Ulala Ulala komentáře u knih

Mnich, který zmizel Mnich, který zmizel Peter Tremayne (p)

Další díl, který doplňuje životopis sestry Fidelmy. Trochu mně štve ten "přeskáčkový systém", ale jsem ráda, že mezery jsou doplňovány. Tento díl mi připadal mnohem čtivější, než některé z předchozích. Doufám, že si jednou přečtu postupně všechny díly a připomenu si Irské právo této doby, které bylo brilantně propracováno.

05.03.2019 5 z 5

Bretaňské světlo Bretaňské světlo Jean-Luc Bannalec (p)

Mám sérií o komisaři Dupinovi ráda. Vždy se těším na další pokračování a ani tato část mně nezklamala i když na začátku jsem byla trochu zmatená. Dovolená, nějaké nezajímavé letovisko a "tajná" sdělení obyvatel o porušeních zákona. Byla jsem zvědavá co se z toho vyklube. Vyklubal se z toho docela zajímavý příběh utajovaného vyšetřování, do kterého se zapojila řada zajímavých lidí. Autor nezklamal popisy jídel, které navozují "pavlovův reflex" , popisy přírody, které vzbuzují chuť okamžitě odplout do Bretaně a popisy místních zvláštností, které rozšiřují čtenářovo povědomí o historii tohoto zajímavého kousku Země.

23.02.2019 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Neumím dobře vyjádřit obdiv nad neustále se zlepšující kvalitou dalších dílů Akt Enzo. Pátý díl je skvělý. Popisy přímo vtahují do atmosféry hotelu a jeho okolí (a to jídlo....). Náhled do života Michelinské hvězdy je základem příběhu. Samozřejmě ho doplňuje i "sága rodů Macleodů", kterou nově doplnil syn Enza. Další pokračování mně určitě nemine.

02.02.2019 5 z 5

Štvanice Štvanice Janet Evanovich

Moderní technologie, kombinační schopnosti, v pozadí veteráni tajných služeb a vlády a to vše s dobrým koncem. Zlo bylo potrestáno. Krásná pohádka pro dospělé. Kromě toho se kniha čte velmi dobře, akce mají spád, jsou okořeněny špetkou humoru a v pozadí se neobjevují žádné komplikované vztahy. Pro odvedení myšlenek od problémů skvělá kniha.

27.01.2019 3 z 5

Dům na Baker Street Dům na Baker Street Michelle Birkby

Viktoriánská doba nepřála ženám samostatně myslícím a projevujícím se veřejně. Proto je tento námět tak neotřelý. Autorka skvěle uchopila své hlavní postavy, dvě, respektive tři ženy, které se vyskytují blízko geniálního detektiva a jeho přítele a jejich snahu pomoct těm, které Holmes odmítl. Popis situací, osob, vztahů tvoří skvělý náhled do viktoriánské ho Londýna a také trochu jiný pohled na "domácnost" Sherloka Holmese. Skvělá oddechovka a určitě jsem ji zařadila do knih u kterých pečlivě sleduji vydání dalšího dílu.

20.01.2019 4 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Knihy pana V.V. mně baví. Jsou čtivé, mají spád a svérázný humor. Zavedou nás do historie naši země z pohledu člověka znalého této historie. Ráda se k nim vracím.

12.01.2019 4 z 5

Vraždy na Žluté řece Vraždy na Žluté řece Frédéric Lenormand

Nechci soudit, případy soudce Ti Frédérica Lenormanda mají něco do sebe. Mně však nesedly i když se nutím nesrovnávat s van Gulikem. Vraždy na Žluté řece se mi zdají jako nejslabší z příběhů, které jsem četla. Slova, které se mi tlačí do myšlenek jsou rutina, výplň, vata. Napsane bez jiskry. No nic napříště to bude možná lepší. Ale nenechávejte se odradit tímto komentářem, je to přece jen pouze můj subjektivní názor.

05.01.2019 2 z 5

Mitfordské vraždy Mitfordské vraždy Jessica Fellowes

Kniha mně "neurazila" ani nenadchla. Dobré oddechové čtení. Když se mi dostane do ruky pokračování, tak si ráda přečtu osudy rodiny Mitfordových, jejich guvernantky Louisy a jejího vztahu k novopečené posile Metropolitní policejní služby Guyovi.

05.01.2019 3 z 5

Katova dcera a Rada dvanácti Katova dcera a Rada dvanácti Oliver Pötzsch

Souhlasím plně s Azmodanem. Autor zraje, každý další příběh je lepší. Dějové linky se proplétají celým příběhem a všechno má svoji návaznost a soudržnost, ani zapojení vnuků Jákoba Kuisla do části pátrání není "násilné". Pouze se odmotává jedno klubko záhad, které je výplní pro ostatní. Z mého pohledu je to nelepší díl. Vřele doporučuji celou ságu Kuislovy rodiny. Trochu mně překvapilo naznačené rozdělení rodiny a jsem zvědavá, jak vše bude pokračovat.

27.12.2018 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Jiné prostředí, stejní vyšetřovatelé a stále trvající problém inspektora Gamache. Three Pines mi jako celé řadě čtenářů chybí, ale příběh "ztracených" mnichů gilbertýnů je taky silným příběhem. Než inspektor rozlouskne Krásné tajemství, proběhne, za těch pár dnů pobytu v klášteře, celá řada vyhrocených situací, které naznačují další vývoj jak vztahů v Sûreté du Québec , tak i v soukromém životě jejich členů a na ten se moc těším.

