Ebenová loutna

kniha od:

Ebenová loutna obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

V květnu 832 míří k chalífovi do Bagdádu císařské poselstvo, které má vyjednat mír na východních hranicích byzantské říše. V kapadocké Kaisareji, která je poslední zastávkou delegace před hranicemi, to vře. Arabové chystají povstání, mniši jsou vesměs heretickými uctívači ikon, obchodníci s bílým masem kradou dívky, aby je mohli prodat na trzích s otroky v Sýrii. Zdá se, že správce nemá město pod kontrolou, a tak, když dojde k děsivé vraždě třináctileté dcery místního soudce, požádá o pomoc císařského vyslance Leona. Leon do té doby žil klidným životem vysoce postaveného státního úředníka a samotářského starého mládence. Jeho koníčkem je četba antických milostných románů a hra na loutnu. Mezi kaisarejskými kasárnami, nálevnami a nevěstinci se ocitne nejen tváří v tvář zločinům, s nimiž se dosud nesetkal, ale také ztracenému příteli z minulosti. Ebenová loutna je prvním svazkem volné trilogie historických detektivek z pera Panagiotise Agapitose, byzantologa a spisovatele, jehož dílo si nejen v Řecku získává rostoucí oblibu. Autorovi se podařilo vytvořit napínavý detektivní příběh, a zároveň poutavě přiblížit dobu a kulturu byzantské říše, která jsou dnes známé spíše užšímu okruhu odborníků. Hlavní postava byzantského hodnostáře Leona vystupuje i v dalších dvou dílech trilogie nazvaných Smaltová Medúza a Měděné oko....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309326/ebenova-loutna-JZT-309326.jpg 3.320
Série

Leon 1.

Žánr
Literatura světová, Detektivky, krimi, Historie
Vydáno, Vyšehrad
Orig. název

Το εβένινο λαούτο, 2003

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Ebenová loutna

Přidat komentář
soukroma
29.08.2019

Nepodařilo se mi začíst: autor je sice odborník na byzantskou kulturu, ale není romanopisec. Kostrbatý, podivně poskládaný děj, málo napínavý, s přehršlí postav s převelice složitými jmény a tituly. Za něco může asi taky překlad, např. nechápu, jak by byzantské poselstvo v 9. století mohlo jezdit v "dostavníku".

Egertová
01.08.2019

Spokojenost.


JanzPardubic
25.02.2018

Místy obtížnější na pozornost a složitějším jazykem napsaná, ale jinak kvalitní historická detektivka zasazená do Byzantské říše 9. století, jejíž hlavní předností je poučný (ale i literárně zdařilý) popis tehdejší místní správy a společnosti. Autorem je totiž významný byzantolog.

bagel
20.08.2017

Bylo to docela náročné čtení, hodně reálií a postav, ale velmi zajímavé.

SBH
14.08.2017odpad!

Kniha mě zmohla na padesáté stránce. Na poměrně útlý svazek autor nahnal na scénu neuvěřitelné množství plochých postav, z nichž žádná nevzbudila mé sympatie. V případě Leona to považuji za tragický nedostatek. Nezaujal mě děj, historické kulisy (první scéna na detailně popsaném popravišti byla fakt nechutná), postavy ani styl psaní. Ztráta času.

Ulala
13.08.2017

Velmi propracované, zajímavé = slova, která mně napadla po přečtení knihy. Docela se mi kniha líbila. Je vidět, že autor vychází ze svých znalostí Byzantské říše a rozpracovává detektivní příběh na pozadí historických událostí. Zdá se mi však, že ve snaze přiblížit reálnou situaci tehdejší doby, rozpracoval přespříliš témat, z nichž některá dokončil jen v náznacích. Snad to byl pouze záměr a další pokračování volné trilogie vyjasní situaci. Těm, kteří se chystají číst tuto knihu, vřele doporučuji, ale nejdřív se seznamte s doslovem a vysvětlivkami. Kdo nezná historií Byzantské říše, bude v pojmech a funkcích hlavních postav, ztracen. Další pokračování si určitě nenechám ujít i když Robert van Gulik to není.

Doporučujeme

Jméno růže
Jméno růže