Kometa přehled

Kometa https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1532/bmid_kometa-FBT-1532.jpg 5 174 174

Mumini / Muminovci série

Podivné úkazy přesvědčí skřítky a zvířátka v muminím údolí, že jim hrozí nebezpečí. Muminek s Čenichem proto podniknou odvážnou výpravu. Cestou se k nim přidá Šňupálek, který první pojmenuje blížící se pohromu. Společně se pak vydají k hvězdárně v Opuštěných horách, aby vypátrali, zda skutečně může dojít ke srážce s kometou. Dozvědí se, že za několik dní má kometa dopadnout na jejich údolí a zničit široko daleko celý kraj. Nastane opravdu ohlášený konec světa? A co bude s muminí rodinou a jejími přáteli?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

Kometen kommer , 1946

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kometa. Přihlašte se a napište ho.

Mojepočteníčko
01.04.2024 4 z 5

,,Já vím. Všechno je tak těžké, když chceme věci vlastnit, nosit je s sebou a mít je. Já se na ně jenom dívám, a když jdu pryč, odnáším si je v hlavě. To mi dělá větší radost než tahat nějaká zavazadla."

Moje dětství...Knížky půjčovaný v knihovně a pohádka v televizi. Teď mám v ruce konečně svoji vlastní knížku a věřte mi, hřeje to :)

Absolutně jsem netušila, co všechno se dá zažít, když se rozhodnete navštívit observatoř, abyste se podívali na hvězdy.

Muminek s Čmuchálkem se plaví na voru právě tam, ale po cestě se jim přihodí spousta dalších věcí. Objeví se nové postavy, naváží nová přátelství, bojují a zachraňují, než se bezpečně dostanou zase zpátky domů.

O tom, že skutečné přátelství a zážitky vydají za víc než drahokamy ukryté po kapsách a všechny poklady světa.

A ani ten severský ráz tomu nechyběl (,,Tak a teď je asi na kaši!") :)

Líbilo a moc :)!

Varjohukka
16.03.2024 5 z 5

S dcerkou jsme četly a i poslouchaly několikrát v audioverzi namluvené Vladimírem Javorským. Mumínci jsou prostě srdcovka. Moc doporučujeme!

SBH
14.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Jednoznačná špička literatury pro děti, takový ten klenot, který pobaví malé posluchače i dospělé čtenáře. Ano, každý si z toho vezme něco trochu jiného, ale spokojení jsou všichni.
Kdybych měla knihu hodnotit měřítkem používaným na beletrii obecně, uspěla by ve všech parametrech. Za mě jednoznačně nejsilnější stránkou jsou postavy, na textu nevelkého rozsahu báječně charakterizované, svébytné, trojrozměrné a dýchající. Napadá mě srovnání s Medvídkem Pú a i v tomto ohledu dávám palec muminkům. Ne každý tvor byl milý a laskavý jako maminka nebo chytrý jako Ferka nebo přirozený vůdce jako Šňupálek, ale ani u těch méně kladných (chamtivého Čenicha či drbny a pesimistky ondatry) scházel podtón škodolibosti a jízlivosti, tak patrný u Milneho.
Děj? Napnutá jsem byla jako kšandy, jak srážka s kometou dopadne, zda muminek a jeho přátelé dorazí zpět do údolí, zda se stihnou všichni zachránit. Vzhledem k tomu, že autorčin svět koresponduje s mou vášní pro fantasy a surrealismus, vyloženě jsem si užívala pohádkové putování, kdy k observatoři putovala družina chvilku, ale zpátky se trmáceli přes vyschlé moře a tak podobně.
Popisy, dialogy, slovní zásoba, styl vyprávění, všechno hodnotím na výbornou.
Nejsilnějším dojmem z knihy je laskavost bez falešných či ironických podtónů. Scéna, kdy muminek koupí Ferce zrcátko a ona jemu medaili, mě dostala na kolena, způsob zaplacení nákupu rozesmál, a upřímně, kdo z nás podobně absurdně nejméně jednou za život neuvažoval?
Hodnotím rozhodně pěti hvězdičkami (víc dát nemůžu, bohužel) a vřele doporučuji.

Černá smečka, Budu ti nablízku a další knižní novinky (48. týden)

26.11.2023

Kniha Kometa v seznamech