Muž naruby

Na pyrenejské samotě, kde žije skupina vlků, kdosi rdousí nejdřív ovce, pak i lidi. Je to obrovský vlk, jak se lidé domnívají v prvních případech? Nebo se vrátil legendami opředený tajemný vlkodlak neboli „muž naruby“, jak věří mnozí místní starousedlíci? Ale možná je všechno ještě úplně jinak… Pod pseudonymem Fred Vargas se skrývá historička a archeoložka, narozená v Paříži r. 1957 a zabývající se převážně středověkem. Rozsáhlé historické znalosti skvěle využila v zápletce napínavého příběhu, jehož záhadě přijde na kloub až flegmatický, intuitivní komisař Adamsberg. Kniha obdržela roku 2000 Cenu francouzské kritiky za knihu s tajemstvím a Velkou cenu za černý román....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6794/big_muz-naruby-kNv-6794.jpg 3.972

Komisař Adamsberg 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Garamond

Ľhomme à l'envers, 1999

Kniha Muž naruby

ArwenAragorn

81%
..."Prý to tentokrát není žádné normální zvíře"
"Žádné normální zvíře?"
"Je prý jiné. Větší. Má od přírody děsnou sílu, obrovské čelisti. Prostě není jako ostatní. Jedním slovem nestvůra."

Ani náhodou nelituji času stráveného nad touto detektivkou. Autorčin styl psaní se mi moc líbí, je prodchnutý vlídným humorem, s vydařenými dialogy. Za to, že jsem si čtení užila, děkuji i překladu. 1. díl série jsem nesehnala, proto začínám tímto. Autorka fantasticky vykresluje postavy. Komisaře Adamsberga jsem si hned zamilovala, mám ráda i Lucille s jejím Katalogem nástrojů a vlastně všechny, kdo cestovali v dobytčáku.
Knížka je svým způsobem napínavá od první stránky, ale teprve za půlkou se z toho stává detektivní záležitost.
Já ji musím doporučit, snad budete tak nadšeni jako já!

Šárka345

Skvěle, tak poklidně čtivě napsané, Soliman - chodící slovník, Bača se svým vínkem a Camilla s Katalogem. Krásný humor až mi slzely oči :0)))

000nugatovej
21.11.2020

Celkem slušná oddechovka.

ilčidlo
04.11.2020

Čtivá detektivka

JanzPardubic
12.06.2020

Knihu jsem četl kdysi a až nyní, když jsem ji přečetl podruhé, jsem ocenil její velikou literární kvalitu. Je to skvělá „road movie“, která postupně vtáhne a pro mě graduje s přistoupením Jeana-Baptista Adamsberga ke svérázné skupině pronásledovatelů. Za silnou stránku knihy považuji to, jak v příběhu historická venkovská mentalita a moderní racionalita vedou zvláštní dialog, který ukazuje hloubku lidského ducha. V tom se opět hezky odráží autorčina profese medievistky.

konicekbily
23.03.2020

Moje druhá kniha série od této autorky. Poklidně napsaná, s troškou humoru a vystihuje reálie francouzského venkova i pařížské prostředí. Zápletka je pěkná - vysvětlení dostačující, a navíc malý formát knížky. Tak má vypadat oddychové čtení!

broskev28
17.02.2020

Skvělé jako vždy! Vedle již známých tváří Adamsberga, Danglarda nebo Camille se objevují další zemité postavy - Bača, Soliman a především Suzanne, a já si doslova vychutnávám jejich životní osudy. Více než vlastní detektivní pátrání mě zaujalo třeba velmi netypické využití Katalogu profesionálního nářadí, Solimanovy africké bajky nebo Bačovy telefonáty Georgi Gershwinovi.
Ta scéna, v níž tři mušketýři - drze si vypůjčím příměr kap66 - přesvědčují sami sebe, že je třeba najít čtvrtého do party, "zvláštního poldu", je úchvatná. A Solimanův závěr: "Je to tak. Pýchu si strč do holínek. Znáš ten příběh o třech ignorantech, co chtěli proniknout do záhady stromu se sto dvaceti větvemi?"

jarin58
17.10.2019

Co jiného než plné hodnocení.Pro mě je Adamsberg borec.