Uteč rychle a vrať se pozdě

Na jednom konci Paříže kdosi čmárá v noci lidem na dveře velkou obrácenou čtyřku; na druhém konci města bývalý bretonský námořník Joss oživuje staré řemeslo vyvolávače zpráv a ve své schránce nachází záhadné středověké texty o moru. Souvisejí spolu obě zvláštnosti? Série podivných vražd napovídá, že možná ano… Svérázný intuitivní komisař Adamsberg a jeho metodický, leč trochu alkoholický pomocník Danglard se poprvé představují českým čtenářům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6795/utec-rychle-a-vrat-se-pozde-UK5-6795.jpg 4.481

Komisař Adamsberg 4.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Mladá fronta

Pars vite et reviens tard, 2001

Kniha Uteč rychle a vrať se pozdě

ilčidlo
17.11.2020

Četla jsem ji jako už třetí knihu od této autorky a líbí se mi styl jejich knih čím dál víc, už se těším na další

kap66
10.12.2019

Fred Vargas je skvělá. Má jedinečnou schopnost využít detaily a nejvíc to umí s těmi zvláštními až podivnými. Každá postava je tak specifická, že snad k sobě nemůže najít spoluhráče. Autorka je dá dohromady - a jim to překvapivě funguje! Sice nezvykle, ale perfektně – a úsměvně (pro pozorovatele). Stejně tak je vystavěn případ: začne detaily, opět zvláštními, po nějaký čas pouze nevinnými; autorka na ně nechá zaměřit pozornost jedné postavy - a stanou se zlověstnými. S příchodem Adamsberga se detaily stanou jasnými ukazateli ke zločinu. Don Quijote Adamsberg, intuitivní snílek a trochu iracionálně naladěný vyšetřovatel, má Sancha Panzu v Danglardovi, realistovi a vyšetřovateli zaměřeném na poctivou kriminalistickou práci. A výsledkem spojení tohohle všeho je nejen – přes všechno výše řečené - logicky uzavřený případ, ale hlavně četba, při níž se usmívám a kroutím hlavou. Nad originalitou, která mi dělá moc dobře.

Česneksmedem
13.10.2019

„Klonovat lidskou bytost?
Podle mě je na světě debilů dost.“
Citát z knihy

Tak takových mouder najdete v knize daleko víc. Není to ale zadarmo. Musíte mít trpělivost a vydržet poněkud pomalý „pařížský“ kavárenský styl. Některá ta moudra jsou taková přemýšlivá: „Bolí to?“ „Ne, je to jako prázdniny.“
Fakt jsem se dobře bavil, takže knihu doporučuji. A na závěr ještě jeden citát: „Chlorofyl se tvoří sám a stromy se tím nechlubí. To je správný vzor pro chvastouny.“

marlowe
24.09.2019

Nakonec se z toho vyklubala docela solidní partie.
Zatímco zahájení bylo naprosto excelentní a hodné obdivu, ustrnula střední hra v problematické statičnosti, kdy se figurky po šachovnici pohybovaly jen malátně a občas jakoby uprostřed pohybu dokonce usínaly (proto ta jedna hvězdička dolů), ale koncovka už zase brilantní, s nečekanými výměnami figur a překvapivým matem.
Fred Vargas dokáže být hodně jiná – a to jí sluší!

mol378
29.08.2019

Je to typicky francouzské, dokonce tentokrát typicky pařížské. S lehce nesoustředěným komisařem Adamsbergem se projdete Latinskou čtvrtí za doprovodu nesčetných šálků kávy a croissantů k snídani, posedíte v hospůdce, kde se všichni znají, seznámíte se s postavami a postavičkami, mezi nimiž se skrývá vrah. Můžete ho odhalit a pochopit jeho motivy, přesto vás na konci čeká překvapení. Je to velmi odlišné od severských thrillerů, žádná prvoplánová brutalita, žádné detailní popisy složitých maniakálních mučivých vražd. Připomíná klasické detektivky, je to příjemné zajímavé čtení. Adamsbergu, vrať se brzy!

broskev28
24.07.2019

Název téhle poslední (víc jich prozatím v knihovně neměli) knížky Freda Vargase mi připadal natolik nesrozumitelný, že jsem si ji nechávala na konec, a to bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat. Pro mě naprosto skvělé a nepřekonatelné čtení!
Tým komisaře Adamsberga se teprve sestavuje a s jeho nevalnou pamětí na jména je to náročné. Estalere, Noel, Retancourtová, Favre, Kernorkian. A pak se taky konečně dozvídám něco o Camille. Ale mě nadchl především vyvolavač Joss Le Guern a jeho číslované vzkazy, tyhle části jsem doslova hltala a užívala jsem si je. A navíc: u Le Guernů jsme možná burani, ale žádný raubíři!
A zase se vracím zpět k nesrozumitelnému názvu - tolik zajímavých informací v tak čtivém obalu, to je opravdu obdivuhodné. Ale nechám mluvit autorku knihy:

"Adamsberg odcházel z domu v Chasleově ulici přes zpustlou zahrádku trochu ohromený. Na zemi existují lidé, kteří znají spoustu fantastických věcí. Kteří jednak dávali pozor ve škole, a ještě si potom dál nakládali znalosti po celých náklaďácích. Znalosti z jiného světa.
. . .
A byl si docela jistý, že tohle byl jen slabý zlomek z těch náklaďáků, které má Marc Vandoosler napěchované v hlavě. Náklaďáků, které mu zřejmě nepomáhaly, aby se vypořádal s životem lépe než kdokoli jiný. Ale dneska přitom pomohou v životně důležité věci."

Toffee
02.04.2019

Pro mne milé překvapení a rozšíření mého seznamu zajímavých autorů detektivek. První třetina knížky vlastně ani detektivkou není, je to úvod do prostředí jednoho pařížského náměstí se spoustou kuriózních postav, vyvolávačem Jossem počínaje a Damasem, co odmítá nosit svetry konče. Už tohle samotné bylo čtenářsky příjemné. Ocenila jsem neobvyklé téma moru a středověkých textů o něm, i to, že zpracováním jde o detektivku "staré školy", takže žádná brutalita a perverznost, jen klasické mordy. Jednu hvězdu ale odebírám za rychlý a příliš vysvětlující konec.

Lamanai
08.03.2019

Není to tak tvrdé, temné jako severská krimi - lehčí tón a přístupnější postavy. Rozhovory s praprapradědečkem naprosto boží, povolání a povaha Josse taky. Postavičky jsou vůbec takové hezky pábitelské. Mně se to líbí a od Fred Vargas si rád brzy přečtu něco dalšího. Fajn odpočinkovka.

Fred Vargas (p)
francouzská, 1957

všech 14 knih autora

Kniha Uteč rychle a vrať se pozdě je v

dalších seznamech1x