Muž s modrými kruhy

Fred Vargas je pseudonym historičky a archeoložky, narozené v Paříži v r. 1957 a zabývající se převážně středověkem. Rozsáhlé historické znalosti dokáže mistrně využít v zápletce svých napínavých příběhů, v nichž vystupuje nezapomenutelná postava komisaře Adamsberga. Tentokrát komisaři nedává spát podivný maniak vzrušující Paříž tím, že zprvu kolem předmětů a pak i kolem mrtvých těl kreslí modré kruhy…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6793/muz-s-modrymi-kruhy-PL0-6793.jpg 484

Komisař Adamsberg 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Garamond

L´Homme aux cercles bleus, 1996

Kniha Muž s modrými kruhy

ArwenAragorn

81%
...."Prečo nič nehovoríte, komisár?"
"Pokúšam sa rozmýšľať."
"A kam to vedie?"
"Nikam, ale už som si zvykol."

S komisařem Adamsbergem, zcela mimořádnou postavou mezi detektivy, jsem se seznámila ve 2. díle a hned jsem si ho zamilovala. Druhým dílem jsem začala, protože mi chyběl první díl. Ten mi poslala kamarádka ve slovenštině.
Někdo maluje po ulicích Paříže velké modré kruhy a vždycky v nich nechává nějakou drobnost. Teď se uprostřed kruhu začínají objevovat mrtvoly.
Na usvědčení pachatele si počkáte, vypadá to, že dlouhou dobu se nic neděje, a motiv se dozvíte až na konci. Musíte se připravit na to, že nejde o klasickou detektivku, to je taky autorčin záměr, děj plyne zvolna, když se s tím vyrovnáte, pak si příběh dostatečně vychutnáte.
Opět mě uchvátil jemný humor, dialogy a skvělé vylíčení postav kolem komisaře. Já jsem nadšená a určitě doporučuji!

lucimark
21.11.2020

Po dlouhé čtenářské krizi mě tahle útlá knížka vrátila zpět do hry. Bavila mě, provokovala, probouzela zvědavost a na konci už jsem ji hltala jedním dechem. Zpočátku jsem ji vnímala spíš jako klasickou novelu či psychologickou povídku, v druhé půli už šlo jasně o žánrovou detektivku. Líbila se mi ale v obou polohách. Na začátku mě zajímaly hlavně postavy - osobité až pitoreskní, chvíli se mi dokonce v hlavě propojily s postavami od Muriel Barberyové z knihy "S elegancí ježka". Jako by Renée od Barberyové byla stejná krevní skupina se zdejší Mathildou. V poslední třetině knihy se ale vystupňovala detektivní zápletka a musím říct, že ji autorka vymyslela, zašmodrchala a rozpletla opravdu mistrně. I s překvapujícím klíčovým motivem úplně na konec. Takže palce nahoru a jdu si najít další dílko od autorky s pseudonymem Vargas.

Corso
10.09.2020

Pre mna velke velkeeee prekvapenie. Frederiquea je majsterka psychologizacie postav. Cakal som taku nejaku standardnu krimi, dostal som pulzujuce zive (komplet vsetci), divne postihnute postavy. Pripad je tu skoro az nepodstatny. Ale napriklad tie dialogy! Toto by sa pacilo hadam aj Dostojevskemu. (No Dostojesky je hadam az prilis silna chvala, skor taky Murakami.) Uz davno ma tak nebavilo sledovat myslenie postav a nie dej. Neviem preco som z toho tak nadseny, mozno preto ze som to necakal. Kazdy detektivkar sa totiz snazi vymysliet co najoriginalnejsieho vysetrovatela detektiva. Adamsberg je teda zjav! Sam nevie ako sa dopatra k vysledku, proste vie. Agatha by nesuhlasila s takymto postupom, treba dat citatelovi sancu, ale aj chlapik zmietany intuiciou navyse ak je skvele napisany, je mnamka. Chapem aj nizsie hodnotenia ludi, nie je to taka ta genericka krimi. A za slaby tah na branu som nedavno odsudzoval Roseann od Maj Sjöwall a Per Wahlöö-a. (vdaka bohu za ctrlC V). Lenze ked som si tuto knihu zacal v duchu predstavovat ako divadelnu hru, bolo to presne ono. Jo, a zaverecna asi stvrtina si ale urcite zasluzi vsetkych 5 hviezd. Koniec bol skvele zvladnuty.

