro humor. Dialogy mezi ní a Gusem jsou velmi pohotové, rychlé a bystré. To, jak se oba vzájemně popichují je tak laskavé, až je to zkrátka hřejivé a vy při čtení cítíte příjemný pocit. Díky tomu je Letní sázka takové příjemné oddechové a odlehčené čtení, ryze odpočinkové. Guse i přes jeho nedořešenou minulost January velmi přitahuje.

Emily Henryová oběma hlavním hrdinům vdechla krásné charaktery, které si zamilujete. A stejně tak si zamilujete jejich smysl pro humor. Myslím, že je to právě ten smysl pro humor, který je čtenářům tak přibližuje a který z nich dělá uvěřitelné postavy.

Celý příběh je takový…. jednodušší, ale hezký. Nečekejte žádné promyšlené zapeklitosti a silné zvraty – to opravdu v knize nenajdete. Ale i ten jednoduchý děj byl hezky promyšlený. Řekla bych, že vše bylo krásně dotaženo do zdárného konce a žádné otazníky po dočtení vás nebudou trápit. Velké plus je, že v knize jsem nenašla žádná hluchá místa. I to svědčí o skvělé promyšlenosti.

Z celého příběhu jsem měla lehce táhlý pocit. Ale nebylo to na škodu, spíše z toho příběhu a z toho pomalejšího tempa sálala pohoda a klid. A tohle táhlejší tempo bylo příjemně doplněné o velmi rychlé a trefné dialogy. Ty příběh skutečně příjemně oživovaly.

Kniha je to velmi příjemná, veselá, lehká, milá – prostě akorát na léto. Nebo jen tak, když si chcete přečíst něco, u čeho si opravdu odpočinete a nebudete chtít nic moc řešit.

Určitě mohu knihu doporučit všem. Bylo to takové…. hřejivé.

02.09.2021 3 z 5

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Přestože tato kniha nebyla mým šálkem kávy a při čtení jsem se trošku trápila, protože mi tak úplně nesedl styl psaní, musím velmi kladně ohodnotit promyšlenost samotného děje. Děj samotný měla autorka promyšlený opravdu brilantně! Klobouk dolů. To, jak nám vykreslila městečko spolu s místní atmosférou bylo dokonalé. A osobně bych v takové atmosféře být nechtěla minutu!

Přestože nám autorka umožnila nahlédnout do života postav, osobně jsem si k žádné postavě nevytvořila pozitivní vztah. Nějak mi každá postava byla nesympatická a to považuji také za jistou nevýhodu příběhu. Přece jen, když v příběhu nemáte svého favorita, alespoň jednoho, pak vám v tom příběhu něco schází. Zapálení pro jeho příběh. A že v tomto díle bylo postav! Zorientovat se v nich mi dávalo taky zabrat.

Kniha Za dveřmi tma nám podává příběh ve dvou dějových linkách. První dějová linka nám přibližuje současnost, druhá nás zase vrací do minulosti a odkrývá právě různá tajemství obyvatel města.

Zpočátku je příběh trošku táhlejší, ale jak se více začítáte a začítáte, pozvolna se odkrývají právě ty pravé charaktery postav, tím se tempo pozvolna zrychluje.

Vím, že se autorka opravdu snažila a je to z příběhu znát, musím však tuto knihu ohodnotit spíše průměrně. Ale myslím si, že na první román to je velmi zdařilé dílo, velmi a jsem zvědavá na případnou další knihu od autorky. Mám totiž ráda, když mohu sledovat, jak se autoři ve svém psaní zdokonalují. Tak snad se brzy dočkáme další knihy.

23.08.2021 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Kniha Mlčící fontány od autorky Ruty Sepetys vám pravdivě odkrývá ponurou historii Španělska, kterou velmi pevně ovládá generál Franco. Ruta si dala spoustu práce, aby si našla k dané době co možná nejvíce informací a díky tomu nám tak odhalila pravdivou, hořkou historii Španělska. A celý příběh doplnila romantickou zápletkou, čímž příběhu vdechla další rozměr.

Na celém příběhu velmi pozitivně oceňuji znalost právě historie. Příběh je doplněn o úryvky z reálných rozhovorů a publikací. S tím si autorka dala ohromnou práci a na celém příběhu je to velmi znát. Díky tomu je příběh tak uvěřitelný a pohlcující. Ta propracovanost je cítit na každé straně.

Velmi kladně hodnotím popis prostředí i hlavních hrdinů. Ani zde nenechala autorka nic náhodě a vpustila nás velmi hezky do světů všech hrdinů. Popis španělského prostředí bylo naprosto věrohodné, stejně jako vnitřní svět hrdinů.

