A Seina teče

A Seina teče https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6790/mid_komisar-adamsberg-a-seina-tece-u2B-6790.jpg 4 35 5

Komisař Adamsberg série

V pátrání po původcích tří vražd – nebo snad sebevražd? – komisaři Adamsbergovi kromě jeho zvláštní intuice pomáhá i náhoda. Tu jako u Vargase obvykle ztělesňují pitoreskní figurky podivínů: dvakrát nabídne klíč k řešení případu bezdomovec, jednou distingovaný opilec (podle Adamsberga nejspíš buď gigolo, nebo profesor francouzštiny). Prostřední ze tří příběhů jistě potěší všechny, kdo nemají rádi vánoční svátky, a zejména Štedrý večer, tu „surovou noc“: „Není divu, že jsou lidé podráždění. Napětí z toho dlouhého zpětného účtování, na jehož konci má vytrysknout bezstarostnost, jim drásá nervy. Už pět týdnů kouká z každé zdi starý chlap s bílým plnovousem a v červeném obleku, s žoviální tváří plnou příslibů. Ten chlap je nezmar. Přitom vypadá, jako když celý život nasával. Ale nic naplat, je nezničitelný.“ A Adamsberg už ví, že v tu noc dochází k největšímu počtu vražd i sebevražd za rok....... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Garamond

Coule la Seine , 2004

mataj
26.11.2023 4 z 5

Tři krátké povídky "jednohubky" s jedinečným Adamsbergem, kterému při pátrání pomáhá jeho zvláštní intuice, neotřelý pohled na věc a nakonec i nějaké podivné individuum, které s k vyšetřování nachomýtne. Milé, vtipné čtení.

mol378
13.09.2023 5 z 5

No teda - čtu elektronicky furt pryč, nesleduju počet stránek, a najednou konec a z obsahu se dozvím, že jde o tři povídky! A já pořád čekám, že se příběhy začnou propojovat, jak jsem u Adamsberga zvyklá. Překvapení mocné, až nemilé v tom smyslu, že už mám všechno s Adamsbergem přečteno (kromě Tří evangelistů a O kousek dál napravo, které nikde nejsou k mání)! A tak moc mě tohle bavilo, moc! Bylo to svižné a nápadité. Tím, ze tam kromě Danglarda nikdo jiný známý z kriminálky už nefiguruje, zdá se mi tu Adamsberg úplně plasticky vystižený, jeho vlídnost, pochopení, velmi osobitý styl myšleni, dedukce, elegance rozhodování. Příjemná četba.

Šárka345
23.11.2021 5 z 5

Je to šikovně, jednoduše psané s krásnými jazykovými zápletkami :0) Komisař je pohodář a tak je to i s příběhy :0))))

konicekbily
15.10.2021 3 z 5

Tři povídky z pařížských ulic napsané podobným stylem jako byly příběhy o komisaři Maigretovi od Georgese Simenona. Domnívám se, že je to průměr.

ondrash77
21.08.2015

A Seina teče je trojice povídek, které jak to tak bývá, mají leccos společného. Když vynecháme ústřední dvojici vyšetřovatelů, pak to je prostředí pařížských ulic, kde se příběhy odehrávají. Dalším společným faktorem jsou lidé, o kterých Vargas píše. V jiném podání by postavy ze sociálně slabých skupin, přesněji bezdomovci mohli vyvolat pocit lítosti nad pohnutým osudem. Ne však v této knize. Pitoreskní figurky v podání Freda Vargase vyvolávají spíše úsměv.