Cestovat nalehko

Sbírka povídek Tove Janssonové, která je známá hlavně jako autorka knížek o mumincích. Poté, co Tove Janssonová dokončila sérii knížek o mumincích, začala psát pro dospělé, především povídky, a psala je dalších třicet let. V povídkách Tove Janssonové najdeme témata, která ji celý život zajímala: ostrovy, moře, lodě, cestování. Přírodu. Samotu. Práci a lásku. Svobodu. A stále přítomné téma času. Chtěla být maximálně stručná a přesná. Jako kdyby na nějaké plané či útěšné psaní ani neměla čas, tak jsou její texty stručné, intenzívní. Snažila se, aby ani jediné slovo v textu nebylo zbytečné, hodně škrtala a krátila, každá její knížka pro dospělé byla tenčí než ta předchozí. Tento přístup se projevuje nejvíce v jejích mistrovských povídkách, které vyšly v mnoha povídkových souborech i výborech. Povídková sbírka Cestovat nalehko vychází v češtině jako první....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345236/cestovat-nalehko-2o9-345236.jpg 4.117
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Orsini

Resa med lätt bagage (1987)

Kniha Cestovat nalehko

pajaroh

Krátké povídky vyznačující se jednoduchou formou ale vážnějším poselstvím. Velmi se mi líbila úvodní Korespondence, stejně jako povídky odehrávající se ve Finsku. Jen mi to přijde - jako pokaždé u povídek - jako část násilně vystřižená z delšího děje/života.

Vivien-ravenhil

Tyto povídky o cestách jak do exotických zemích, tak o cestách životních nebo duševních lze charakterizovat slovy zvláštní, minimalistické, jedinečné, s neobvyklou atmosférou, která je v každé povídce jiná a přesto dohromady zapadají do osobitého stylu psaní autorky. Někdy není třeba vše složitě a do detailu vysvětlovat, někdy zkrátka stačí mlčet a prostě být. Ať už čte člověk jakýkoli příběh, nikdy netuší kam se bude ubírat, dialogy i děj jsou zkrátka nepředvídatelné a mnohdy překvapivé. Mnohdy končí pasáží, která znamená nový začátek, jindy za sebou zanechávají tajemné a nedovysvětlené poselství.

Tyet

Tove Janssonová patří mezi mé nejoblíbenější autory. Nejprve jsem díky svým dětem objevila její Muminy a až později jsem se stále silnějším okouzlením pronikala do její prózy. Její úsporný, strohý, dalo by se říct nemilosrdný styl je dokonalý díky hloubce citu, pronikavému úsudku a nekonvenčnímu myšlení, které jej prostupují. Její próza není pro každého, mnohým se může zdát nezáživná nebo dokonce ponurá. Mně ale hraje na tu správnou strunu v duši.
V povídkovém souboru Cestovat nalehko jsou kousky lepší i slabší a některé jsou vyloženě brilantní. Mě nejvíc potěšila povídka poslední - Skleník - o dvou starých mužích, povídka zároveň dojemná i vtipná, protože bez humoru neexistuje žádná skutečná hloubka.

Devil-Ivet
13.12.2018

Cestovat nalehko bylo ve velikém očekávání. Jako milovnice muminků a samozřejmě Tove Jansson samotné, jsem byla zvědavá, jaké jsou její povídky. Mile mě překvapily. Některé byly pravda zvláštní, ale ty další byly zase tak chytlavé, až jsem litovala, že rozečítám další. Doslov je také zajímavý.

magnolia
06.11.2017

Od Tove J. jsem četla Sochařovu dceru a Knihu léta, tak ji už trochu znám, nebo spíš nejsem tak překvapená. Povídky jsou takové její, zvláštní s obyčejnými nebo naopak neobvyklými situacemi a hrdiny zrovna tak. Někdy mě zaskočil závěr povídky nebo jsem se nějak minula s jejím poselstvím. Ale atmosféra tam byla vždy, ať už přátelská nebo hrozivá. V každé povídce se dalo najít něco zajímavého. Hezký je i doslov a záložka ke knize.