Kladně také hodnotím promyšlenost děje. Je jasné, že skutečná historie dodala knize “šmrnc” a umožnila vytvořit skvěle promyšlený příběh. Musím však napsat, že některým lidem přišel konec trošku “nedotažený”. Možná snad i uspěchaný. Já osobně jsem tento dojem neměla. Mě to přišlo všechno v pořádku a žádné otazníky si po přečtení knihy v sobě nenesu. Ale musím uznat, že by mne zajímal trošku blíže vývoj hlavní hrdinky.

Zpočátku jsem měla problém se do knihy začíst. Celé mi to přišlo nějaké chaotické, ztrácela jsem se ve jménech, nějak jsem ten příběh nemohla uchopit. Ale po první třetině se to zlomilo a nechtěla jsem knihu odložit. A pak jsem už jen četla a četla a chtěla jsem vědět, jak se vše vyvine.

Knihu mohu s klidným svědomím doporučit všem čtenářům, kteří mají rádi historické romány. Za mne to bylo nejen příjemné čtení, ale také nahlédnutí do historie, o které se příliš nemluví. Jsem ráda, že alespoň touto formou může docházet k osvětě.

18.08.2021 4 z 5

Když jsme ještě věřily na mořské víly Když jsme ještě věřily na mořské víly Barbara O'Neal (p)

Barbara O’Nealová pro nás napsala velmi citlivý příběh, který se vám bude číst jedna báseň. Oči plynou po písmenkách, cítíte z nich klid a harmonii a jedna stránka střídá druhou. Ano, musím přiznat, že zpočátku jsem měla trošku problém se začíst a měla jsem dojem, že se v třetině knize autorka trošku ztratila, že se stále plácá dokola a jako by ji na chvíli utekla pointa příběhu, ale následně tuto pointu zase našla, a pak se už příběh začal odvíjet tak, jak jsem si přála a jak jsem si představovala. Najednou mne kniha pohltila a já chtěla vědět, co stojí za tím vším. Čím vším si musela děvčata projít a co všechno jim formovalo jejich osobnost. A čím více čtenářům autorka odkrývala minulost, tím více mne příběh pohlcoval. Je to tak jemné, postupné a laskavé pohlcovaní, kdy si zkrátka obě hrdinky musíte zamilovat.

Barbaře se povedlo krásně podchytit pocity a zážitky obou sester. Popis jejich životní dráhy byl obdivuhodný, a tak krásně uvěřitelný a pochopitelný! Obě sestry si vás omotají kolem prstu – ať chcete nebo ne. Ať se vám na začátku příběhu zdají jakékoliv, časem je pochopíte. A to je právě ono kouzlo této knihy. To, že časem vše pochopíte. Proto mi nezbývá než napsat, že popis hlavních postav spolu s popisem prostředí samotného bylo brilantní.

Musím se také zastavit u tempa knihy. To se mi zdálo spíše línější. Alespoň co se společného osudu obou sester týče. Dějová linka Kity mi přišla barvitější než ta od Josie. Zatímco u Kity můžeme být svědky jejího prohlubování přátelství s Javierem, u Josie mi přišlo, alespoň zpočátku, tempo trošku zaseknuté a děj mírně ztracený. Naštěstí to byla jen krátká doba a pak se vše zase hezky “rozjelo”.

Kapitoly v knize byly poměrně krátké a každá byla vyprávěna z pohledu jedné ze sester. Vše na sebe krásně navazovalo a vy jste tak právě díky tomu mohli pozvolna pronikat k samotnému jádru příběhu. Pro někoho je tento způsob vyprávění příjemný, na někoho to právě může působit línějším dojmem.

Když pominu to krátké hluché místo, které jsem v knize na pár okamžiků pociťovala, mohu s klidným svědomím říci, že je to milý příběh, který se moc hezky čte a při kterém mohou citlivější čtenáři mít slzy v očích. Alespoň na már momentů ke konci knihy.

Knihu mohu jednoznačně doporučit.

16.08.2021 4 z 5

Útěk ze světa Útěk ze světa Lucinda Berry

Domnívám se, že Lucinda dokázala skloubit jak svůj spisovatelský talent, tak i své vzdělání klinického psychologa se zaměřením na truamata. Díky této kombinaci si můžete přečíst velmi uvěřitelný příběh, který vás chytne a nepustí.

Ano, rozhodně bych neřekla, že je Útěk ze světa typickým thrillerem. To ne – napětí nečekejte. Osobně bych ho překvalifikovala na psychothriller nebo na rodinné drama. Ale i tak jsem si čtení opravdu užila.

