Ulala Ulala komentáře u knih

Omamná chuť anýzu Omamná chuť anýzu Klaus Eckhardt

Dnešní počasí je nevlídné a tak mi slunná Kréta přišla vhod. Nenáročné čtení na jeden "zátah". Co k tomu dodat. Ne vždy má člověk náladu na komplikované příběhy.

19.02.2017 3 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Zajímavé, trochu horor, trochu detektivka. To rozdvojení mně provázelo celou knihou. Začátek pomalý a popisný, konec rychlý a strhující. Místy rozvláčné, místy děsně napínavé. Zápletka je orientovaná na současnost i minulost. V závěru se dokonce dozvídáme, že vrahem byla osoba, která měla rysy ženy i muže. Myslím, že kniha zaujme širokou škálu čtenářů. Sice nebude patřit mezi mé nejoblíbenější, ale uznávám, že je dobrá. A musím ještě dodat, že si ráda přečtu i druhý případ Katie Maguirerové.

18.02.2017 4 z 5

Krvavé léto Krvavé léto Jan Bauer

Krvavé léto je docela dobrým detektivní příběhem, ale autor mně nenadchl. Případ se mi jeví trochu chaoticky, popisy některých míst převažují nad zápletkou. Je to však pouze můj názor, mám jiný vkus. Většině čtenářů se kniha, jak je vidět, líbí. Mrzí mně však, že nakladatelství, které tuto knihu vydalo jako svou 919 publikací, připouští tolik chyb v textu. Většinou chyby v textu ani neregistrují, protože když vypadne písmenko jednou nebo dvakrát, konstatuji, že chyby dělá každý. Ale tolik ne jednu knihu........

11.02.2017 4 z 5

Vraždy ve znamení hvězdy Vraždy ve znamení hvězdy František Kalenda

Historické detektivky mně vždy lákaly a jak jeden z hodnotitelů říká jsou v současné době v kurzu. Tato konkrétní z doby Karla toho jména čtvrtého, je předzvěstí zajímavé řady. Doufám, že na ní autor již pracuje. Začátek se mi zdál trochu zmatený, ale když jsem odhalila souvislosti, příběh se "četl sám" a jsem zvědavá na pokračování, které si nenechám ujít.

06.02.2017 5 z 5

Dobronínské morytáty Dobronínské morytáty Vlastimil Vondruška

Letopisy královské komory jsou sice psané trochu nechronologicky, ale připadá mi, že zápletky jsou čím dál lépe propracované. Kniha se čte lehce, příjemně. Vřele doporučuji.

04.02.2017 5 z 5

Spiknutí v ulici bílých pláštů Spiknutí v ulici bílých pláštů Jean-François Parot

Dobře rozehraný příběh, známé historické pozadí a zajímavé popisy událostí mně zaujaly natolik, že jsem se od knihy nemohla odtrhnou. Seriál jsem neviděla a knize nemohu respektive nechci nic vytknout. Čtivá, má spád a příběh je plný zajímavých postav dokreslujících dobu Ludvíka XV. Budu se těšit na další pokračování v češtině.

11.01.2017 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Čtivá knížka s humorem. Docela pěkný obraz toho, jak jedno rozhodnutí může změnit životy lidí a o tom to asi mělo být. A závěr ? Takový už je život. Něco se vrátí do starých kolejí, něco pokračuje v nových a něco končí.

07.01.2017 4 z 5

Chlad Chlad Arnaldur Indriðason

Přemýšlela jsem, zda psát hodnocení k této knize, ale nakonec jsem neodolala. Mně se děj velmi líbil. Nepřistupovala jsem k němu jako k detektivce, ale jako k příběhu detektiva, který chce ukončit jednu kapitolu života, která mu nedává spát - najít ostatky svého bratra. Při tomto hledání také zjistí, že nejen on má stejné problémy. Před léty se ztratila mladá dívka, zamilovaná do přítele svého manžela. A právě svou urputností a vlezlostí se dopátrá pravdy o jejím zmizení a tím pomůže starému Ezrovi k uzavření jeho kapitoly života, která je pro něho velmi bolestná již dlouhá léta. Není zde policie, nejsou zde honičky, pouze logika, důslednost pátráni, popis drsné přírody a život v ní. Příběh je velmi silný a konec zůstává zajímavě otevřený.

