Černé světlo

kniha od:

Černé světlo https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326088/bmid_cerne-svetlo-hJz-326088.jpg 4.1 516

Akta Enzo série

< 3. díl >

Enzo Macleod, Skot vyučující biologii na univerzitě v Toulouse na jihozápadě Francie, se rozhodl, že s využitím svých znalostí vyřeší sedm nechvalně proslulých vražd popsaných v knize odložených případů pařížského novináře Rogera Raffina. Enzo už dokázal rozlousknout první dva zločiny, ale na třetí případ teď nemá ani pomyšlení. Právě mu diagnostikovali rakovinu, a navíc se objevil někdo, kdo má v plánu zničit jeho pověst i vztahy. Souvisí nějak Enzovy osobní strasti s šestnáct let starou brutální vraždou mladého prostituta v pařížském bytě? Dokáže najít alespoň nějaké zbytky důkazů — a zůstane naživu dost dlouho na to, aby dopadl vraha?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host
Originální název:

Blacklight Blue , 2008


více info...

Komentáře (131)

Komentáře 131 Recenze 2

TomHr
TomHr
17.11.2023 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, má spád a promyšlený děj, nechybí humor a napětí. V hlavní roli Enzo MacLeod, sympatický i přes své chyby a libůstky. Nicméně některé věci zůstávají nedovysvětleny – knížku nutno brát jako další z díl (výtečné!) série.

Rowana
Rowana
20.09.2023 4 z 5

Po ne úplně velkém nadšení z druhého dílu, se mi tento případ zase docela líbil, asi jako ten první, možná i o něco víc. Poslouchala jsem jako audioknihu, kterou mohu určitě doporučit. Enzo začíná být trošičku nesmrtelný, ale nijak zvlášť mi to tu nevadilo a příběhu na spádu to také neubralo.


Čand@
Čand@
05.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Tak vám neviem. Aby po Enzovi išli nie jeden, ale dokonca dvaja nájomní vrahovia a ani jednému sa nepodarí ho dostať, to asi nebude tak celkom ok. Asi by sa mali zamyslieť nad svojimi vražednými schopnosťami. Príležitostí bolo až-až. Čo o to, napínavé to bolo dosť, preto odo mňa tri hviezdičky. Ale príde mi, či to ten môj obľúbený Peter tentokrát s tou nedotknuteľnosťou hlavného hrdinu trošku neprehnal. Veru váham, či čítať/počúvať ďaľšie diely tejto série.

Mája777
Mája777
20.07.2023 5 z 5

Tenhle díl se mi opravdu líbil. Skvěle vystavěná zápletka bez hluchých míst. Četlo se úžasně, takže jdu určitě do dalších.
(20. 7. 23 - 17 129 - 47)

vladka16
vladka16
31.05.2023 5 z 5

Toto už nebyla náhoda, spisovatele i knihu jsem si cíleně našla a opět se mi to líbilo. Asi nezůstane jen u těchto dvou, které jsem od něj četla.

Luigi1
Luigi1
20.05.2023 4 z 5

Začátek vynikající a zápletka sama o sobě výborná

VendulaB
VendulaB
30.03.2023 5 z 5

Jednoznačně zatím nejlepší díl série, velmi silný úvod. Stále to není tak dobré, jako čínská série, ale tentokrát jsem si četbu vážně užila.

antuka
antuka
23.02.2023 2 z 5

S touhle sérií by to šlo od desíti k pěti, nebýt toho, že první díl byl teda absolutně nejhorší. Tady není ani takový problém v tom, že by to bylo tak přitažené za vlasy, jako to, že prostě od 30 stránky tak nějak tušíte, jak se bude příběh vyvíjet, včetně nečekaného zvratu. Taky mě dost štvalo, že autor nejdřív potřebuje, aby byl Enzo geniální mezi samými idioty a pak proto, aby nám mohl naservírovat zvrat v hollywoodských kulisách, se sám musí chovat jako naprostý idiot.

Pavouček2
Pavouček2
06.12.2022 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a oproti předešlému dílu, tenhle mě bavil od začátku do konce :)

Chesterton
Chesterton
11.11.2022 4 z 5

[audiokniha]
Dokonale temné entrée ve shodě s názvem. Slušná zápletka s reálným podkladem - jak snadno vznikne psychopat v nezdravé rodině, kde emoce vítězí na rozumem?
Jako bonus dokonale vylíčené prostředí či dějinné souvislosti, to je u autora samozřejmostí.
Hodně mě, jako vždy, štvaly Mcleodovy rodinné a milostné peripetie (podepisuji eliška8413). Ale bavilo mě to i přesto, že mohu podepsat i komentář evismaior!! A hollywoodský konec zcela zbytečný :o(
Davida Matáska je radost poslouchat ⭐
4/4

Mayaotzin
Mayaotzin
27.10.2022 5 z 5

Třetí a zatím nejlepší "enzovka". Ale teda ten Bright byl snad všude, byl to skoro superhrdina :-D