Každá kapitola je v knize vyprávěna z pohledu jiné hlavní postavy. Jedna dějová linka, která je vyprávěna z pohledu Kate, je z minulosti a odkrývá nám tak detaily jak toho, co se dělo v životě Kate těsně před zmizení, tak i to, co se dělo po dobu jejího zmizení.

Díky takto koncipovanému vyprávění můžeme dobře porozumět motivům všech postav a současně také můžeme vidět rozdílnosti ve vnímání vzniklých situací u všech zúčastněných.

Při čtení můžete pocítit, jak si Lucinda pohrála s promyšleností celého příběhu a dopadu na jednotlivé hrdiny. Je pravdou, že od samotného konce příběhu bych očekávala něco více akčního, ale i tak jsem měla z knihy jako z celku dobrý dojem. Přece jen mě osud Kate i její rodiny bavil a kolikrát jsem se sama sebe ptala, jak je možné, že se někdo nechá tak krásně systematicky (v tom je asi právě to nebezpečí) a polehoučku zmanipulovat do takové míry, že má zcela vymytý mozek. Tohle mne skutečně bavilo.

Díky talentu, kterým byla Lucinda obdařena, si vytvoříte vztah ke všem hrdinům a občas budete na ně i v duchu nadávat, protože nebudete schopni pochopit, jak někdo může být tak zaslepený – a to ať už se bavíme o Kate nebo o jejím bývalém manželovi, který se mezi dvěmi ženami “plácá” a sám si neumí s nově vzniklou situací poradit, což je celkem pochopitelné.

Knize jako takové snad kromě trošku uspěchanému a snad i jednoduchému závěru nemám absolutně co vytknout. Ba právě naopak, mne se tento příběh četl přímo báječně a já si to užila plnými doušky. Po dlouhé době to byla kniha, která mne opravdu vtáhla do svého děje.

Takže ano, knihu vám mohu doporučit. Je to taková jednohubka, která vám zpříjemní jeden či dva večery.

09.08.2021 4 z 5

Léto v Provence Léto v Provence Lucy Coleman

Lucy Colemanová nám dala krásně okusit přemýšlení dvou rozdílných povach. Zatímco Fern hluboce prožívala, že Aidenovi nestačí dosavadní život, který spolu vedou, Aiden se ocitl na životní křižovatce a sám nevěděl, co vlastně od života chce. Musím velmi pochválit autorku, jak hezky dokázala vykreslit jejich manželskou krizi. Oba hrdiny jste pochopili a vlastně jste docela nestranně pozorovali, jak se bude příběh odvíjet, aniž byste jednomu fandili více než druhému.

Od příběhu jako takového neočekávejte žádnou extrémně promyšlenou zápletku. Je to takový jednodušší, řekla bych snad i snadno odhadnutelný příběh.

Přestože se mi líbil vhled do přemýšlení hlavní hrdinky a bylo pro mne příjemné, že jsem jí rozuměla, dialogy mezi postavami se mi zdály poměrně plytké. Čekala bych něco více, což mi trošku ovlivnilo můj dojem z knihy.

Celý příběh byl rozdělený do 35 kapitol a na závěr si pro nás autorka připravila bonus v podobě dodatku, ve kterém hezky napsala, jak dopadly jednotlivé postavy příběhu.

Knize dávám spíše průměrné hodnocení, protože mi v ní něco scházelo. Při čtení jsem nezažívala žádný “wow efekt”. Ba dokonce jsem měla někdy pocit, že mne ty plytké dialogy krapet nudí. Od knihy jsem čekala prostě více, ale určitě dám autorce ještě další šanci, pokud v Česku vyjde nějaká její další kniha.

Knihu mohu doporučit těm, kteří mají chuť na něco jednoduššího, odlehčeného a odpočinkového.

08.08.2021 3 z 5

Milostný dopis Milostný dopis Tracy Rees

Musím se přiznat, že to je po dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetla. Možná jsem to vzdala příliš brzy.... ale pokud mě kniha nechytna ani po 1/3, tak.... to prostě vzdávám.

08.08.2021

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Pekárna v Brooklynu vám umožní nahlédnout do života v New Yorku, smlsnout si na výborných dortících a poznat pár nových přátel s hlavní hrdinkou Sophií.

Pekárna v Brooklynu je krásný a barvitý příběh, který vás pohladí po duši. Je to roztomilost sama. To je, pro mne, hlavní klad knihy. Je to prostě příjemné a hřející nenáročné čtení, se kterým si zpříjemníte jeden či dva večery. Čte se to jedna báseň.

