Olomoucký bestiář

Na panství olomouckého biskupa bylo bestiálně zavražděno několik žen. Podařilo se chytit a usvědčit vraha, který byl prohlášen za vlkodlaka a upálen. Po čase ovšem vraždy pokračují. Přemysl Otakar II. se rozhodne, že spíše než inkvizice pomůže zkušený vyšetřovatel, proto pošle na Moravu prokurátora Oldřicha z Chlumu. Doprovází ho jeho osvědčený pomocník panoš Ota a také písař Wolfgang. Záhy se ukáže, že případ bude mnohem složitější, než se zdálo, protože stopy zločinu míří velice vysoko. Oldřich z Chlumu nakonec odhalí děsivou pravdu, ale aby ji dokázal, musí připravit neobvyklou léčku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2410/hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-olom-Etm-2410.jpg 4.4519

Kniha Olomoucký bestiář

janacheca

Další z případů Oldřicha z Chlumu, tentokrát se odehrává na Moravě. Že za smrtí několika žen nestojí žádný vlkodlak, ale promyšleně jednající vrah, ví od první chvíle. A také že jeho odhalení mu bude ztěžovat lidská pověrčivost a hloupost. Co ale netuší je, jak a zda vůbec jsou některé záhady spolu propojené. Oto tentokrát jen neláme dívčí srdce, ale pocítí, že by nemusel zůstat stále sám. A Wolfgang prožívá svou hvězdnou chvíli - ve více směrech :-). Příběh je pěkný a rozuzlení zajímavé. Jen autor by mohl trochu polevit v tahu na sexualitu hlavních hrdinů. Patří k životu, ale je-li v každém příběhu zas a znova, už přeskakuju řádky. Autor navíc umí zaujmout jinak - vlastním detektivním příběhem.

willy9203

Tento díl série sice nepokulhává v napínavosti a dobře vymyšlené zápletce, ale dle mého autor neukočíroval zcela logiku a některé prvky na mě působily trochu nesmyslně. Také vonduškovská šablona playboye Oty, supermana Oldřicha a "zlobivé" církve se dle mého pohybovala místy za hranicí přirozenosti. Ale i tak jsem se dobře bavil a ta knížka stojí za to.

Kakho-Oto

(+ SPOILER) Výborná historická detektivka, jejíž děj se odehrává v Olomouci a na Drahanské vrchovině, mezi Drahanami a Blanskem. Autor se sekl se zmínkou o Protivanovu, poněvadž tato vesnice za života Bruna ze Schauenburku ještě neexistovala (první písemná zmínka o Protivanovu je z roku 1505, založen byl zřejmě na přelomu 13. a 14. století). Kdysi jsem četl povídkovou knihu Vraždy v ambitu, avšak ta ve mně nezanechala tak kladný dojem, proto jsem se k další Vondruškově knize dostal cca po 15 letech. Dějový motiv týkající se blízkého okolí Macochy převzal Vondruška z příběhu, jenž byl natočen pod názvem Ďáblova past. Hlavním padouchem knihy není Bruno ze Schauenburku, nýbrž někdo z jeho okolí.

PREBURDA

Sedmá kniha této série o pánu z Chlumu, byla skvělá, od prvopočátku propletená vraždami s nádechem mystismu, kterou šířila církev, aby sama mohla mít zisky a šířit strach mezi prostým lidem a odvolávala se na Boha. Zvlášť závěrečné usvědčující kapitoly vůčí biskupovi Brunovi ze Schauenburku, mne doslova vtáhly do knihy. Skvěle napsaná kniha série.

hnatlubo

Z Vondruškových knih tohle byla nejslabší. V prvním polovině šlo o neslané, nemastné vyprávění. V druhé to dostalo grády. Nicméně jako celek pořád dobrý.

Jaruš7
25.12.2020

Z jistého patriotismu jsem očekávala náš kraj vyobrazený s laskavou vlídností. Vždyť malebná Haná s pozadím vrchoviny Drahan je oku lahodící.
Leč vlastně stačí vkročit do lesního porostu a párkrát pod zamračenou oblohou změnit směr stezky a pocit zapeklité scény je na světě. K hlubokým lesům, dlouhým kopcům a jeskyním přidejte obrovskou propast a peklíčko se v mysli zjeví. Kam jinde umístit tvory z Bestiáře?
Není nad tajemno v případu loupeže s ďábelskými rekvizitami.
Citace:" Nevíte, jak může ďábel páchat tak ohavné věci ve vaší církevní tvrzi?"

Audiokniha tradičně skvělá.

qq48
14.12.2020

Detektivní klišé splácaná v kulisách středověké Moravy. Jako oddychová detektivka 3/5, jako historický román zklamání.

Ava365
01.09.2020

Další výborná Vondruškova detektivka. Přestože se jeho knihy podobají jedna druhé, přece jen dokáže popsat další místa velice poutavě. Knihy se moc dobře čtou, přibližují historii i lidem, kteří by se o ni nezajímali.