uteklazreality uteklazreality komentáře u knih

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

... stáří, naděje, nová energie, štěstí a radost, překvapení
Stárneme a náš život se mění. Vráska za vráskou se nám zakusuje do tváře, tělo se choulí do sebe, myšlenky plují okolo nás. Sny se mění v bolest ze samoty, která nás obklopuje. I když jsme staří, nejsme neviditelní. Chceme si z radosti a štěstí ještě kousek uloupnout. Bojíte se stáří?
*Nevyhnutelná opotřebovanost citů od Zidrou*

Sběratel mušlí Sběratel mušlí Anthony Doerr

... touha, nerozhodnost, zármutek, zlomené srdce, dary přírody, boj o přežití
Osm povídek, osm osudů, osm pohledů na svět. Moment, který žijete celý život. Moment, který důvěrně znáte. Moment, který je vaším osudem. Otevřete svou mysl a nahlédněte do světa jménem život. Pokud se vám něco zalíbí, vemte si to sebou. Pokud vás něco vyděsí, pozvěte to na návštěvu. Pokud chcete zavřít oči a utéct, nedělejte to. Slupněte každé slovo a každý z osmi příběhů a až pak se rozhodněte. Pokud máte odvahu vidět pravdu, čtěte.
*Sběratel mušlí od Antonyho Doerra*

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

... předsudky, druhá šance, odhodlání, láska, pracovitost, přátelství a jedlá soda :)
Fotbal, nevydařený vztah, krachující vesnice a starší protivná ženská je kombinace ze které se nedá očekávat nic dobrého. Opak, přátelé. Předsudky, které máme v sobě nám občas zavírají oči, kalí mysl a vkládají zlá slova do úst. Seberte odvahu, zkuste se zastavit a poslouchat. Slyšet ty opravdové příběhy našeho života. Překvapí vás to a doufám, že změníte svůj pohled a necháte předsudky ve skříni.
*Tady byla Britt-Marie od Fredrika Backmana*

02.06.2020 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

... apokalypsa, jaderná válka, odvaha, přátelství, odhodlání, víra
Až se svět zhroutí a jediné co nám zbude bude zničená planeta, se ukáže pravá víra. Na jedné straně víra v pozitivní změnu a na straně druhé víra v nicotu. Na které straně budete stát vy? Na té, která svět nadobro zničí nebo na té, která se bude snažit přežít?
*Poločas rozpadu (pokračování knihy Spad) od Františka Kotlety *

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

... křivdy, nenaplněné sny, vzpomínky na dětství, zklamání, touhy, frustrace, vztahy mezi sestrami
Vztah třech sester dokážou pochopit jen tři sestry. Tu rozdílnost a přeci blízkost nelze ničím popsat. Nenaplněné sny, které vás pronásledují dokud máte sestry nablízku. A proč? Protože ony dokázaly něco, o co jste stála vy. Mají něco, co mělo být vaše. Nemůžete a nechcete je odehnat ze svého života, protože jsou součástí vás. Život je smutný a nespravedlivý.
*Pod sněhem od Petry Soukupové*

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

... vražda, skotský venkov, minulost, záhada, osamělost, naděje
Pocit samoty, který odezní na místě, které není z časopisů o nejkrásnější dovolené snů. Místo, které je uzavřené, osamocené, ale vy přesto víte, že jste tu správně. Že to je místo, kde máte být TADY A TEĎ. Jaké místo máte nejraději?
*Ostrov Entry od Petera Maye*

Sny robotů Sny robotů Isaac Asimov

... umělá inteligence, budoucnost, výzkum, dokonalé stroje, nadřazenost, sny a touhy, obavy
Naše obavy z budoucnosti jsou jen odrazem našeho chování. Pokud budou moct roboti myslet a cítit, měli bychom se už teď bát? Je otázkou, zda budou takový jako my. Zda se jejich umělá srdce náplní zlobou a vztekem nebo nám budou příkladem. Mnoho pohledů na budoucnost, která se už stala a která čeká na svůj čas.
*Sny robotů od Isaaca Asimova*