Promyšlenost děje je celkem dobrá, avšak pro čtenáře trošku předvídatelná, ale myslím, že to v tomto případě není na škodu. Jasně že nečekáme žádného Shakespeara, protože když tu knihu vezmeme do rukou, chceme si prostě užít ten příjemný pocit, který v nás kniha vyvolává. A že asi víme, jak to dopadne? No a co? To přece nevadí! I tak je to super.

Podíváme-li se na tempo v knize, tak to bylo takové… příjemně akorátní. Ani příliš rychlé, ani táhlé. Prostě tak akorát, abyste se při čtení cítili dobře. To se musí Julii nechat.

Zaměřím-li se na popis osob a prostředí, tak díky příjemnému popisu osob si skutečně k hrdinům vybudujete veskrze vždy pozitivní vztah. Jen ten její bývalý přítel je pořádný prevít! A popis prostředí? Ale jo, i tady to bylo celkem stoprocentní, i když…. asi bych ocenila trošku lépe popsané newyorské památky. Ale… to ze mne mluví cestovatelská duše, která by už táááááák strašně moc chtěla cestovat.

Osobně nemohu knize vůbec nic vytknout. Možná jen lehce tu předvídatelnost, ale to nic nemění na tom, že po přečtení této knihy se bude vaše romantická a cestovatelská dušička cítit pohlazeně.

Knihu rozhodně můžu doporučit všem.

22.07.2021 4 z 5

Ztracené střípky Ztracené střípky Tim Weaver

Poutavá obálka knihy Ztracené střípky vyloženě nutí člověka, aby po knize sáhl. Kor, když si na obalu můžeme přečíst: “Nová hvězda moderního thrilleru.” To vše značí, že se máme na co těšit, pokud se do knihy pustíme.

Kniha je rozdělena do několika částí a kapitol, ve kterých se prolíná současnost, minulost a také vyprávění z pohledu policisty. Přestože mám ráda, když má kniha dvě dějové linky, zde to na mne působilo poměrně rušivě. Střihy v kapitolách způsobovaly, zejména v první třetině knihy, jistou dezorientaci, která mi komplikovala čtení. Pak jsem si už zvykla na střídání dějových linek a orientace se mi vrátila. Přesto jsem se necítila při čtení příliš komfortně.

Musím přiznat, že jsem se do čtení musela trošku nutit. Celý děj mi přišel poměrně táhlý. Thriller je pro mne synonymem napětí, které jsem však při čtení necítila snad ani jednou. A pokud je tohle “nová hvězda moderního thrilleru”, tak opouštím svět thrillerů a začínám číst sladké romanťárny.

Kniha pro mne postrádala spád, děj se mi táhnul, měla jsem pocit, že je to nekonečný příběh. Vlastně celé mi to přišlo takové nějaké zmatené. Ano – rozporuplný a zmatený pocit po přečtení v sobě pociťuji.

A jestli bych knihu doporučila? Ano, pro méně náročné čtenáře, kteří nemají laťku nastavenou příliš vysoko. Pro nás, co čteme thrillery často, je tohle opravdu slabé kafe.

20.07.2021 3 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Helen Fieldsová má přenádherný vypravěčský dar a jak vás její řádky jednou lapí, už nikdy nebudete chtít její knihu odložit. Nikdy. A hned sáhnete po dalším díle.

Co opravdu nemůžu této knize vytknout, jakožto to nemohu vytknout ani v předchozích dílech, je naprosto dokonalá promyšlenost děje. V ději se neztratíte. Ani na vteřinu. Všechna nová fakta k případu vám autorka předkládá tak krásně, že si můžete ty střípky postupně pospojovávat a odkrývat pozadí všech zločinů.

Tempo má kniha velmi příjemné. Takové akorátní, řekla bych. V každé kapitole se dozvídáte něco nového. V knize neexistují žádná hluchá místa a vše je načasované naprosto precizně a správně.

Příběh je rozdělen do padesáti krásně propracovaných kapitol. Já osobně mám moc ráda knihy, které nemají příliš dlouhé kapitoly. Mám pak pocit, že to hezky “odsejpá”. Takže i v tomto mne kniha nezklamala.

Podíváme-li se na popis prostředí a hlavních hrdinů – není co vytknout. Avu, Luca a ostatní jejich kolegy známe z předchozích dílů. Do příběhu nám vstoupila nová postava soudního lékaře, který byl při vyšetřování velmi nápomocný. Původní patoložka Ailsa Lambertová má v tomto díle dovolenou. Jonty Spurr je však také sympaťák a udělá pro dopadení vraha vše, co je v jeho možnostech. Popis prostředí a děje nám Helen poskytuje tak barvitě, že budete do děje vtaženi už po druhé kapitole. Možná hned po té první. Pokud máte dobrou představivost, bude se vám před očima odvíjet děj jako ve filmu.

