Ďáblova pečeť

Jak už čtenáři, kteří se pravidelně setkávají s příběhy sestry Fidelmy, zasazenými do Irska sedmého století, vědí, jsou romány anglického autora Petera Tremaynea vyprávěním, v němž se prolíná dobrodružství s pohledem na tehdejší život i spory, jež s sebou přinášelo šířící se křesťanství ve světě, jež si zachovávalo mnohé z pohanských dob. I v románu Ďáblova pečeť stojí Fidelma s Eadulfem před nevysvětlitelnými událostmi a podivnými zločiny, které jako by neměly logiku. Jak pospojovat jednotlivé nitky? Kdo mluví pravdu a kdo se skrývá za lež a proč? A jsou lidé skutečně těmi, za něž se prohlašují? Autor po celý příběh neustále překvapuje nečekanými zvraty a nápady ve spletitém případu zrady a nenávisti, aby se čtenář nemohl dočkat, až otočí na novou stránku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/307636/dablova-pecet-zOJ-307636.jpg 4.130

Sestra Fidelma (25.)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Vyšehrad

The Devil's Seal (2014)

Kniha Ďáblova pečeť

Aymira

Ze začátku jsem se horko těžko prokousávala složitými irskými jmény, ale kupodivu to na plynulost čtení nemělo moc vliv. Bavit mě však kniha začala až zhruba v polovině. Potěšil mě fakt, že i přes velké množství mrtvých se příběh nezamotával a dala se krásně držet nit. Rozuzlení jsem rozhodně nečekala, ale postava vraha ve mně nevyvolala žádnou emotivní reakci, proto se uchyluji k průměrnému hodnocení.

wooloong
21.07.2018

Jeden z těch lepších příběhů, kde je hezky na konci odhalen viník a vysvětlena jeho motivace i všechny ostatní záhadné události, které děj provázely. Poněkud mě zaskočilo, že někdo mohl v domku apatykáře v 7. století rozbít v okně skleněnou výplň. Irští skláři zřejmě předběhli dobu o pěkných pár století. Souhlasím s elizabeth_ba, že Fidelmě a Eadulfovi hrozí smrt pádem předmětu z výšky dost často, ale naštěstí už mají ty úskoky stranou dobře nacvičené, a tak se jistě dočkáme dalších pokračování jejich příběhu.

jaja1989
05.03.2018

Podle mě se tato kniha autorovi nepovedla.Mám Fidelmu ráda, ale tady bylo moc náboženských témat, která mi moc neřekla a ani mě nebavila.Prostě umí to i líp.

Hasali
19.07.2017

Moje první - a musím hned napsat že i poslední - setkání s Fidelmou.... mně se knížka četla velmi ztuha, a nakonec jsem ani nebyla nějak moc chtivá zjistit, kdo za všemi vraždami je... zpočátku jsem se těžko prolouskávala jmény, pak místopisem (kdo odkud jel, kam jel, kdo se s kým kde setkal...) a ty politické a náboženské rozpravy - ty jsem už přeskakovala úplně. No, nakonec dočetla, ale... dvě hvězdy: za kousek pro mě nové historie a ta druhá... no úplný propadák to taky není.

čef
27.05.2017

Protože knihu napsal renomovaný historik věřím a žasnu, že ještě více odlehlé Irsko než Čechy mělo kulturu o tolik vyspělejší než byla u nás ještě o staletí později. Příběh má samozřejmě i zajímavou detektivní zápletku s mnoha odhalenými vraždami, tak jak je to u sestry Fidelmy zvykem. Špica pro čtenáře historických detektivek, pokud překonají věty jako "požádal tehdy Cumménea, opata z I-Shony, aby mu poslal opis díla od Mo Sinu maccu Mina z Beannchoiru". Ale nebojte - rčení jako "nam et ipsa scientia potestas est" jsou řádně vysvětleny!

orinka3
28.04.2017

Jelikož se naprosto ztrácím ve jménech a po pár stránkách nevím, kdo je vlastně kdo, je to tam samé Ó a Ú :) ... je to pro mě nestravitelné. Tuto historickou detektivku s radostí přenechám těm šťastným, kdo se ve změti cizích jmen vyznají.

Iki1
30.01.2017

Historická detektivka nás zavádí do Irska. Odehrává se v počátcích křesťanství. Hlavní postavou je advokátka Fidelma, která objasňuje za pomoci svého manžela Eadulfa sérii vražd. Přímo se nabízí srovnání s českým autorem Vlastimilem Vondruškou, i když ten se zabývá středověkem. Osobně historii Irska na rozdíl od českých zemí neznám, proto pro mě byla kniha z větší části nesrozumitelná. Dějová linka vlastního pátrání byla totiž zanesena balastem historických jmen, událostí a zvyků. Na vlastní rozuzlení jsem se tak víceméně těšil. Na čtenáře totiž čeká zhruba na posledních padesáti stranách.

zuzana2599
05.01.2017

Bylo to moje první setkání se sestrou Fidelmou a určitě nikoho nepřekvapí, že jsem si ji hned oblíbila. Je to velmi kvalitní historická detektivka, z knihy je znát, že autor je historik, odborník na irské právo, což zužitkoval v beletrii. První třetinu knihy jsem se trošku musela vypořádat s irskými jmény, ale pak už se detektivka četla "sama". Určitě zase ráda "zabrousím" do starého Irska a přečtu si další případ sestry Fidelmy.

Peter Tremayne (p)
anglická, 1943