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

... magie, britský humor, londýnská zákoutí, mytologie, ironie a sarkasmus, dobrodružství
Svět, ve kterém se po ulicích prohánějí zlomyslní duchové a dotčení bohové, kteří chtějí bojovat za svou budoucnost. Svět na který není nikdo připraven, ale když se nám ukáže jeho pravá tvář, leknutím zestárneme. Přesto se najdou tací pro něž je každá překážka výzvou a nebojí se. Věříte na duchy, bohy a jiné divotvorné příšerky?
*Řeky Londýna od Bena Aaronovitche*

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

... hygge, hledání štěstí a rovnováhy, cestování, přátelství, pochopení
Vůně čerstvě upečeného koláče, chuť skořicového kakaa a spící štěňátko boxera dostane každého z nás. Chtěli bychom se umět zastavit a nechat se jen tak unášet a snít. Nehlídat čas, nemyslet na práci, neslyšet okolní hluk. Poznejte sami sebe a najděte to po čem opravdu toužíte. Hodně štěstí ♥️
*Kavárna v Kodani od Julie Caplin* .

Lapači prachu Lapači prachu Lucie Faulerová

... mateřství, samota, naplnění života, norma, otevřenost, (ne)vztah k dětem
Jak má vypadat dnešní mladá žena?
Jak se má chovat dnešní mladá žena?
Jak má smýšlet o rodině dnešní mladá žena?
Jak se má cítit dnešní mladá žena?
Jaký má mít vztah k dětem dnešní mladá žena?
Odpovědi jsou jen na vás. Fandím všem ženám, které jsou sami sebou, nenechají se zviklat a ovlivnit tím, co je považováno za normální.
*Lapači prachu od Lucie Faulerové*

Zátiší s kousky chleba Zátiší s kousky chleba Anna Quindlen

... stereotyp, touha po změně, stáří, hledání inspirace, láska, krása života
Jak život plyne tak naše představy zametáme pod koberec, abychom si nemuseli připustit, že žijeme jednotvárně. Jako roboti, jako ledové sochy, které mají vzrušení dvakrát do roka. Kam jdeme, kam směřuje náš život, nevíme. Přesto hodnotíme životy ostatních na dobré a špatné. Ale i ten váš život je pořád dokola to samé. Nečekejte na stáří až si uvědomíte, že je život barevnější než jste čekali. .
*Zátiší s kousky chleba od Anny Quindlen*

Cestovat nalehko Cestovat nalehko Tove Jansson

... cestování, moře, příroda, samota, práce, láska, moře, vzdálené ostrovy
Někdy není třeba vše komplikovaně a dlouze vysvětlovat. Někdy je třeba mlčet a cítit, že žijeme. Naše životní cesty a i ty do jiných zemí, mají stejný příběh. Příběh odvahy, očekávání či smutku. Nechte se unést esencí života v podání Tove Jansson a jejího úsporného a strohého pohledu na svět. .
*Cestovat nalehko od Tove Jansson*

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

... vnitřní boj, krize středního věku, nevěra, sny a touhy, víra v lepší budoucnost .
Horskou dráhu nemám moc v lásce, protože je mi z ní špatně. Jak ty sešupy dolů, ale i ta cesta nahoru mi tlačí na žaludek a motá se mi z toho hlava. A tak je to i s naším životem. Chvíli jedete nahoru s pocitem, že už to bude dobré a že vesmír je na vás hodný, ale zdání klame. V tu chvíli přijde rychlý sešup, který vám nedá čas na rozmyšlenou. Stačí pár minut na to, aby se vše otočilo vzhůru nohama. Máte dvě možnosti. Buď to vzdát a stát se obětí nebo bojovat a doufat, že ta cesta brzo půjde nahoru. Nevzdávejte se!
*Chirurg od Petry Dvořákové*

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

... napětí, slabá vůle, lítost, nevěra, utrpení, strach, tyranie

Lehko dokážeme odsoudit druhé, kteří moc pijí alkohol, kouří či užívají jiné drogy. Možná se snaží zapomenout na kruté věci, které se jim stali. Možná si nechtějí vzpomenout na předešlé roky svého života a možná už nechtějí vnímat realitu. Ale vzpomínky se vždy vrátí, možná pomalu, ale jednou přijdou...