Každá recenze by měla mít zmíněné zápory, ale já na této knize nemůžu žádné najít. Opravdu ne.

Takže Dokonalé ticho vám můžu doporučit. Kdybych byla mohla, tak vás i přinutím si tu knihu přečíst, protože vím, že budete spokojeni.

Ještě musím zmínit, že díly na sebe přímo nenavazují, ale pokud chcete být součásti vývoje hlavních hrdinů, doporučuji začít tuto knižní sérii od prvního dílu.

14.07.2021 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Zatímco první díl v sobě ukrývá nějaký příběh, tak ten druhý díl mi přišel…. jen plácání do větru. Autor se snažil vehementně udržet humornou vlnu z prvního dílu, ale nemohla jsem si pomoci, přišlo mi to již příliš umělé, strojené a hnané do extrémů, kdy už vám to snad ani vtipné nemůže přijít.

Marně jsem hledala pointu v příběhu. Krom toho, že se rodiče Marie chystali do Karlových Varů, se v knize nic moc velkého nedělo, a i ty Vary byly podány tak nějak letem světem, ostatně jako vše v této knize.

Jelikož jsem viděla film Poslední aristokratka, tak jsem při čtení automaticky viděla v postavách tváře herců z filmu. Ale zatímco v prvním díle mi byly hlavní postavy ještě celkem sympatické…. tak v tomto díle mi už přišly poněkud křupanské, buranské, trapné, neomalené a postrádaly špetku laskavosti a milosti.

Tahle recenze bude velmi krátká, protože mne nenapadá nic, co bych knize mohla vyloženě pochválit. S politováním musím napsat, že …. tohle byl oproti prvního dílu propad kamsi, kde…. snad ani dno není vidět.

Přesto dávám autorovi dvě hvězdičky – za snahu a za jistý všeobecný přehled, který je v knize znát.

Další díly knižní série Aristokratka nezavrhuji, určitě se na ně někdy dostane řada, ale…. kdo ví, kdy to bude

30.06.2021 2 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Velkým kladem této knihy je pro mne právě to téma, kterým se kniha samotná zabývá. Je moc dobře, že někdo o tomto tématu napsal a když se tak zamýšlím, tak si nevzpomínám, že bych četla jinou knihu, která by tohle téma odkrývala.

Mám-li hodnotit promyšlenost děje, tak zde bych dala knize … lehce nadprůměrné hodnocení. Lehce. Já jsem osobně čekala od knihy více.

Kniha nám totiž podává příběh ve dvou dějových linkách. První dějová linka – ta ze současnosti – poodhaluje příběh z pohledu Mel. Dává nám okusit její prožívání a vnímání jejího vztahu k Lukeovi a k dětem. Druhá dějová linka nás přenáší do minulosti a vypráví nám příběh z pohledu Lukea. Zde nahlédneme pod pokličku jejich vztahu a zjistíme vše, co je před veřejností pečlivě skrýváno.

Kniha v sobě ukrývá čtyři části a celkem 49 kapitol. Četlo se to poměrně snadno. Autorka knihy Kruh, Rona Halsall, má relativně čtivý jednoduchý styl psaní, takže se domnívám, že i vám se kniha bude číst velmi snadno.

Popis osob i děje mi přišel spíše průměrný. Osobně mi byly téměř všechny hlavní postavy nesympatické a nemohla jsem si k nim najít cestu. Luke mi přišel jako slaboch a Mel – ta mi nesedla už od samotného začátku. A rodina Lukea? Ani zde jsem nenašla nikoho, s kým bych mohla skutečně sympatizovat. Spíše naopak. Zkráta a dobře – co postava, to nějaké “ale”.

Přestože kniha odhaluje naprosto skvělé tabuizované téma, tak je mi docela líto oné průměrnosti, která z knihy čišela. Nemohu si pomoci, ale každá postava mi svým charakterem drásala nervy. Opravdu. Přišlo mi, že zde chybělo citlivé propracovaní toho utajovaného tématu. Celé mi to přišlo nakonec neuvěřitelné. Proto dávám knize, která měla opravdu ohromný potenciál, průměrné hodnocení.

O knize se říká, že je to psychothriller. I s touto nálepkou bych byla trošku opatrná a spíše bych řekla, že se jedná o jakési rodinné drama.