Sarq
Sarq
12.08.2022 4 z 5

Po prvních dvou, neslaných, nemastných, knihách ze série Akta Enzo je tato třetí velmi chutná a šťavnatá.

evismaior
evismaior
02.05.2022 4 z 5

(SPOILER) 75% - Enzovi se někdo pokouší zlikvidovat celý život, a to docela drsným způsobem a i prostřednictvím tragédií nachystaným jeho blízkým, zejména dceři z prvního vztahu Kristy. Dokonce na něj někdo rafinovaným způsobem nastraží vraždu ženy, s níž se scházel. Jenže právě tehdy se vrah "prozradí", protože modus operandi se shoduje s jednou z nevyřešených vražd z Raffinovy knihy. A rozezlený Enzo se vydá po jeho stopě jako pes...
Třetí pokračování Enzo série je zatím nejlepší. Nikde nedrhne, čtení pěkně odsýpá a nevadí ani odskoky do příběhu samotného vraha, který byl kdysi jako batole unesen z hotelu u moře svým rodičům. Obě dějové linky se pak i velmi čtivě propojují. A přibyla i tajemná postava Anny, u níž Enzo nalezne nejdřív útěchu a pak i úkryt pro rodinu, jenže ani tady nic není tak, jak se zdá.
Co mi ale nesedělo, bylo to, jak May čtenáři poněkud školometsky předhazuje jednotlivá vodítka takovým způsobem, že si člověk hned řekne "aha, tak ono to bude takhle", načež po přečtení dalších X stran slavnostně zjistí, že to tak "nečekaně" doopravdy je. Kniha je tak jen jakýmsi čekáním na to, než postavám dojde to, co čtenáři došlo už dávno. Nehledě na ten překombinovaný konec a drama odehrávající se v noci na mrazu na opuštěné horní stanici lanovky, kdy se Enzo chová jako blázen a celé to působí stylem "co to sakra má být". A pak je tu samozřejmě ta Enzova genialita, která nás provází od prvního dílu - zde mi třeba nejde na mysl, že vážně musel přijít až po dlouhých letech Enzo a vysvětlit "neschopné" francouzské policii, že ty rozsypané léky na alergii fakt nebyly na místě činu jen tak náhodou a že na oblečení oběti může být DNA vraha (upřímně pochybuji, že by tam minimálně nějaké vrahovy vlasy nenašli už při prvotním ohledání, byť tehdy ještě analýza DNA neexistovala). Zkrátka je to tak nějak všechno uměle nachystané na to, aby mohl Enzo zase zářit, zatímco bude interesantně pohazovat svým prošedivělým ohonem vlasů:-)

Marcik7
Marcik7
09.04.2022 5 z 5

Knihy pana Maye se mi líbí, ať už jsou z řady Akta Enzo nebo jiné. Enzo je zajímavá postava, přitažlivá, rozporuplná, budu určitě pokračovat ve čtení dalších dílů.

Standa24
Standa24
31.03.2022 5 z 5

Zatím nejnapínavější díl série, kniha má spád o začátku až do konce. Příběh nás tentokrát zavede nejen na různá místa ve Francii, ale i do Katalánska a Anglie. Není nouze o překvapení a zvraty. A o Enzovy pletky s krásnými ženami :) Brzy se pustím do dalšího dílu.

Bedřich63
Bedřich63
29.03.2022 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl z této série, kterou čtu postupně, jak se sluší a patří.
Zápletka zajímavá, napětí nechybí a Enzo je opět skoro super dokonalý. Celá rodina se podílí na vyšetřování a tak nějak se všichni navzájem sbližují prožitými událostmi. Skoro by se mělo říct, že v dalších dílech už to bude jen o tom jednom: Nic nás nerozdělí.
Autor ale vždy dovede překvapit a tak se těším na další díly. Uvidím, jaká překvapení zase přinesou.

šipek
šipek
11.02.2022 5 z 5

Poutavá série detektivek od mistra pera mého oblíbeného autora. Jen upozorňuji, kdo má zájem číst celou tuto sérii je dobré přečíst postupně. Každá knihy je jednotlivý případ, ale celým dějem této série se prolíná život Enza Macleoda.

pablito
pablito
04.12.2021 5 z 5

Začal jsem třetím dílem, protože první dva neměly nejlepší hodnocení. Ale asi se k nim vrátím, protože se mi knížka moc líbila. Dějem i jazykem. Vyhovovalo i přehledné množství postav a užitečná redundance, protože u zábavné literatury nejsem nejpečlivější čtenář a v některých komplikovaných dílech se pak ztrácím :)

EvikU.
EvikU.
24.11.2021 5 z 5

Třetí díl za mnou a moc se mi líbil. Mám tuto sérii ráda. Čte se mi sama, Enzo je sympaťák i když trochu komplikovaný. Velmi napínavý, dějově pestrý, má to šťávu. Já jsem spokojená. Doporučuji.

