Spiknutí v ulici bílých pláštů

V roce 1761 se mladík Nicolas Le Floch vypravil z rodné Bretaně, aby vstoupil do služeb pana de Sartine, šéfa tajné policie Ludvíka XV. V Paříži, městě zločinu, se vše točí kolem požitků, loupeží a vražd. S první vraždou se Nicolas ocitne v samém středu zvráceností města. Setkává se se zkorumpovaným komisařem, počestnou manželkou, jež bývala obyvatelkou veřejného domu, s katem a zároveň soudním lékařem v márnici… Ale co když ho vyšetřování zavede do blízkosti samotného krále a paní de Pompadour?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/201862/nicolas-le-floch-spiknuti-v-ulici-b-GPw-201862.jpg 423

Nicolas Le Floch

L´enigme des Blancs-Manteaux (2012)

Literatura světová, Detektivky, Historie
Vydáno:, Brána

Kniha Spiknutí v ulici bílých pláštů

Trpasličí_žena1

Natočený seriál jsem si zamilovala, tak jsem se trochu bála, jaká bude kniha. Ale není se čeho bát. Neztratíte se ani v postavách ani v pařížských ulicích. Čte se prostě jedním dechem.
Doufám, že vydají i další části této výborné série.

Vynikající historická detektivka! Mne nadchla na 100% - je absolutně čtivá a výborně napsaná. Příběh je zajímavý, napínavý a svým způsobem strhující. A já nyní pevně doufám, že se brzy objeví další autorova kniha - samozřejmě nejraději v podobném stylu ;-).

laepus
21.07.2018

Pro historické detektivky mám slabost, až no Vondruškovy slátaniny pochopitelně :) Kdysi jsem tento kousek zahlídl v televizi, ale nedíval jsem se, pak jsem knihu zahlédl v akci v knihkupectví ve slevě, no a teď jsem se konečně k ní odhodlal. A nelituji. Děj svižně odsýpá, od hlavní linky nijak neodbočuje, střídají se tady ty malé městské pouliční dějiny s těmi velkými královskými, hlavní hrdina je sympaťák až na půdu a navíc čtenář dostane i závěrečné poirotovské sezení s odhalením případu a usvědčením viníka. Určitě se podívám na televizní verzi.

tatjana1737
14.02.2018

Běžně nečtu detektivky (takže jsem hbitě využila příležitosti a knihu zařadila do Čtenářské výzvy) a po Le Flochovi jsem sáhla kvůli doporučením kamarádky a pro momentální zájem o fungování pařížské policie. Netuším, nakolik se autor věrně držel reality, ale protože nevěřím tomu, že by úplně mlžil a neměl popisovaná fakta ověřená, v tomhle ohledu jsem byla spokojená. Dozvěděla jsem se trochu víc o Chateletu i jeho okolí - díky povrchní znalosti Turgotovy mapy Paříže jsem se i orientovala v tom, kde se zrovna Nicolas při svém vyšetřování pohybuje.

Na knížce mi vadil takový trochu strohý autorův styl - netuším, co vše bylo ztraceno v překladu, ale některé obraty a myšlenky na mne působily ostře a "hranatě", osobně mám raději "zaoblenější". To se týkalo zejména některých momentů popisujících, jak se hlavní hrdina zasnil, přenesl myšlenkami jinam - kolikrát to bylo napsáno velmi stroze, asi mi jako čtenářce-ženě více vyhovuje větší lyričnost.

Samotná detektivní zápletka pro mne byla poněkud matoucí pro velký počet postav, zamotanost vztahů mezi nimi, neustále nové a odporující si informace. (Navíc jsem si jistá, že v jednom momentu bylo v knize chybně zmíněno, že Svatý Ludvík byl sluhou Descarta.) Podtext státního tajemství mohl být dle mého klidně vynechán, ale chápu, že Nicolas se potřeboval osvědčit u nejvyšších míst, aby si získal důvěru krále a postavení zvláštního vyšetřovatele. V tomto ohledu jsem dosti zklamaná, že nebyly přeloženy a u nás nevyšly další díly téhle ve Francii oblíbené detektivní série. Vím, že je seriál, ale radši sáhnu po knize a nechám pracovat obrazotvornost (ačkoli uznávám, že jak se mi výběr herce pro titulní postavu příliš nezamlouval, v průběhu čtení jsem mu docela přišla na chuť).