Z knihy si odnáším rozporuplné pocity, ale jsem si jistá, že se najdou čtenáři, které kniha nadchne. Já jsem měla velká očekávání a jsem poměrně náročný čtenář, který se nespokojí jen tak s něčím.

Takže ano, knihu mohu doporučit, ale jak jste se mohli dočíst, mám k ní určité výhrady.

29.06.2021 3 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Styl psaní má Helen Fieldsová už opravdu hezky vytříbený a je to poznat s každou stránkou, kterou od ní zakusíte. U Helen absolutně nehrozí, že by jakákoliv další její kniha ztrácela šmrnc. Nepřestává mě fascinovat každá zápletka, kterou autorka vymyslí – její promyšlenost je vždy dokonalá. V každé knížce můžeme cítit péči nejen o příběh samotný, ale také o hlavní hrdiny, kterým Helen dodává kus lidskosti.

V knize Dokonalá smrt se můžeme setkat s poměrně rychlým tempem. V každé kapitole se děje něco, co vás donutí číst dál a dál a neodkládat knížku. Chcete už ten příběh rozluštit spolu s Avou, Lucem a jejich kolegy.

Každá recenze by měla mít v sobě zakomponované také nějaká negativa, ale já opravdu žádná negativa v této knize nemůžu najít.

Takže jediné, co vám můžu opravdu říci, že tohle si prostě MUSÍTE přečíst! Prostě musíte!

28.06.2021 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Recenze audioknihy:
Po poslechnutí audioknihy Na okraji propasti v tom mám naprosto jasno – musím si přečíst další jeho knihy.

Tento naprosto dokonale promyšlený příběh vás pohltí. Pokud vás fascinuje svět umělé inteligence, inteligentních lidí, exotického prostředí Hongkongu, pak neváhejte ani vteřinu a rozhodně si tuhle audioknihu pusťte také.

Za sebe mohu říci, že Bernard Minier odvedl naprosto skvělou práci. Tento technothriller vás naprosto dostane a myslím, že v průběhu poslechu se budete s nedůvěrou dívat na svůj chytrý mobilní telefon a budete přemýšlet, jestli by nebylo lepší se vrátit ke starému dobrému tlačítkovému mobilu. Oceníte vlastní soukromí.

V 17 hodinách a 36 minutách se přenesete díky hlasu pana Jiřího Schwarze do dechberoucího Hongkongu, města, které nikdy nespí. Města, které je prošpikované technologiemi a umělou inteligenci. Do města, které je stejně děsivé, jako je okouzlující.

Budete mít možnost vychutnat si příběh Moiry a jejího zaměstnavatele Minga, který se snaží, aby byli jeho zaměstnanci v bezpečí. Budete svědky děsivého mučení lidí, nad kterým zůstává rozum stát.

Audiokniha se poslouchala dobře, hlas pana Schwarze byl velmi příjemný, ale…. Je zde jedno ale. Domnívám se, že na audioknihu, alespoň pro mě, byl tento příběh možná moc komplikovaný. Názvy hongkongských ulic mi přišly všechny stejné, stejně jako jména Číňanů. Takže i když se příběh chýlil ke konci, nějak jsem stále nevěděla kdo je kdo. Ale přesto to neubírá nic na zajímavosti a promyšlenosti, jen se domnívám, že lidé, kteří se cítí lépe s knihou v ruce než se sluchátky v uších, by si měli kníhu spíše přečíst.

Ať si už zvolíte jakýkoliv způsob konzumace tohoto příběhu, jsem si jistá, že nebudete zklamaní.

Mě se příběh líbil moc. Užila jsem si to. Byla jsem napjatá a zvědavá. Každou novou kapitolou jsem podezřívala někoho jiného a snažila jsem se pospojovávat souvislosti.

No zkrátka to bylo skvělé a já vám mohu tento příběh doporučit v jakékoliv podobě.

23.06.2021 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Tak tohle nebylo moje gusto... Příliš.... zdlouhavé a jednoduché.... po opravdu hodně dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetla. Možná jsem to vzdala příliš brzy a někdy se k ní zase vrátím.... ale... spíše ne

11.05.2021 2 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Shari Lapena má poměrně jednoduchý a přímočarý styl psaní. Nejspíše právě proto jsou její knihy tak čtivé.

Její konec tedy, řekla bych, je takový typický Shariin standard. I tato kniha se nese v duchu čtivé jednoduchosti, která vás pohltí.

Kniha není nikterak napínavá, ale probouzí zvědavost. A to je, myslím si, moc příjemné.

Promyšlenost děje se mi zdála poměrně slušná. Jediné, co bych Shari trošku vytkla, je to konečné řešení, které mi přišlo … možná trošku uspěchané. Přece jen bych od Shari očekávala něco více nápaditějšího, ale i tak to neubírá na celkovém dojmu z knihy.