mi-380
06.09.2020

Komisař Adamsberg – další naprosto originální postava mezi detektivy. K tomu jemný humor, vtipné dialogy, přiměřené množství humanity a mohlo by to být za maximum. Ale není. Něco v překladu nebo i v budování zápletky, která se obejde dlouho, předlouho, bez výraznějšího zvratu, tu pátou někam schovává. Snad se objeví během četby dalšího dílu, koukám, že jich je jedenáct. Určitě dvojku zkusím.
80 % (aktuálně 72 hodnotících s /ale neee/ modrošedým průměrem 79 %).

Adamsberg si prezeral veľký stôl z čierneho skla so stovkami svietiacich otvorov, osvetlených zospodu, ktoré predstavovali súhvezdia. Bolo to pekné, možno až priveľmi.

„Koľkokrát denne poviete ‚neviem‘ a ‚možno‘?“
„Neviem.“...

Adamsberg si nikdy neuvedomoval, že rozmýšľa, a keď sa o to pokúsil, prestal rozmýšľať.

Lamanai
16.07.2020

Chvílemi mi to připomínalo absurdní drama. Jako hříčka zajímavé, jako detektivka takové jalové.

JanzPardubic
04.06.2020

Fred Vargas (medievistka Frédérique Audouin-Rouzeau) patří mezi hvězdy současné francouzské kriminálky, a to právem. Její knihy jsou dobře charakterizované spíše jako detektivní romány než čisté detektivky. Základem jsou propracované charaktery postav a zasazení do prostředí a samotné vyšetřování se odehrává jakoby mimochodem. Zde vidím vliv Georgese Simenona, ovšem zásadní rozdíl od „maigretovek“ je v tom, že postavy u Freda Vargase jsou přinejmenším psychologicky svérázné a nestandardní. Nicméně byla to moc příjemná četba a samotná zápletka „muže s modrými kruhy“ byla výborná.

kap66
07.10.2019

"… všechno míchá, míchá velké myšlenky s drobnými detaily, míchá dojmy se skutečností, míchá mluvení s myšlením. A směšuje moudrost dětí s filozofií starců."
Charlesova (či autorčina) charakteristika Adamsberga se dá aplikovat na styl této knížky. Byla jsem částečně předpřipravena Mužem naruby, ale tohle mě zaskočilo. Postavy charakterizované detaily, které normálně neregistruji, ale tady si říkám – ano, to jediné je důležité. Promluvy vycházející z jejich úst jako by nedávaly smysl, ale opět – ano, vždyť právě tohle je nejvýstižnější. Usmívajíc se celou četbu jsem rozhodla: Fred Vargas se po druhé přečtené knížce stává mou favoritkou!
(Jo, ještě jsem si vzpomněla: ona je to detektivka. Pokud se na to nebudete fixovat, oceníte knížku víc, protože by vás mohlo naštvat, že vyšetřování plyne volně s časem, tak nějak samovolně, a že nahlédnout Adamsbergovi do hlavy by mohlo přinést újmu vašemu racionálnímu já. Ale to je ve srovnání s tím, jak vás četba uspokojí – tedy doufám - zanedbatelná maličkost.)

mol378
26.08.2019

Komisaře Adamsberga mám ráda pro jeho zdánlivou zmatenost, nesoustředěnost, mimosmyslové vnímání a mírné mimoňství vůbec - protože autor sebe a své postavy zřejmě nebere smrtelně vážně, nýbrž s nadsázkou a lehkým humorem. Mám také ráda francouzské prostředí a působení na čtenářovu fantazii. Je to příjemná změna po drsných severských a britských thrillerech, má to nádech starých dobrých detektivek.