Ulala Ulala komentáře u knih

Údolí stínu Údolí stínu Peter Tremayne (p)

Nelze než souhlasit s předchozími komentáři. Nemám co dodat a tak pouze zopakuji. Autor = skvělý vyprávěč, velmi dobrý znalec historie. Příběh = zajímavý, vtahující do děje a poučný pro ty, kteří se poučit chtějí.

30.05.2018 5 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Zajímavé téma, osobitě pojaté postavy. Autor velmi decentně popisuje zákulisí konklave. Intriky, pošetilost mocných, víra ve správnou volbu a zejména velmi dobře vykreslené vnitřní rozpory hlavního protagonisty příběhu. Doporučuji k přečtení.

27.05.2018 4 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Zajímavé a docela mně potěšila úroveň a styl autora. Zklamání se nekonalo. Rakousko-Uhersko je období, které je notoricky známé z péra různých autorů, ale neuškodí se podívat na toto období i z jiného hlediska a to z pohledu tak trochu jiného detektiva, jak sám Elias Sattler říká. Těším se na pokračování, které autor avizoval v doslovu.

20.05.2018 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Wow, tak tohle byl nářez. Knihu jsem přečetla za dva a půl dne i když má více jak 500 stran. Krásné prostředí, zajímavý příběh trochu naředěný legendami a mýty a úžasně představené postavy. Prostě thriller jak má být. Jsem ráda, že jsem navštívila Shetlandské ostrovy.

13.05.2018 5 z 5

Píseň plačky Píseň plačky Wolf Serno

Skvělé ukončení série. Po pravdě jsem byla zvědavá, jak to všechno skončí a konec nezklamal. Zajímavé byly pasáže o studiu mediciny a lékařské praxe v té době. Detektivní zápletka byla tentokrát "upozaděná", přesto byl to zajímavý příběh.

05.05.2018 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

OK. Pokračuji v čtení. Jsem zvědavá zda Erika svoji žádost o přeložení myslela vážně.

01.05.2018 4 z 5

V mrazivých časech V mrazivých časech Fred Vargas (p)

V poslední době mám štěstí na autory a jejich dobré náměty. Mezi ně patří i Frédérique Audouin-Rouzeauová, která své náměty čerpá z historie. Musím podotknout, že velmi věrohodně přenáší historii do současného světa, asi to bude tím, že je vystudovanou historičkou. Případy jejího geniálně uvažujícího komisaře Adamsberga a majora Danglarda s neuvěřitelnou pamětí, stojí za přečtení. Současný příběh, historický podtext, trochu ironie a specifického humoru, francouzské město versus francouzský venkov a k tomu trocha mrazu z Islandu - no prostě neodolatelné.

29.04.2018 4 z 5

Ďáblův spár Ďáblův spár Lara Dearman

Na prvotinu výborné. Kniha se čte sama. Několik linií, které vedou k rozuzlení příběhu a vysvětlení historie postav je propracováno dokonale. Budu se těšit na další tajemství Jenny Doreyové a další popis Normanských ostrovů, které jsou drsné ale krásné.

22.04.2018 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Skvělá kniha pro odlehčení. Určitě budu pokračovat v této sérií.

19.04.2018 5 z 5

Světelný klam Světelný klam Louise Penny

Právě jsem se vrátila z Three Pines a na otázku, kterou autorka napsala na konci knihy, mohu odpovědět pouze ANO, kniha se mi velmi líbila a nemohu se dočkat pokračováni. V bistru, vyšetřovací kanceláři zřízené na starém nádraží a na procházkách vesnicí jsem strávila krátkou dobu, protože příběh mně vtáhl celou a knihu jsem měla přečtenou za pár dnů. Autorka na pozadí vraždy skvěle popisuje vztahy jednotlivých zúčastněných, některé byly vyřešené a za nimi postavená tečka, některé však zůstaly otevřené a snad se jejich vyřešení dočkáme v příštím díle. Náznakem může být návrat Rózy, na kterou Ruth na jaře celou dobu čekala. Omlouvám se těm, kteří neznají celou sérii a historii jednotlivých postav, popisování příběhu by zabralo moc místa, proto jsem vyjádřila pouze svůj pocit po přečtení knihy.

08.04.2018 5 z 5

Souboj kouzelníků Souboj kouzelníků Christian Jacq

Poslední pátrání prince Setny není ani tak pátráním, ale bojem se zlem, které ohrožuje starý Egypt. Krásná pověst zakončená vítězstvím dobra a lásky. Zní to možná trochu ironicky, ale nemyslím to tak. Celá série je neuvěřitelně čtivá, napsaná se znalostí prostředí a s odkazy na historické informace. Vřele doporučuji těm, kdo se rádi vracejí do daleké minulosti a chtějí si připomenou dobu faraónů a říše, která se potýkala nejen s bojem s nepřítelem, ale i s bojem se zlem v podobě kouzelníků, kteří chtěli nastolit vládu temnoty.

31.03.2018 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Autorův styl mně baví. Zápletka skvělá. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová zajímavá. Co víc říct. Kniha mně bavila a určitě budu pokračovat v čtení této série.

31.03.2018 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Zajímavý začátek, strhující závěr. Mezi tím ne špatná detektivka. Trochu si nevím rady s hlavními aktéry. Vše se točí kolem Wolfa, ale je tím hlavním on? Anebo je to Baxterová s Edmundsem, který se na konci „vytratí“ z příběhu do své minulé kariéry. Na chvíli se mezi hlavní postavy probojuje i rozporuplná bývalá Wolfova manželka, ale vypadá to, že je pouze výplní příběhu – ač neuvěřitelně přehnanou. Na chvíli kladnou, na chvíli zápornou, jako by nevěděla, co má dělat. Nemohu říct, že se mi detektivka nelíbila, trochu roztěkaná, trochu neuvěřitelná, trochu rozporuplná, ale dávám autorovi ještě jednu šanci a přečtu si pokračování. Za prvotinu dávám lepší tři hvězdičky.

20.03.2018 3 z 5

Krvavé sestry Krvavé sestry Graham Masterton

Graham Masterson v sobě nezapře hororového autora. Prvky hororu se prolínají celou jeho sérií o komisařce Katie Maguirové a to ji přidává tu špetku napětí navrch, která z jeho knih dělá ještě zajímavější detektivní příběhy. I tento díl je velmi dobrý, čtivý, sice občas neuvěřitelný, ale člověk se u něho nenudí, a i když zná vraha, netrpělivě očekává, jak to skončí. Samozřejmě i tento díl autor uzavírá náznakem pokračování. Budu se těšit.

04.03.2018 4 z 5

Bretaňský příliv Bretaňský příliv Jean-Luc Bannalec (p)

(SPOILER) Nádherný popis přírody, trochu méně jídla ale za to tři vraždy. Přeháním a dělám si legraci. Připadá mi, že příběhy Jeana-Luca Bannaleca jsou čím dále lepší. Drsná krása Bretaně, zejména tentokrát ostrovů, na kterých se příběh odehrává. Pověsti, které se k historii ostrovů vážou. Na tomto pozadí tři vraždy a když čtenář již zná postupy komisaře Dupina a jeho kolegů, může si při čtení pouze užívat smyčky, která se postupně zatahuje kolem pachatele a soustředit se popisy, které se týkají jak historie, tak i současnosti Bretaně, ve kterých autor vyniká. Pro mě skvělá kniha a jelikož je konec neuzavřený, předpokládám, že se mohu těšit na pokračování, ve kterém se objeví ztracený zlatý kříž.

17.02.2018 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Smekám před stylem autorky. Bravurně spojila minulost a současnost a je více než zřetelné, že i pro ní je tato kniha v mnoha ohledech výjimečná (slova autorky v úvodu). Citlivě propojené linie příběhů nás zavádějí jak do Quebecu tak do starého známého Three Pines a opět ukazuje krásu přírody a náklonnost k zemi ve které má svůj domov. Příběh sice staví na mrtvých, ale je o životě, ve kterém (a opět budu citovat autorku) bychom měli minulost respektovat, ale zároveň ji nechat odejít.

29.01.2018 5 z 5

Číňan nikdy nelže Číňan nikdy nelže Frédéric Lenormand

První přečtenou knihu Frédérica Lenormanda o Soudci Ti, jsem hodnotila hodně kriticky. Nelíbil se mi styl, srovnávala jsem s originálem Van Gulika a to srovnání nebylo lichotivé. Asi postupem času, obroušením hran autorova stylu psaní a asi také tím, že už jsem dlouho originál soudce Ti neměla v ruce (nečetla jsem), musím hodnocení pro sebe samou změnit. Není to takové hrozné jak se mi zdálo. Je to pouze jiné. Příběhy jsou, v rámci možností, zajímavé. Styl života soudce Ti trochu odlišný od původního autora, je zde méně popisů vztahů s jeho pomocníky a sám soudce Ti mi připadá takový jednodušší a prvoplánový. To vše ale v příbězích Lenormandových není na škodu. Opět mám přečtené skoro všechny dostupné jeho knihy o soudci Ti a budu se těšít na další, které se mi dostanou do ruky.

14.01.2018 3 z 5

Loutkářova hra Loutkářova hra Wolf Serno

Pořád tomu něco chybí. Alespoň takový mám pocit. Některé pasáže mi připadaly hodně zdlouhavé, jako by se autor snažil co nejvíc přiblížit historickým faktům, některé "přitažené za vlasy". Avšak pokračování mně láká, tak se budu těšit na další díl.

07.01.2018 4 z 5

Loutkář Loutkář Wolf Serno

Příjemný, odpočinkový román s detektivní zápletkou. Určitě si přečtu další pokračování, ale nemohu říct, že jsem knihu zhltla. Je postavena na dialogu s loutkami, který mistrně upozorňuje na problém rozdvojení osobnosti pachatele vražd, ale něco mi v ní chybělo.

31.12.2017 4 z 5

Vešla do moře Vešla do moře Mark Douglas-Home

Nevím zda se knihu dá nazvat klasickou detektivkou. Je to příběh dívky, jejíž osud se prolnul s osudem oceanografa Cala McGilla, kterého dívka požádá o pomoc při vyřešení záhady smrti její matky. Detektivní zápletka se odvíjí zejména na konci příběhu. Styl, jakým je kniha napsaná, je mi velmi sympatický a proto se bud těšit na pokračování.

23.12.2017 4 z 5