29.11.2016 5 z 5

Oběť Oběť Arnaldur Indriðason

Ráda objevuji detektivky z různých části světa. Autoři při líčení zápletky většinou poodhalí řadu zvyklostí místních lidí, historii té či oné země a tím neustále poznávám něco nového. Zejména autoři, kteří se dříve zabývali novinařinou, jsou velmi dobrými vyprávěči. Stejné to bylo i u Arnaldura Indridasona. Sice mi od začátku dělalo problém zapamatovat si místní názvy a jména, ale to pouze do doby, než jsem si na ně zvykla. Je to prostě jiná část světa. Hlavní hrdinka Elinborg krok po kroku odhaluje pozadí zločinu a mezi tím odhaluje místní poměry na Islandu. Příběh není založen na spoustě krvavých obětí, což mi vyhovuje, ale na pozvolném a systematickém rozplétání propletence vztahů ať již z minulosti, nebo ze současnosti. Knihu čtenářům doporučuji a dávám zasloužených pět hvězdiček. Už jsem začala číst další knihu stejného autora a myslím, že bude stejně dobrá.

19.11.2016 5 z 5

Ďáblova pečeť Ďáblova pečeť Peter Tremayne (p)

Každý další díl příběhu o dálaigh Fidelmě mně uchvacuje víc. Zápletka, kterou autor rozvíjí mi připadá pouze jako stafáž pro historická data o době, ve kterém se příběh odvíjí. Spojení historie a detektivky v podání autora je skvělé. Jsem ráda, že tento díl je zasazen do Caschelu a ukazuje život v zámku krále, život Fidelmy a její rodiny a samozřejmě spory, které se odvíjely při prosazování katolicismu v Irsku. Pevně doufám, že autor bude v příbězích pokračovat. Vřele doporučuji všem, kdo se chce něco o Irsku kolem roku 670 dozvědět a kdo má rád dobré detektivky.

30.10.2016 5 z 5

Krvavá řeka Krvavá řeka Jeffery Deaver

Četla jsem autorovy knihy z této série na přeskáčku. Ani to nevadilo, dějově na sebe nějak moc nenavazují. Krvavá řeka byla poslední a buď jsem již byla přesycena Pellamem, anebo to bylo komplikovaným dějem a množstvím postav, které bych si musela napsat vedle na papír, abych se v nich vyznala, kniha mně nechytla. Nemohla jsem se prokousat dějem. Posledních pár stránek sice mělo spád, ale docela jsem byla ráda, že jsem u konce.

25.09.2016 3 z 5

Kritik Kritik Peter May

Oproti většině mně se Kritik líbil. Mimochodem, musím si připomenout předchozí díl, protože mám v posloupnostech nějaký chaos. V poslední době hledám v knihách něco víc než zápletku, kriminalistické postupy a vyřešení. Ano je to zajímavé, ale myslím, že zajímavé je také vše kolem. Lidé, jejich osudy, profese, pokaždé jiný kraj a jiný mrav. V tomto příběhu je to vinařství ve Francii, život a zvyky soukromých vinařů, výroba vína, trochu historie, náhled do výroby vína v Americe. Některé momenty mi sice připadaly trochu nesmyslné a překombinované, ale přidaná hodnota v podobě příjemného čtení, to vše smázla. Těším se na další díl.

27.08.2016 4 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť Peter Tremayne (p)

Byl to jeden z nejlepších dílů, nebo se mi to pouze zdá. Knihy tohoto typu čtenáře nezklamou. Ingredience byly jako obvykle namíchány velmi dobře a proto jsem to přečetla skoro na jeden zátah. Hodnotím velmi, velmi dobře.