Postupné odhalování zatajovaných informací dodává knize příjemné tempo bez hluchých míst.

Podíváme-li se na popis osob příběhu, tak i zde odvedla Shari svou standardní práci. Rozumíme jejich chování, chápeme je a mnohdy i podporujeme, ale že bychom je vyloženě milovali či nenáviděli – to ne.

Tak, jak jsem vyzdvihovala jednoduchý styl vyprávění příběhu, který může za čtivost, náročnější čtenáři, kteří mají rádi opravdu detailní propracovaní a podrobný popis děje, hlavních hrdinů i prostředí, tu jednoduchost mohou vnímat spíše kontraproduktivně.

Je tedy otázkou, co vy sami preferujete.

Já osobně můžu knihu doporučit spíše nenáročnějším čtenářům, kteří neočekávají přehnaně promyšlenou zápletku a napětí, které vás bude provázet po celou dobu čtení.

Přesto jsem si knihu užila.

08.05.2021 4 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Přestože Poslední let můžeme zařadit do kategorie thriller, já osobně bych tomu dala spíše nálepku “thriller pro nenáročné”. Přestože se kniha četla poměrně dobře, mám dojem, že potenciálu, který kniha mohla mít, nebylo dosaženo. Konec knihy mi přišel uspěchaný a snad i možná trošku bez nápadu. Jako by autorka sama neměla pořádně promyšlené, jak z toho Claire dostane. A tak zvolila tu nejlehčí možnou cestu. U každého thrilleru očekávám napětí, překvapení, zvraty…. ale nic z toho jsem u čtení nepociťovala. Prostě jsem jen četla příběh a najednou byl konec. Možná jsem od knihy očekávala mnoho, možná jsem už náročná.

Kapitoly v knize Poslední let se poměrně rychle střídaly. Obvykle každá kapitola popisovala příběh jedné z hrdinek. V jednu chvíli jsme četli, čím si prochází Claire a ve druhé chvíli jsme se zase dívali do minulosti Evy. Měli jsme tak příležitost pochopit obě hlavní postavy. I když jsme dostali skvělou příležitost si obě hlavní hrdinky zamilovat, mám dojem, že…. mi v jejich popisu něco chybělo. Jako bych se jim nemohla dostat pod kůži a prožívat příběh s nimi. Jako by mezi mne a hrdiny autorka postavila neviditelnou bariéru. Claire mi však byla o chlup sympatičtější než Eva.

Poslední let je docela tenká knížka, takže je více než jasné, že popis ničeho – ani postav, děje či míst nebude přehnaně detailní. Možná právě odtud pramení můj pocit neviditelné bariéry.

Myslím, že kniha opravdu nadchne nenáročné čtenáře. Pokud ale jste milovníky skutečně napínavých thrillerů, které budete prožívat až do morku kostí, tak tyhle pocity při čtení zažívat nebudete. Za mne je tato kniha zcela průměrná. Neurazí, ale nenadchne.

05.05.2021 3 z 5

Smysluplná vražda Smysluplná vražda Agatha Christie

HODNOCENÍ AUDIOKNIHY:
Díky audioknize Smysluplná vražda tak máte i vy možnost přenést se do anglického sídla a okusit pravé anglické počasí a britský životní styl.

Jak už u Agathy bývá zvykem, její detektivky jsou vždy důkladně promyšlené a vy si minimálně první polovinu příběhu lámete vždy hlavu, kdo je vrahem. Pak si obvykle někoho vytipujete a druhou polovinu čekáte, jestli se vám tip potvrdí.

Ne jinak tomu bylo i v tomto příběhu. Agatha Christie nás však dokáže mnohdy překvapit.

Příběhem nás provází Otakar Brousek mladší a Růžena Merunková. Díky jejich hlasům při poslechu postavy celého příběhu krásně ožívají. Hlas pana Brouska je tak sametový! A při poslechu paní Merunkové máte pocit, že vám slečna Marplová stojí hned za zády. Jejich hlasy se krásně doplňovaly a vždy do poslechu přinesly novou energii a oživení.

Celý poslech tohoto příběhu vám zpříjemní 6 hodin a 40 minut. Je to dokonalý poslech na klidné deštivé odpoledne, kdy se pohodlně usadíte s dobrou kávou nebo čajem, nějakým zobáním, zavřete oči a budete jen tak vnímat jejich hlasy.

