V mrazivých časech

Náš starý dobrý známý, svérázný, sympatický komisař Adamsberg je postaven před nový případ. Na jeho počátku je několik zdánlivých sebevražd, které zaujmou komisařovu pozornost, protože se u každé z nich najde nakreslené prapodivné znamení, naznačující, že věci se zřejmě nemají tak, jak na první pohled působí. Pátrání dovede tentokrát Adamsberga nejenom do vzdálených končin na mrazivý, mlhami zahalený Island, ale také k tajuplné společnosti lidí vyznávajících revoluční odkaz Maximiliena Robespierra, kteří se v dobových kostýmech a parukách scházejí na tajných zasedáních a do slova a do písmene reprodukují průběh někdejších schůzí revolučního Národního shromáždění. Jako i v předchozích knihách staví i zde autorka, profesí archeoložka, svůj příběh na pozadí historických skutečností, v nichž vyšetřovateli, komisaři Adamsbergovi účinně pomáhá orientovat se jeho velmi vzdělaný a bílému vínu holdující major Danglard....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298055/v-mrazivych-casech-IZN-298055.jpg 4.454

Komisař Adamsberg 10.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Argo

Temps glaciaires, 2015

Kniha V mrazivých časech

Leona333

Velice kvalitní detektivka, která nás díky znalostem paní autorky obohacuje i o značnou část historie a jejím dopadu na nás samotné...Prostředí, které si autorka pro svůj příběh vybrala je vážně inspirativní. Této knize a i jiným od Fred Vargasové se nedá nic vytknout.

Vesper001
14.08.2020

Případy komisaře Adamsberga jsou nejlepší učebnice dějepisu, jaké znám. "Strach, který bují v pochybnostech jako žampiony ve sklepě, jde překonat jedině jistotou poznání."

soukroma
07.02.2020

"Adamsberg nepřemýšlí, nesedne si sám ke stolu s tužkou v ruce, nesoustředí se pohledem upřeným z okna, nerekapituluje si fakta na tabuli s šipkami a čísly, nepodepře si bradu pěstí. Bloumá, mlčky kráčí, povlává mezi kancelářemi, komentuje, pochází sem a tam pomalými kroky, ale přemýšlet ho ještě nikdy nikdo neviděl."
Jak bych ho za šéfa nebo kolegu nechtěla, tak je úžasně občerstvující o něm, jeho spolupracovnících i protivnících, prostě o jeho případech číst - z pera skvělé autorky, která si tentokrát užila svého oboru historie až až.
Tady se A. dostal z domova a z práce snad nejdál vůbec (vyjma Québecu), a stálo to za to. Děsivě působivá byla střední pasáž věnovaná "historickému teroru". Zapeklitost a neprůhlednost celého "neproniknutelného klubka chaluh" byla dosud nevídaná, taky to vedlo k rozkolu v A. "družstvu" (nelze říct "mužstvu"), pachatel byl nepolapitelně neviditelný, nerozpoznatelný. A A. si nakonec zasloužil dlouhou dovolenou...(afturganga si určitě zasloužil poděkování, poctu).

Pozn.: jak je už níže zmíněno, připomenula autorka původní slovo v islandštině pro počítač (které si francouzský vyšetřovací tým rázem oblíbil): tölva, tedy čarodejnice s početními/počtářskými schopnostmi (skutečně ženského rodu, žádný ohava čaroděj ;-)

mol378
14.09.2019

Sakramentsky promyšlené a docela složité, s vynikajícími odkazy na francouzskou historii s jejím masovým stínáním hlav, roayalisty, republikány, Bonapartisty, to vše čtivě pojaté. Přemýšlet se u toho musí, jinak se člověk snadno ztratí. Pozoruhodná mordparta, jedna individualita vedle druhé a všecky sympatické. Excentrický komisař Adamsberg. Velmi zajímavý výlet na Island, mystika, ale žádné neopodstatněné a hlavně nevysvětlitelné fantazie. Vrah poctivě dopaden a ve čtenáři dlouho zůstane atmosféra hospůdky na pařížském předměstí, ledového islandského pobřeží, sušených sleďů, Adamsbergovy pařížské zahrádky ve vnitrobloku a uťatých hlav z doby, kdy revoluce tak jako vždy začala požírat své děti. Doporučuji, très bien.

broskev28
03.07.2019

Další z řady detektivních příběhů spojených postavou komisaře Adamsberga a jeho týmu byl pro mne překvapením - vím, že autorka je historička, ale teprve tady jsem si to pořádně uvědomila. Téma VFR, tak výsostně francouzskou historii, tady vidíme trochu jinak než jsme zvyklí z hodin dějepisu; to jsem si vysloveně užívala.
A snad ještě lepší byly scény z Islandu, z Liščího ostrova! "Islanďani si vymýšlejí slova, aby bojovali proti náporu angličtiny. Tolva (s přehlasovaným o) prý znamená čarodějnice, co umí počítat!"
Zkrátka tohle jsou detektivky dle mého gusta a moc se těším na další příběh!