zdenek118
zdenek118
17.11.2021 4 z 5

Třetí díl této série, kde se Enzo Mecleod snaží objasnit několik let starou vraždu mladého prostituta a při tom přichází na další vraždy, které by mohly souviset s tou původní. Dobře sestavený zajímavý napínavý děj, při kterém jde Enzovi a jeho rodinným příslušníkům a známým mnohdy až o život, musí zaujmout téměř každého čtenáře a zaujal i mě. Opět si nemohu ale odpustit připomínku, že závěr této knihy je až příliš dramatický a s otevřeným koncem, který nutí čtenáře k přečtení dalších dílů série. Moje hodnocení je tentokrát 4*

konformita
konformita
04.11.2021 4 z 5

Ze série se mě zatím líbí nejvíc. Ale musím uznat, že mě už lezou na nervy: statná postava McLeoda, šedý pruh v jeho bujné kštici, pořád omílaný vztah s dcerou a dělení žen na nepřitažlivé a sexy.

Iki1
Iki1
21.10.2021 3 z 5

Knihu jsem bral ke čtení jako oddechovku večer před spaním. Podobně jako u některých dalších autorů v ní najdeme superhrdinu (zde dost polidštěného) s ambivalentním vztahem ke svému okolí, víc tápajícího. Jak už v příspěvcích zaznělo, i mně vadí nedořešené postranní větve příběhu, postavy klopýtající příběhem bez řešené dějové vazby k hrdinovi. A až příliš otevřený konec, kterému chybí alespoň náznak pořádného vysvětlení, proč se děj ubírá zrovna touto cestou.

eliska8413
eliska8413
29.08.2021 1 z 5

Z Enza se s každou další knihou stává supermuž. Nevím co mě rozčiluje víc, jestli to jak ho autor popisuje jako nadsamce, erotomana a muže činu, nebo naopak jak ženy líčí povrchně jen podle zevnějšku věku a sexappealu. Oproti tomu, jak pečlivě a do detailní podrobnosti popisuje kdejakou blbost, v ženských postavách se nesnaží o žádný psychologický vhled. V podstatě je staví buď do objektu zájmu Enza nebo do jeho fanatických obdivovatelek. Úplně nejvíc mě vytáčí vztah mezi Kristy a Enzem, kdy se snaží bagatelizovat odchod otce od rodiny a s tím související citovou ztrátu dcery. A pak po jedné hádce a ukřivděném proslovu Enza mu má holka padnout kolem krku jako že až teď pochopila, že vlastně oběť je on a ona ho jen špatně pochopila. Ach tak to pardon, takhle to přesně na světě chodí.
Samotný děj je něco jako Čapkovo pejsek a kočička a jejich vaření dortu. Totálně překombinovaná zápletka, akční scény jak z Ramba 5, neuvěřitelné množství šťastných náhod a tajemný spolek, který to všechno z povzdálí sleduje a řídí. S tímhle tempem tu v příštím díle máme obdobu CIA, tajné oddělení a superhrdinu, který si ničím nezavdá se severskými detektivy.

Evaho73
Evaho73
29.08.2021 5 z 5

Prečo sa mi páči séria Akta Enzo ? Moje hlavné tri dôvody sú:
1. Hlavná postava, ako i všetky ostatné, je veľmi dobre vykreslená a sympatická.
2. Zápletky sú rozmanité a napínavé.
3. Autorov štýl písania je veľmi zručný, obzvlášť sa mi páčia opisy a bohatá slovná zásoba.

Teším sa na ďalšie časti !

boxas
boxas
08.08.2021 4 z 5

Je to solidně vystavěný detektivní příběh, ale jinak se přikláním k tomu, co už zde v diskusi zaznělo. Autor podle mne příliš sleduje celou sérii o Enzovi, a tak je sice mnohé řečeno, ale málo dořešeno.

janina66
janina66
06.08.2021 4 z 5

Výborná, zápletka a velmi šokující začátek. Kniha se mi líbila, velmi čtivé. ALE! Nedávám plné hodnocení. Kdo je(byla) Anna? A proč někdo usiloval o život Enzovi? Snad bude vysvětleno v dalším díle knihy. Jinak budu zklamaná.

HynekBee
HynekBee
07.07.2021 4 z 5

Super, bavilo mě to od začátku do konce. Klasická detektivka s nádechem thrilleru.

mataj
mataj
29.06.2021 5 z 5

Tak tenhle díl byl velice povedený, napínavý a překvapivý. Na pozadí další staré nevyřešené vraždy se však tentokrát děj soustřeďuje spíše na Enza a jeho blízkých, kteří se ocitají v nebezpečí. Příběh má otevřený konec, takže se mám na co těšit...

Evina74
Evina74
27.05.2021 4 z 5

Další ze série detektive s Enzem v hlavní roli poslouchaná jako audiokniha čtená Davidem Matáskem. Jen škoda, že starý případ zavražděného mladého muže nebyl dořešen. Snad se v příštím díle dozvím, na čí příkaz byl zavražděn.

LHopper
LHopper
22.05.2021 1 z 5

Strasna slatanina, naprosto neuveritelne postavy, ktere se chovaji nelogicky. Dalsi uz fakt nedam.