Přestože jsem si poslouchání této audioknihy užila, musím napsat jednu negativní věc, která mi poslech trošičku komplikovala. A sice větší počet postav. Po celou dobu poslechu jsem měla trošku problém se v postavách orientovat.

Protože já se lépe soustředím na psaný text, tak se snažím volit spíše jednodušší audioknihy. Agatha Christie byla na mě trošku velké sousto. Ale i tak to bylo skvělé a pokud vám nedělá problém se na poslech soustředit, pak vám tuto příjemnou detektivku v podání Otakara Brouska a Růženy Merunkové opravdu vřele doporučuji.

03.05.2021 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

AUDIOKNIHA:
73 poutavých kapitol je rozdělených do tří částí. V první části nás vypravěčka Tereza Dočkalová vpustí do světa závistivé Amber. Pochopíme naprosto dokonale její způsob myšlení. Provede nás svým plánem a budeme ho s ní také realizovat. Jana Plodková pak propůjčila svůj hlas Daphne, která nám vypráví druhou část příběhu. To už však příběh dostává jiný rozměr. Zde vyplouvají na povrch skutečnosti a tajemství, které příběhem krásně zamávají a vy se nebudete moci odtrhnout! Budete chtít vědět pravdu. A budete překvapeni, že nic není jak se zdá.

Poslední paní Parrishovou napsala Liv Contantine. Tohle jméno je však pseudonym a ukrývá v sobě dvě americké autorky – sestry Lynne Constantine a Valerie Constantine. Sestry tento příběh psaly prostřednictvím e-mailů a hovorů přes Skype, protože je od sebe dělí hranice tří států. A přesto dokázaly vytvořit až mrazivě dokonalý thriller, který jste už dlouho neposlouchali/nečetli.

Obě vypravěčky odvedly kus práce. Byla jsem překvapená, jak silně mě tento příběh při poslechu zaujal a vtáhl.

Při poslechu první části jsem měla trošku dojem, že kniha nebude mít spád, že se tam toho neděje příliš. Pokud i vy budete mít tento pocit, radím vám, abyste počkali. Ve druhé části se teprve začne odehrávat to pravé ořechové a nebudete schopni přestat poslouchat. Opravdu! Tohle jsem při poslechu audioknihy ještě nikdy nezažila!

Společnost Voxi audioknihu vydala v roce 2020. Celý příběh se vešel na jedno CD a celkový poslech vám zabere 12 hodin času.

Hlas Jany Plodkové a Terezy Dočkalové je opravdu velmi příjemný a to, jak s ním umí pracovat je…. obdivuhodné.

Tenhle poslech jsem si užila na 100%. A vím, že něco takového už asi dlouho, dlouho nezažiju.

Pokud milujete audioknihy a k tomu perfektně propracované thrillery, pak tohle musíte zkusit. Neváhejte ani minutu, protože tohle si opravdu užijete!

22.04.2021 5 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Za pět let je docela útlá knížka, ale už od první stránky vás styl psaní Rebeccy docela pohltí. Čte se to jedním dechem. Jakmile jednou začnete číst, knihu přelouskáte raz dva, za jeden, maximálně dva večery.

Celý příběh je rozdělen do 41 kapitol a obsahuje také epilog s názvem Poté. Uvnitř kapitol můžete najít příjemné množství přímé řeči, takže pokud patříte k těm čtenářům, kteří nemají rádi dlouhé a ještě delší odstavce bez přímé řeči, mohu vás uklidnit.

V každé recenzi se musí zmínit klady, které kniha má. Já začnu tím největším kladem knihy – a tím je čtivost. Byla jsem nesmírně překvapena, s jakou lehkostí se příběh čte. Jak snadno oči plynuly po písmenkách a než se nadějete, jste v půlce knihy.

Kniha má jen pár hlavních postav, takže se v nich snadno orientujete, což jen dopomáhá právě k plynulému a ničím nerušenému čtení.

Všem postavám vdechla autorka poměrně uvěřitelné charaktery, stejně tak jako jejich životy.

Mám-li hodnotit promyšlenost děje, tak zde bych dala spíše průměrné hodnocení. Přestože se kniha četla moc dobře, tak příběh samotný mi přišel sice dobře promyšlený, to ano, ale lhala bych, kdybych nenapsala, že znám promyšlenější příběhy. Ale i přesto to bylo příjemné čtení a já vám můžu tuto knihu klidně doporučit.

Tempo příběhu hodnotím také pozitivně. V knize nebyly žádné momenty, při kterých by se čtenáři nudili. Žádná hluchá místa.

Takže ano, zkuste i vy tuhle knižní novinku. Myslím, že budete mile překvapeni.

22.04.2021 4 z 5