Uteč rychle a vrať se pozdě

Uteč rychle a vrať se pozdě https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6795/mid_utec-rychle-a-vrat-se-pozde-UK5-6795.jpg 4 97 22

Komisař Adamsberg série

Na jednom konci Paříže kdosi čmárá v noci lidem na dveře velkou obrácenou čtyřku; na druhém konci města bývalý bretonský námořník Joss oživuje staré řemeslo vyvolávače zpráv a ve své schránce nachází záhadné středověké texty o moru. Souvisejí spolu obě zvláštnosti? Série podivných vražd napovídá, že možná ano… Svérázný intuitivní komisař Adamsberg a jeho metodický, leč trochu alkoholický pomocník Danglard se poprvé představují českým čtenářům.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Pars vite et reviens tard , 2001

Vesper001
04.04.2024 4 z 5

Po letech jsem se vrátila k případům komisaře Adamsberga, čekala jsem, až zapomenu, kdo je vrah, abych si vyšetřování užila. A musela jsem si dlouho počkat. „Morový“ případ je geniálně vymyšlený a zajímavý. A komisař zajímavý i inspirativní. „Já oceňuju ztracený čas podle jeho skutečné hodnoty.“

mataj
26.11.2023 5 z 5

Další Adamsbergův případ je opět neuvěřitelně nápaditý a srší originalitou. A to jednak způsobem prováděných "vražd", celkovou zápletkou ale hlavně okruhem zvláštních, osobitých ale velmi sympatických postav. Čtení jsem si neskutečně užila.

Chesterton
01.07.2023 5 z 5

"Joss by nikdy neposkytl důvěru věcem, stejně jako lidem nebo moři. Ty první vás připraví o rozum, druzí o duši a třetí o život."

Opravdu parádně "jiná" detektivka s dokonalými samorosty. Otevřela jsem Vargas po roce. První rande jsme měly na Rhodu, druhé u Atlantiku v Portugalsku :o)
Zpočátku bylo 'co to jako je toto?', ale rychle si vše sedlo a už jsem si jen užívala originality, vtipu a luxusních detailů. Rozuzlení pocitově nepatrně překombinované, ale třeba je na vině moje nižší soustředěnost?
Velice dobrý relax.

"Adamsberg nadarmo vysvětloval, že ztrácet čas není nikdy ztrátou času."
4/5

ninano
25.04.2023 3 z 5

Trochu mi dělalo problém se zorientovat v postavách a po slibném začátku tomu pak tak nějak spadl řemen. Konec byl už zase lepší, ale i tak to pro mě nebyla kniha, na kterou se celý den těším.

Gracian1964
04.03.2023 5 z 5

Moje druhé stretnutie s pani spisovateľkou. A dúfam, že nie posledné. V miestnej knižnici je ešte jedna, na tú sa teším, i keď si nepamätám, ktorá to je. Mne sa postavy v tejto knihe nezdali zas až také nesympatické. Určite ide o pomerne netypický príklad detektívky, taký osobitý, originálny, dobre napísaný, skrátka iný, vzdialený od severského krimy, ktorého už mám asi plné zuby. Okrem toho som sa aj dozvedel pár zaujímavých informácií o more v 20. storočí vo Francúzku, predpokladám, že boli pravdivé. Overovať si to nebudem, na to som lenivý. Buď fit!!!

evickakyticka
08.08.2022 1 z 5

Tak tohle byla tragédie. Žádné sympatické postavy ani zajímavý děj. Na začátku jsem se vůbec nemohla zorientovat, v jaké době je vlastně příběh psaný. Ten vyvolávač mě absolutně zmátl. Nebavilo mě to, vůbec.

konicekbily
14.12.2021 4 z 5

Autorka píše zvláštním stylem - a má také svého zvláštního hlavního hrdinu. Pokud se na oboje zvyknete - máte o zábavu postaráno. A k tomu nyní dodává zvláštní prostředí - tentokrát jakýsi kousek Paříže se zvláštním režimem a zvláštními zvyky obyvatel. A dějí se tam věci, možná až středověké - a není jasné , co s tím. Zakuklená zápletka a nečekané závěrečné odhalení vše osvětlí!

