Ulala Ulala komentáře u knih

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Je zajímavé, jak se autorova tvorba vyvíjí, V jednotlivých sériích mi to případá různé. U trilogie z ostrova Levis mě nejvíce oslovila první kniha. U čínských thrihllerů mi připadá, že je to ob knihu, jedná lepší, jedna horší a u akt Enzo mi připadá každá další kniha lépe propracovaná. Barvitě popsané prostředí tvoří základ zápletce, která ve svých kořenech míří do Polska v době druhé světové války. Vše doplňuje osobní život Enza s jeho zápletkami i když tentokrát bez účasti dcer a ostatních přátel. Těším se na další pokračování.

10.12.2017 5 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Christian Jacq

Komentář začnu otázkou: Proč ne? Příjemná povídka, rychle přečtená a obsah doplňuje moje chabé znalosti starověkého Egypta. Souhlasím s názorem, že by jedna nebo dvě knihy stačily, ale ráda si přečtu i čtvrté pokračování. Spojení "starých pověstí Egypských" a detektivního pátrání je zajímavá kombinace, a ....a zde přichází ta otázka....proč ne? Je to něco jiného, je to příjemné, je to zajímavé a určitě to stojí za přečtení.

21.10.2017 4 z 5

Katova dcera a hra se smrtí Katova dcera a hra se smrtí Oliver Pötzsch

Kronika rodu kata Kuisla pokračuje dalším příběhem, který mohu jen doporučit. Oddechové čtení, plné napětí a s řadou historických faktů i pověstí. Ukázka života vyšší třídy i obyčejných lidí na pozadí problémů, které jsou aktuální ještě i dnes. Jsem ráda, že jsem tuto sérií objevila a budu očekávat další díl,

15.10.2017 5 z 5

Mořský detektiv Mořský detektiv Mark Douglas-Home

Tři životy, tři osudy, tři tragédie, které se propojily docela zajímavým způsobem. Celou dobu čtení knihy jsem zjišťovala, že toto propojení autor zvládá bravurně. Všechny tři příběhy by se daly zpracovat do samostatných celků, viditelně však autor měl jiný záměr. Dle mého názoru se ho zhostil docela bravurně. Některé sekvence mi připomínaly jiné příběhy jiných autorů, ale podobnost mohla být zcela náhodná. Nové prostředí předeslané již názvem knihy je pro mě lákadlem k přečtení dalšího pokračování, které v letošním roce již vychází. Docela se těším.

08.10.2017 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Zdálo se mi, že poslední díl měl trochu menší náboj. Neubralo to však celé trilogii na "přitažlivosti". Určitě si přečtu i jiné knihy autora.

01.10.2017 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Tentokrát si komentář odpustím. Vše bylo řečeno v předchozích. Skvělá kniha.

24.09.2017 5 z 5

Jerúldelger Jerúldelger Ian Manook (p)

Drsná příroda, drsní lidé, boj o moc, korupce a zneužívání moci. To vše na pozadí vypjatých čínsko-mongolských vztahů. Příběh, který zaujme, a to ještě s přidanou hodnotou. Autor totiž poodhaluje historii a zvyky nám málo známé mongolské kultury. Zajímavě napsaná kniha, s každým dalším přečteným odstavcem se mí líbila více. Na poprvé jsem příběh „zhltla“ bez vychutnání si celku. Druhé čtení mi poodhalilo tu „přidanou“ hodnotu.

19.09.2017 5 z 5

Kruté časy Kruté časy Ian Manook (p)

Knihu jsem přečetla jedním dechem a musím se přiznat, že dostala přednost před práci na zahradě, kterou jsem měla naplánovanou v době dovolené. Měla bych říct…hanba, ale stálo to za to. První díl mně hodně zaujal a jak jsem zjistila, že vyjde další pokračování, neváhala jsem se zakoupením. Myslím, že jsem udělala dobře, protože je to kniha, ke které se ráda vrátím. Mongolsko je země, kterou většina z nás nezná. Přiblížení jejich kultury nás obohatí. Zajímavé zvyky, krásná příroda, historie i současnost a na pozadí toho všeho zápletka, která by mohla být i uvěřitelná. V tomto díle se autor přesouvá i do Francie. Co víc si přát. Kdyby vyšel nový díl, určitě neujde mé pozornosti, i když komisař Jerúlderger byl odvolán. Doufám, že autor neskončil tímto druhým dílem.

18.08.2017 5 z 5

Ebenová loutna Ebenová loutna Panagiotis Agapitos

Velmi propracované, zajímavé = slova, která mně napadla po přečtení knihy. Docela se mi kniha líbila. Je vidět, že autor vychází ze svých znalostí Byzantské říše a rozpracovává detektivní příběh na pozadí historických událostí. Zdá se mi však, že ve snaze přiblížit reálnou situaci tehdejší doby, rozpracoval přespříliš témat, z nichž některá dokončil jen v náznacích. Snad to byl pouze záměr a další pokračování volné trilogie vyjasní situaci. Těm, kteří se chystají číst tuto knihu, vřele doporučuji, ale nejdřív se seznamte s doslovem a vysvětlivkami. Kdo nezná historií Byzantské říše, bude v pojmech a funkcích hlavních postav, ztracen. Další pokračování si určitě nenechám ujít i když Robert van Gulik to není.

13.08.2017 4 z 5

Dívka o půlnoci Dívka o půlnoci Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda mně mile překvapila. Začátek knihy byl pro mě trochu zmatený, výčet informací, na které jsem si neuměla udělat názor. Neuměla jsem si představit další pokračování knihy, a protože nerada v příbězích předbíhám, to znamená nečtu závěr, netušila jsem, co přijde. Překvapení nastalo, až jsem se při čtení dostala do doby blízké dnešní. Autorka začala rozvíjet nastíněná fakta, a to způsobem čtivým, zajímavým a realistickým. Myslím, že po zásluze dávám pět hvězdiček a další pokračování mně určitě bude zajímat.

04.08.2017 5 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Myslím, že budu pokračovat ve čtení této série. Čtivé, druhé pokračování napínavější než první. Sexuální scény jsem vypustila, nejsou podstatné a kromě toho jsou tak trochu mimo mísu, ale autor si to asi nemyslí. Téma zneužívání mladistvých je neustálé velmi aktuální a v tomto příběhu nabývá dalšího rozměru. Příběh si zaslouží 5 hvězdiček a těším se na další knihu.

11.07.2017 5 z 5

Prokletý hrob Prokletý hrob Christian Jacq

Krásná povídka a dovolím si s některými názory na knihu nesouhlasit. Staré pověsti české známe asi všichni a proč se proto nepoučit od znalce Egypta o pověstech, které se možná skrývaly za zdmi pyramid. Láska, boj se zlem a s démony, lidé toužící po moci...to vše jsou znaky pověstí, které mohly být alespoň v náznacích někde zaznamenány pro další generace poddaných. Měla bych ještě říct, že jako ve většině pověstí vše dobře skončilo, ale to nevím a proto už vytahuji další pokračování.

06.07.2017 4 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Autor bravurně uchopil téma "největší vyzvědačky" světa, kterou odsoudili pravděpodobně za nic. Pohledem samotné Maty Hari a pak jejího advokáta odhaluje stěžejní momenty jejího života, jejího odsouzení a pak i popravy. Stručný, podložený fakty příběh je napsaný velmi citlivě a samozřejmě čtivě. Je vidět, že Paulo Coelho příběh chtěl napsat a zhostil se toho velmi dobře.

05.07.2017 4 z 5

Sběratel dýmek Sběratel dýmek Katja Kettu

Úžasné, dlouho jsem nečetla tak propracované povídky. Provázanost jednotlivých postav mně uchvátila. Jazyk jak hovorový, tak přísně naturalistický byl velkým plusem. Pochvalu musím vyslovit za překlad z finštiny.