Ulala
29.04.2018

V poslední době mám štěstí na autory a jejich dobré náměty. Mezi ně patří i Frédérique Audouin-Rouzeauová, která své náměty čerpá z historie. Musím podotknout, že velmi věrohodně přenáší historii do současného světa, asi to bude tím, že je vystudovanou historičkou. Případy jejího geniálně uvažujícího komisaře Adamsberga a majora Danglarda s neuvěřitelnou pamětí, stojí za přečtení. Současný příběh, historický podtext, trochu ironie a specifického humoru, francouzské město versus francouzský venkov a k tomu trocha mrazu z Islandu - no prostě neodolatelné.

Bediczek
02.11.2017

Knížka celkem čtivá. Tým vyšetřovatelů je složen ze sympaťáků a místy se jejich počínání i zasmějete. Nejvíc mne bavila část na Islandu. Konec mne však nijak na zadek neposadil, prostě se ukázalo že ona osoba vraždí protože je psychopat, velké překvapení se nekonalo.

DriftBooks
20.12.2017

Je tomu pár týdnů, co jsem při nočním přepínáním televize narazil na starý černobílý seriál Bouvard a Pécuchet aneb Byli jednou dva písaři v němž hlavní role ztvárnili nezapomenutelní Miroslav Horníček a Jiří Sovák. Kdysi dávno jsem viděl pár dílů a řekl si, že jednou… no znáte to. Jednou už bude minimálně třicet let a já si nepřečetl ani knižní předlohu, ani si neudělal čas na to, zkouknout všechny díly. Proč o tom ale mluvím…

Do knihy V mrazivých časech jsem se zprvu nedokázal začíst. Neměl jsem žádná očekávání. E-knihu jsem koupil v balíčku dalších zlevněných knih. Takže jsem se u čtení neklidně vrtěl a měl tendenci ji navěky odložit do hlubin mého hard disku. Ale ten styl, ten podivný humor a jakýsi slabý nádech zajímavé absurdity mě stále nutil se do děje vracet. A jsem tomu rád. Když jsem se konečně naladil na tu správnou vlnu, bylo to jako vstoupit do černobílého seriálu Bouvard a Pécuchet. Jen místo písařů tu máme komisaře Adamsberga a majora Danglarda. Jemný, ale zároveň uštěpačně ironický humor. Chytré až chytrolínské. Vskutku zábavné a přitom poučné. Kniha má totiž i svou druhou, neméně zajímavou podobu… Fred Vargas (vlastním jménem Frédérique Audouin-Rouzeauová) je pseudonym vystudované historičky. A ta své rozsáhlé historické znalosti dokáže výborně využít v zápletkách svých detektivních příběhů. Naši „písaři“ se tak během vyšetřování octnou „v mrazivých časech“ Francouzské revoluce, v měsíci Thermidoru, v době nejtvrdšího teroru a hrůzovlády neúplatného Maximiliena Robespierra. V době, kdy se schyluje i k jeho popravě… a v současnosti k vraždám jeho následovníků.

Revoluci – s tím profláknutým heslem „Liberté, égalité, fraternité“ (Volnost, rovnost, bratrství) – jsem měl spojenou s jakousi romantickou představou o vítězství dobra nad zlem, svobody nad útlakem. Slavné dobytí Bastilly, vznik republiky. Obdivuhodné vítězství prostého lidu nad zlým feudalismem… Ono to tak samozřejmě částečně i bylo, ale… Z onoho vzletného hesla se postupem doby ztratil dovětek „ou la mort“ – nebo smrt. A té přináší téměř každá revoluce většinou až přespříliš. A každá revoluce se nakonec zvrtne do podoby, o kterou nikdo nestojí. Z Výboru pro veřejné blaho až ke Kultu Nejvyšší Bytosti. Veškerá romantika a úžas z nových možností se nakonec utopí v… Teroru. Veškeré vznešené ideály se ztratí v osobních sporech, v touze po moci a po náhle uvolněném bohatství. A celý ten kolotoč začíná nanovo…

Kniha mě tak nakonec vcelku nadchla. Tím, že mě nenásilně provedla kouskem francouzské historie. Pobavila mě značně netradičními vyšetřovacími metodami, za kterými stojí značně netradiční tým kriminalistů pod vedením komisaře Adamsbera. Bavil mě trochu netradiční rytmus knihy. Často se mluví o „suchém anglickém humoru“. V tomto případě bych se nebál použít termín „typický francouzský humor v lanýžové omáčce, se špetkou dobrého Beaujolais, prokládaný lyonskými bramboráčky…“