14.05.2020 3 z 5

Tohle je moře Tohle je moře Mariana Enríquez

... nadpřirozené bytosti, rockové hvězdy, tajemno, sny a touhy, ovládání mysli...

Anotace: Osudy rockových hvězd nejsou jen šťastné, ač se na první pohled může zdát. Jejich nečekaná a záhadná úmrtí v nás stále budou vyvolávat otázky „Proč?”. Chceme skutečně vědět co se stalo?

14.05.2020 2 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

... silné ženy, ironie, nenávist a láska, bolest, humor, povídky ze života

Jaký by to byl pocit, kdybychom mohli žít život někoho jiného? Nevím, ale možná by nám to pomohlo pochopit, jak se dotyčný cítí, z čeho má strach a co ho trápí. Nechte si vyprávět upřímné příběhy ze života, budete překvapeni. Možná budete i vděční za svůj příběh...

12.05.2020 2 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

... špatná rozhodnutí, naivita, láska, krize, vzpoura, zklamání, útěk
„Taková hezká a chytrá holka to byla a jak si zkazila život“ je věta, kterou každý z nás slyšel nebo zaslechl několikrát. Když se vám převrátí život naruby a tak, jak jste si ani v nejšílenějších snech nepředstavovali, tak je tato věta jen lehkým odrazem skutečnosti. Rozhodnutí, do kterých vás ostatní donutili a neměli jste sílu odporovat. Rozhodnutí, které z vás udělalo trosku...

12.05.2020 2 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

... pokrytectví, sousedské vztahy, sny a touhy, vzdor, český venkov, vztahy v rodině

Představy o našem životě nemáme jen my, ale řada lidí okolo nás. Snaží se nás do něj umístit jako dřevěnou sošku do Vánočního Betlému. My nechceme, ale dřív nebo později se ohneme pod tíhou argumentů a morálky. Chyby, které děláme se neodpouští a drží se v nás jako výčitky, které nejde jen tak přestát. Nesuďte druhé, když nevíte, kolik představ ostatních nenaplnili a kolik chyb udělali. Možná neměli takové štěstí jako vy.

04.05.2020 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

... vnitřní boj, odhodlání, boj o život, utrpení, sny a touhy, odvaha, víra v lepší budoucnost
Baletku poznáte na první pohled. V tramvaji stojí zpříma, vypnutá hruď, nohy připravené se jen vyšvihnout na tyč a pohled, který by si každý z nás přál pochopit. Zdánlivý klid v jejích očích je o to větším vnitřním bojem, aby vytěsnila bolest, která jí provází v cestě za jejím jediným snem. Odhodlání, které bolí každý den. Smekám dámy před vámi a jen co to půjde, přijdu se na vás podívat, aby ta bolest měla aspoň trochu smysl.

04.05.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

... vztahy v rodině, domácí násilí, psychické týrání, dospívání, boj o život, smutek

Nejhorší forma hnusu je týrání dětí a to jakýmkoliv způsobem. Že dostanu pohlavek nebo seřváno, že mám shnilou svačinu už měsíc v tašce, ano, chápu. Že jdu za školu a dostanu zaracha na 14 dní a musím pořád luxovat, oukej, ječím u toho, ale radši držím pusu. Ale psychické týráním, které končí fyzickým útokem se nedá jen tak přestát. Snaha o to být lepší a přitom se nezavděčit s ničím, je obrovský boj, který nejde vyhrát. Přitom je problém v tyranovi, nikoli v dítěti. Má nad ním moc a proto si dovolí na slabší. Nepřehlížejte to, snažte se pomoc, tohle si opravdu nikdo nezaslouží.

27.04.2020 4 z 5