Co se osobní minulosti Le Flocha týče, tak přestože čeští čtenáři (bez znalosti francouzštiny, aby si mohli sehnat a přečíst originál) nemají moc šancí nahlédnout do jeho dětství a seznámit se blíže s postavami, které jsou v knize zmiňovány, nakonec si trochu přijdou na své, když se dozví odpovědi na otázky o Nicolasově původu a důvodech, proč jej jeho kmotr poslal do Paříže.

Komisař Bordeau mi byl skorem sympatičtější než vyšetřovatel-začátečník. Odkrytí jeho civilní i policejní stránky mi tak trochu připomnělo Rudolfa Hrušínského ve filmu Adéla ještě nevečeřela, který může působit jako dobrosrdečný pražský balík, ale ve finále je v kriminalistických metodách kovanější než samotný slovutný Nick Carter. Opět zde proto musím vyslovit politování nad tím, že si o něm nemohu přečíst v dalších dílech.

Poněkud mne zneklidňuje doba, v níž se detektivní příběhy odehrávají, neboť "za pár" přijde Velká francouzská revoluce a její stín mi už nyní spadl na čtený příběh a zanechal ve mně jistou tíseň.

Ulala
11.01.2017

Dobře rozehraný příběh, známé historické pozadí a zajímavé popisy událostí mně zaujaly natolik, že jsem se od knihy nemohla odtrhnou. Seriál jsem neviděla a knize nemohu respektive nechci nic vytknout. Čtivá, má spád a příběh je plný zajímavých postav dokreslujících dobu Ludvíka XV. Budu se těšit na další pokračování v češtině.

pavel7249
27.07.2016

Ze začátku mi přišel celý příběh nějak zmatený, také se okamžitě přidalo neuvěřitelné množství postav, u nichž jsem měl velký problém rozeznat kdo je kdo, ale postupně jsem se začal nacházet. Každopádně mi přijde trošku škoda, když autor ještě předtím, než Floch předstoupí před Sartiniho, nepopisuje o něco víc cestu po Paříží a nalézání důkazů. Avšak celé rozpletení případu v 10 stránkách bylo přímo mistrnné :)

elizabeth_ba
16.05.2016

U knihy platí přibližně to, co platilo u seriálu (který jsem viděla dříve, než četla knihu, a tudíž jsem jím byla ovlivněna), velmi dobrý historický román (autorovy historické znalosti ani to, že je podle mínění kolegyňky Surikaty "předvádí", mi nikterak nevadí), ale jako detektivka trochu poslabší, na počátku jsem se vůbec nemohla začíst (nepomohlo ani to, že jsem postavy znala a tzv. měla před očima), a protože jsem zatím postrádala své oblíbené dětičky (ve filmovém zpracování několikrát Nicholasovi zachránily život a mně občas hodnocení celého seriálového dílu) a i postava La Satine se mi ve filmu líbila více, nebude to pět hvězdiček ale jen čtyři s tím, že vyjde-li nějaký další díl česky, ráda si ho přečtu.

kečup60
21.03.2016

Napínavá detektivka z historického období napsana velmi čtivě.

Surikata
14.09.2014

Před přečtením jsem na jednom webu četla názor, že kniha je historicky podložená až moc, tak jsem si říkala,to snad není nikdy na škodu. Bohužel autorovo předvádění ve znalostech historických knih, oděvů, a dokonce detailních popisů mučení, je opravdu až skoro trapné, minimálně to působí rušivě. No a kriminální zápletka také není z těch, co by vás posadila na zadek. Takže takový průměr, příjemné osvěžení, pokud vás zajímá fr. historie.

18. století Francie zfilmováno historické detektivky

Autor knihy

Jean-François Parot

Jean-François Parot
francouzská, 1946

Kniha Spiknutí v ulici bílých pláštů je: