Černé světlo

Enzo Macleod, Skot vyučující biologii na univerzitě v Toulouse na jihozápadě Francie, se rozhodl, že s využitím svých znalostí vyřeší sedm nechvalně proslulých vražd popsaných v knize odložených případů pařížského novináře Rogera Raffina. Enzo už dokázal rozlousknout první dva zločiny, ale na třetí případ teď nemá ani pomyšlení. Právě mu diagnostikovali rakovinu, a navíc se objevil někdo, kdo má v plánu zničit jeho pověst i vztahy. Souvisí nějak Enzovy osobní strasti s šestnáct let starou brutální vraždou mladého prostituta v pařížském bytě? Dokáže najít alespoň nějaké zbytky důkazů — a zůstane naživu dost dlouho na to, aby dopadl vraha?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326088/big_cerne-svetlo-hJz-326088.jpg 4.1435

Akta Enzo 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Blacklight Blue, 2008

Kniha Černé světlo

evismaior

(+ SPOILER) 75% - Enzovi se někdo pokouší zlikvidovat celý život, a to docela drsným způsobem a i prostřednictvím tragédií nachystaným jeho blízkým, zejména dceři z prvního vztahu Kristy. Dokonce na něj někdo rafinovaným způsobem nastraží vraždu ženy, s níž se scházel. Jenže právě tehdy se vrah "prozradí", protože modus operandi se shoduje s jednou z nevyřešených vražd z Raffinovy knihy. A rozezlený Enzo se vydá po jeho stopě jako pes...
Třetí pokračování Enzo série je zatím nejlepší. Nikde nedrhne, čtení pěkně odsýpá a nevadí ani odskoky do příběhu samotného vraha, který byl kdysi jako batole unesen z hotelu u moře svým rodičům. Obě dějové linky se pak i velmi čtivě propojují. A přibyla i tajemná postava Anny, u níž Enzo nalezne nejdřív útěchu a pak i úkryt pro rodinu, jenže ani tady nic není tak, jak se zdá.
Co mi ale nesedělo, bylo to, jak May čtenáři poněkud školometsky předhazuje jednotlivá vodítka takovým způsobem, že si člověk hned řekne "aha, tak ono to bude takhle", načež po přečtení dalších X stran slavnostně zjistí, že to tak "nečekaně" doopravdy je. Kniha je tak jen jakýmsi čekáním na to, než postavám dojde to, co čtenáři došlo už dávno. Nehledě na ten překombinovaný konec a drama odehrávající se v noci na mrazu na opuštěné horní stanici lanovky, kdy se Enzo chová jako blázen a celé to působí stylem "co to sakra má být". A pak je tu samozřejmě ta Enzova genialita, která nás provází od prvního dílu - zde mi třeba nejde na mysl, že vážně musel přijít až po dlouhých letech Enzo a vysvětlit "neschopné" francouzské policii, že ty rozsypané léky na alergii fakt nebyly na místě činu jen tak náhodou a že na oblečení oběti může být DNA vraha (upřímně pochybuji, že by tam minimálně nějaké vrahovy vlasy nenašli už při prvotním ohledání, byť tehdy ještě analýza DNA neexistovala). Zkrátka je to tak nějak všechno uměle nachystané na to, aby mohl Enzo zase zářit, zatímco bude interesantně pohazovat svým prošedivělým ohonem vlasů:-)

Marcik7

Knihy pana Maye se mi líbí, ať už jsou z řady Akta Enzo nebo jiné. Enzo je zajímavá postava, přitažlivá, rozporuplná, budu určitě pokračovat ve čtení dalších dílů.

Standa24

Zatím nejnapínavější díl série, kniha má spád o začátku až do konce. Příběh nás tentokrát zavede nejen na různá místa ve Francii, ale i do Katalánska a Anglie. Není nouze o překvapení a zvraty. A o Enzovy pletky s krásnými ženami :) Brzy se pustím do dalšího dílu.

Bedřich63

Pro mě zatím nejlepší díl z této série, kterou čtu postupně, jak se sluší a patří.
Zápletka zajímavá, napětí nechybí a Enzo je opět skoro super dokonalý. Celá rodina se podílí na vyšetřování a tak nějak se všichni navzájem sbližují prožitými událostmi. Skoro by se mělo říct, že v dalších dílech už to bude jen o tom jednom: Nic nás nerozdělí.
Autor ale vždy dovede překvapit a tak se těším na další díly. Uvidím, jaká překvapení zase přinesou.

šipek

Poutavá série detektivek od mistra pera mého oblíbeného autora. Jen upozorňuji, kdo má zájem číst celou tuto sérii je dobré přečíst postupně. Každá knihy je jednotlivý případ, ale celým dějem této série se prolíná život Enza Macleoda.

pablito
04.12.2021

Začal jsem třetím dílem, protože první dva neměly nejlepší hodnocení. Ale asi se k nim vrátím, protože se mi knížka moc líbila. Dějem i jazykem. Vyhovovalo i přehledné množství postav a užitečná redundance, protože u zábavné literatury nejsem nejpečlivější čtenář a v některých komplikovaných dílech se pak ztrácím :)

EvikU.
24.11.2021

Třetí díl za mnou a moc se mi líbil. Mám tuto sérii ráda. Čte se mi sama, Enzo je sympaťák i když trochu komplikovaný. Velmi napínavý, dějově pestrý, má to šťávu. Já jsem spokojená. Doporučuji.

zdenek118
17.11.2021

Třetí díl této série, kde se Enzo Mecleod snaží objasnit několik let starou vraždu mladého prostituta a při tom přichází na další vraždy, které by mohly souviset s tou původní. Dobře sestavený zajímavý napínavý děj, při kterém jde Enzovi a jeho rodinným příslušníkům a známým mnohdy až o život, musí zaujmout téměř každého čtenáře a zaujal i mě. Opět si nemohu ale odpustit připomínku, že závěr této knihy je až příliš dramatický a s otevřeným koncem, který nutí čtenáře k přečtení dalších dílů série. Moje hodnocení je tentokrát 4*