14.08.2016 5 z 5

3x C.k. policejní komisař Pobuda 3x C.k. policejní komisař Pobuda Jiří Slavíček

Námět dobrý, historie pražských událostí - také v pořádku. Jenže....tolik chyb gramatických, opakování jednotlivých sekvencí a dalších nepřesností. Kdyby editor vykonal svou práci alespoň průměrně mohla to být dobrá kniha. Za námět a popis některých pražských událostí dávám dvě hvězdičky.

07.08.2016 2 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Další příběh, který má v sobě poezii a tím nemyslím verše, které recituje vrchní inspektor, ale poezii života, lidských vztahů a vzpomínek. Ty mohou být natolik kruté a natolik živé, že vedou ke krutým činům. Avšak vražda, i když spáchána v krásné kanadské přírodě a idylických podmínkách starobylého hotýlku, zůstává vždy jen vraždou. Postupy vrchního inspektora Gamache a jeho týmu odhalují postupně minulost a propojují ji se současnosti, čímž krok za krokem odhalují čtenářům důvody a způsoby vraždy. Při tom se dozvídáme také mnohé o hlavních postavách knihy. Těší mně, že autorka nevypustila v příběhu Three Pines (pouze okrajově). Tuto lokalitu, i když "virtuální" jsem si docela zamilovala i s jejími obyvateli. Nezbývá, než počkat na další překlad.

24.07.2016 5 z 5

Vražedné chardonnay Vražedné chardonnay Věra Fojtová

Příjemná česká detektivka. Žádné "divočárny" a komplikované vztahy. Prostě jak život na jižní Moravě, se skleničkou dobrého chardonnay, běží.

18.07.2016 5 z 5

Ryzlink ostrý jako nůž Ryzlink ostrý jako nůž Věra Fojtová

Příjemná česká klasika v oblasti detektivek. Prolínání osobních problémů a řešených případů má spád.Kniha se čte sama a těším se na další díl.

07.07.2016 5 z 5

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Teodor Szacki je autorem, kterého jsem objevila nedávno a uznávám, že je dobrý. Pátrání státního zástupce po zločincích a náznak psychologického thrilleru je kombinací velmi působivou. Prolínání s historickými fakty prohlubuje příběh a dodává mu na autenticitě. Pouze lituji, že jsem si nepřečetla knihu v originále. Moje chyba.

05.07.2016 4 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Michael Connelly

Černá skříňka Michaela Conellyho je mou první knihou tohoto autora a musím uznat, že komentáře k této knížce ve většině případů jsou trefné. Zajímavý děj, ve kterém se autor zabývá řešením případu starého dvacet let, mi mimochodem poopravil názor na řešení těchto případů. Řešení nabírá "grády" každou stránkou a já osobně jsem příběh přímo "zhltla". Určitě si ráda přečtu nějaké jeho další knihy. A je z čeho vybírat.

19.06.2016 5 z 5

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Každý máme na knihy svůj názor. Komentáře, které jsem četla, nejsou na 100 % lichotivé. Mně se ale kniha líbila. Kdybych nemusela služebně odjet, tak bych ji měla přečtenou za jeden den. Chybělo mi posledních pár stránek, které jsem s chutí dočetla po příjezdu. Realisticky napsaný příběh třech babiček, které ve svém věku mají příjemné i špatné chvilky. Jsou velmi vitální a mají své záliby, které možná jsme schopni pochopit pouze po překročení určitého věku a po získání s tím souvisejících zkušeností. Řešení tajemství, která se vyskytnou v seniorském domě, jsou pro babičky zpestřením. Tyto aktivity jsou sice spojené s pár nepříjemnostmi, ale ve spolupráci s několika mladými lidmi se jim podaří zápletku rozluštit a tím vyřešit i své osobní trable. Další díl si určitě přečtu.

09.06.2016 5 z 5