08.12.2018 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Moje první kniha tohoto autora a musím říct: docela dobré. Zápletka nová (alespoň pro mně), styl psaní zajímavý, osoby sympatické. Prolínání osudů oběti a hlavního vyšetřovatele tomu dodává šmrnc. Za mně dobré, docela dobré a jelikož příběh slibuje zajímavý vývoj, budu se těšit na další pokračování.

17.10.2018 4 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Ariana Franklin (p)

Zaujal mně název knihy a dlouho jsem odkládala její čtení. Byla jsem zvědavá co z příběhu vyleze a na konec mile překvapená. Detektivky mám ráda a zejména ty historické. Už jednou jsem psala, že v nich nehodnotím historickou věrohodnost i když ta je vždy bonusem navíc. Propojení italského systému vzdělání a faktů, které nechvalně provázejí historii židovské komunity (vraždy malých dětí) v celé řadě zemí, je docela zajímavé. Některé nepřesnosti a občasný diletantský přístup se dá přehlédnout. Docela mně nadchlo, že je to první kniha série a doufám, že další budou pouze lepší.

25.09.2018 5 z 5

Rozvod po čínsku Rozvod po čínsku Frédéric Lenormand

Mám stejný pocit jako PVM, stejně ale vím, že neodolám další knize. Snažím se z nich vzít to, co je v nich nejlepšího a co je hlavní, přestala jsem srovnávat, jako prvních dílů, s původním autorem soudce Ti. Jsou to trochu drsnější pohádky, čtení na jeden zátah a proč ne.

01.09.2018 4 z 5

Když vyleze pavouk Když vyleze pavouk Fred Vargas (p)

Autorka je mistryni nepředvidatelných příběhů. Tento patří samozřejmě mezi ty velmi dobré. Několik časových linií, které se prolínají, několik příběhů, které na sebe navazují, podtrhují neobvyklost metod komisaře Adambsberga. Tentokrát bez pomoci majora Danglarda s jeho vynikající paměti a spíše s "klacky, které mu hází pod nohy". Mám ráda styl psaní autorky a určitě budu pokračovat v čtení dalších příběhů.

01.09.2018 5 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Vypravěčský talent pan Vondruška nezapře. Špetka humoru, Morava z pohledu historika, opět příjemný Oldřich z Chlumu se svými pomocníky, kteří se mu tak nějak postupně žení, zajímavá zápletka – co víc si člověk může přát. Propletenec různých příběhů, které se splétají do jednoho okořenilo tuto knihu. Stejně jako většině čtenářů i mně se tato kniha velmi líbila a vřele ji doporučuji pro oddechový víkend.

07.07.2018 5 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Musím říct, že Peter May umí rozvinout příběh. Pomalejší začátek tohoto dílu, který popisuje soukromí obou hlavních aktérů vystřídá část, ve které se do hledáčku dostanou čínští sportovci, nakonec strhující poslední část, ve které se do problému dostane Margaret včetně vyústění detektivní zápletky. Některé části mi připadaly trochu naivní, ale to neovlivnilo můj názor na knihu. Další skvělý díl čínských příběhů, které dávají na váhy dva absolutně rozdílné světy.

05.07.2018 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Konec 14. století v Praze a okolí. Václav od Černého koně, podrychtář, který se chce stát rychtářem Starého města Pražského, zahajuje vyšetřování smrti na trhu. Na to se nabaluje celá řada problémů, které hodnověrně líčí život pražanů od rasa, neboli pohodného až po ty nejvýše postavené. Kniha se mi líbila a budu určitě pokračovat s čtení této série.

17.06.2018 4 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Chtělo by se říci, že bez komentáře. Prostě klasický Vondruška. Příjemné čtení, které člověka žene k tomu, aby knihu přečetl co nejrychleji. U autorových sérií se nepídím po autenticitě historických faktů, ale užívám si prostředí, vztahů a pátrání, tentokrát Oldřicha z Chlumu.

12.06.2018 4 z 5

Uteč rychle a vrať se pozdě Uteč rychle a vrať se pozdě Fred Vargas (p)

Zajímavé spojení současnosti a historie. Názorná ukázka toho, jak historické události - v tomto případě morové rány - mohou ovlivnit myšlení současného člověka. Samozřejmě s neutuchající podporou médií. Propracování historických faktů je hodno autorčina vzdělání. Propletenec událostí začínající v roce 1918 návratem hadráře Émila z první světové války končí v současnosti několika vraždami, které jsou zakončením boje o majetek. Jako vždy u této autorky tak jednoduché to není. Rozuzlení případu je na komisaři Adamsbergovi a jeho týmu.

09.06.2018 4 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Opět souhlasím s předchozími čtenáři. Skvělá oddechovka. Jiří Adam z Dobronína vyjde vstříc své bývalé lásce a pustí se do vyšetřování. Zápletka zajímavá, noví náhodní pomocníci pana z Dobronína pojatí s humorem a špetkou nadsázky. Každý konec kapitoly navádí k tomu, aby jste začali číst dál - bude tam něco dalšího, co povede k rozuzlení záhady ? A pokaždé je.

02.06.2018 4 z 5