24.06.2017 4 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

„Minulost člověka najde, vždycky ho dožene. Proto je v životě důležité uvědomovat si svoje přítomné skutky, protože z přítomnosti se stane minulost a ta pak bobtná. Vstane a začne člověka pronásledovat. A najde ho.“ Jedny z posledních slov knihy vystihují silný příběh popsaný na jejich stránkách. Příběh jednoho z přátel inspektora Gamache. Příběh, kterého podstatou je lež, chamtivost a zlo. Přesto je napsaný tak, že do konce člověk nevěří, že Olivier se něčeho takového mohl dopustit. Opět autorka na pozadí vraždy poodhaluje soukromí starousedlíků vesničky Three Pines a přináší jiné, odvíjející se od nových postav. Opět příjemný zážitek ze čtení a opět pět hvězdiček a čekání na další díl.

08.05.2017 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Jednotlivé série příběhů autora nelze srovnávat. Trilogie z ostrova Levis je bezkonkurenční. Čínské thrillery s doktorkou Margaret a čínským detektivem Li poodhalují politické i lidské „zákoutí“ Číny. Akta Enzo jsou příběhem jedné rodiny, kde hlava rodiny, bývalý patolog Macleod se pustil do řešení nevyřešených vražd. Teď nevím, zda prvoplánovým měl být příběh rodiny nebo řešení vražd. Oboje autor prolíná v jeden celek, a to celek velmi čtivý. Osudy členů rodiny jsou předzvěstí dalších dílů. Nemluvě o tom, že několik vražd je nutné ještě dořešit. Určitě si nenechám ujít další pokračování.

02.05.2017 4 z 5

Vražda na Den matek Vražda na Den matek Lee Harris (p)

Knihy Lee Harrisové ze série Případů bývalé jeptišky si kupuji ve výprodeji, vždy na nějakou narazím. Knihy patří mezi ty správné oddechovky, nic zvlášť náročného, ale mám je docela ráda. Autorka je dobrá vypravěčka a v této sérií líčí soukromý život bývalé jeptišky, která kromě své práce, rodinného života a výchovy dítěte ráda luští záhady spojené s neobvyklými případy vražd, které se kolem ní vyskytnout. Mimo to přibližuje život v klášteře, ve které Chris nějakou dobu žila. Kromě zápletky nic komplikovaného, nic drastického, prostě jak píše Kika 13 - pěkně psaná knížka.

24.04.2017 5 z 5

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

K předchozím dvěma komentářům nemám co dodat. Vystihují vše co kniha představuje. I já jsem si ji užila, nemluvě o spoustě informací o jazzových nahrávkách, autorech, interpretech, které jsem zatím ještě nevstřebala. Vřele doporučuji.

27.03.2017 5 z 5

Bretaňská pýcha Bretaňská pýcha Jean-Luc Bannalec (p)

Pět let na pobřeží Atlantského oceánu je dlouhá doba a Bretaň je nejen drsná ale patrně i krásná a příběhy komisaře Dupina za těch pět let jeho působení v Bretani jsou právě o tom. O drsném životě na krásném pobřeží, o lidech, jejich vztazích a jejich práci. Tentokrát se autor zaměřuje na pěstování ústřic a obchod s nimi. Řešení případů vražd a dalších zločinů se střídá s nádherným popisem krajiny, srozumitelným výkladem o pěstováním ústřic a popisem dobrého jídla. Právě proto se mi tyto příběhy líbí. Závěrečná oslava v příběhu odhaluje možné bretaňské kořeny komisaře Dupina, že by návnada na další příběh? Dávám pět hvězdiček. Na konec musím pochválit i krásnou češtinu překladatele.

22.03.2017 5 z 5

Záhada mrtvých nohou Záhada mrtvých nohou Fred Vargas (p)

Kultivovaný jazyk, zajímavý příběh, zápletka až ze záhrobí. Po nalezení 17 uřezaných končetin jsem se nestačila divit, jak se příběh začal odvíjet. V jedné chvíli jsem si říkala: co sis to pořídila za knihu, to je přece fikce, to nemá s detektivkou nic společného. Tento názor však trval krátce. Po pár dalších kapitolách jsem zjistila, že je to příběh, který skvěle využívá historické pověsti. Možná vyšetřovací metody nesplňuji parametry současného vyšetřování ale neotřelý postup kapitána Adamsberga, majora Danglarda a jejich kolegů má něco do sebe. Je to něco jiného a velmi pravděpodobně si přečtu i autorčiny další knihy.

05.03.2017 4 z 5