ivakola
21.04.2021 5 z 5

Již od mládí mám ráda francouzské detektivky. V televizi se na ně ráda podívám. Tato knížka se svým příběhem je naprosto stejná. Je to takové pohodové čtení, nikdo nikam nespěchá a přesto se pořád něco děje. Postavy jsou zde dobře vykresleny a čtenář se s nimi napřed důkladně seznámí. Určitě si ještě od autorky přečtu další knížky.

ilčidlo
17.11.2020 4 z 5

Četla jsem ji jako už třetí knihu od této autorky a líbí se mi styl jejich knih čím dál víc, už se těším na další

kap66
10.12.2019 5 z 5

Fred Vargas je skvělá. Má jedinečnou schopnost využít detaily a nejvíc to umí s těmi zvláštními až podivnými. Každá postava je tak specifická, že snad k sobě nemůže najít spoluhráče. Autorka je dá dohromady - a jim to překvapivě funguje! Sice nezvykle, ale perfektně – a úsměvně (pro pozorovatele). Stejně tak je vystavěn případ: začne detaily, opět zvláštními, po nějaký čas pouze nevinnými; autorka na ně nechá zaměřit pozornost jedné postavy - a stanou se zlověstnými. S příchodem Adamsberga se detaily stanou jasnými ukazateli ke zločinu. Don Quijote Adamsberg, intuitivní snílek a trochu iracionálně naladěný vyšetřovatel, má Sancha Panzu v Danglardovi, realistovi a vyšetřovateli zaměřeném na poctivou kriminalistickou práci. A výsledkem spojení tohohle všeho je nejen – přes všechno výše řečené - logicky uzavřený případ, ale hlavně četba, při níž se usmívám a kroutím hlavou. Nad originalitou, která mi dělá moc dobře.

Česneksmedem
13.10.2019 5 z 5

Různých mouder najdete v knize hodně. Není to ale zadarmo. Musíte mít trpělivost a vydržet poněkud pomalý pařížský kavárenský styl. Některá ta moudra jsou taková přemýšlivá: Bolí to? Ne, je to jako prázdniny.
Fakt jsem se dobře bavil, takže knihu doporučuji. A na závěr ještě jeden citát: Chlorofyl se tvoří sám a stromy se tím nechlubí. To je správný vzor pro chvastouny.

marlowe
24.09.2019 4 z 5

Nakonec se z toho vyklubala docela solidní partie.
Zatímco zahájení bylo naprosto excelentní a hodné obdivu, ustrnula střední hra v problematické statičnosti, kdy se figurky po šachovnici pohybovaly jen malátně a občas jakoby uprostřed pohybu dokonce usínaly (proto ta jedna hvězdička dolů), ale koncovka už zase brilantní, s nečekanými výměnami figur a překvapivým matem.
Fred Vargas dokáže být hodně jiná – a to jí sluší!

mol378
29.08.2019 5 z 5

Je to typicky francouzské, dokonce tentokrát typicky pařížské. S lehce nesoustředěným komisařem Adamsbergem se projdete Latinskou čtvrtí za doprovodu nesčetných šálků kávy a croissantů k snídani, posedíte v hospůdce, kde se všichni znají, seznámíte se s postavami a postavičkami, mezi nimiž se skrývá vrah. Můžete ho odhalit a pochopit jeho motivy, přesto vás na konci čeká překvapení. Je to velmi odlišné od severských thrillerů, žádná prvoplánová brutalita, žádné detailní popisy složitých maniakálních mučivých vražd. Připomíná klasické detektivky, je to příjemné zajímavé čtení. Adamsbergu, vrať se brzy!

broskev28
24.07.2019 5 z 5

Název téhle poslední (víc jich prozatím v knihovně neměli) knížky Freda Vargase mi připadal natolik nesrozumitelný, že jsem si ji nechávala na konec, a to bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat. Pro mě naprosto skvělé a nepřekonatelné čtení!
Tým komisaře Adamsberga se teprve sestavuje a s jeho nevalnou pamětí na jména je to náročné. Estalere, Noel, Retancourtová, Favre, Kernorkian. A pak se taky konečně dozvídám něco o Camille. Ale mě nadchl především vyvolavač Joss Le Guern a jeho číslované vzkazy, tyhle části jsem doslova hltala a užívala jsem si je. A navíc: u Le Guernů jsme možná burani, ale žádný raubíři!
A zase se vracím zpět k nesrozumitelnému názvu - tolik zajímavých informací v tak čtivém obalu, to je opravdu obdivuhodné. Ale nechám mluvit autorku knihy:

"Adamsberg odcházel z domu v Chasleově ulici přes zpustlou zahrádku trochu ohromený. Na zemi existují lidé, kteří znají spoustu fantastických věcí. Kteří jednak dávali pozor ve škole, a ještě si potom dál nakládali znalosti po celých náklaďácích. Znalosti z jiného světa.
. . .
A byl si docela jistý, že tohle byl jen slabý zlomek z těch náklaďáků, které má Marc Vandoosler napěchované v hlavě. Náklaďáků, které mu zřejmě nepomáhaly, aby se vypořádal s životem lépe než kdokoli jiný. Ale dneska přitom pomohou v životně důležité věci."

Toffee
02.04.2019 4 z 5

Pro mne milé překvapení a rozšíření mého seznamu zajímavých autorů detektivek. První třetina knížky vlastně ani detektivkou není, je to úvod do prostředí jednoho pařížského náměstí se spoustou kuriózních postav, vyvolávačem Jossem počínaje a Damasem, co odmítá nosit svetry konče. Už tohle samotné bylo čtenářsky příjemné. Ocenila jsem neobvyklé téma moru a středověkých textů o něm, i to, že zpracováním jde o detektivku "staré školy", takže žádná brutalita a perverznost, jen klasické mordy. Jednu hvězdu ale odebírám za rychlý a příliš vysvětlující konec.

Lamanai
08.03.2019 5 z 5

Není to tak tvrdé, temné jako severská krimi - lehčí tón a přístupnější postavy. Rozhovory s praprapradědečkem naprosto boží, povolání a povaha Josse taky. Postavičky jsou vůbec takové hezky pábitelské. Mně se to líbí a od Fred Vargas si rád brzy přečtu něco dalšího. Fajn odpočinkovka.

Ulala
09.06.2018 4 z 5

Zajímavé spojení současnosti a historie. Názorná ukázka toho, jak historické události - v tomto případě morové rány - mohou ovlivnit myšlení současného člověka. Samozřejmě s neutuchající podporou médií. Propracování historických faktů je hodno autorčina vzdělání. Propletenec událostí začínající v roce 1918 návratem hadráře Émila z první světové války končí v současnosti několika vraždami, které jsou zakončením boje o majetek. Jako vždy u této autorky tak jednoduché to není. Rozuzlení případu je na komisaři Adamsbergovi a jeho týmu.

Boby17
11.05.2017 5 z 5

Dobrá detektivka ze soudobé Paříže s přesahem do minulosti. Zajímavé byly jak informace o morových epidemiích, tak i profese vyvolavače zpráv. Byl jsem spokojen a tak komisaři Adamsbergovi a jeho autorce dávám plný počet hvězd.

Jarka 55
20.01.2017 5 z 5

Už asi páta kniha od tohoto autora a musím říct ,že se teším na další . Mám rád vraždy a tak čtu většinou detektivni příběhy ,ale ještě raději mám vraždy ,kde jsou nějaké rébusy ,znaky či jiné šifrované vzkazy a když se minulost znovu probouzí v přítomnosti a tento autor toho hodně splňuje .

ber-tram
27.11.2015 4 z 5

Ihned po dočtení jsem si pustil soundtrack Patricka Doyla k filmu, abych seznal, jak náramně by se býval hodil i k četbě! Knížka mu určitě prospěla a soundtrack naopak prospěl knížce, protože ji pro mě objevil. Zádumčivý a intuitivní komisař Adamsberg mně navíc padl do oka, stejně jako jeho morová aféra. A jaký bude film?! 41/15

detektivní a krimi romány Paříž

Fred Vargas (p)
francouzská, 1957
2003  86%Uteč rychle a vrať se pozdě
2006  77%Muž s modrými kruhy
2006  79%Muž naruby
2013  79%Záhada mrtvých nohou
2016  85%V mrazivých časech

Kniha Uteč rychle a vrať se pozdě je v